Porady ekspertów Motocontroler

Jak działają handlarze samochodów? Ile handlarze zarabiają na autach?

Jak działa typowy, nieuczciwy sprzedawca samochodów? Ile handlarz zarabia na samochodzie? Jak handlarz przygotowuje samochód do sprzedaży?

Narosło o nich wiele mitów. Stali się bohaterami wielu memów, a także zmyślonych opowieści, jakie często pojawiały się w mediach, w czasach tzw. sezonu ogórkowego, kiedy nie ma o czym pisać.
Zepsuli rynek samochodów używanych w Polsce, zalewając go złomem, szykowanym do sprzedaży po najniższych kosztach. Sprawili, że ludzie obawiają się zakupu samochodu używanego. Utrudnili prowadzenie działalności gospodarczej uczciwym sprzedawcom samochodów używanych.

Nieuczciwi handlarze samochodów

Możemy o nich powiedzieć wiele. Nasi rzeczoznawcy (a mamy ich ponad 250 na terenie całego kraju) każdego tygodnia spotykają się z samochodami, wystawianymi do sprzedaży przez, nie bójmy się użyć tego słowa, oszustów. Znamy doskonale ich triki. Znamy ich sposób działania. Znamy stosowaną przez nich nowomowę.

8 na 10 sprzedawców ukrywa wady sprzedawanych samochodów. Te słowa to nie jest chwyt marketingowy. To wyliczenia, które powstały na bazie doświadczeń naszych rzeczoznawców.

Od długiego czasu doradzamy Wam, Drodzy Czytelnicy, jak rozpoznać różne typy oszustw, jak rozpoznać awarie i uszkodzenia. Dziś opowiemy Wam o tym, jak działa typowy handlarz samochodów. I ile, średnio, zarabia na samochodzie.

Photo by Threthny on Foter.com / CC BY-NC-SA

Handlarz samochodów – to naprawdę ciężka praca

Uśmiechnięty cwaniaczek, który zarabia krocie. Każdego miesiąca sprowadza do Polski lawetę pełną aut, później je, za przeproszeniem „picuje” do sprzedaży. Auta szybko się sprzedają, konkretna kasa idzie do kieszeni. Handlarz co miesiąc jeździ innym, fajnym autem, zanim je sprzeda. Dyskoteki, imprezy, wycieczki zagraniczne. I zagraniczne proszki do prania i czekolady, w bagażniku sprowadzanych do kraju aut.
Takie wyobrażenie o handlarzach samochodów ma wiele osób w Polsce.

To już tak nie działa. Na szczęście.

Życie handlarza samochodów w ostatnich latach stało się bardzo trudne.
Dlaczego? Przecież każdego roku milion używanych aut wjeżdża do kraju z UE?
Sprowadzić to jedno, a sprzedać – to drugie.

  • W końcu zmieniły się przepisy polskiego prawa. Teraz „korygowanie” przebiegu auta jest karalne.
    Pozyskiwanie aut przez handlarzy wcale nie jest takie łatwe. Opisaliśmy to w poprzednim artykule na naszym blogu „Skąd handlarze biorą samochody?”.
  • Dobre samochody mają wysokie ceny. Na te używane, najtańsze i powypadkowe – jest wielu chętnych, nie tylko z Polski. Polują na nie handlarze z Rumunii, Bułgarii, Rosji, Ukrainy, a nawet z dalekich krajów dawnego ZSRR (Turkmenistan i inne).
  • Zdecydowanie wzrosła świadomość polskich klientów. Większość z nich wie, że auto trzeba dokładnie sprawdzić przed zakupem, weryfikując jego przeszłość i obecny stan techniczny.
  • Dealerzy nowych aut rozpoczęli sprzedaż sprawdzonych pojazdów używanych. Są one jednak dużo droższe od tych „z ogłoszenia”.
  • Na rynku działają firmy, takie jak nasz Motocontroler, które skutecznie pomagają klientom sprawdzać auta przed zakupem, pozwalając na uniknięcie oszustwa.
  • Działa wiele serwisów internetowych, takich, jak nasz https://www.historiaszkod.pl, w których można sprawdzić historię samochodu po numerze VIN. Łatwo i szybko (a u nas w pełni za darmo) można sprawdzić, czy pojazd miał jakiś wypadek.

 

Pomimo tego, że sporo się zmieniło na lepsze, tak naprawdę, wiele problemów pozostało.

  • Pomimo prawnego zakazu, nadal stosowane są części z demontażu do „szybkich i tanich” napraw aut powypadkowych, np. używane poduszki powietrzne, używane części zawieszenia czy układu hamulcowego. Nie trzeba szukać ich na szrotach. Można je bez problemu kupić na portalach aukcyjnych.
  • Nadal nie zmieniła się mentalność dużej części polskich kupujących, którzy wierzą, że 12 letnie auto może być w idealnym stanie technicznym i mieć 120 tys. przebiegu, bogate wyposażenie i bardzo niską cenę.

Sprawdzanie samochodu

Jak działa handlarz samochodów?

