Porady ekspertów Motocontroler

Motocontroler radzi – jak zdezynfekować samochód używany po zakupie?

Dlaczego trzeba dokładnie zdezynfekować samochód używany po zakupie? W jaki sposób skutecznie zdezynfekować samochód używany po zakupie?

Zakup sprawnego, wygodnego i bezpiecznego samochodu używanego daje mnóstwo radości. Dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem, przez ekspertów z Motocontroler, pozwala uniknąć szeregu niebezpieczeństw. Nowy nabywca uniknie kupna samochodu mocno zużytego, powypadkowego, kradzionego, albo wymagającego bardzo dużego wkładu finansowego.
Ale jest coś, o czym nowy nabywca musi koniecznie pamiętać, nim zacznie korzystać, razem ze swoimi bliskimi, z nowo kupionego auta. To dokładna dezynfekcja samochodu. Jeśli zostanie wykonana we właściwy sposób, pozwoli na usunięcie z samochodu wszystkich szkodliwych dla człowieka wirusów, bakterii, grzybów i roztoczy.

Dlaczego musisz zdezynfekować samochód używany po zakupie?

Pandemia koronawirusa spowodowała, że dezynfekcja samochodu używanego po zakupie stała się bardzo popularna. Tak, to prawda, koronawirus może przenosić się poprzez dotknięcie powierzchni, które były wcześniej dotykane przez osobę chorą. Na powierzchniach metalowych, szklanych i z tworzywa sztucznego, koronawirus może przetrwać kilkadziesiąt godzin. Ale, na szczęście, prawdopodobieństwo zarażenia się koronawirusem po zakupie samochodu używanego, jest bardzo niskie. Niemniej jednak, istnieje.
Nabywca samochodu używanego musi też liczyć się z innymi zagrożeniami, które są zdecydowanie bardziej powszechne.

Trzeba powiedzieć to wprost: tak naprawdę nigdy nie wiemy, kto i w jaki sposób korzystał z zakupionego samochodu. Nie wiemy, jak zachowywał się poprzedni kierowca i jego pasażerowie. Zagrożeń spowodowanych przez niewłaściwe zachowanie poprzedników jest mnóstwo: mogli mieć brudne dłonie, którymi dotykali szeregu elementów wyposażenia samochodu. Wadą poprzednich właściciele auta mógł być brak higieny osobistej. Poprzednicy mogli często korzystać z przydrożnych barów i restauracji i jeść w samochodzie. A to oznacza, że resztki jedzenia i napojów mogły zostać na podłodze, stając się pożywką dla bakterii. A dodatkowo, powodem paskudnych woni, jak cuchnące plamy z mleka i jego przetworów (np. lodów, które mogłyby być spożywane latem). Resztki jedzenia i napojów mogły też pochodzić ze źle zabezpieczonych zakupów. Nie czyszczone fotele mogły być miejscem do pasożytowania dla roztoczy, a także innych pasożytów, które mogły pochodzić z przewożonych autem zwierząt domowych (zagrożenie ze strony kleszczy itd.). Autem mogły być również przewożone inne rzeczy, które pozostawiły po sobie ślady: np. sypkie materiały budowlane. Wystarczy odrobina wilgoci, wniesiona na butach, aby na wykładzinie zrobił się beton…

Źródłem bardzo szkodliwych dla ludzkiego zdrowia bakterii i grzybów jest także zaniedbana klimatyzacja samochodowa. Dokładnie jej jedna część: parownik. To podzespół, w którym dochodzi do schłodzenia powietrza, kierowanego do kabiny przez wentylatory. Parownik jest w ciemnym miejscu, dodatkowo skrapla się w nim woda. To wszystko powoduje, że jest to świetne miejsce do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów, które potem wpadają do wnętrza kabiny, wraz z powietrzem. Podstawowym objawem zanieczyszczenia klimatyzacji grzybami i bakteriami jest woń stęchlizny, dochodząca z nawiewów.
Szkodliwe mikroorganizmy mogą pojawić się także w autach bez klimatyzacji, w układach wentylacji. Bakterie i grzyby z zanieczyszczonej klimatyzacji są bardzo groźne dla ludzkiego zdrowia.

Photo by Fusion Medical Animation on Unsplash

Jak dokładnie zdezynfekować samochód używany po zakupie?

Przede wszystkim zabezpiecz się przed koronawirusem. Wykorzystaj specjalny środek do dezynfekcji samochodów.
Nigdy nie używaj środków do dezynfekcji łazienek i kuchni, które zawierają chlor i są szkodliwe dla lakieru i powierzchni wewnątrz auta. Nie używaj także spirytusu.
Przetrzyj środkiem do dezynfekcji samochodów wszystkie miejsca, które mogły być dotykane przez dłonie poprzednich właścicieli i ich pasażerów: klamki zewnętrzne i wewnętrzne, uchwyty bagażnika, szyby od strony zewnętrznej i wewnętrznej, kierownicę, drążek zmiany biegów, boczki drzwi, elementy sterowania fotelami, przyciski i gałki, elementy pasów bezpieczeństwa, wnętrze schowków, pokrywę i korek wlewu paliwa.
Pamiętaj, aby delikatnie obchodzić się z przyciskami na desce rozdzielczej i w środkowej konsoli. Wystarczy je delikatnie przetrzeć środkiem do dezynfekcji. Mocne tarcie, powtarzane kilka razy, może uszkodzić napisy.
Sprawdź, czy kupiony przez Ciebie środek nadaje się do czyszczenia ekranów dotykowych. Jeśli tak, przeczyść nim ekran dotykowy systemu multimedialnego, albo nawigacji, jeśli takowe znajdują się w Twoim aucie.
Bardzo skutecznym sposobem na usunięcie wszelakiego typu pasożytów, grzybów i wirusów z wnętrza samochodu jest ozonowanie kabiny auta. Można je połączyć z ozonowaniem klimatyzacji samochodowej.

