Porady ekspertów Motocontroler

Problemy z działaniem kierunkowskazów – przyczyny. Czy można zbagatelizować taki problem przy zakupie auta używanego?

Frettie, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Kierunkowskazy nie działają, kierunkowskazy migają zbyt szybko, zamiast kierunkowskazów zapalają się lampy stop. Czy awaria kierunkowskazów może oznaczać poważny problem techniczny? Czy warto w ogóle przejmować się awarią kierunkowskazów, kiedy kupujemy auto używane?

Każdy samochód wyposażony jest w kierunkowskazy, które w naszym kraju są popularnie nazywane migaczami. Służą one do pokazania innym kierowcom zamiaru wykonania skrętu, albo zmiany pasa ruchu. Są też wykorzystywane jako światła awaryjne. Standardowo, współczesny samochód ma 6 kierunkowskazów.

We współczesnych samochodach stosuje się przede wszystkim źródła światła LED. W przednich reflektorach i tylnych lampach auto może nie mieć osobnych kierunkowskazów. Dlaczego? Bo pojazd może być wyposażony w wielofunkcyjne oświetlenie LED, gdzie moduł może np. pełnić rolę świateł mijania, a w razie potrzeby (skrętu) kierunkowskazów.

Wikisympathisant, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Awaria kierunkowskazów / Awaria migaczy

Jak działają kierunkowskazy w samochodzie?

Do ich sterowania wykorzystywane są dwa elementy wyposażenia wnętrza auta:

  • Przełącznik zespolony przy kierownicy;
  • Włącznik świateł awaryjnych.

Po uruchomieniu kierunkowskazów, na tablicy rozdzielczej wyświetla się odpowiednia kontrolka. Tak samo w przypadku uruchomionego włącznika świateł awaryjnych. Ponadto stosowany jest także sygnał dźwiękowy. W najnowszych autach tylne kierunkowskazy mogą być uruchamiane automatycznie po aktywacji awaryjnego hamowania przez system zapobiegający zderzeniu (układ przeciwzderzeniowy).

Układ kierunkowskazów ma także swój bezpiecznik, który najczęściej znajduje się w skrzyneczce pod deską rozdzielczą auta. Zabezpiecza on układ elektryczny auta przed zwarciami, do których może dojść w instalacji kierunkowskazów.

Układ kierunkowskazów ma także przekaźnik. Ten z kolei jest montowany w drugiej skrzynce bezpieczników, która zazwyczaj znajduje się pod maską auta. Nie ma jednak na to reguły. Przekaźnik kierunkowskazów może też być zamontowany w skrzyneczce bezpieczników, umieszczonej pod deską rozdzielczą.

Hydrargyrum, based on prior work by Scheinwerfermann, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Jak działa układ kierunkowskazów w samochodzie?

W jaki sposób działa układ kierunkowskazów?

Najprostsze rozwiązanie, stosowane w większości aut:

  • Po uruchomieniu kierunkowskazów, prąd zaczyna płynąć do przekaźnika;
  • Przekaźnik pełni rolę przerywacza, który umożliwia miganie żarówek. Dzięki specjalnej budowie (z drutem dylatacyjnym i elektromagnesem) może on przerywać napięcie płynące do poszczególnych żarówek świateł kierunkowskazów;
  • Przewody elektryczne łączą jedno złącze przekaźnika jednożyłowym przewodem z każdą żarówką (plus). Źródłem masy (minus) jest karoseria auta.

Rozwiązanie, stosowane w nowszych autach wygląda nieco inaczej. Jeśli źródłem światła są żarówki LED, auto ma na wyposażeniu sterownik elektroniczny. To on odpowiada za przerywanie zasilania i miganie kierunkowskazów. Albo za zmiany np. świateł mijania na kierunkowskazy, w reflektorach zespolonych.

