Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Wymiana oleju w samochodzie i wymiana filtra oleju – co ile? Jak to wpływa na stan auta używanego?

Regularna wymiana oleju w samochodzie i regularna wymiana filtra oleju silnikowego to kluczowe czynności eksploatacyjne, mające ogromny wpływ na to, w jakim stanie jest silnik samochodu. Wiele problemów, z jakimi spotyka się osoba kupująca auto używane już na etapie sprawdzania pojazdu przed zakupem, jest spowodowanych zaniedbaniami serwisowymi. Jak takie zaniedbania mogą wpłynąć na stan samochodu? Jak powinno się serwisować samochód we właściwy sposób?

Regularna wymiana oleju silnikowego to czynność, która pozwala utrzymać silnik samochodu oraz jego osprzęt w odpowiednim stanie. Ale warto pamiętać, że sama wymiana oleju w aucie to nie wszystko. Niezwykle ważne dla stanu jednostki napędowej jest to, aby stosować olej silnikowy o specyfikacji zgodnej z zaleceniami producenta pojazdu. Parametry oleju silnikowego są brane pod uwagę już w fazie projektowania jednostki napędowej. Kolejna ważna rzecz to utrzymywanie właściwego poziomu oleju. Silnik zużywa niewielkie ilości oleju, a do tego w starszych samochodach mogą pojawić się nieszczelności. Należy je jak najszybciej usuwać.

Najczęstsze zaniedbania, dotyczące wymiany oleju silnikowego

Jakie są najczęstsze zaniedbania, związane z wymianą oleju silnikowego w samochodach?
• Przeciąganie wymian oleju silnikowego – wymiana oleju co 2, 3 albo więcej lat. Olej silnikowy starzeje się, ulega zanieczyszczeniu i przez to traci swoje właściwości.
• Stosowanie oleju silnikowego o niewłaściwych parametrach, niezgodnych z zaleceniami producenta samochodu. Na przykład stosowanie oleju półsyntetycznego o specyfikacji 10W40 zamiast zalecanego przez producenta samochodu oleju silnikowego syntetycznego o specyfikacji 5W30 albo 5W40.
• Tolerowanie nieszczelności i niesprawdzanie poziomu oleju silnikowego w jednostce napędowej. Prowadzi to do przyspieszonego zużycia silnika. Może doprowadzić do zatarcia.
• Stosowanie olejów silnikowych bardzo niskiej jakości. Najtańsze, najgorsze oleje silnikowe mają w swoim składzie bardzo mało dodatków uszlachetniających. To powoduje, że np. są mało skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń nisko i wysokotemperaturowych. Dobry olej powinien je rozpuszczać i usuwać.
Nie warto kupować najtańszych olejów z tzw. beczki. Jest wiele olejów tańszych, produkowanych przez mniej znanych producentów (także polskich), ale spełniających najbardziej rygorystyczne normy producentów samochodów. Informacje o spełnieniu norm danego producenta auta znajdują się na opakowaniach olejów. Nie trzeba stosować najdroższych olejów najbardziej znanych producentów, aby utrzymać auto w dobrym stanie technicznym.

Petrb, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Awarie samochodu, spowodowane przez zaniedbania serwisowe związane z olejem

Jak wspomnieliśmy na początku, nieregularna wymiana oleju w samochodzie i nieregularna wymiana filtra oleju silnikowego są przyczyną szeregu awarii oraz przyspieszonego zużycia jednostki napędowej i jej osprzętu.
Z rezultatami zaniedbań serwisowych spotyka się wielu kupujących, na etapie sprawdzania samochodu używanego przed zakupem.

