Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Używana hybryda – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Na rynku aut używanych jest stosunkowo niewiele samochodów z napędem hybrydowym. Niemniej jednak coraz więcej osób zaczyna się do nich uśmiechać – i nieuczciwi handlarze o tym doskonale wiedzą. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy zakupie samochodu z napędem hybrydowym? Jakie są zagrożenia? Ile może kosztować naprawa mocno zużytej hybrydy? Sprawdźmy!

Czym różni się samochód hybrydowy (samochód z napędem hybrydowym) od standardowego benzyniaka albo diesla? Hybryda ma na wyposażeniu bardziej zaawansowany układ napędowy.

W standardowym układzie składa się on z silnika spalinowego, silnika elektrycznego, automatycznej, bezstopniowej skrzyni biegów, baterii litowo – jonowej, systemu zarządzania energią, a także układu odzyskiwania energii podczas hamowania.

We współczesnej hybrydzie odciąża się silnik spalinowy, który w standardowym benzyniaku albo dieslu napędza pompę cieczy chłodzącej oraz sprężarkę klimatyzacji. 

Montuje się zupełnie inny rodzaj turbosprężarki – z napędem elektrycznym.

W najnowszych hybrydach bateria litowo – jonowa może być ładowana z gniazdka i pozwala na przejechanie do 30 (lub więcej) kilometrów w ruchu miejskich (prędkość do 50 km/h), bez uruchamiania silnika spalinowego.

Wikimedia commons

Używana hybryda – jak wygląda rynek?

Na największym portalu z ogłoszeniami o sprzedaży aut używanych pod koniec maja 2023 roku było ponad 210.000 aktywnych ogłoszeń o sprzedaży używanych samochodów osobowych. Do sprzedaży wystawiono 5300 używanych hybryd.

Ponad 500 było dostępnych w cenie od 30 do 50 tys. złotych.

W cenie poniżej 20 tys. złotych można było kupić kilkanaście aut, w większości rozbitków.

Jakie są perspektywy? Oczywiście, ofert sprzedaży używanych aut hybrydowych będzie przybywać. Do sprzedaży będą trafiać też auta sprowadzane przez nieuczciwych handlarzy, co oczywiste.

Jaką hybrydę chcesz kupić?

Jest bardzo wiele rodzajów hybryd. Przed wyborem właściwej warto przeczytać nasze wcześniejsze artykuły.

– > Jak działają auta hybrydowe?

– > Jaka hybryda jest najlepsza?

Tylko najnowsze auta to hybrydy PHEV, które można ładować z gniazdka i które, dzięki dużej baterii litowo – jonowej, zapewniają możliwość przejechania do 30 (a czasami więcej) kilometrów w trybie miejskim, a samą baterię naładować z gniazdka. W starszych hybrydach maksymalny zasięg na samym napędzie elektrycznym wynosił do 3 kilometrów.

A w przypadku tzw. miękkich hybryd, w ogóle nie ma możliwości jazdy na samym napędzie elektrycznym.

Uwaga na hybrydy firmowe i taksówki

Samochody hybrydowe, w tym najnowsze PHEV, są masowo wykorzystywane przez firmy (w roli aut dla handlowców) i przez taksówkarzy (tych oznaczonych i tych pracujących na tzw. aplikacjach).

Samochody hybrydowe, eksploatowane w trybie miejskim, są mocno zużyte. Przede wszystkim zużyte są ich baterie i układy zarządzania energią oraz skrzynie biegów.

Ale nie tylko. Silniki spalinowe w tych autach (benzynowe, bo tylko Francuzi stosowali diesle) dla większej oszczędności były często wyposażane w instalacje LPG. Do tego mogły być serwisowane w trybie long life (bardzo długie okresy pomiędzy wymianami olejów i filtrów).

Zasilanie silnika LPG (trudne warunki pracy), jazda miejska i serwisy long life – to wszystko oznacza duże zużycie i drogie problemy po zakupie.

Prius 4

Awarie, charakterystyczne tylko dla hybryd – ile kosztuje naprawa hybrydy?

Jakie podzespoły mogą ulec zużyciu w samochodzie z napędem hybrydowym i ile może kosztować ich naprawa? Sprawdźmy.

Automatyczna skrzynia biegów CVT – jeśli była nieodpowiednio serwisowana (brak terminowych wymian oleju, zły olej), a w dodatku auto było ciągle eksploatowane w mieście, albo eksploatowane w agresywnym stylu, można spodziewać się problemów. Wiele modeli skrzyń CVT także należy do mocno awaryjnych. Psuje się między innymi elektronika sterująca. Jeśli dojdzie do uszkodzenia pasa albo łańcucha transmisyjnego (w zależności od zastosowanej przez producenta technologii), koszt naprawy dojdzie do 10 tys. złotych. Trzeba też pamiętać, że skrzynia CVT oznacza drogi serwis – minimum 700 – 900 zł za wymianę oleju przekładniowego (co 30 – 40 tys. km).

