Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Wszystkie awarie układu klimatyzacji – jest ich naprawdę niewiele. Jakie koszty naprawy?

Awarii układu klimatyzacji samochodowej jest naprawdę niewiele. Układ klimatyzacji przerywa. Układ klimatyzacji nie chłodzi w ogóle. Układ klimatyzacji chłodzi bardzo słabo (słaba wydajność klimatyzacji). Układ klimatyzacji śmierdzi (woń stęchlizny z nawiewów, woń octu z nawiewów). I to wszystko. Ile jest powodów awarii układu klimatyzacji? Też niewiele. W naszym poradniku wymienimy wszystkie powody awarii klimatyzacji samochodowej. Postaramy się też doradzić, czy warto kupić auto z uszkodzonym układem klimatyzacji samochodowej.

O klimatyzacji myślimy przede wszystkim latem. Myślimy o niej ciepło, marząc o tym, żeby ona nas schłodziła, kiedy tego potrzebujemy.

W zasadzie bardzo trudno jest teraz sprzedać samochód, który nie ma na wyposażeniu układu klimatyzacji samochodowej. Nieuczciwi sprzedawcy doskonale o tym wiedzą.

Dlatego opowiadają klientom bajki, z których najsłynniejsza brzmi „klima sprawna, tylko nienabita”.

Klima to nie butla z gazem, że trzeba ją nabijać, kiedy się wyczerpie. Sprawna klima nie wymaga nabijania. A jeśli wymaga – to jest niesprawna. I sprawa wyjaśniona już na początku, choć wrócimy do niej jeszcze pod koniec poradnika, żeby wyjaśnić wszystko bardziej merytorycznie.

Jacapa090, Public domain, via Wikimedia Commons

Klima jest niesprawna w trakcie gorącego lata!

Warto pamiętać o tym, że klimatyzacja samochodowa ma swoje ograniczenia. To oznacza, że nie wystarczy jej włączyć w mocno nagrzanym samochodzie i po kilku chwilach cieszyć się chłodnym powietrzem. To tak nie działa.

Warto pamiętać, że wnętrze samochodu, wystawionego na działanie silnych promieni słonecznych, może się nagrzać nawet do temperatury 60 st. C. Albo wyższej.

Nawet najmocniejsza, sprawna klimatyzacja nie da sobie rady. I nie można oskarżać jej o słabe działanie.

Co trzeba zrobić? Przez rozpoczęciem jazdy warto otworzyć wszystkie drzwi i okna w samochodzie.

Dzięki temu temperatura we wnętrzu pojazdu wyrówna się z temperaturą na zewnątrz. A zatem – obniży się nawet o 20 – 30 st. C.

Następnie warto przejechać kilkaset metrów z otwartymi oknami. Pęd powietrza dodatkowo schłodzi wnętrze auta. Dopiero wtedy warto zamknąć okna i uruchomić klimatyzację.

Budowa układu klimatyzacji samochodowej By Elilopes – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=118275763

Jak działa układ klimatyzacji? Prosty schemat i najważniejsze elementy składowe

Układ klimatyzacji to układ zamknięty, w którym krąży gaz chłodniczy (czynnik chłodniczy). Czynnik chłodniczy jest wprowadzany w ruch przez sprężarkę klimatyzacji, która nadaje mu ciśnienie. Sprężarka jest napędzana przez pasek wieloklinowy od silnika. W autach hybrydowych sprężarkę napędza jej własny silnik elektryczny.

Sprężony czynnik jest osuszany w filtru osuszaczu. Następnie rozpręża się w zaworze rozprężnym klimatyzacji samochodowej. Potem czynnik trafia do parownika pod maską. Przez parownik przepływa powietrze, zasysane i pompowane do wnętrza przez wentylator.

W zależności od stopnia otwarcia zaworu rozprężnego, do parownika trafia odpowiednia ilość gazu (czynnika chłodniczego). Im więcej gazu, tym więcej ciepła gaz odbiera z powietrza, przepływającego przez parownik. Im więcej ciepła jest odebrane z powietrza, tym do kabiny wpada chłodniejsze powietrze.

Następnie czynnik jest kierowany do skraplacza, gdzie jest schładzany przez pęd powietrza albo wentylator elektryczny. Potem czynnik znów jest kierowany do sprężarki.

W skład układu klimatyzacji wchodzą także: czujniki, mocowania i elektroniczny, mechaniczno – elektroniczny lub mechaniczny (w starszych autach) panel sterowania. W układzie musi znajdować się odpowiednia ilość gazu oraz oleju mineralnego, do smarowania sprężarki.

