Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Sprawdzenie auta przed kupnem – rzeczoznawca czy stacja kontroli pojazdów?

Dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem wymaga podjęcia szeregu działań ze strony kupującego auto. Wielu nabywców staje przed dylematem – z czyich usług skorzystać? Czy sprawdzić samochód, korzystając z usług rzeczoznawcy samochodowego? Czy też skorzystać z usług stacji kontroli pojazdów, znajdującej się w pobliżu miejsca sprzedaży auta?

Sprawdzenie auta przed kupnem pozwala uniknąć niemiłych niespodzianek, które mogą wyjść na jaw za kilka godzin, kilka dni, albo za kilka miesięcy po zakupie. Może okazać się, że sprzedawca ukrył powypadkową przeszłość samochodu, albo zataił szereg wad technicznych. Czym to się może skończyć? Ogromnymi wydatkami, które w niektórych przypadkach (kupno 10 – 12 letniego samochodu) mogą przekroczyć wartość jego zakupu. Czy przesadzamy? Absolutnie.


Koszty montażu nowych poduszek powietrznych (w powypadkowym aucie), koszt wymiany całego zawieszenia, kompletny remont silnika, wymiana silnika, naprawa automatycznej skrzyni biegów, naprawa układu przeniesienia napędu w autach 4×4 (z wymianą skrzyni redukcyjnej) – to może pociągnąć za sobą ogromne wydatki. Są i inne, bardziej powszechne zagrożenia. Nabywca samochodu jest narażony na to, że kupi auto z typowymi usterkami: zużytym układem wtryskowym, zniszczoną turbosprężarką, albo z uszkodzonym sprzęgłem i dwumasowym kołem zamachowym.

Nic zatem dziwnego, że odpowiedzialny nabywca stara się dokładnie sprawdzić samochód przed zakupem. To wymaga pewnych inwestycji finansowych i poświęcenia czasu. Ale zdecydowanie lepiej wydać 300 zł i uniknąć zakupu kompletnego grata, niż wydać 13.000 zł na zakup „eleganckiej limuzyny”, która w krótkim czasie będzie wymagać kosztownych napraw, w wysokości 12 – 15.000 zł.

Rzeczoznawca samochodowy czy stacja kontroli pojazdów? Odległość i sztuczki handlarzy

Polski rynek samochodów używanych jest bardzo bogaty. Można przebierać wśród tysięcy ofert. Ale może okazać się, że nasze wymarzone auto jest wystawione do sprzedaży 200 kilometrów od nas. Trudno wymagać od sprzedającego, aby przyjechał pokazać samochód kupującemu. Dlatego też konieczny jest dojazd do sprzedającego. W obie strony. Wymaga to poświęcenia czasu i poniesienia kosztów podróży.


Trzeba dostosować się do godzin pracy stacji kontroli pojazdów. W niektórych stacjach trzeba sporo czekać na możliwość sprawdzenia samochodu przed zakupem. Dlaczego? Stacje przede wszystkim prowadzą coroczne badania diagnostyczne samochodów. Dlatego, w wielu miejscach, to klienci, przyjeżdżający na coroczne badanie techniczne, mają pierwszeństwo.
W małych miejscowościach jest niewiele stacji kontroli pojazdów. Tak samo, w małych miastach. Nietrudno zgadnąć, że handlarz, zajmujący się sprzedażą używanych samochodów, albo właściciel komisu, może doskonale znać diagnostę, albo właściciela stacji kontroli pojazdów. Co wtedy? Kolega nie zrobi krzywdy koledze. W Polsce jest wiele miast, które słyną z dużego nagromadzenia „importerów używanych aut z zachodu”. W takim mieście wszyscy „pracujący w moto biznesie” się znają.

To może inna stacja? Sprzedający samochód może odmówić wyjazdu do stacji kontroli pojazdów, oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od niego. Ze względu na koszty. Ale nie tylko z tego względu. Jest jeszcze jedna rzecz, która może zaskoczyć kupującego. Sprzedający w ogóle może odmówić wyjazdu na sprawdzenie samochodu przed zakupem do stacji diagnostycznej. Może argumentować to na wiele sposobów. Na przykład samochód nie ma wykupionego ubezpieczenia OC, bo został sprowadzony do kraju z zagranicy. Takie ubezpieczenie jest sprzedawane w komisie dopiero po zakupie auta, aby kupujący mógł „wrócić do domu na kołach”.