Bateria do zasilania silnika elektrycznego i układ zarządzania energią. Standardowo stosuje się baterie litowo – jonowe, albo litowo – polimerowe, choć w starszych autach mogły to być baterie trakcyjne różnego typu (żelowe itd.). Regeneracja baterii w aucie hybrydowym (wymiana zużytych cel) kosztuje zazwyczaj do 5 tys. zł, a za nową baterię trzeba zapłacić od 7 do 10 tys. złotych.

Naprawa układu wentylacji baterii, który może być zapchany, niedrożny, albo uszkodzony. To on może być też przyczyną awarii albo uszkodzenia baterii. Koszt naprawy od kilkudziesięciu zł (czyszczenie wlotów) do 1000 zł (wymiana całego modułu wentylatora).

Pompa cieczy chłodzącej napędzana elektrycznie z modułem sterującym. Koszt wymiany – od 2000 zł. To nowoczesne urządzenie pozwala na sterowanie ciśnieniem płynu chłodniczego zależnie od potrzeby, przez sterownik silnika. Elektrycznie sterowane pompy są stosowane też w niektórych benzyniakach, nie tylko w hybrydach.

Elektryczna sprężarka klimatyzacji – to rozwiązanie również ma na celu odciążenie silnika spalinowego. Jednak, w odróżnieniu od standardowej sprężarki, napędzanej paskiem wieloklinowym, jest o wiele droższa.

Elektryczna turbosprężarka. Nie zawsze jest stosowana (w niektórych napędach hybrydowych stosowane są silniki benzynowe bez turbiny). Elektrycznie napędzana turbosprężarka ma szereg zalet. Doładowanie realizowane jest na żądanie – i z ciśnieniem, ustalonym precyzyjnie przez sterownik silnika. Nie ma zjawiska turbodziury. Minusem jest jej wysoka cena, kilkanaście tys. złotych. Nie ma też na razie mowy o jej regeneracji. W przypadku standardowych turbosprężarek regeneracja pozwala na zaoszczędzenie mnóstwa pieniędzy. Można ją przeprowadzić za kilkaset złotych. Niestety, nie da się (jak na razie) zregenerować elektrycznej sprężarki (turbosprężarki z napędem elektrycznym),

Świece zapłonowe. Podstawowy podzespół eksploatacyjny silnika benzynowego. Niestety, w przypadku silnika stosowanego w układzie hybrydowym, świece zapłonowe mogą być nawet 10 krotnie droższe (mogą kosztowa 80 – 100 zł / sztuka).

Współczesne hybrydy mają reflektory wykonane w technologii Led (stosuje się je także w nowoczesnych autach ze standardowym napędem). Wymiana takiego reflektora na nowy to wydatek od kilku do kilkunastu tys. złotych. Na szczęście, tu można liczyć na regenerację.

Trzeba pamiętać o tym, że auta hybrydowe (za wyjątkiem samochodów mild hybrid, z instalacją do 48V) z instalacją elektryczną od 60V wzwyż, wymagają serwisowania i napraw w odpowiednio wyposażonych warsztatach. Taki warsztat samochodowy musi mieć specjalny podnośnik, specjalne narzędzia, a także przeszkoloną obsługę w strojach ochronnych, z uprawnieniami do pracy przy prądzie o wartości do 1kV.

Izoa


Hybryda może też cierpieć na typowe przypadłości samochodów używanych

Auto z napędem hybrydowym może mieć mocno zużyte zawieszenie, skorodowane podwozie, uszkodzony układ elektryczny, zepsutą klimatyzację i zniszczone wnętrze. Hybryda może być powypadkowa i może być po zalaniu. Co oczywiste, może mieć też przekręcony licznik.

W aucie może też być wiele innych, ukrytych problemów. Żeby je wykryć – potrzeba specjalisty.

Sprawdź hybrydę przed zakupem – skorzystaj z oferty Motocontroler!

Zanim zdecydujesz się na dokładne sprawdzenie auta – skorzystaj z naszego serwisu https://www.historiaszkod.pl

Wystarczy numer VIN. W ciągu kilku chwil dowiesz się (w 100 proc. za darmo), czy Twoje auto uczestniczyło w wypadku. Jeśli nie – warto je sprawdzać dalej, aby dokładnie poznać jego stan techniczny.

Jak wygodnie sprawdzić samochód przed zakupem? Skorzystaj z oferty Motocontroler. Wskaż auto, w dowolnej części kraju. Nasz ekspert (bez jakichkolwiek dopłat) sprawdzi je, zgodnie z wybranym pakietem. Wybierz Test Maxi, aby skorzystać z profesjonalnego, dokładnego sprawdzenia auta przed zakupem. Wybierz bardziej zaawansowane pakiety Protect i Full, aby skorzystać z najbardziej profesjonalnego badania, pomocy rzeczoznawcy i wielu dodatkowych rzeczy.

Nasi eksperci sprawdzą Twoje auto do 48 godzin, ale czasami (to zależy od sprzedawcy) robią to nawet w niecałe 5 godzin od zlecenia.

Otrzymasz kompletny raport z badania auta krok po kroku, opinię naszego eksperta i nawet 300 zdjęć w formie cyfrowej.

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.