  • Znajduje kilka interesujących aut używanych w krajach zachodniej Europy, najczęściej w Niemczech, Francji i we Włoszech. Im więcej uda się przytransportować za jednym razem, tym lepiej.
  • Jak handlarz pozyskuje auta? Z ogłoszeń, ze szrotów, od sprzedawców prywatnych, z komisów, z firm ubezpieczeniowych, z aukcji aut powypadkowych i uszkodzonych. „Wypełnienie lawety” może sporo potrwać, albo… auta mogą już czekać, jeśli handlarz pozyskuje je z aukcji.
  • Handlarz musi załatwić dokumenty wywozowe dla samochodów. W przypadku sprowadzania pojedynczego auta, na kołach, trzeba je wyrejestrować, opłacić tymczasowe (czasowe) tablice rejestracyjne i czasowe (na 30 dni) ubezpieczenie OC.
  • Samochody są przywożone do Polski. Tutaj są szykowane do sprzedaży. Przygotowanie do sprzedaży jest zależne od tego, w jakim stanie jest auto. Samochody są myte, poleruje się lakier (żeby go odświeżyć), czyści wnętrze, pierze tapicerkę, często trzeba zastosować środki chemiczne, żeby usprawnić pracę uszkodzonych podzespołów / silnika (np. dodatki do oleju silnikowego, albo oleju przekładniowego, żeby wyciszyć pracę silnika/skrzyni biegów). W przypadku aut powypadkowych trzeba pozyskać części (najczęściej z demontażu/często z aut angielskich) i je zamontować, a także dokonać prac lakierniczych (a raczej ich uproszczonej wersji).
  • Nieuczciwy handlarz może zastosować emulatory w miejsce uszkodzonych, drogich i kłopotliwych podzespołów (sondy lambda, katalizator, filtr cząstek stałych, układ selektywnej redukcji katalitycznej), zwykły gaz propan – butan zamiast czynnika chłodniczego do klimatyzacji, przełożyć oryginalne koła z alufelgami do innego auta, dokonać zmian w elektronice auta, aby ukryć awarie (odłączyć kontrolkę check engine itd.).
    Nieuczciwy handlarz często zleca zmniejszenie przebiegu auta a także tworzy nową (w czystej książce serwisowej, kupionej w Internecie), lub dalszą część historii serwisowej auta (w istniejącej książce, nowe wpisy ze sfałszowaną pieczątką).
  • Auta są wystawiane do sprzedaży z bogatymi opisami. Często stosowane są zmyślone historie, które wszyscy doskonale znają. Starszy kierowca, kierowca kobieta, auto wyjątkowo zadbane itd.
  • Wielu handlarzy udaje prywatnego sprzedawcę, albo dobrego przyjaciela starszego człowieka, który powierzył im auto do sprzedaży.
Photo by flipsockgrrl on Foter.com / CC BY-NC-SA

Ile handlarz zarabia na samochodzie?

Ile? Oczywiście, że jak najwięcej. Może wynieść 10 – 20% wartości auta. Oczywiście, jeśli uda się samochód sprzedać. Im droższe auto i im niższy koszt przygotowania go do sprzedaży, tym zarobek może być większy.

Handlarze doskonale wiedzą, że są samochody, które uda się sprzedać niemal zawsze. Kompaktowe Golfy, Ople i Skody, rodzinne modele Renault, limuzyny Audi i BMW. Na takie auta jest zawsze popyt.

Co składa się na cenę samochodu, który handlarz wystawia w Polsce?

  • Koszt wyjazdu po auto do Niemiec albo innego kraju w UE.
  • Prowizja dla serwisu aukcyjnego, który sprzedaje używane, uszkodzone auta, albo prowizja dla „znajomego”, który pozyskuje samochody za granicą.
  • Koszt pobytu za granicą – wyżywienie, noclegi, paliwo.
  • Koszt dokumentów wywozowych dla samochodów.
  • Koszt transportu do Polski.
  • Koszt przygotowania aut do sprzedaży – naprawy blacharsko – lakiernicze, naprawy mechaniczne, wymiana uszkodzonych (odpalonych) elementów układów bezpieczeństwa w samochodach powypadkowych, chemia motoryzacyjna, części, koszt naprawy w warsztacie.
  • Odświeżenie lakieru – polerowanie, woskowanie. Pranie tapicerki.
  • Opłata za ogłoszenia w serwisach motoryzacyjnych. W przypadku droższych aut, możliwe dodatkowe wynagrodzenie dla fotografa.
  • Zapłata „usługodawcy” za korektę przebiegu.
  • Zakup książki serwisowej, przygotowanie nowej historii serwisowej auta.
  • Uzupełnienie poziomy płynów eksploatacyjnych – koniecznych do jazdy (przede wszystkim paliwo).
  • Marża handlarza.

Jak widać, elementów składowych jest bardzo wiele. A polski klient chce kupić auto dobrze wyposażone, z niskim przebiegiem, serwisowane i przede wszystkim, tanie. Dlatego handlarz musi je pozyskać jak najtaniej i jak najtaniej przygotować je do sprzedaży.

I dlatego zakup używanego auta w Polsce obarczony jest tak dużym ryzykiem.

Postaw na ekspertów, którzy znają wszystkie sztuczki handlarzy samochodów w Polsce

Zleć nam sprawdzenie samochodu przed zakupem! Mamy ponad 250 doświadczonych rzeczoznawców, którzy działają na terenie całego kraju. Sprawdzimy Twoje auto w dowolnej części Polski.
Sprawdź zakresy naszych raportów. Wybierz interesujący Cię raport (Standard – Maxi) a my dokonamy sprawdzenia wybranego samochodu. Otrzymasz dokładny raport, wraz z dokumentacją zdjęciową.

Dzięki nam unikniesz oszustwa a Twoje używane auto przyniesie Ci wiele radości.

Oferta Motocontroler
Opublikowano