Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Sprzęgło hydrokinetyczne – objawy awarii. Czy warto kupić auto z uszkodzonym sprzęgłem hydrokinetycznym?

Problemy z ruszaniem? Słabe przyspieszenie? Utrata mocy przez samochód? Szarpanie podczas przyspieszania? Drgania podczas spokojnej jazdy? Jeśli masz auto z automatyczną skrzynią biegów i doświadczasz tych awarii – źródłem problemu może być uszkodzone sprzęgło hydrokinetyczne. Jeśli chcesz kupić auto używane z automatyczną skrzynią biegów, zwróć uwagę na powyższe objawy awarii. Mogą one oznaczać bardzo kosztowne uszkodzenie

Kupując auto używane, najczęściej obawiamy się kupna auta powypadkowego, popowodziowego, mocno skorodowanego, albo samochodu, który będzie wymagać poniesienia wysokich kosztów naprawy przez kupującego. Dodatkowo wielu sprzedawców (z danych Motocontroler wynika, że 8 na 10) ukrywa wady swojego pojazdu. Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie auta przed zakupem.

Jhcbs1019, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Współczesne samochody mają na wyposażeniu wiele drogich podzespołów, które w trakcie eksploatacji mogą ulegać awariom. Przykładem może być sprzęgło hydrokinetyczne, stosowane w autach z automatycznymi skrzyniami biegów (za wyjątkiem większości pojazdów ze skrzyniami dwusprzęgłowymi).

Nowe sprzęgło hydrokinetyczne (zamiennik wysokiej jakości) do wielu popularnych aut kosztuje od 5 do 7 tysięcy złotych. Do ceny należy też doliczyć montaż, a ten również nie będzie należał do tanich. Dlaczego? Wymiana jest skomplikowana. Trzeba wymontować całą skrzynię biegów. W kraju można znaleźć też firmy, które zajmują się regeneracją sprzęgieł hyudrokinetycznych. W tym przypadku koszt naprawy jest o wiele niższy, niż zakup nowego sprzęgła hydrokinetycznego

Przeczytaj również: Awaria automatycznej skrzyni biegów w samochodzie sprowadzonym z USA

LuK USA LLC / Michael Poehler, CC BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0, via Wikimedia Commons

Czy warto kupić auto używane z uszkodzonym sprzęgłem hydrokinetycznym?

Wszystko zależy od stanu i wartości samochodu.

Teoretycznie, sprzęgło hydrokinetyczne można zaliczyć do elementów eksploatacyjnych. Zatem jego awaria w aucie z dużym przebiegiem (powyżej 250 – 300 tys. km) może być uznana za standardowe zużycie eksploatacyjne.

Oczywiście, sprzęgło może też ulegać awarii na skutek niewłaściwej eksploatacji samochodu – na przykład jego przeciążania, agresywnej jazdy albo częstej jazdy po drogach niskiej jakości, gdzie konieczne było wyjeżdżanie ze śliskiej nawierzchni.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dobre nowe sprzęgło hydrokinetyczne kosztuje zazwyczaj od 2 do 8 tys. złotych. Do tego trzeba doliczyć ok. 1 tys. zł za jego wymianę.


Jeśli sprzęgło jest uszkodzone w samochodzie, wartym ponad 40 tys. złotych, a samo auto nie ma innych uszkodzeń, to można rozważyć zakup takiego pojazdu. Oczywiście, wcześniej dokładnie poznając jego stan techniczny, aby uniknąć konieczności kolejnych wydatków. Warto pamiętać, że w każdym aucie po zakupie należy wymienić wszystkie płyny, filtry, rozrząd na pasku, pasek wieloklinowy, klocki i tarcze, a często także opony. A w przypadku auta z automatyczną skrzynią biegów (a o takich piszemy w tym artykule) koniecznie trzeba wymienić płyn przekładniowy w skrzyni oraz jej filtr (filtr automatycznej skrzyni biegów).

Jeśli jednak nabywca chce kupić auto za kilkanaście tys. złotych, to już sam koszt zakupu i wymiany sprzęgła hydrokinetycznego może zburzyć jego finanse.

Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie poznać stan techniczny auta przed zakupem – o czym cały czas przypominamy.

Objawy awarii sprzęgła hydrokinetycznego – czy można jeździć z uszkodzonym sprzęgłem hydrokinetycznym?

Czasami zdarza się, że właściciel samochodu eksploatuje go tak długo, dopóki uszkodzenie całkowicie nie unieruchomi auta. Czy w takim razie można jeździć z uszkodzonym sprzęgłem hydrokinetycznym? Tylko przez krótki czas. Dlaczego? Długotrwała jazda z uszkodzonym sprzęgłem hydrokinetycznym prowadzi do uszkodzenia automatycznej skrzyni biegów. A to zwielokrotni koszty naprawy. O ile? Można podejrzewać, że o dodatkowe 10 tys. złotych.

Jakie są zatem objawy awarii sprzęgła hydrokinetycznego? Jak rozpoznać, że trzeba odwiedzić warsztat?

  • Samochód szarpie podczas spokojnej i jednostajnej jazdy.
  • Samochód z trudem rusza z miejsca.
  • Auto traci moc.
  • Samochód ma bardzo słabe przyspieszenie.
  • Pojawiają się hałasy z okolic skrzyni biegów.
  • Auto coraz częściej szarpie.
  • Zmiany biegów nie są optymalne.

Wszystkie powyższe objawy mogą też być spowodowane przez zupełnie inne uszkodzenia. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka.

Michael Barera, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Sprzęgło hydrokinetyczne – jak jest zbudowane i jak działa?

Sprzęgło hydrokinetyczne to element zblokowany, o kształcie przypominającym latający spodek. Jest to element zblokowany, fabrycznie zamknięty w metalowej obudowie, która jest trwale zamknięta.