Dokładnie odkurz wnętrze samochodu. Zacznij od przednich foteli, potem odkurz tylną kanapę. Regularne odkurzanie sprawia, że z samochodu znikną roztocza. Odkurz całą wykładzinę samochodu, pamiętaj, aby odsunąć fotele i dokładnie odkurzyć wykładzinę pod nimi. Wyjmij wszystko z bagażnika samochodu. Dokładnie odkurz jego wnętrze – podłogę i boczki. Nie zapominaj o rolecie bagażnika i wszystkich elementach, które są pokryte tkaninami – boczkach drzwi, nakładkach na słupki itd. Za pomocą małej ssawki do odkurzacza oczyść wnętrza schowków i inne trudno dostępne miejsca.
Jeśli w Twoim nowo kupionym aucie jest tapicerka skórzana – także ją dokładnie odkurz.

Wypierz wnętrze kabiny samochodu. Skorzystaj z usług profesjonalnej firmy, zajmującej się praniem tapicerki, albo zrób to samodzielnie, kupując odpowiednie środki. Jeśli chcesz samodzielnie wyprać wnętrze kabiny – zrób to w bardzo ciepły dzień, żeby mogło szybko wyschnąć. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy kupione przez Ciebie środki nie powodują odbarwienia tapicerki.
Wypiecz tapicerkę na przednich fotelach (całą, w tym zagłówki, a także tylną i boczną część foteli), tylną kanapę, wykładzinę na podłodze, materiałowe boczki drzwi (jeśli występują) i materiałowe wnętrze bagażnika (w tym ścianki boczne).
Dokładnie wyczyść podsufitkę.
Jeśli w Twoim samochodzie jest tapicerka skórzana, wyczyść ją za pomocą specjalnych środków. Potem zastosuj środki do pielęgnacji skóry. Następnie wypierz wszystkie elementy materiałowe.
Jeśli na wykładzinie auta są widoczne białe plamy – oddaj auto w ręce specjalisty. To pleśń, która jest toksyczna dla człowieka. Pleśń pojawia się we wnętrzu samochodu na skutek wilgoci. Albo poprzedni właściciele wnosili do auta wilgoć na butach, nie korzystając z wycieraczek, albo auto jest nieszczelne i woda dostaje się do niego poprzez uszkodzenia uszczelnień. Powodem mogą być uszkodzone uszczelki w drzwiach, albo uszczelki w grodzi, pomiędzy komorą silnika a kabiną pasażerską (gdy woda pojawia się pod przednimi dywanikami).

Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie wykorzystywać do czyszczenia samochodu (z zewnątrz i w środku) oczyszczaczy parowych. Wysoka temperatura spowoduje bezpowrotne zniszczenie wiele elementów samochodu!

Po zakończonym czyszczeniu wnętrza wymień wycieraczki podłogowe. Najlepsze są gumowe. Jeśli w aucie były materiałowe, wypierz je.

Koniecznie zdezynfekuj klimatyzację samochodową, a jeśli auto jej nie ma, to sam układ wentylacji. Bakterie i grzyby, namnażające się w nieczyszczonej klimatyzacji, są powodem alergii, bólów głowy i bardzo poważnych schorzeń.
Klimatyzacja samochodowa może być zdezynfekowana w trakcie serwisu klimatyzacji, który należy przeprowadzić raz na rok. Specjaliści wykorzystują różne metody, np. wspomniane wcześniej ozonowanie układu klimatyzacji. Dezynfekcja i podstawowy serwis układu klimatyzacji nie powinien kosztować więcej niż 100 – 150 zł.
Jeśli w danej chwili nie możesz wydać takiej sumy, a układ klimatyzacji pracuje z właściwą wydajnością, możesz zdezynfekować klimatyzację samodzielnie. Środki do dezynfekcji kosztują od 7 do 15 zł. Jak się je stosuje? Auto zostawia się na biegu jałowym, z klimatyzacją, włączoną na pełną moc, na wewnętrznym obiegu powietrza. Środek umieszcza się za złożonymi, przednimi fotelami i zrywa jego zabezpieczenie, aby gaz mógł się swobodnie wydostawać. Wystarczy zamknąć drzwi i okna i odczekać 15 minut.
W podobny sposób, takim samym środkiem, zdezynfekujesz wentylację w autach bez klimatyzacji. Możesz również użyć do tego celu specjalnej pianki.

O czym jeszcze trzeba koniecznie pamiętać? O wymianie filtra kabinowego, który jest barierą dla roztoczy, pyłków (alergenów) i cząsteczek stałych.

Photo by Adrian Dascal on Unsplash

My sprawdzimy Twoje auto przed zakupem, a Ty pamiętaj o jego dezynfekcji!

Nasi eksperci dokładnie sprawdzą wybrany przez Ciebie samochód przed zakupem. Dokonają dokładnej weryfikacji jego stanu technicznego (zgodnie z wybranym pakietem), zrobią dziesiątki zdjęć i przekażą swoją osobistą opinię na temat pojazdu. Bez względu na to, gdzie wystawiono auto do sprzedaży – nasi eksperci działają na terenie całego kraju.
Dzięki nam unikniesz kupna samochodu używanego, który jest uszkodzony, powypadkowy, skorodowany, z ukrytymi wadami, wymagającego sporych nakładów. Dzięki nam nie musisz jeździć na koniec kraju.
Ale po zakupie używanego auta, Ty, Drogi Nabywco, musisz pamiętać o tym, aby skutecznie go zdezynfekować i wyczyścić, aby bezpiecznie służył Ci przez długie lata.