Porady ekspertów Motocontroler Triki samochodowych oszustów

Regularna wymiana oleju w samochodzie z LPG – ważna przy serwisowaniu i zakupie auta używanego

Regularna wymiana oleju silnikowego i stosowanie oleju o odpowiedniej specyfikacji, mają kluczowe znaczenie dla sprawności jednostki napędowej. Tym bardziej, ogromne znaczenie ma olej do silnika z gazem. W sieci, na forach internetowych, można znaleźć setki pytań, typu „jaki olej do LPG”, „jaki olej do silnika z gazem”, „co ile wymieniać olej w aucie z LPG”? Nie wróży to dobrze nabywcy samochodu z instalacją gazową… Dlaczego? Odpowiedź w naszym artykule. Napiszemy też, jak powinno się właściwie serwisować samochód z instalacją gazową. I odpowiemy – jaki olej stosować do samochodu z LPG.

Od wielu lat Polska była liderem pod względem ilości aut z instalacjami gazowymi i ilości stacji tankowania gazu LPG. Większość kierowców jednak patrzyła z niechęcią na samochody z silnikami, dostosowanymi do zasilania LPG. To się jednak zmieniło. Ale nie ze względu na to, że nagle kierowcy uwierzyli, że instalacje LPG 4-tej generacji są bezpieczne dla silników. Nie dlatego, że kierowcy przekonali się do LPG. Powodem zmiany decyzji są oczywiście, wysokie ceny paliwa. Gaz LPG, który również zdrożał, kosztuje nadal połowę tego co benzyna.

Należy pamiętać o tym, że auto zużywa nieco więcej gazu, niż paliwa. Czyli, np. jeśli pojazd średnio spala 8 l/100km benzyny, to będzie zużywać 10 l/100km gazu LPG. Trzeba również więcej płacić za przegląd w SKP. Do czynności obsługowych dochodzi konieczność wymiany dodatkowych filtrów: fazy ciekłej i fazy lotnej. W wielu autach pojawiają się też problemy techniczne, ale to temat na inny poradnik. Podsumowując: jeśli bierzemy pod uwagę tylko ceny paliwa, to instalacja LPG zwróci się po kilku latach, przy średnim przebiegu 12 – 15 tys. km rocznie.

Maneco1227, Public domain, via Wikimedia Commons

Na co uważać przy zakupie auta z LPG?

Skoro ceny paliw są bardzo wysokie, to nic dziwnego, że rośnie zainteresowanie autami z LPG.
I teraz nasze ostrzeżenia, dotyczące zakupu auta z LPG. Wiele z nich było już publikowanych wcześniej, na łamach naszego bloga.

  • Pierwsze – wystawienie do sprzedaży samochodu, w którym właściciel zamontował instalację gazową rok, albo zaledwie kilka miesięcy temu. Dlaczego jest to alarmująca sytuacja dla kupującego samochód używany? Instalacja gazowa to poważna inwestycja, która kosztuje sporo pieniędzy. Nikt nie inwestuje w zakup instalacji gazowej 2 albo nawet 4 tys. zł, aby potem wystawić auto do sprzedaży. Trzeba przejechać kilkadziesiąt tys. kilometrów, aby instalacja gazowa się zwróciła.
    Zagrożenie wygląda następująco. Właściciel auta inwestuje w montaż instalacji gazowej. Po montażu pojawia się cały szereg problemów technicznych z autem. Właściciel samochodu „walczy” z nimi przez kilka miesięcy. Po pewnym czasie się poddaje i wystawia auto do sprzedaży.
  • Drugie – wystawienie do sprzedaży auta źle serwisowanego. Wszystkie oszczędności i błędy serwisowe poprzedniego właściciela zemszczą się brutalnie na nowym nabywcy.
    Jednym z podstawowych błędów serwisowych, który ma ogromny wpływ na sprawność i stan techniczny auta, są zaniedbania albo/i błędy związane z serwisem olejowym.

I tutaj przechodzimy do najważniejszego tematu naszego dzisiejszego wpisu.

Instalacja gazowa LPG Dennis Schoone, LPGPARTS, Copyrighted free use, via Wikimedia Commons

Serwisowanie samochodu z LPG – jaki olej do silnika z gazem?

Na forach internetowych znajdziemy setki pytań, od użytkowników aut z LPG. Jaki olej do LPG? jaki olej do silnika z gazem? Jaki olej do lubryfikacji LPG? jaki olej do instalacji gazowej? Jaki olej do gazu LPG?
To przykładowe cytaty. To, że kierowcy, właściciele samochodów, szukają informacji na forach internetowych, to fatalna wiadomość dla kupca samochodu używanego.

Odpowiadamy: jaki olej do silnika z gazem? Taki sam, jak do silnika bez gazu. Olej silnikowy o specyfikacji, ustalonej przez producenta samochodu. Producent auta informuje o tym, jaki olej stosować w danym aucie, w książce serwisowej albo w instrukcji samochodu. Jeśli producent samochodu zalecił stosowanie oleju silnikowego o specyfikacji 5W30 API SN, to taki sam należy stosować, jeśli auto zostanie wyposażone w instalację gazową.
• Jeśli jest problem z dostępem do książki serwisowej samochodu, to wystarczy skorzystać z wyszukiwarek olejów silnikowych, na stronach producentów olejów silnikowych.