Jakie awarie są najczęściej powodowane przez zaniedbania serwisowe, dotyczące oleju?
• Zatarte panewki. Jedna z typowych awarii, trapiących pojazdy znanej, niemieckiej marki, sprowadzane z UE. Praktycznie w co drugim z nich „stuka w silniku”.
• Zużyte elementy układu korbowo – tłokowego.
• Zużyty albo rozciągnięty łańcuch rozrządu. Jego napięcie zależy od pracy napinacza hydraulicznego. A ten pracuje dobrze, jeśli ciśnienie oleju silnikowego jest właściwe.
• Zużyta albo zatarta turbosprężarka.
• Zużyte elementy układu rozrządu, np. pośredniczące pomiędzy krzywkami wałków rozrządu a zaworami (popychacze hydrauliczne).
• Problemy z układem zmiennych faz rozrządu – też jest zależy od ciśnienia oleju.
• Problemy z uszczelkami silnika. Olej silnikowy chłodzi jednostkę napędową. Jeśli jest go za mało, albo jest stary, temperatura pracy silnika wzrasta. Jeśli jeszcze do tego układ chłodzenia nie pracuje właściwie, a właściciel auta lubi „nacisnąć gaz do dechy”, można się spodziewać szeregu problemów. Poza tym dobry olej silnikowy ma w swoim składzie składniki, chroniące gumę.
• Korozja wewnątrz silnika. Olej silnikowy zawiera w swoim składzie substancje antykorozyjne. Jednak, wraz ze starzeniem się, traci właściwości antykorozyjne.
• Nagar. Dobry i świeży olej silnikowy zawiera w swoim składzie dodatki, które rozpuszczają i usuwają (do filtra oleju) osady wysoko i niskotemperaturowe. Jeśli olej jest stary, a filtr oleju zapchany, można się spodziewać nagaru.
• Zapchany smok olejowy, na którym osiadły zanieczyszczenia ze starego oleju, których nie był w stanie zatrzymać zapchany filtr oleju.

Przeczytaj również: Wymiana płynów eksploatacyjnych – nie tylko w silniku i w skrzyni biegów

Szkodliwe mity na temat wymian oleju silnikowego

Wymiana oleju i filtrów nie jest potrzeba, bo to tylko marketing producentów samochodów i olejów, żeby zarobić więcej.
Wraz ze starzeniem się auta, trzeba przejść z oleju syntetycznego na półsyntetyczny albo mineralny.
Wraz ze starzeniem się silnika należy stosować „gęściejszy olej” bo taki olej nie wycieka przez nieszczelności.
Każdy olej jest taki sam. Dlatego można kupować najtańszy „z beczki”.
Stosowanie płukanki do silnika jest szkodliwe, bo może wypłukać z silnika zanieczyszczenia, które go „uszczelniają”.

Z takimi bzdurami można się niestety, nadal spotkać.

Frettie, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Wymiana oleju w samochodzie i wymiana filtra oleju- kiedy wymieniać? Najlepszy sposób serwisowania

Co ile kilometrów wymiana oleju w silniku? Jak często wymieniać olej?
• Najlepszy sposób serwisowania to wymiana oleju silnikowego oraz filtra oleju co 15 tys. km przebiegu.
• W przypadku samochodów, które ciągle są eksploatowane w mieście, wymiana oleju wraz z filtrem powinna być przeprowadzona co 10 tys. km przebiegu.
• W przypadku samochodów z instalacją gazową, wymiana oleju powinna być przeprowadzona co 10 tys. km przebiegu. Gaz ma wyższą temperaturę spalania, a poza tym zakwasza olej, przez co powinno się skrócić interwał wymiany.
• Co ile wymiana oleju w dieslu? Co ile wymiana oleju w benzynie? Nie ma znaczenia, jakim paliwem silnik jest zasilany (za wyjątkiem LPG). Zarówno w benzyniakach jak i dieslach olej powinno się wymieniać co 15 tys. km przebiegu.
• Wymiana oleju w nowym samochodzie – powinna następować zgodnie z zaleceniami producenta i gwarancyjnymi. Informacji należy zasięgnąć w ASO.
• Co ile wymiana oleju w hybrydzie? W tym przypadku także należy stosować się do złotej zasady – wymiany oleju co 15 tys. km.
• Co ile wymiana oleju w aucie, które jeździ bardzo mało, albo przez większą część czasu stoi? W takim przypadku olej wymienia się co rok. Np. w klasykach, albo w kamperach, które mogą przez wiele miesięcy stać, a być eksploatowane tylko przez 2 miesiące w roku.
• Czy możliwa jest wymiana oleju bez filtra? Nie. Zawsze przeprowadzana jest wymiana oleju i filtra. Filtr ma kluczowe znaczenie dla poprawnej

