Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Kosztorys naprawy samochodu używanego po zakupie – co trzeba policzyć i jak to policzyć?

Zaraz po zakupie samochodu używanego należy być przygotowanym na szereg wydatków. Nawet wtedy, gdy auto jest w pełni sprawne. Jak przygotować kosztorys naprawy samochodu używanego? Jak powinna wyglądać wycena naprawy samochodu po zakupie? Jak powinna wyglądać wycena wszystkich czynności serwisowych po zakupie samochodu?

Kiedy kupujesz samochód, musisz mieć przygotowane środki na jego zakup i na jego ubezpieczenie. Ale to nie wszystko.
Zanim kupisz auto, musisz je dokładnie sprawdzić przed zakupem. Jeśli tego nie zrobisz, możesz paść ofiarą oszusta. Z własnych doświadczeń ekspertów Motocontroler wynika, że 8 na 10 sprzedawców samochodów kłamie, na temat ich rzeczywistego stanu technicznego, albo przeszłości. Skrzętnie ukrywana jest zwłaszcza ta powypadkowa przeszłość.
Sprawdzenie auta też kosztuje.
Dlatego zacznijmy liczyć.

Kosztorys sprawdzenia samochodu przed zakupem

Sprawdzenie auta możesz przeprowadzić w wybranym przez siebie warsztacie samochodowym oraz Stacji Kontroli Pojazdów. Dlaczego nie tylko w warsztacie? SKP ma najlepszy sprzęt do sprawdzenia stanu zawieszenia, układu kierowniczego, układu hamulcowego, stanu amortyzatorów. Diagnosta sprawdzi także naloty korozji na podwoziu i to, czy nie ma wycieków z silnika, skrzyni biegów oraz układu wspomagania. Diagnosta może także sprawdzić poziom emisji dymu. Po co? Dzięki temu można wywnioskować, że auto ma wycięty katalizator albo filtr cząstek stałych.
Ile kosztuje sprawdzenie samochodu przed zakupem?
Sprawdzenie auta po VIN – od 50 do 100 zł (wszystko odbywa się online).
W warsztacie od 100 do 400 zł.
W SKP średnio ok. 100 zł.
Auto można też sprawdzić w Autoryzowanej Stacji Obsługi danej marki. Tutaj koszt będzie jeszcze wyższy.
Do tego musisz doliczyć koszt dojazdu do miejsca, gdzie znajduje się samochód. Np. w innym województwie.

Warto pamiętać o tym, że nieuczciwy sprzedawca może robić wszystko, aby kupujący zrezygnował ze sprawdzenia pojazdu przed zakupem. Dodatkowo, jeśli pojedziesz do obcego miasta, a zwłaszcza małej miejscowości, może się okazać, że handlarz doskonale zna wszystkich w okolicy, w najbliższym warsztacie i w SKP.

Można to zrobić inaczej, w bardziej wygodny sposób. I taniej.
• Po pierwsze, skorzystaj z darmowego sprawdzenia samochodu po VIN. Wpisz nr VIN i sprawdź (za darmo) czy pojazd miał jakieś szkody. https://www.historiaszkod.pl/
• Po drugie, nie musisz szukać warsztatu i Stacji Kontroli Pojazdów. Wystarczy, że skorzystasz z oferty rzeczoznawców Motocontroler. Wybierz odpowiedni test (najlepiej TEST MAXI – to kompleksowe sprawdzenie auta przed zakupem), następnie podaj dane auta. Nasz ekspert dojedzie na miejsce – bez względu na to, gdzie znajduje się samochód. Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport, opisujący krok po kroku stan techniczny samochód. Jak wygląda taki raport? Sprawdź: https://motocontroler.com/raport-samochodowy/
Inwestycja w dokładne sprawdzenie auta przed zakupem jest bardzo opłacalna. Dzięki niej unikniesz oszustwa, a także poznasz wszystkie problemy techniczne auta.

Dokładne rozpoznanie stanu technicznego samochodu przed zakupem jest podstawą do podjęcia decyzji o jego zakupie, albo o rezygnacji z zakupu.
Jeśli podejmiesz decyzję o zakupie auta, na podstawie danych z raportu Motocontroler powstanie wycena naprawy samochodu.

