Motocontroler Logo
Inspekcje aut przed zakupem

Wypadanie zapłonu – diagnoza, przyczyny i sposób naprawy

Wypadanie zapłonu to awaria, która pojawia się w samochodach z silnikami benzynowymi. W początkowej fazie utrudnia jazdę samochodem, albowiem pojawia się uciążliwe i coraz częstsze szarpanie w trakcie jazdy. Z czasem uniemożliwia to korzystanie z auta. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, co to jest wypadanie zapłonów, jakie są tego przyczyny i jak to naprawić. I oczywiście, powiemy jak uniknąć kupna używanego auta z uszkodzonym układem zapłonowym.

Jak wspomnieliśmy na początku naszego artykułu, wypadanie zapłonów to problem, który pojawia się tylko w samochodach z silnikami benzynowymi. Awaria dotyczy układu zapłonowego.

Jakie są objawy wypadania zapłonów?
• Szarpanie w trakcie jazdy. Początkowo sporadyczne, z czasem coraz silniejsze, albo uniemożliwiające normalną jazdę.
• Wyraźna utrata mocy przez silnik. Narasta do tego stopnia, że jazda autem staje się niemożliwa.
• Falowanie obrotów na biegu jałowym, widoczne na obrotomierzu.

MINOLTA DIGITAL CAMERA


• Przygasanie silnika na biegu jałowym.
• Zapalenie się kontrolki check engine na desce rozdzielczej samochodu.
• W pamięci sterownika zostają zapisane kody błędów, dotyczące wypadania zapłonów na konkretnym cylindrze, albo na kilku cylindrach. Na przykład błąd PO302, zapisany w pamięci sterownika oznacza wypadanie zapłonów na drugim cylindrze. Błąd PO304 oznacza wypadanie zapłonów na czwartym cylindrze.

Wypadanie zapłonu – co to jest?

Aby wyjaśnić, skąd bierze się wypadanie zapłonu, musimy w kilku zdaniach opisać, jak działa układ zapłonowy.

W silniku benzynowym, do cylindrów kierowana jest mieszanka paliwowo – powietrzna. Aby silnik mógł działać, mieszanka musi wybuchnąć we wnętrzu cylindra. Do jej zapalenia służy układ zapłonowy.
Praca układu zapłonowego musi być bardzo precyzyjna i dokładnie skoordynowana z położeniem tłoków w cylindrach. A zatem praca układu zapłonowego musi być ściśle skoordynowana z położeniem wału korbowego i wałka (wałków) rozrządu.

 • W starszych samochodach stosowano układ, w którym prąd o odpowiednich parametrach generowała jedna cewka zapłonowa. Prąd był kierowany do mechanicznego rozdzielacza zapłonu. Składał się on z palca rozdzielacza, zamontowanego na wałku rozrządu oraz kopułki. Obracający się palec rozdzielacza przekazywał prąd na poszczególne złącza w kopułce. Było ich tyle, ile świec zapłonowych. Z każdego złącza do każdej świecy prowadził jeden kabel wysokiego napięcia. Kiedy prąd docierał do świecy, pomiędzy elektrodami świecy przeskakiwała iskra. Powodowała ona zapalenie się mieszanki paliwowo – powietrznej, we wnętrzu cylindra.

Frédéric MICHEL and PiRK, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

 • W nowszych samochodach układ zapłonowy uproszczono i pozbawiono go awaryjnych elementów mechanicznych. Nad każdą świecą znajduje się osobna cewka zapłonowa, sterowana elektronicznie, przez komputer, sterujący pracą silnika. Dolna część cewki styka się z terminalem świecy zapłonowej.
  Stosowane są także cewki zblokowane, trzy albo cztery cewki (w zależności od ilości cylindrów) stanowią jeden zblokowany podzespół, z wyjściami na wszystkie świece.

Teraz, kiedy wiemy, jak jest zbudowany i jak działa układ zapłonowy, możemy odpowiedzieć na pytanie. Co to jest wypadanie zapłonu?

Wypadanie zapłonu ma miejsce wtedy, gdy do cylindra jest dostarczone paliwo i powietrze, ale nie następuje jego zapłon. Powód? Brak iskry na świecy zapłonowej.

Wypadanie zapłonu – przyczyny

By Tennen-Gas – Ren206, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14529749

Zużyte świece zapłonowe.
Świece zapłonowe trzeba wymieniać, zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej co 30 – 40 tys. km przebiegu (irydowe – co 100 tys. km). Jeśli są już zużyte, mogą być powodem wypadania zapłonów.


