Motocontroler Logo
Inspekcje aut przed zakupem

Automatyczna skrzynia biegów w samochodzie używanym – to może być problem!

Z roku na rok rośnie w naszym kraju liczba osób, które kupują używane auta premium. Skoro limuzyna, to musi w niej pracować automatyczna skrzynia biegów. Naprawa uszkodzonej skrzyni biegów jest jednak bardzo droga. Kupno auta używanego z automatyczną skrzynią biegów od nieuczciwego handlarza może być nauczką na całe życie.

Limuzyna z manualną skrzynią biegów uchodzi wśród wielu kupujących za pojazd „nierasowy”. To jak perski kot bez rodowodu, przemycony przez białoruską granicę w kraciastej torbie. Limuzyna i automatyczna skrzynia biegów to jak mąż i żona w zgodnym małżeństwie.
Co ciekawe, równocześnie nabywcy są w stanie zaakceptować w tym samym ekskluzywnym aucie „korek wstydu”, jak popularnie nazywany jest wlew gazu LPG.

Jeśli auto pochodzi z polskiego salonu, albo ma być sprowadzone z UE, jest szansa, że napęd na koła będzie przekazywany za pośrednictwem skrzyni manualnej. Szanują to przede wszystkim zwolennicy aut premium ze sportowym pazurem. Auta Premium, sprowadzane z USA, na sto procent będą mieć pod maską automatyczną skrzynię biegów.

Silnik zestrojony z 5-cio biegową automatyczną skrzynia biegów OSX, Public domain, via Wikimedia Commons

Zepsuta automatyczna skrzynia biegów w samochodzie Premium – niewielki wydatek albo tragedia

Wszystko zależy od tego, ile nabywca przeznacza na zakup auta. Każdy człowiek jest inny. I każdy człowiek ma inne możliwości finansowe.
Są osoby, które wydają na luksusowe auto używane 150 – 200 tys. zł. Dla nich naprawa automatycznej skrzyni biegów za 10 – 15 tys. zł to po prostu czynność serwisowa po zakupie auta używanego. Jak wymiana rozrządu.

Ale polski kierowca średnio wydaje 10 – 20 tys. zł na zakup samochodu używanego. Często pieniądze te pochodzą z kredytu, albo są to jedyne oszczędności. Czynności po zakupie auta (ubezpieczenie, wymiana płynów i filtrów, wymiana rozrządu, serwis zawieszenia i inne) pochłoną sporo pieniędzy. Ale to nic w porównaniu z naprawą automatu albo koniecznością jego wymiany, gdy okaże się, że naprawa jest niemożliwa albo nieopłacalna.

Zepsuta automatyczna skrzynia biegów w samochodzie z napędem hybrydowym

Automatyczna skrzynia biegów to element układu napędowego, który montuje się nie tylko w samochodach luksusowych. Automatyczne skrzynie biegów CVT są też montowane w samochodach z napędem hybrydowym, spalinowo – elektrycznym.

O samochodach hybrydowych pisaliśmy już wcześniej: Jaki samochód hybrydowy wybrać?

Wracając do automatycznych skrzyń biegów. Naprawa automatycznej, bezstopniowej skrzyni CVT także może być bardzo droga. Wymiana pasa transmisyjnego może wymagać poniesienia kosztów w wysokości 10.000 zł.

Jhcbs1019, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Awaria automatycznej skrzyni biegów – najczęstsze powody

Co powoduje awarie automatycznych skrzyń biegów?
• Niemal każdy podzespół samochodu wymaga serwisowania. Wymaga tego również automatyczna skrzynia biegów. Serwis polega na regularnej wymianie oleju przekładniowego. Producent samochodu (a często także producent skrzyni biegów) zaleca, jak często powinna być serwisowana automatyczna skrzynia biegów. Obsługa najczęściej powinna być przeprowadzana co 40 – 60 tys. kilometrów. Jak obsługiwać automatyczną skrzynię biegów? W trakcie serwisu powinna być przeprowadzona dynamiczna wymiana oleju przekładniowego. Ten rodzaj serwisu wykorzystuje płukanie skrzyni pod ciśnieniem za pomocą oleju przekładniowego i pozwala na usunięcie niemalże całego starego oleju. Wymienia się także olej automatycznej skrzyni biegów, na którym zbierają się między innymi opiłki metalowe.
• Jazda z niewłaściwym olejem przekładniowym, o nieodpowiedniej specyfikacji albo niskiej jakości. Jaki olej do automatycznej skrzyni biegów? Producent samochodu podaje specyfikację oleju przekładniowego w instrukcji, albo w książce serwisowej auta.