Wymiana oleju w silniku może być wykonana samodzielnie, jednak najwygodniej jest odwiedzić warsztat samochodowy. Można samodzielnie kupić filtr oleju i olej silnikowy. Będzie z pewnością taniej, niż gdy zleci się to mechanikowi. Warto kupić także korek oleju, albo samą uszczelkę pod korek oleju, a także płukankę do układu smarowania.

Ile trwa wymiana oleju w warsztacie? Standardowo wymiana oleju i filtrów (oleju i powietrza) trwa do 30 minut. Możliwa jest wymiana oleju bez kanału. Kanały stosowano kiedyś. Obecnie najwygodniejszym rozwiązaniem, stosowanym w warsztatach, są podnośniki.

Zakup samochodu używanego i wymiana oleju – co należy zrobić?

Bez względu na to, co mówi kupujący, należy wymienić olej i filtr oleju zaraz po zakupie samochodu. Warto także zastosować płukankę do silnika (wlewaną do układu smarowania). Jej zadaniem jest rozpuszczanie zanieczyszczeń wysokotemperaturowych. Zostaną one usunięte wraz ze starym olejem podczas wymiany.

Dlaczego trzeba to zrobić?
Po pierwsze, ze względu na to, że nie można ufać słowom sprzedającego. Z naszych doświadczeń wynika, że 8 na 10 sprzedających nie mówi prawdy o sprzedawanych autach.
Po drugie dlatego, że nieuczciwy sprzedawca może stosować specjalne środki chemiczne, które maskują awarie silnika. Np. słynny „moto doktor”.Po jego usunięciu wraz ze starym olejem może się okazać, że silnik nagle zaczyna hałasować, olej wyciekać, a układ wydechowy dymi jak parostatek.

Środek typu „moto doktor” nie powstał po to, żeby stać się tanim wsparciem dla nieuczciwych handlarzy. Środek ten powstał z myślą o biedniejszych posiadaczach starszych aut, których nie stać na remont silnika (wymianę panewek, popychaczy hydraulicznych, uszczelniaczy zaworowych itd.). Jego zastosowanie pozwala wyciszyć silnik, zmniejszyć wycieki oleju i zmniejszyć dymienie, spowodowane zużywaniem oleju. W założeniu, kierowca po zastosowaniu „moto doktora” mógł przetrwać kilka miesięcy, aż zbierze pieniądze na naprawę auta. Niestety, środek stał się jednym z ulubionych dodatków, stosowanych przez nieuczciwych sprzedawców.

Przeczytaj również: Regularna wymiana oleju w aucie z LPG – dlaczego to takie ważne?

Dvortygirl, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem – z ekspertami Motocontroler!

Jeśli chcesz kupić dobry samochód – musisz poznać dokładnie jest stan techniczny przed zakupem.
Jeśli chcesz dokładnie poznać stan techniczny auta w najszybszy i najwygodniejszy sposób – skorzystaj z pomocy ekspertów Motocontroler.

W całym kraju jest ich 250. To najwyższej klasy fachowcy, którzy doskonale znają się na technice motoryzacyjnej, a do tego korzystają z nowoczesnych urządzeń.

Ty wybierasz usługę z palety raportów Motocontroler i podajesz dane samochodu, który Cię interesuje. Nasz ekspert umawia się ze sprzedającym i jedzie dokładnie sprawdzić pojazd.
Ty otrzymujesz dokładny, kompleksowy (krok po kroku) raport z badania samochodu, a na dodatek minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej i opinię naszego eksperta.

Dzięki temu poznasz stan techniczny samochodu bez wychodzenia z domu. Możesz negocjować cenę, mieć pewność, że kupujesz dobry samochód, albo możesz też uniknąć oszustwa.
Nie czekaj – skorzystaj z oferty Motocontroler!

[reklama_oferta]

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.