By Antonio Mette – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50604635

Wszystkie awarie układu klimatyzacji samochodowej i ich przyczyny

Jakie są typowe awarie układu klimatyzacji i jakie są ich przyczyny?

– niemiła woń z nawiewów, woń stęchlizny – przyczyna: klimatyzacja nie została zdezynfekowana w profesjonalny sposób, klimatyzacja jest groźna dla zdrowia, ze względu na wirusy i bakterie;

– słabe chłodzenie, niska skuteczność klimatyzacji – przyczyny: mała ilość czynnika chłodniczego, wycieki czynnika chłodniczego na skutek nieszczelności, zapowietrzona instalacja klimatyzacji, uszkodzony nieszczelny skraplacz, zawór rozprężny zablokowany; 

– klimatyzacja przerywa podczas pracy – przyczyny: wyciek czynnika chłodniczego, problemy z zaworem rozprężnym, zawór zablokowany przez lód i skropliny; 

– klimatyzacja w ogóle nie chłodzi – przyczyny: brak czynnika chłodniczego, zepsuta sprężarka, zepsuty panel sterowania, zablokowany zawór rozprężny na skutek wilgoci.  

By 300td.org – https://www.flickr.com/photos/18832004@N07/15773332155/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54967493

Czy warto kupić auto z uszkodzoną klimatyzacją? Ile może kosztować naprawa?

Wszystko zależy od typu samochodu.

O czym warto pamiętać? W niektórych autach, np. hybrydowych i elektrycznych, układ klimatyzacji jest sprzężony z układem chłodzenia baterii. Awaria układu klimatyzacji może spowodować poważne uszkodzenia bardzo drogich baterii.

Nowa sprężarka klimatyzacji może kosztować do kilkuset złotych, ale można znaleźć elementy regenerowane fabrycznie. Bardzo drogie są sprężarki klimatyzacji z napędem elektrycznym.

Nowy skraplacz i parownik mogą kosztować po kilkaset złotych.

Klimatyzacji nie można naprawić samodzielnie. Musi ją sprawdzić specjalista. Diagnostyka zaczyna się od podłączenia maszyny do obsługi klimatyzacji, a następnie odciągnięcia gazu chłodniczego i oleju mineralnego. Następnie specjalista sprawdza szczelność. Jakakolwiek naprawa nie jest możliwa, jeśli klimatyzacja nie jest szczelna.

Nieszczelność klimatyzacji może być też efektem wypadku, Problemy z klimatyzacją są też powodowane przez brak serwisu. Od braku dezynfekcji, aż po rezygnację z wymiany filtra osuszacza (co na przykład powoduje wilgoć).

By Dan Capek, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60326879

Klima sprawna, ale nienabita – jedno z największych kłamstw

Niebawem na kanale Youtube zamieścimy film, dedykowany właśnie temu kłamstwu.

Klima jest sprawna tylko wtedy, gdy jest nabita, czyli pełna czynnika chłodzącego. Klima nienabita, czyli pusta, albo w jakimś stopniu pusta, jest niesprawna. Trzeba ją zdezynfekować, usunąć w niej nieszczelności, wymienić filtr osuszacz, a następnie napełnić czynnikiem oraz olejem mineralnym. Oczywiście, tylko wtedy, gdy elementy składowe klimatyzacji są sprawne.

Sprawdź auto przed zakupem – skorzystać z pomocy ekspertów Motocontroler

Jeśli chcesz kupić dobre auto używane, bez stresu i obaw – skorzystaj z oferty rzeczoznawców samochodowych firmy Motocontroler.

W całej Polsce jest ich 250. To najwyższej klasy specjaliści, którzy doskonale znają się na autach. Niemal każdy pracuje w motoryzacji, np. jako diagnosta.

Wybierz odpowiedni raport z oferty Motocontroler. Podaj dane samochodu, który chcesz sprawdzić. Nasz specjalista pojedzie na miejsce i skontroluje auto, krok po kroku, zgodnie z wybranym przez Ciebie raportem.

Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport, wraz z osobistą opinią naszego rzeczoznawcy, a także z szeregiem zdjęć w formie cyfrowej (minimum kilkadziesiąt). Nasz ekspert wymieni Ci wszystkie awarie i problemy, jakie znajdzie w sprawdzanym aucie, a także napisze, czy jego zdaniem warto taki pojazd kupić.

Ty podejmiesz decyzję, czy kupować, negocjować cenę, czy zrezygnować.

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.