Dlaczego poprzedni właściciel nie stosował się do zasad? Albowiem serwis automatycznej skrzyni biegów jest drogi i kosztuje minimum 1.000 zł (wraz z olejem). Dobry olej przekładniowy też nie jest tani. Do skrzyni może wchodzić 7 litrów oleju. Drugie tyle potrzeba na płukanie skrzyni przy dynamicznej wymianie. Filtr oleju automatycznej skrzyni biegów do niektórych aut kosztuje kilkadziesiąt zł., a do niektórych ponad 1000 zł (np. do Jaguarów i Land Roverów).
Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie myślał, że nieuczciwy handlarz, który sprowadził używane auto z zarzniętą skrzynią biegów, będzie w niej wymieniać olej za 1000 zł.


• Kolejny powód to uszkodzenia powypadkowe. W trakcie wypadku skrzynia mogła ulec rozszczelnieniu i zaczął z niej wyciekać olej przekładniowy. Albo doszło do uszkodzenia elementów mechanicznych skrzyni.

Przeczytaj również: Jak działają nieuczciwi handlarze samochodów?

OSX, Public domain, via Wikimedia Commons

• Niektóre modele automatycznych skrzyń biegów są po prostu awaryjne. I po pewnym czasie (przebieg 100 – 200 tys. km zależnie od warunków) trzeba je wymienić na nowe. Było kilka modeli skrzyń, które miały fatalne opinie.
• Kolejny powód to jazda z przegrzanym olejem w automatycznej skrzyni biegów. Do przegrzania oleju przekładniowego może dojść podczas długotrwałej jazdy z przyczepą (o ile producent auta dopuszcza holowanie) albo podczas wyjeżdżania z błotnistej nawierzchni, gdy kola buksowały w błocie przez dłuższy czas. Po przegrzaniu (które jest sygnalizowane zapaloną kontrolką na desce rozdzielczej) olej powinno się wymienić na nowy, wraz z filtrem. Ale wspomnieliśmy już, że wymiana oleju przekładniowego w automatycznej skrzyni biegów kosztuje 1000 zł.
• Automatyczna skrzynia biegów nie lubi narwańców i sportowej jazdy. Tak zwana szarpana jazda powoduje przyspieszone zużycie mechanicznych części automatycznej skrzyni biegów i prowadzi do przegrzania oleju przekładniowego.
Jeśli w aucie jest automatyczna skrzynia biegów – jak jeździć? Spokojnie. Bez szarpania i gwałtownego przyspieszania.
• Nieumiejętna jazda z automatyczną skrzynią biegów. Wystarczy jeden błąd podczas jazdy, polegający np. na wrzuceniu biegu N podczas jazdy do przodu, albo biegu wstecznego podczas zatrzymania się. I szybko (w zasadzie od razu) dochodzi do uszkodzenia skrzyni.
Jak jeździć z automatyczną skrzynią biegów? Przede wszystkim, zanim się wsiądzie do auta, trzeba przeczytać instrukcję. Jak doskonale wiemy, są ludzie, którzy uważają, że prawdziwi mężczyźni nie czytają instrukcji.
Jak doskonale wiemy są też ludzie, którzy w przypadku awarii czegokolwiek, w tym przypadku samochodu, wystawiają to na sprzedaż. Niech się inny martwi.
• Ostatni powód to tolerowanie nieszczelności. Wycieki oleju przekładniowego powodują, że temperatura wewnątrz skrzyni wzrasta a elementy metalowe zaczynają się przycierać.