Producenci sprzęgła hydrokinetycznego nie przewidują jego naprawy, tylko wymianę na nowe. Na szczęście, o czym wspomnieliśmy wcześniej, są firmy, które potrafią takie sprzęgło otworzyć, wymienić uszkodzone podzespoły i płyn, a także z powrotem je zamknąć.

Sprzęgło hydrokinetyczne to tak zwane sprzęgło mokre, w przeciwieństwie do sprzęgła suchego, używanego w samochodach z manualnymi skrzyniami biegów.

Dlaczego mokre? W sprzęgle suchym do przenoszenia momentu obrotowego służy tarcza sprzęgła. Musi dojść do fizycznego połączenia tarczy sprzęgła z jedno albo dwumasowym kołem zamachowym silnika.

W sprzęgle mokrym (jak sprzęgło hydrokinetyczne) moment obrotowy z silnika na skrzynię biegów jest przenoszony za pomocą oleju przekładniowego o odpowiednich właściwościach (przede wszystkim lepkości). W sprzęgle mokrym znajduje się odpowiednia ilość oleju, aby móc zapewnić właściwe przenoszenie siły napędowej.

Z jakich podstawowych elementów składa się sprzęgło hydrokinetyczne?

  • Z metalowej obudowy, szczelnie zamkniętej i zaspawanej, z uszczelnieniami (simmeringami) wałków wejściwych.
  • Z pompy, czyli wklęsłej tarczy z odpowiednio ukształtowanymi łopatkami, zamontowanej do koła zamachowego silnika.
  • Z turbiny, czyli wklęsłej tarczy z odpowiednio ukształtowanymi łopatkami, zamontowanej na wale sprzęgłowym skrzyni biegów.
  • Z kierownicy, czyli elementu w kształcie płaskiego koła, ze sprzęgłem jednokierunkowym, zamontowanego pomiędzy pompą a turbiną.
  • Ze sprzęgła lock – up, zamontowanego pomiędzy kierownicą a turbiną.
  • Z łożysk oporowych.
  • Z odpowiedniej ilości oleju o specjalnie dobranej lepkości.

Wszystkie elementy składowe sprzęgła wykonane są z metalu o odpowiednich właściwościach. Głównymi elementami, pozwalającymi na właściwe działanie sprzęgła hydrokinetycznego są łopatki i kanały olejowe. Na pompie i na tarczy jest ich kilkadziesiąt.

Z kolei łopatki na kierownicy są ukształtowane tak, aby zwiększać siłę uderzenia oleju na turbinę.

Jak działa sprzęgło hydrokinetyczne?

Kiedy silnik zaczyna pracować, zaczyna obracać się pompa sprzęgła hydrokinetycznego. Pompa, czyli wklęsły wirnik z łopatkami. Obroty pompy powodują, że olej wewnątrz sprzęgła zaczyna poruszać się, zgodnie z siłą bezwładności i uderzać o łopatki turbiny. Turbina zaczyna się obracać. Równocześnie na turbinie znajdują się kanaliki, które powodują, że olej wraca znów na łopatki pompy.

Tak działa sprzęgło hydrokinetyczne. Trzeba pamiętać o tym, że taki sposób przenoszenia napędu z silnika na skrzynię biegów ma kilka wad. Są pewne straty energii. Przez to samochód mógłby być bardzo ospały. W dodatku brakowałoby siły do ruszenia z miejsca.

Do sprawnego ruszenia z miejsca służy właśnie wspomniana wcześniej kierownica. Jej zdaniem jest zwiększenie siły oleju, podczas ruszania, aby ten nadał większą prędkość turbinie, niż pompie. Dzięki temu pojazd może bez problemu ruszać.

A co ze stratami energii? Po ruszeniu z miejsca i rozgrzaniu oleju do odpowiedniej temperatury wirnik turbiny i pompy są ze sobą łączone za pomocą sprzęgła lock – up. Dzięki blokowaniu, nie ma strat energii.

W sprzęgle hydrokinetycznym trzeba także zadbać o tłumienie drgań, generowanych przez silnik, zwłaszcza diesla. O to dba sam olej we wnętrzu sprzęgła, a także specjalne sprężyny w sprzęgle lock – up.

No machine-readable author provided. BerndB~commonswiki assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0 http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Sprawdź samochód przed zakupem – aby uniknąć niemiłych niespodzianek

Zepsute sprzęgło hydrokinetyczne. Uszkodzona automatyczna skrzynia biegów. Zepsute koło dwumasowe. Uszkodzony układ wtryskowy. Samochód po wypadku. Auto, które przeżyło powódź. Pojazd źle serwisowany, z bardzo mocno zużytym silnikiem. To tylko niektóre problemy, z jakimi może spotkać się nabywca auta używanego. Jak ich uniknąć?

Wystarczy skorzystać z pomocy specjalisty, który dokładnie sprawdzi auto przed zakupem. Dzięki temu uda się kupić dobre auto używane, które będzie służyć przez wiele lat.

Zachęcamy do skorzystania z oferty specjalistów firmy Motocontroler. Rzeczoznawcy samochodowi Motocontroler działają na terenie całego kraju. To najwyższej klasy specjaliści, którzy są w stanie dokładnie sprawdzić auto przed zakupem, zgodnie z wybranym przez klienta raportem.

Jak wygląda profesjonalny raport z badania auta przed zakupem, wykonany przez eksperta Motocontroler? Oto on: https://motocontroler.com/raport-samochodowy/

Do raportu dołączone są zawsze zdjęcia w formie cyfrowej – od kilkudziesięciu do 300. A także – osobista opinia rzeczoznawczy, z odpowiedzią na pytanie, czy dane auto warto kupić.

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.