Na początek zacznijmy od wydatków, które musi ponieść każdy kierowca po zakupie samochodu.

Nenad Stojkovic, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Kosztorys wydatków po zakupie samochodu?

Kosztorys zakupu samochodu musi obejmować wszystkie poniższe wydatki.
Jakie to wydatki?
• Koszt rejestracji samochodu: 161 zł.
• Koszt ubezpieczenia samochodu: ubezpieczenie podstawowe OC, obowiązkowe. Średnio od 600 zł do 1400 zł. Cena zależna jest od wielu czynników: wieku kierowcy, wieku samochodu, pojemności silnika, bezwypadkowej jazdy itd.
• Koszt ubezpieczenia samochodu: ubezpieczenie AC. Ubezpieczenie nieobowiązkowe. Jednak warto je wykupić (jeśli możesz sobie na to pozwolić), zwłaszcza w przypadku bardziej wartościowych aut. AC może kosztować od kilkuset do nawet 2000 zł na rok.
W przypadku starszych, ponad 10 – letnich samochodów może Ci wystarczyć wariant mini AC, który obejmuje wypłatę ubezpieczenia w razie kradzieży, albo zniszczenia auta. Koszt mini AC to średnio kilkaset zł na rok.
• Wymiana płynów eksploatacyjnych oraz filtrów: oleju silnikowego wraz z filtrem, filtra powietrza, płynu hamulcowego, płynu chłodzenia, płynu wspomagania (jeśli auto nie ma wspomagania elektrycznego). Średni koszt wraz z kosztem wymiany może wynieść minimum 500 zł.
• Wymiana napędu rozrządu, wraz z pompą cieczy chłodzącej. Konieczne we wszystkich autach z paskiem rozrządu. Koszt ok. 300 – 500 zł za zestaw rozrządu plus 300 – 400 zł za wymianę. W przypadku łańcucha rozrządu wymiany dokonuje się przy objawach awarii. Koszt jest znacząco wyższy, nawet 2000 zł.
• Wymiana elementów eksploatacyjnych: takich jak pióra wycieraczek, dywaniki we wnętrzu auta. Itd.
• Kompleksowe czyszczenie auta i pranie tapicerki. 200 – 300 zł. Dlaczego konieczne? https://motocontroler.com/pranie-tapicerki-samochodowej-wazne-dla-zdrowia-i-dobrego-samopoczucia/
• Zabezpieczenie antykorozyjne podwozia. Samodzielnie (koszt środków 100 zł, plus ewentualnie środki dodatkowe) albo w warsztacie (500 – 1000 zł).
• Zabezpieczenie lakieru – woskowanie, ceramika. Itd.
• Nasmarowanie wszystkich uszczelek i mechanizmów.
• Zakup kompletu opon wielosezonowych lub sezonowych (od 1000 zł).

fir0002, GFDL 1.2 <http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html>, via Wikimedia Commons

Kosztorys naprawy samochodu – jeśli kupujesz auto z uszkodzeniami

Eksperci Motocontroler są od tego, aby sprawdzić auto przed zakupem i uświadomić Ci, w jaki jest stanie. Następnie musisz podjąć decyzję o tym, czy zakup się opłaca. W tym pomoże Ci kosztorys naprawy samochodu. Kosztorysowanie napraw samochodów nie jest łatwe. Wycena uszkodzeń samochodu może wymagać dodatkowego badania.

Jak zrobić kosztorys naprawy samochodu w przypadku prostych awarii?
• Sprawdzić w kilkunastu sklepach koszt podzespołu, który pasuje do Twojego auta.
• Zdecydować się, czy do naprawy zastosujesz część oryginalną OEM (jak na pierwszy montaż), zamiennik dobrej jakości, czy też zamiennik średniej jakości.
• Sprawdzić koszt usługi w kilku warsztatach.
• Sprawdzić koszt dodatkowych czynności, jakie są niezbędne przy danej naprawie.