Jeśli uszkodzenia skrzyni są poważne i widoczne, nieuczciwy sprzedawca może stosować różnej maści cudowne środki i dodatki do oleju przekładniowego. Mają one na celu uszczelnienie skrzyni i wyciszenie jej pracy.

Selit, Public domain, via Wikimedia Commons

Objawy awarii automatycznej skrzyni biegów

Jak rozpoznać, że automatyczna skrzynia biegów nie jest w najlepszym stanie? Powinno się to sprawdzić na cztery sposoby:
• W trakcie rozmowy ze sprzedającym: prośba o podanie daty ostatniego serwisu skrzyni (z potwierdzeniem w postaci faktury) i typu zastosowanego oleju przekładniowego (wcześniej należy sprawdzić, jaką specyfikację zaleca producent auta);
• Podczas oględzin auta, przede wszystkim na podnośniku albo na kanale (sprawdzenie wycieków, sprawdzenie poziomu oleju przekładniowego, w automatycznej skrzyni biegów);
• Po sprawdzeniu kontrolek na desce rozdzielczej i po podłączeniu komputera diagnostycznego do złącza OBD2 (sprawdzenie, czy w pamięci sterownika silnika/centralnego komputera nie ma zapisanych błędów ze strony sterownika automatycznej skrzyni biegów);
• W tracie jazdy – sprawdzenie, czy skrzynia szarpie, czy hałasuje, czy płynnie i bez szarpnięć przełącza biegi i czy wszystkie biegi są dostępne. Niezbędne jest duże doświadczenie ze strony sprawdzającego w jeździe autami z automatami. Wiele skrzyń automatycznych, także sprawnych, potrafi szarpać podczas ruszania.

Podsumujmy. Typowe objawy awarii automatycznej skrzyni biegów to:
• Szarpanie (jak wspomnieliśmy, w niektórych modelach skrzyń z wyjątkiem delikatnego szarpania podczas ruszania). Szarpanie podczas jazdy może świadczyć o zabrudzonych elektrozaworach;
• Woń spalenizny, która świadczy o przepaleniu/przegrzaniu oleju przekładniowego (może też oznaczać inny problem, niezwiązany ze skrzynią);
• Wycieki oleju przekładniowego – ślady na obudowie i pod samochodem;
• Brak któregoś z biegów, na przykład wstecznego;
• Hałas podczas pracy – szum, metaliczny szum;
• Opieszałe reagowanie przez samochód na naciskanie gazu. Zazwyczaj powodem są ślizgające się koła zębate we wnętrzu skrzyni;
• Zapalona kontrolka skrzyni biegów na desce rozdzielczej.

Dźwignia sterowania automatyczną skrzynia biegów w tunelu środkowym Pava, Milan, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Jak uniknąć zakupu auta z uszkodzoną automatyczną skrzynią biegów?

Kluczem jest sprawdzenie serwisowania skrzyni i dokładne sprawdzenie auta przed zakupem, wykonane przez doświadczonego specjalistę. Gdzie takiego znaleźć?

Zapraszamy do skorzystania z oferty sprawdzenia samochodu przed zakupem przez specjalistów Motocontroler. Wystarczy wybrać Test Maxi z oferty Motocontroler i wskazać dane, dotyczące auta, które ma być sprawdzone. Jeśli sprzedawca to umożliwi, rzeczoznawca z Motocontroler dokona sprawdzenia już w ciągu 24 godzin od zgłoszenia.

Test Maxi z oferty Motocontroler to kompleksowe sprawdzenie auta przed zakupem. Obejmuje ono między innymi sprawdzenie auta pod kątem wypadkowości, wycieków (kontrola wycieków na wybranej przez specjalista stacji diagnostycznej) oraz jazdy próbnej. Samochód jest też podłączany pod diagnostykę komputerową.

To wszystko sprawia, że awaria automatycznej skrzyni biegów (a także inne uszkodzenia auta) nie są w stanie umknąć uwadze naszego eksperta. Po zakończonym badaniu specjalista Motocontroler prześle kompleksowy raport z osobistą opinią, opisujący krok po kroku stan auta. Do tego także minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej. To najwygodniejsza forma sprawdzenia auta przed zakupem.

[reklama_oferta]

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.