Zużyte cewki zapłonowe, sterowane elektronicznie.
Zużywają się w trakcie eksploatacji. Cewki zapłonowe, stosowane na pierwszy montaż, mogą wytrzymać nawet 150 – 200 tys. km przebiegu. Najtańsze zamienniki mogą wymagać wymiany po 20 tys. km przebiegu.
Złe połączenie na linii cewka – świeca, w przypadku cewek sterowanych elektronicznie.
Problem jest prozaiczny – cewka jest zbyt słabo dokręcona.
Złe podłączenie cewki sterowanej elektronicznie.
Uszkodzony przewód zasilająco – sterujący, uszkodzone gniazdko, zaśniedziałe elementy w gniazdku cewki.

Tylko w pojazdach z przewodami wysokiego napięcia i mechanicznym rozdzielaczem zapłonu.
Uszkodzone przewody wysokiego napięcia.
Przewody wysokiego napięcia zużywają się w trakcie eksploatacji. Wypalają się w środku. Może też dojść do uszkodzenia ich izolacji. Tanie zamienniki cechują się wyjątkowo niska trwałością. Kiedy uszkodzona jest izolacja przewodów wysokiego napięcia, problemy z wypadaniem zapłonów pojawiają się w trakcie wilgotnych dni.
Uszkodzony palec rozdzielacza.
W trakcie eksploatacji ściera się jego blaszka, która przekazuje prąd do złączy w kopułce.
Uszkodzona kopułka aparatu zapłonowego.
Może stracić szczelność i do jej wnętrza będzie dostawać się wilgoć, która spowoduje korozję blaszek kontaktowych, łączących się z palcem rozdzielacza. Blaszki mogą też ulec zużyciu mechanicznemu.
W tego typu pojazdach cewka zapłonowa zazwyczaj nie powoduje wypadania zapłonów. Kiedy się zepsuje, układ zapłonowy nie działa w ogóle. Nie można uruchomić silnika.

Wypadanie zapłonów może występować na zimnym i rozgrzanym silniku. Jest bardzo często odczuwalne na biegu jałowym, kiedy to widoczne jest falowanie obrotów (na obrotomierzu). Obroty zwiększają się i zmniejszają, bez ingerencji kierowcy. Silnik może nawet przygasać.

AAAndrey A, CC0, via Wikimedia Commons

Wypadanie zapłonu – skutki

 • Szarpanie silnika w trakcie jazdy.
 • Utrata mocy przez jednostkę zapłonową.
 • Niespalone paliwo trafia do katalizatora trójdrożnego i niszczy go w przyspieszonym tempie.
 • Problem z korzystaniem z auta, a potem niemożność korzystania z niego. Szarpanie staje się niezwykle uciążliwe.

Inne uszkodzenia, które powodują podobne objawy awarii

Trzeba pamiętać o tym, że mogą pojawić się także inne problemy, które będą powodować podobne objawy, jak szarpanie i przygasanie silnika. To na przykład:
• Awaria silnika krokowego.
• Zapchany filtr powietrza.

Wypadanie zapłonu – naprawa

Aby usunąć problemy, spowodowane przez wypadanie zapłonu, należy:

 • Zdiagnozować problem, poprzez podłączenie komputera diagnostycznego:
 • Odczytać kod błędu:
 • Dokonać wymiany uszkodzonych elementów, takich jak cewka zapłonowa, zespół cewek zapłonowych, świece zapłonowe, przewody wysokiego napięcia.

Wypadanie zapłonu i nieuczciwi handlarze

Dobra, markowa cewka zapłonowa kosztuje od 200 do 600 zł za sztukę (taka sama, jak na pierwszy montaż. Najtańszy zamiennik kosztuje średnio 80 zł. Jednak w przypadku czterech cewek, jest to już 320 złotych.
Nic zatem dziwnego, że nieuczciwy handlarz stosuje cewki używane, z demontażu, które można kupić po 30-40 zł /sztuka.
Najtańsze świece zapłonowe można kupić za ok. 8 – 10 zł/szt. Ale problem może być bardziej złożony. Bo świeca może być zerwana, albo co gorsze, gwint w głowicy silnika może być uszkodzony.

Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie pojazdu przed zakupem.

Sprawdź auto przed zakupem – zleć to specjalistom

Chcesz dokładnie poznać stan techniczny samochodu używanego przed zakupem? Chcesz uniknąć oszustwa?
Skorzystaj z oferty Motocontroler! Motocontroler to 250 najwyższej klasy specjalistów, którzy pracują na terenie całego kraju. Nasi specjaliści doskonale znają sztuczki nieuczciwych handlarzy.

Wybierz Test Maxi. Nasz specjalista sprawdzi Twój pojazd przed zakupem, wykona jazdę próbną, podłączy komputer diagnostyczny, sprawdzi grubość powłoki lakierniczej i skontroluje stan podwozia na wybranej przez siebie stacji diagnostycznej.
Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport i minimum, kilkadziesiąt zdjęć w formie elektronicznej.

To najwygodniejszy i najszybszy sposób na poznanie rzeczywistego stanu technicznego pojazdu używanego.

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.