Typowe awarie kierunkowskazów

  • Kierunkowskazy nie działają – typowe powody: przepalony bezpiecznik, przepalony przerywacz, uszkodzony sterownik w autach z kierunkowskazami LED.
  • Kierunkowskazy migają zbyt szybko – doszło do przepalenia jednej z żarówek albo zwarcie w złączu elektrycznym dla przyczepy (w autach z hakiem).
  • Brak reakcji ze strony określonych kierunkowskazów – przepalona żarówka, przetarta wiązka elektryczna, uszkodzony przewód, zaśniedziałe złącze stykowe.
  • Razem z kierunkowskazami, albo zamiast nich migają światła stop – doszło do uszkodzenia połączenia z masą, czyli z karoserią (z minusem). Powodem może być korozja, albo przerwanie przewodu elektrycznego łączącego z masą (minusem).
  • Miganie świateł stop zamiast kierunkowskazów – złe podłączenie wiązki. Najczęściej problem ten występuje w autach powypadkowych, naprawianych samodzielnie, albo w tzw. przeróbkach z anglików.
  • Mechaniczne uszkodzenia bocznych kloszy albo mocowań kierunkowskazów.
  • Mechaniczne uszkodzenia kierunkowskazów zamontowanych w zderzaku, albo zwarcia na skutek zalania ich wodą (na skutek wjechania autem w głęboką kałużę, albo w aucie po powodzi).
Shift, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons Awaria kierunkowskazów / Awaria migaczy

Czy awarię kierunkowskazów można zignorować przy zakupie auta używanego?

Naszym zdaniem – nie. Teoretycznie, awaria kierunkowskazów może wydawać się błahym problemem, na który nie warto zwracać uwagi. Czy tak jest naprawdę?

Gdyby to był błahy problem, to na pewno zostałby usunięty przez właściciela. Czy zakup żarówki P21W (za ok. 2 zł) i jej wymiana  to tak duże wyzwanie? Oczywiście, że nie.

Zapewne źródło problemów jest diametralnie inne: uszkodzona instalacja elektryczna, uszkodzony sterownik lamp LED albo same lampy LED.

Powodem mogą być zwarcia spowodowane uszkodzeniami wiązek elektrycznych (np. po wypadku), albo po zalaniu auta.

Problemem może być też generowany przez uszkodzony przekaźnik – przerywacz kierunkowskazów. Do większości aut można go kupić za kilkadziesiąt złotych. Ale są też samochody, do których trzeba kupić przekaźnik – przerywacz za ok. 400 zł. I to jest najczęściej odpowiedź na pytanie – dlaczego właściciel auta nie naprawił pojazdu.

Przeczytaj również:

Jak sprawdzić stan oświetlenia w samochodzie bez narzędzi

https://motocontroler.com/jak-sprawdzic-stan-oswietlenia-bez-narzedzi-przed-kupnem-uzywanego-samochodu/

Uszkodzone przednie reflektory – czy warto kupić auto z uszkodzonym przednim oświetleniem?

https://motocontroler.com/uszkodzone-przednie-reflektory-czy-warto-kupic-auto-z-takim-problemem/

Profesjonalne sprawdzenie auta przed zakupem – najlepiej zlecić to rzeczoznawcom Motocontroler

Dla firmy Motocontroler pracuje ponad 200 rzeczoznawców w całej Polsce. To wysokiej klasy specjaliści, którzy doskonale znają się na samochodach i technice motoryzacyjnej.

Ty wybierasz odpowiedni raport i podajesz dane auta. Specjalista Motocontroler jedzie na miejsce i sprawdza pojazd w najbliższym, możliwym czasie, zgodnie z wybranym przez Ciebie raportem.

Po zakończonym badaniu samochodu otrzymasz dokładny opis stanu technicznego auta, krok po kroku, wraz z osobistą opinią eksperta (z odpowiedzią na pytanie – czy warto kupić). Do tego minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej.

Poznanie dokładnego stanu auta pozwoli Ci podjąć odpowiednią decyzję co do zakupu. To także świetna podstawa do negocjacji ceny auta.

Autor: Michał Lisiak

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.