Nasza rada: najbardziej opłacalne jest stosowanie zamienników średniej i porównywalnej jakości. To markowe części oferowane przez znanych producentów.
Części oryginalne OEM są bardzo drogie. Stosowanie ich do napraw, np. zawieszenia, nie ma sensu. Dlaczego? Bo ponad 8 – letnie auto nie ma już idealnej geometrii zawieszenia. Przez to nawet najdroższa część nie będzie mieć bardzo wysokiej trwałości.
Stosowanie najtańszych zamienników nie ma sensu. Są bardzo mało trwałe. Te bezmarkowe często nie pasują.
Warto wybierać warsztaty, zlokalizowane w mniejszych miastach i miejscowościach. Zazwyczaj mają niższe ceny. Z kolei warsztaty sieciowe mogą mieć wyższe ceny, jednak naprawa może w nich przebiegać bardziej sprawnie.
Zlecanie zakupu części mechanikom wiąże się często z nałożeniem przez nich marży na daną część.

Przykładowy kosztorys naprawy samochodu.
W trakcie sprawdzania auta przed zakupem okazało się, że pojazd ma uszkodzone tuleje metalowo – gumowe wahaczy oraz słaby akumulator. Auto było warte ok. 15 tys. zł. Pojazd był bezwypadkowy, zadbany i nie miał innych uszkodzeń. Powyższe awarie były spowodowane standardowym zużyciem auta. Dlatego nabywca podjął decyzję o zakupie samochodu i chęci jego naprawy po zakupie.

Kosztorys naprawy auta wyglądał następująco:
• 2 przednie górne wahacze – markowe zamienniki średniej jakości – 2x 350 złotych
• Koszt przesyłki części – 20 zł
• Koszt wymiany w warsztacie – 2×80 złotych
• Czynność dodatkowa: ustawienie geometrii zawieszenia – 80 złotych.
Łącznie: 960 zł.

Soyuz72, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons


• Akumulator samochodowy dobrej jakości, zgodny z zaleceniami producenta samochodu (pojemność 60Ah, odpowiednie wymiary i rozmieszczenie biegunów, technologia EFB) – cena 350 zł.
• Instalacja akumulatora w warsztacie samochodowym, który dysponuje urządzeniem do obsługi systemów zarządzania energią – 80 zł.
• Spray do konserwacji klem akumulatora – 10 zł.
Łącznie: 440 zł.


W większości starszych aut akumulator można bez problemu zamontować samodzielnie.

Mutasim0hourani, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons


Przykładowy kosztorys naprawy samochodu po wypadku. Jak zrobić kosztorys naprawy samochodu po wypadku? W tym przypadku, jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz się posiłkować częściami z demontażu.
Opłacalny i zgodny z prawem jest zakup części blacharskich i części wyposażenia wnętrza.


Przykładowy kosztorys naprawy samochodu po wypadku:
• Prawe przednie drzwi z demontażu (używane) – 500 zł
• Koszt przesyłki kurierskiej drzwi – 60 zł
• Koszt lakierowania drzwi na kolor tożsamy z kolorem auta – 250 zł
• Prawy przedni błotnik – koszt naprostowania, szpachlowania, zabezpieczenia antykorozyjnego, lakierowania w warsztacie – 400 zł
• Nowy przedni prawy reflektor – 650 zł
• Koszt montażu reflektora wraz z ustawieniem – 150 zł
• Używany przedni zderzak z demontażu – 200 zł
• Koszt montażu zderzaka wraz z podłączeniem lamp przeciwmgielnych – 100 zł
• Atrapa grilla, chromowana, nowa, zamiennik – 250 zł. Montaż samodzielny.
• Zakup nowego czujnika zderzeniowego – 150 zł
• Instalacja czujnika – 70 zł
• Naprawa pękniętego zbiorniczka płynu do spryskiwaczy za pomocą specjalnego kleju – 60 zł
• Wymiana filtra osuszacza i serwis klimatyzacji – 200 zł (filtr ten wymienia się po każdej kolizji, należy też sprawdzić szczelność układu).
• Test szczelności wszystkich układów i poprawności ich pracy, diagnostyka komputerowa elektroniki i układu SRS.
Łącznie: 3380 złotych.

Sprawdź samochód przed zakupem, aby dokładnie poznać jego stan techniczny

Skorzystaj z pomocy ekspertów Motocontroler. Znając dokładnie stan techniczny pojazdu możesz opracować kosztorys naprawy auta. A następnie możesz negocjować obniżkę ceny auta ze sprzedającym.

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.