Stosowanie niewłaściwego oleju silnikowego, o niewłaściwej specyfikacji (np. 10W40 zamiast 5W30) a dodatkowo, oleju silnikowego niskiej jakości, ma wyjątkowo negatywny wpływ na trwałość silnika.

Ciekawostka: w niektórych autach, po zamontowaniu instalacji gazowej, stosuje się dodatkowy układ do smarowania, wykorzystujący olej silnikowy. Jego zadaniem jest zapobieganie wypalaniu gniazd zaworowych.

Przeczytaj również: Jak rozpoznać zużyty albo uszkodzony silnik?

Santeri Viinamäki, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Serwisowanie samochodu z LPG -co ile wymieniać olej w aucie z LPG?

Co ile wymieniać olej w samochodzie z silnikiem zasilanym gazem LPG?
• Zaleca się, aby olej w aucie zasilanym LPG, wymieniać maksymalnie co 10.000 kilometrów. Albo co rok, w zależności od tego, co nastąpi szybciej.

W autach bez LPG zaleca się, aby olej silnikowy wymieniać co 15.000 km albo co rok. Dlaczego w przypadku zamontowanej instalacji LPG, olej trzeba wymieniać częściej?

W samochodach, zasilanych LPG olej silnikowy ulega szybszej degradacji na skutek procesów utleniania. Dlaczego? Bo temperatura spalania gazu LPG jest wyższa, niż temperatura spalania benzyny. Szybsze zużycie oleju silnikowego sprawia, że traci on właściwości ochronne.
Olej silnikowy ulega także zakwaszeniu. Dzieje się tak dlatego, że podczas spalania gazu LPG powstają duże ilości siarki. Zakwaszenie sprawia, że olej silnikowy szybciej traci swoje właściwości antykorozyjne.

Kupno samochodu używanego z instalacją LPG

Kupno samochodu używanego z instalacją LPG jest ryzykowne, to nie ulega wątpliwości.
Dlaczego?
Możemy obawiać się tego, że poprzedni właściciel nie serwisował auta tak, jak powinno się to robić.
Można trafić na sprzedawcę, który oszczędzał na wszystkim. Jeśli ktoś zamontował instalację LPG, aby oszczędzać na paliwie, mógł także oszczędzać na wymianach oleju silnikowego, filtrów itd.
W aucie mogły być stosowane zwykłe świece zapłonowe, zamiast świec przeznaczonych do auto z instalacją LPG. Różnica w cenie jest bardzo duża.

Przykładowo, dobra świeca zapłonowa kosztuje ok. 10 zł/sztuka, a świeca zapłonowa przeznaczona do instalacji LPG, może kosztować nawet 100 zł / sztuka.

Instalacje gazowe pierwszych generacji powodowały problem z wypalaniem gniazd zaworowych.
W autach z LPG zdarzają się także problemy z układem zapłonowym (wspomniane świece, ale nie tylko) i z zatartymi pompami paliwa. Zdarzały się sytuacje, że jeśli ktoś jeździł na gazie i w ogóle nie tankował paliwa.

Czy to oznacza, że nie powinno się kupować aut z instalacją LPG? Nie. Po prostu, tak, jak każde inne auto, trzeba je dobrze sprawdzić przed zakupem. Jak? Można to zlecić specjaliście.

Nasza rada: jeśli decydujecie się na zakup auta z LPG, warto kupić pojazd, który został fabrycznie przystosowany do instalacji LPG. Czyli? Taki, który został sprzedany w salonie, od razu z zamontowaną instalacją LPG, przez producenta samochodu.

Przeczytaj również: Jak rozpoznać auto po powodzi albo zalaniu?

Kreuzschnabel, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Sprawdź auto z LPG przed zakupem -zleć to ekspertom z Motocontroler!

Nieuczciwi handlarze chętnie sprowadzają auta z LPG, bo wiedzą, że szybko znajdą na nie chętnych. Samochód, który ma problemy z LPG, generuje szereg typowych problemów. Najbardziej charakterystyczne to utrata mocy, szarpanie, falowanie obrotów (wiele z nich jest spowodowanych przez niewłaściwą pracę układu zapłonowego).
Eksperci Motocontroler wykryją takie nieprawidłowości w trakcie jazdy próbnej.

Jeśli chcesz dokładnie sprawdzić samochód przed zakupem – wybierz TEST MAXI z oferty Motocontroler. Podaj dane samochodu. Nasz specjalista dojedzie na miejsce i sprawdzi auto przed zakupem. Nawet w 24 godziny od czasu zgłoszenia (jeśli sprzedający to umożliwi).

Co otrzymasz w zamian? Dokładny raport z badania samochodu, przeprowadzonego w trakcie oględzin, jazdy próbnej, sprawdzania w stacji diagnostycznej itd.
Do raportu będzie dołączona osobista opinia naszego eksperta oraz minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej.

To najwygodniejszy sposób na poznanie prawdziwego stanu technicznego auta używanego.

Tak wygląda przykładowy raport z badania auta przed zakupem.
Nie daj szansy oszustom! Skorzystaj z oferty Motocontroler i kup dobry samochód używany!

Autor: Michał Lisiak

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.