Planujesz zakup samochodu z silnikiem diesla? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy ranking problemów, z jakimi możesz się spotkać w niektórych silnikach diesla. Które silniki diesla są awaryjne? Ranking problematycznych silników diesla.
W gazetach motoryzacyjnych i w portalach motoryzacyjnych aż roi się od artykułów, które wymieniają typowe wady diesli, produkowanych przez określonych producentów. Jest tylko jeden problem. W większości przypadków te rankingi w żaden sposób nie odpowiadają rzeczywistości. Dlaczego? Bo ich autorzy nie potrafią odróżnić awarii części eksploatacyjnych od typowych wad silników diesla, powodujących, że dany silnik wysokoprężny jest awaryjny.
Typowe wady wszystkich współczesnych diesli to problemy z częściami eksploatacyjnymi
Co to jest część eksploatacyjna silnika? To podzespół, który zużywa się w trakcie eksploatacji silnika samochodu. Kiedy pojawią się objawy awarii, taki podzespół należy wymienić na nowy albo jeśli jest to możliwe, poddać go regeneracji.
Pisanie, że typowym problemem określonych jednostek wysokoprężnych jest to, że psują się w nich wtryskiwacze albo awariom ulegają dwumasowe koła zamachowe, źle świadczy o poziomie wiedzy autora takich treści. Bo wtryskiwacze i dwumasowe koła zamachowe to części eksploatacyjne. A zatem mają prawo się zepsuć i muszą zostać wymienione.
Co gorsza, współczesny diesel ma kilka części eksploatacyjnych. To:
- Wtryskiwacze wtrysku bezpośredniego, montowanie na listwie wtryskowej Common Rail. Zużywają się w trakcie eksploatacji. Pracują pod bardzo dużym ciśnieniem. Kluczowy wpływ na trwałość ma częsta wymiana filtra paliwa i stosowanie dodatków do paliwa. Są drogie, kosztują od 1200 do nawet 2500 zł za jeden. Najdroższe są piezoelektryczne. Można je na szczęście regenerować co pozwala na zaoszczędzenie od 30 do 60 procent ceny nowego.
Rzadko, ale zdarzało się, że producent samochodu stosował do silnika diesla na pierwszy montaż wtryskiwacze marnej jakości. Przykładem mogą być wtryskiwacze Delphi, montowane do silników OM651 Mercedesa. Jednak w takich przypadkach części są wymieniane w trakcie akcji naprawczych, za darmo, przez producenta samochodu.
- Świece żarowe. Kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za sztukę. Zużywają się najczęściej po przebiegu ok. 100 – 150 tys. km.
- W autach z silnikami diesla montuje się dwumasowe koła zamachowe wraz ze sprzęgłem, przenoszące napęd z silnika na skrzynię biegów. To też części eksploatacyjne, które zużywają się w trakcie eksploatacji, najczęściej po przebiegu 100 – 200 tys. km.
- Filtry cząstek stałych FAP. Mają określony okres eksploatacji (wpisany jest w instrukcji auta), po którym trzeba je wymienić na nowe.

Inne problemy diesli – wady diesli
- Typowy diesel cierpi też na awarie turbosprężarek. To nie są części eksploatacyjne, bo zgodnie z założeniami turbina powinna pracować do końca okresu eksploatacji silnika. Jednak turbiny bardzo często się psują. Czy jednak można powiedzieć, że są silniki, w których turbosprężarki są ponadprzeciętnie awaryjne? Raczej nie. Turbiny psują się ze względu na złą eksploatację przez kierowcę. Albo problemy ze smarowaniem. A skąd wynikają problemy ze smarowaniem? Cóż, to wina złego serwisowania auta, stosowania złego oleju. Czasami pisano, że w niektórych silnikach diesla dochodziło do zapychania się smoka olejowego na przewodzie prowadzącym olej do turbiny. Ale żeby w oleju silnikowym było tak wiele zanieczyszczeń, żeby zapchał się smok, to ten olej musi być naprawdę stary…
- Zapchany filtr cząstek stałych DPF. Awaryjne silniki diesla, bez względu na typ, zawsze mają problemy z DPF! A jaka jest prawda? Filtr cząstek stałych zapycha się na skutek eksploatacji auta w mieście, na krótkich trasach, a także ze względu na to, że w silniku są awarie innych podzespołów. Nietrudno zatem zgadnąć, że w problem ten jest szczególnie dotkliwy w małych autach miejskich albo w pojazdach kurierów, które poruszają się często po mieście. Ale czy jest to wada fabryczna, typowy problem diesli określonych typów? Czy jednak jest to wina po prostu eksploatacji, która jest dla DPF szkodliwa?
- Zawory EGR. To jedna z najczęstszych przyczyn awarii diesli. Zawór EGR brudzi kolektor dolotowy i zapycha go tłustym szlamem. Ale czy można powiedzieć, że jest to typowa przypadłość jednych diesli, a innych już nie? Problem pojawia się we wszystkich dieslach. Zatem trudno uznać go za typowy dla określonych silników.