Rzeczoznawca samochodowy działa w inny sposób. Rzeczoznawcy z firmy Motocontroler działają na terenie całego kraju i sprawdzają samochody na terenie całego kraju. Zatem kupujący nie musi tracić czasu ani pieniędzy na dojazd do sprzedającego. Nie trzeba na nic czekać. Rzeczoznawca umawia się ze sprzedającym. W większości przypadków (to zależy od sprzedającego) auta są sprawdzane przed zakupem już w 24 godziny od przyjęcia zlecenia. Rzeczoznawcy mogą skontrolować stan aut lekko uszkodzonych i powypadkowych, co byłoby niemożliwe w przypadku stacji diagnostycznej.

Photo by Bennilover on Foter.com / CC BY-ND

Rzeczoznawca samochodowy czy stacja kontroli pojazdów? Koszty badania samochodu przed zakupem

Sprawdzenie samochodu na stacji diagnostycznej kosztuje od 100 do 150 złotych.
Koszt sprawdzenia samochodu przed zakupem przez wyspecjalizowanego rzeczoznawcę samochodowego z firmy Motocontroler zawiera się w przedziale od 139 do 499 złotych.


Jakie są różnice? Sprawdzenie samochodu przed kupnem, przeprowadzone na stacji diagnostycznej, nie wiąże się z otrzymaniem żadnego dokumentu z badania. Czasami, na nowoczesnych stacjach można otrzymać wydruk parametrów badania. Pozwoli on sprawdzić, na ile auto spełnia jeszcze parametry fabryczne.
W przypadku skorzystania z usług profesjonalnego rzeczoznawcy samochodowego, kupujący auto otrzymuje dokładny raport. Jeśli kupujący skorzysta z najbardziej rozbudowanej opcji, otrzyma dokładny raport, ze szczegółowym opisem całego badania. Do raportu dołączonych będzie minimum kilkadziesiąt zdjęć. I osobista opinia eksperta.

Rzeczoznawca samochodowy czy stacja kontroli pojazdów? Zakres badania samochodu przed zakupem

Co można sprawdzić na stacji kontroli pojazdów?
• Stan techniczny układu kierowniczego;
• Stan techniczny zawieszenia samochodu;
• Wycieki z silnika i skrzyni biegów:
• Stan podwozia pod kątem ataków korozji;
• Wycieki z układu wspomagania kierownicy;
• Wycieki z układu chłodzenia samochodu;
• Poprawność pracy oświetlenia zewnętrznego;
• Poziom emisji spalin.
Diagnosta nie jest w stanie sprawdzić stanu technicznego jednostki napędowej i jej osprzętu. Pracownik stacji kontroli pojazdów nie sprawdzi, czy auto ma filtr cząstek stałych, albo katalizator, czy też te drogie części zostały wycięte i zastosowano w ich miejsce inne podzespoły. Dobry diagnosta może sprawdzić, czy auto nie ma śladów po wypadku.
Diagnosta nie wykona jazdy próbnej.

Sprawdzanie samochodu

Co może sprawdzić rzeczoznawca samochodowy z firmy Motocontroler? Spójrzmy na kompleksowe badanie Maxi. Top najlepszy, kompleksowy sposób sprawdzenia samochodu przed zakupem.


W skład badania wchodzi:
• Sprawdzenie historii auta po numerze VIN;
• Przeprowadzenie diagnostyki komputerowej, która pozwala sprawdzić stan wielu układów i elementów pojazdu (systemy bezpieczeństwa, komfortu, silnik, osprzęt silnika, parametry pracy silnika i wiele innych);
• Sprawdzenie, czy auto nie uczestniczyło w wypadku, między innymi z wykorzystaniem profesjonalnego miernika do powłoki lakierniczej;
• Sprawdzenie, czy w samochodzie nie cofnięto licznika kilometrów;
• Kontrola stanu wyposażenia samochodu – od działania aktywnych systemów bezpieczeństwa, aż po wyposażenie kabiny;
• Sprawdzenie samochodu w profesjonalnym warsztacie, obejmujące wszystko to, co można sprawdzić na stacji kontroli pojazdów;
• Sprawdzenie poprawności pracy układów samochodu w trakcie jazdy próbnej.
Co warto wybrać?

Chcesz kupić auto używane? Nasi eksperci czekają na Ciebie!

Dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem pozwala na eliminację najgorszych zagrożeń. Nikt nie chce kupić samochodu powypadkowego, samochodu kradzionego, czy też auta, wymagającego wielotysięcznych inwestycji.
Chcesz tego uniknąć? Skorzystaj z usług naszych rzeczoznawców. Eksperci Motocontroler dokładnie sprawdzą wybrany samochód w dowolnym rejonie Polski. Nasze badanie będzie doskonałą podstawą do negocjacji ceny auta.
Kupno samochodu używanego jest obarczone dużym ryzykiem. Ale dzięki nam możesz mieć pewność, że Twój zakup będzie naprawdę udany.

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.