Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Zapach stęchlizny w samochodzie – czy to sygnał ostrzegawczy przed zakupem auta używanego?

Zapach stęchlizny, woń stęchlizny albo woń wilgoci – tak najczęściej określa się ten paskudny zapach. Jest bardzo uciążliwy, niemiły i trudny do usunięcia. Co to oznacza, kiedy czuć zapach stęchlizny w aucie? Czy warto kupić pojazd, w którego wnętrzu czuć stęchliznę?

Woń stęchlizny w samochodzie może być wyczuwalna we wnętrzu kabiny już po wejściu do środka pojazdu. Zapach stęchlizny może być wyczuwalny w bagażniku, po podniesieniu tylnej klapy. Może mieć on różne nasilenie. Silna woń stęchlizny może trafiać do wnętrza auta także po włączeniu nawiewów albo układu klimatyzacji.

https://unsplash.com/photos/LcSpQ36Q2us?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditShareLink

Woń stęchlizny – skąd się bierze?

Woń stęchlizny, czy jak kto woli, zapach stęchlizny albo zapach wilgoci – pojawiają się przede wszystkim wtedy, gdy gdzieś jest zbyt wiele wody i nie ma odpowiedniej wentylacji. Niemiła woń stęchlizny jest charakterystyczna dla domów, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, mają nieszczelne dachy, są osadzone na wilgotnym gruncie bez właściwej izolacji. Wilgoć i woń stęchlizny nie jest charakterystyczna tylko dla domów starych i zaniedbanych. Może pojawić się w domach, w których nie ma odpowiedniej wentylacji. Woń stęchlizny jest wyjątkowo trudna do usunięcia. Śmierdzą wszystkie ubrania, jakie znajdują się w domu.

Dlaczego o tym piszemy? Bo w pewnym stopniu podobna sytuacja ma miejsce w samochodzie. Niemiły zapach stęchlizny jest bardzo, bardzo trudny do usunięcia. Jego powodem również jest zbyt duża ilość wilgoci, jak również nieszczelność nadwozia pojazdu.

Zapach stęchlizny w samochodzie to nie jedyny problem. Może to oznaczać inne zagrożenia

Zapach stęchlizny w aucie może oznaczać także, że na podłodze auta (na jego wykładzinie) pojawiła się pleśń, szkodliwa dla ludzkiego zdrowia, a w układzie klimatyzacji i wentylacji są szkodliwe grzyby, wirusy, pleśń i bakterie. Są one odpowiedzialne za wywoływanie szeregu schorzeń, od alergicznych i przypominających objawami grypę, aż po ciężkie choroby.

Uwaga. W naszym artykule stosujemy eufemistyczne określenie „zapach”. Robimy to tylko dlatego, że takie określenie jest popularne. Zapach to coś miłego. Benzyna, gaz, spalenizna, spaliny, czy stęchlizna to nie jest zapach. To przeciwieństwo zapachu: smród, nieprzyjemna woń.

https://unsplash.com/photos/hoNMzLmVhYg?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditShareLink

Woń stęchlizny – jak może być maskowana przez nieuczciwego sprzedawcę?

To oczywiste, że nieuczciwy sprzedający doskonale wie, że auto śmierdzi w środku, co czuć zaraz po wejściu do kabiny, po włączeniu nawiewów albo po uruchomieniu klimatyzacji. Zatem będzie starać się te niemiłe wonie zamaskować. W jaki sposób? W najtańszy i najbardziej skuteczny.

Dobry zapach samochodowy w aucie to oznaka dbałości właściciela o pojazd. Tania choinka zapachowa również – nie każdego kierowcę stać na produkty wysokiej klasy. Jednak kiedy we wnętrzu auta znajduje się co najmniej kilka choinek zapachowych, w dodatku o bardzo silnej woni, powinno to wzbudzić nasze obawy. Zapach choinek jest mocny. Otwarcie jednej może powodować, że kierowcę i pasażerów będą boleć głowy. A co dopiero, jeśli we wnętrzu kabiny jest więcej woni z choinek, niż z tlenu.

Zapach stęchlizny z zabrudzonej klimatyzacji może być maskowany z kolei przez użycie prostego środka do czyszczenia klimatyzacji. W supermarketach taki środek kosztuje mniej niż 10 złotych. Bakterii i wirusów on nie zabije. Ale za to odświeży klimatyzację i na pewien czas przytłumi woń stęchlizny.

Prozaiczny powód woni stęchlizny – niewłaściwe pranie tapicerki

Czasami zdarza się, że woń stęchlizny jest spowodowana niewłaściwym praniem tapicerki w samochodzie. Wystarczy, że pojazd miał praną tapicerkę w chłodny dzień i nie było warunków do tego, żeby wyschła. Albo tapicerka nie była prana we właściwy sposób i osoba robiąca to używa zbyt dużej ilości wody. Jeśli namokły gąbki, a sama tapicerka nie miała szans wyschnąć – we wnętrzu kabiny może unosić się woń stęchlizny.

