Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Pranie tapicerki samochodowej– ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia

Udało Ci się kupić fajne i sprawne auto używane? Poza podstawowymi czynnościami serwisowymi, warto wykonać coś jeszcze. To profesjonalne pranie tapicerki samochodowej. Dlaczego czyszczenie tapicerki samochodowej jest tak ważne? Bo dzięki niemu możesz pozbyć się z wnętrza samochodu bakterii, zarazków i roztoczy.

Kiedy kupujesz samochód używany, to tak naprawdę nigdy do końca nie poznasz jego pełnej historii. Nasi eksperci, sprawdzający auta przed zakupem mogą dokładnie sprawdzić aktualny stan techniczny pojazdu. Mogą określić, czy auto przeżyło wypadek, czy było zalane, czy zostało atakowane przez korozję.
Oczywiście, znajdą też ślady zużycia tapicerki, pęknięcia, uszkodzenia oraz plamy i przetarcia w przypadku tapicerki skórzanej. Ale tak naprawdę nikt do końca nie wie, co spowodowało te uszkodzenia i różnej maści plamy w aucie. Można się tylko domyślać.

Czasami lepiej tego nie wiedzieć, bo mogłoby to podważyć decyzję o zakupie auta. Profesjonalne czyszczenie tapicerki pozwala usunąć resztki „historii” użytkowania auta, zapisanej na jego siedzeniach, kanapie, kierownicy, w bagażniku i wszędzie tam, gdzie dotykały ręce, nogi, buty, a także inne części ciała… Nie zawsze okryte ubraniami.

1990 Eagle Premier LX in Dark Cherry Pearlcoat with gray interior at Rambler Ranch 5of7

Pranie tapicerki usunie historię auta, której nie chcesz znać…

Jeśli bagatelizujesz to, co napisaliśmy wcześniej, musimy nieco rozbudzić Twoją wyobraźnię.

Tapicerka samochodowa pełna jest roztoczy. Tak samo, jak materiały obiciowe w domu. Ale te, obiciowe w domu, są np. często odkurzane. To pomaga. Skąd wiesz, czy poprzedni właściciel auta w ogóle odkurzał tapicerkę w samochodzie?
Musisz przyjąć najgorszą możliwość – auto mogło być wyczyszczone tylko raz, przed wystawieniem do sprzedaży.

Na tapicerce i na tworzywach osadzają się różnej maści bakterie i wirusy. To nie tylko COVID19, który też potrafił przetrwać wiele dni na tworzywie czy szkle.
Poprzedni właściciel samochodu i jego pasażerowie mogli być chorzy na wiele innych chorób, np. skórnych. Jadąc autem, kaszleli, dotykali wszystkiego wokół…

W trakcie gorących dni wiele osób lubi jeździć autem bez koszulek. Pot z ich pleców, głowy i ud wsiąka w tapicerkę.

Czy masz pewność, że poprzedni właściciel auta stosował zasady higieny osobistej? Skąd wiesz, czy np. nie zatrzymał się przy drodze, aby „załatwić pewne potrzeby”, a potem nieumytymi rękoma dotykał kierownicy, drążka zmiany biegów, albo wycierał je w materiałową tapicerkę samochodu?

LG2, Public domain, via Wikimedia Commons

Wiele osób lubi namiętnie jeść w aucie. Większe ślady jedzenia mogły zostać usunięte odkurzaczem. Ale tak naprawdę nie wiesz, ile mini okruchów jeszcze czai się we wszystkich zakamarkach auta i jest konsumowanych przez różnej maści mikroorganizmy.

Czy masz pewność, że poprzedni właściciel Twojego auta nie lubił łatwej, przydrożnej, płatnej miłości? Być może te plamy na tylnej kanapie są pozostałością wielu miłosnych igraszek, albo dyskotekowych miłości, znajdujących swój finał w aucie.

Pobudziliśmy Twoją wyobraźnię? A to przecież nie wszystko. W Twojej tapicerce mogą być kleszcze, przyniesione przez psa poprzedniego właściciela. Tak, pranie tapicerki po zakupie auta jest naprawdę konieczne.

Seedfeeder, Public domain, via Wikimedia Commons

Czyszczenie tapicerki i ozonowanie usuną woń papierosów

Woń papierosów jest dla wielu osób nie do zniesienia. Nic w tym dziwnego, nie ma w tym nic przyjemnego. Pranie tapicerki połączone z wyczyszczeniem tworzyw/skór i ozonowaniem wnętrza skutecznie usunie woń papierosów, a także wszelakiego typu bakterie z wnętrza auta.

Przeczytaj również: Pamiętaj także o wyczyszczeniu klimatyzacji po zakupie auta. Musisz też wiedzieć, co robić, żeby była sprawna.

Czyszczenie skóry w samochodzie

Czym wyczyścić skórę w aucie? Czyszczenie tapicerki skórzanej wymaga użycia odpowiednich środków. Muszą być one przeznaczone do czyszczenia i pielęgnacji skóry. Trzeba stosować je ostrożnie i wypróbować ich działanie w niewidocznym miejscu, aby sprawdzić, czy nie robią plam.
Czyszczenie tapicerki skórzanej w samochodzie trzeba rozpocząć od odkurzenia jej. Zawsze trzeba stosować miękkie szczotki. Po usunięciu kurzu i plam (po zastosowaniu środków do czyszczenia tapicerki ze skóry), trzeba zastosować środki pielęgnujące. Nadają one elastyczność i połysk.
Czyszczenie skóry w samochodzie to nie tylko prace związane z fotelami i kanapą. Skóra może pokrywać także boczki drzwi, kierownicę, drążek zmiany biegów, drążek hamulca postojowego i cały tunel środkowy.