Przykład
Cytat z popularnego magazynu motoryzacyjnego (prasowego) gdzie na siłę szukano typowej awarii silnika diesla jednego z europejskich producentów. Dziennikarz w końcu wadę znalazł.
„Wtryskiwacze czułe na jakość paliwa”.
Ale to nie jest problem akurat tego jednego silnika. I nie jest to żadna wada akurat tego silnika. Wszystkie wtryskiwacze Common Rail są czułe na jakość paliwa. We wszystkich silnikach diesla, jakie do tej pory wyprodukowano na świecie i wyposażono w układ CR. Powyższe awarie wystąpią w każdym silniku diesla.
Awaryjne silniki diesla – problemy spowodowane przez błędy konstrukcyjne i inne problemy
Niestety, poza uszkodzeniami typowych elementów wspólnych dla wszystkich silników diesla, silniki wysokoprężne mogą mieć inne wady. Aby móc je uznać za typowe wady, powinny one występować w wielu tysiącach jednostek napędowych i nie powinny dotyczyć części eksploatacyjnych. I tutaj dopiero mamy prawdziwy ranking awaryjnych diesli.
Ranking awaryjnych silników diesla
BMW – silniki N47, M57 i B47. Na skutek błędu konstrukcyjnego dochodzi do awarii chłodnicy zaworu EGR, która może doprowadzić do pożaru silnika. Opisaliśmy to we wcześniejszym artykule: BMW zagrożone pożarem
Toyota – silniki 2.0 D-4D / 2.2 D-4D – erozja bloku silnika na skutek wycieków z układu chłodzenia
Volvo – 2.4 D5 – źle zaprojektowane miejsce dla paska osprzętu (zbyt blisko paska rozrządu) i słaba rolka fabrycznego alternatora. Pasek może spaść i wkręcić się w napęd rozrządu.
Renault – pierwsze serie silników 1,5 dCi – problem z zacierającymi się panewkami. Przeczytaj: Wady i zalety silników dCi
Renault / Nissan 1,9 dTI – słabej jakości czujniki monitorujące pracę silnika, ulegające awariom po ok. 100 tys. km przebiegu
Renault / Nissan 2.0 dCi – problem z zacierającymi się panewkami
Mercedes OM651 – problem konstrukcyjny z nietrwałym napinaczem łańcucha rozrządu. Teoretycznie łańcuch miał wystarczyć na cały okres eksploatacji silnika, jednak w tym przypadku trzeba wymieniać łańcuch i napinacz. Droga jest wymiana, bo rozrząd zamontowany jest od strony kabiny.
Opel 1.7 CDTI – problem związany z zastosowaniem słabej, fabrycznej uszczelki pompy oleju. Przez to olej może wyciekać na pasek rozrządu, doprowadzając do jego zerwania.
Opel 2.0 DTI – słaba jakość pomp wtryskowych wysokiego ciśnienia.
Ford 2.0 TDCI – problemy powodowane przez błąd konstrukcyjny układu chłodzenia (słaba wydajność układu na skutek złej pracy pompy cieczy), niska trwałość pomp wtryskowych, zastosowanych na pierwszy montaż.
Fiat / Alfa Romeo / Lancia – 1.3 Multijet – problemy ze źle zaprojektowanym układem smarowania silnika. Między innymi wadliwa odma olejowa, do tego wycieki oleju.
Volkswagen / Skoda / Seat – 2.0 TDI – wałek rozrządu niskiej jakości zastosowany na pierwszy montaż. Dochodzi do wycierania krzywek.
Pamiętaj – jeśli chcesz kupić dobrego diesla sprawdź go przed zakupem!

Zleć sprawdzenie auta przed zakupem naszym specjalistom z firmy Motocontroler.
Nasz rzeczoznawca samochodowy pojedzie i sprawdzi wybrane przez Ciebie auto w dowolnej części kraju. Po zakończonym badaniu otrzymasz kompleksowy raport przygotowany przez naszego specjalistę, który dokładnie opisze stan techniczny samochodu. Do raportu dołączona będzie też opinia rzeczoznawcy a także minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej.
Wybierz odpowiedni raport już dziś!
A jeśli się jeszcze wahasz, sprawdź, jak wygląda profesjonalny raport z badania samochodu przed zakupem.
Pamiętaj jeszcze o jednej rzeczy. W sprawdzeniu auta przed zakupem pomoże Ci historia auta po VIN. My umożliwiamy Ci sprawdzenie auta po VIN za darmo. Skorzystaj z naszej strony HistoriaSzkod.pl! W ciągu kilku chwil dowiesz się, czy Twoje auto ma jakieś szkody. A jeśli zechcesz wiedzieć o nim więcej (co zawsze jest przydatne przy zakupie samochodu),
Jeśli chcesz kupić diesla, koniecznie przeczytaj inne artykuły na naszym blogu:
Diesel, który dużo pali – dlaczego diesel zużywa dużo paliwa?
Awaria świec żarowych – czy warto kupić diesla z uszkodzonymi świecami żarowymi