Oczywiście, może to oznaczać także szybkie, nieudolne przygotowywanie pojazdu do sprzedaży. 

https://unsplash.com/photos/_nd5TPnsERY?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditShareLink

Zapach stęchlizny w bagażniku auta

Co może oznaczać woń stęchlizny w bagażniku samochodu?

  • Uszkodzone uszczelnienia tylnej szyby albo skorodowaną tylną klapę (np. w okolicy mechanizmu wycieraczki), przez co woda dostaje się do wnętrza pojazdu;
  • Uszkodzenia spowodowane przez korozję – dziury w podłodze, przez które woda dostaje się do tylnej części auta i wykładzina jest mokra;
  • Ślady po naprawach powypadkowych, wykonanych niefachowo, gdzie zostały szczeliny, przez które dostaje się woda. Albo ataki korozji w miejscach napraw, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone przed korozją.
  • Auto jest po zalaniu albo po powodzi.

Co można zrobić, aby go usunąć? Wyprać i wysuszyć tapicerkę. Nie zawsze to pomoże.

Zapach stęchlizny w aucie, we wnętrzu kabiny

Co może oznaczać?

  • Do wnętrza auta dostaje się woda. Gdzieś pojazd jest nieszczelny. Może to świadczyć o uszkodzeniach uszczelek drzwi i okien, poważnych atakach korozji (dziury w podłodze, w dolnej części drzwi), albo uszkodzeniach powypadkowych. Na mokrej wykładzinie podłogowej auta może pojawić się groźna pleśń.

Jak można się tego pozbyć? Trzeba znaleźć miejsce, gdzie woda dostaje się do wnętrza auta. Czasami może to być trudne. Powodem może być uszkodzona uszczelka pedału gazu, pedału sprzęgła, komputera pokładowego przy grodzi, albo uszkodzenia powypadkowe, które spowodowały utratę szczelności. Z zakupu takiego auta lepiej zrezygnować.

  • Samochód przeżył zalanie albo powódź. Wszystkie elementy tapicerki, w tym gąbki, są mokre od brudnej wody. Wszystko będzie trzeba wymienić na nowe, bo nie da się uratować. Dodatkowo pojazd będzie

Jak można to naprawić? Z zakupu takiego auta lepiej zrezygnować.

https://unsplash.com/photos/RI7oKsZzypw?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditShareLink

Woń stęchlizny po włączeniu klimatyzacji albo nawiewów

Co oznacza zapach stęchlizny po włączeniu klimatyzacji albo nawiewów?

  • Nieczyszczoną klimatyzację, która wymaga przeprowadzenie profesjonalnej dezynfekcji. Klimatyzacja nie była serwisowana.  Źródłem niemiłej woni jest zabrudzony parownik (albo parowniki, w rozbudowanych układach klimatyzacji). Parownik montowany jest pod deską rozdzielczą, dochodzi w nim do schładzania powietrza. Na ściankach parownika osadza się woda, do odprowadzania której służy specjalny wężyk. We wnętrzu samochodu jest ciepło. Do parownika trafia powietrze, które niesie ze sobą wirusy, bakterie, grzyby i pleśnie. Osadzają się one i namnażają na parowniku. Są powodem niemiłej woni i zagrożenia dla zdrowia. Wystarczy serwisować klimatyzację i raz na rok zdezynfekować ją w serwisie. Dlaczego właściciel auta tego nie robił? Czy szykował pojazd do sprzedaży po najniższych kosztach?

Klimatyzację dezynfekuje się za pomocą ozonu, suchej mgły ze środkiem bakteriobójczym, albo pianki ze środkiem bakteriobójczym.

  • Zabrudzony układ wentylacji, które wymaga dezynfekcji. W kanałach wentylacyjnych pojawiła się wilgoć, grzyby, pleśnie itd. Mogą być one również oznaką zalania auta, albo powodzi. Układ trzeba zdezynfekować, ozonem albo pianką ze środkiem bakteriobójczym.
  • Bardzo mocno zabrudzony filtr kabinowy, który nie był wymieniany przez bardzo długi czas. Auto nie było regularnie serwisowane.

Sprawdź auto przed zakupem – zleć to ekspertom Motocontroler

Jeśli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek przy zakupie auta używanego – skorzystaj z oferty Motocontroler. To najwygodniejszy sposób na skrupulatne sprawdzenie samochodu przed zakupem.

Wybierz odpowiedni raport z oferty Motocontroler, a potem podaj dane auta.

Rzeczoznawcza samochodowy Motocontroler uda się na miejsce i dokona sprawdzenia pojazdu, zgodnie z wybranym raportem. Jeśli sprzedawca pojazdu to umożliwi, auto może zostać sprawdzone już w kilka godzin po zleceniu (najczęściej do 24 godzin). Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport, krok po kroku opisujący stan techniczny auta. Do raportu dołączone będą też zdjęcia w formie cyfrowej (do 300 szt.). Możesz też wybrać raport z badania w formie video.

Tak wygląda raport z badania samochodu, wykonany przez rzeczoznawcę Motocontroler: https://motocontroler.com/raport-samochodowy/

Wszystkie raporty i zakres badania auta przed zakupem znajdziesz tutaj: https://motocontroler.com/zamow-usluge/

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.