1981 AMC Spirit Kammback 2-door sedan at 2017 AMO meet 14of17

Czyszczenie tapicerki samochodowej krok po kroku – jak to robią specjaliści?

Pranie tapicerki rozpoczyna się od odkurzania wnętrza pojazdu – wszystkich zakamarków, włącznie z bagażnikiem, miejscami pod siedzeniami itd.
Następnie profesjonaliści używają specjalnych urządzeń do prania. Jaki odkurzacz do prania tapicerki samochodowej jest najlepszy? Każdy pracownik firmy, czyszczącej wnętrza aut ma swoją ulubioną markę. Profesjonalne urządzenia dawkują środek czyszczący wraz z wodą i nie nadużywają wody. Dzięki temu tapicerka nie będzie schła bardzo długo.

Ile trwa pranie tapicerki samochodowej? To zależy, jaki zakres robót zlecimy. Jednak trzeba przyjąć, że (zalecane przez nas) wypranie całości (w tym wykładzin na podłodze i wykładziny bagażnika) potrwa około 2 godzin.

Nasza rada: najlepiej zlecić pranie tapicerki w trakcie ciepłych dni wiosennych albo letnich. Po zakończonym praniu załóż na siedzenie pokrowiec foliowy (pokrowiec na siedzenie z folii można kupić za 2 – 3 zł/szt.) i wróć do domu. Otwórz wszystkie drzwi auta i wystaw je na działanie ciepła.
Jeśli tapicerka dobrze nie wyschnie, to potem we wnętrzu będzie unosić się niemiła woń stęchlizny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERABindydad123, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jak prać tapicerkę w samochodzie samodzielnie?

Czym wyprać tapicerkę w samochodzie?
Do wyboru są różne środki.

  • Środki umożliwiające pranie tapicerki na sucho (oczywiście, materiałowej) w formie pianek i sprayów. Rozprowadza się je po całej powierzchni jednego elementu tapicerki. Można to wypracować miękką szczoteczką. Po wyschnięciu, miejsce się odkurza. Dobre do odświeżenia. Bo raczej silniejszych plam nie usuną.
  • Środki do prania w formie płynów. Używa się ich do odkurzaczy piorących, albo pierze się ręcznie, przy użyciu szczoteczek. Można zastosować szczotkę do prania tapicerki, nakładaną na wiertarkę albo wkrętarkę. Zwiększy to efekt pracy, a nie będzie tak męczące.

Nieuczciwy handlarz i paskudna tapicerka w aucie

Jeśli auto jest wartościowe i kosztuje kilkadziesiąt tys. zł, to sprzedawca może wynająć taniego pracownika z małej miejscowości (są 2-krotnie tańsi niż pracownicy z salonów) z maszyną piorącą i może wyprać wnętrze auta za stówkę, albo dwie. To akurat plus.

Jednak w przypadku aut za kilka – kilkanaście tys., nieuczciwy sprzedawca może co najwyżej zastosować piankę do czyszczenia na sucho, którą można kupić za 4 – 5 złotych. Efektu wielkiego nie będzie, ale zawsze coś było zrobione.
W przypadku dziur, przecięć, przetarć (zwłaszcza w skórze), dziur od papierosów i zniszczenia tapicerki materiałowej, jakby jeździło na niej stado koni, pozostaje jedynie zastosowanie nowych pokrowców, dopasowanych do danego modelu auta. Np. takie z eko skóry można kupić za 100 – 150 zł / komplet (przednie fotele plus tylna kanapa).

CZmarlin — Christopher Ziemnowicz — a photo credit is required if this image is used anywhere other than Wikipedia., CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Sprawdź auto przed zakupem – i uniknij oszustwa

Jak wspomnieliśmy na początku – specjalista z Motocontroler nie sprawdzi tego, co się działo na tapicerce Twojego auta. Nie dowiesz się, czy poprzedni właściciel wycierał w nią nogi, zostawiał na niej niedojedzone hot dogi i rollo z kebabowni, czy też był miłośnikiem miłosnych igraszek. Może lepiej tego nie wiedzieć.


Specjalista z Motocontroler powie czy, czy wybrany przez Ciebie samochód jest sprawny technicznie. Dowiesz się, co szwankuje, czy auto było „bite”, czy przeżyło powódź, czy trzeba będzie w nie zainwestować mnóstwo pieniędzy po zakupie. Otrzymasz dokładny raport z badania a także minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej. I będziesz mieć pewność, czy kupować, czy szukać dalej, czy negocjować, czy brać jak świeże bułeczki, bo naprawdę warto. Po prostu, wybierz TEST MAXI – i nic się nie ukryje. Nasi specjaliści znają każdą sztuczkę nieuczciwych sprzedawców samochodów. Tych, którzy sprzedają 10 aut w miesiącu i tych, którzy sprzedają pierwsze auto od 5 lat, na którym oszczędzali, jak mogli.

I pamiętaj. Kiedy kupisz swoje wymarzone auto – wypierz tapicerkę. Kiedy wsiądziesz do czystego, pachnącego wnętrza, Twoja radość z auta będzie dużo większa. A do tego historia użytkowania auta, której nie chcesz znać, pójdzie raz na zawsze w niepamięć.

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.