Używane samochody BMW cieszą się w naszym kraju dużym powodzeniem. BMW kojarzone jest jako symbol sportu, luksusu i dobrego wykonania. Nie zawsze jest to prawdą. Wiele koncernów motoryzacyjnych miało wpadki. Podobnie jest z BMW. Ponad półtora miliona modeli używanych BMW z lat 2010-2017 zagrożonych jest pożarem. Wszystkiemu winien jest wadliwy zawór recyrkulacji spalin EGR. A dokładnie jego wadliwa chłodnica spalin.
Każdy producent samochód miał jedną lub kilka wpadek. Co myślimy, mówiąc o wpadce? To wypuszczenie na rynek auta, które ma wadliwy podzespół, jest niebezpieczne albo jak bohaterowie naszego artykułu, mogą się zapalić.
Producent samochodu wytwarza samodzielnie około 20 procent auta. Zazwyczaj jest to karoseria i silnik, bo już skrzynie biegów w większości pochodzą od wyspecjalizowanych producentów. Nawet podzespoły silnika są produkowane przez zewnętrznych dostawców, bo przykładowo, na świecie jest czterech producentów wtryskiwaczy Common Rail. Pozostałe 80 procent elementów składowych auta pochodzi od dostawców zewnętrznych. Jednak to producent pojazdu powinien dokładnie przebadać całość i sprawdzić jakość wszystkich elementów.
Wszystko zaczęło się w Korei Południowej…
Afera wybuchła pięć lat temu. Zaczęło się w Korei Południowej. Doszło tam do kilkudziesięciu pożarów samochodów BMW serii 5. Później problem pojawił się też w innych krajach. Koncern BMW początkowo uchylał się od odpowiedzialności, jednak w końcu uległ.
Jak się okazało, w gronie wysokiego ryzyka znalazło się ponad 1,5 miliona samochodów BMW. Jednym z nich może być używane BMW, które chcesz sprowadzić do Polski. Nie tylko z Niemiec. Może to być również BMW sprowadzone z USA.
Jak BMW podeszło do problemu aut zagrożonych pożarem?
Każda taka akcja to ogromne wydatki dla producenta. Równocześnie to też skaza na reputacji firmy, która uważa się za producenta aut premium bardzo wysokiej klasy. Nic zatem dziwnego, że producenci aut często uciekają od pełnej odpowiedzialności.
BMW ogłosiło akcję serwisową. Jednak informacja o niej nie była w pełni dostępna. Koncern poinformował jedynie, że zagrożone są wybrane pojazdy, wyprodukowane w latach 2010-2017.
Właściciele tychże aut byli wzywani do akcji technicznej. W trakcie jej trwania naprawiano auta, wymieniając w nich wadliwe podzespoły. Czy to zakończyło problem? Okazuje się, że nie. Dlaczego? Nawet w polskich mediach motoryzacyjnych opisywano przypadki aut, które nie zostały wezwane do akcji technicznej, a mimo to doszło w nich do pożaru silnika.
Być może powodem było też to, że właściciel nie zgłosił się do akcji serwisowej. Do akcji serwisowej mógł zostać wezwany właściciel w Niemczech, a ten po prostu pozbył się samochodu. Pojazd wjechał do Polski albo do innego kraju i… Akcji naprawczej ostatecznie nie przeszedł.
Co warto zrobić?
Naszym zdaniem, jeśli chcesz kupić używane BMW z rocznika 2010–2017, weź jego numer VIN i skontaktuj się z Autoryzowanym Serwisem Obsługi BMW. Pracownicy powinni sprawdzić numer i odpowiedzieć Ci na pytanie, czy dane auto podlega pod akcję naprawczą, a może już ją przeszło. Akcja naprawcza standardowo jest bezpłatna.
Przyczyna pożaru w samochodach BMW, produkowanych w latach 2010-2017
Przyczyną pożaru jest zawór recyrkulacji spalin EGR i wchodząca w jego skład chłodnica spalin. Co to jest zawór EGR? To bardzo kontrowersyjna część, która (zdaniem autora tego artykułu) przynosi więcej szkody niż pożytku.
Zadaniem zaworu recyrkulacji spalin EGR jest zapobieżenie powstawaniu tlenków azotu, które są najbardziej szkodliwymi składnikami spalin. Tlenki azotu powstają w bardzo wysokiej temperaturze i przy dużej zawartości tlenu. Dlatego powinno się zmniejszyć temperaturę i zawartość tlenu w cylindrach. Jak to zrobić? Zastosowano zawór EGR.
To rura, która łączy kolektor wydechowy z układem dolotowym. Na rurze tej zamontowany jest zawór, który w starszych samochodach sterowany był podciśnieniowo, a w nowszych sterowany jest elektrycznie.
W określonych sytuacjach, kiedy silnik jest rozgrzany i osiąga odpowiednią prędkość obrotową, sterownik silnika otwiera zawór EGR. Dzięki temu część spalin wraca do cylindrów i częściowo je wypełnia.
W wielu głównie nowszych samochodach (jak we wspomnianych, używanych BMW z lat 2010-2017) stosowana jest chłodnica spalin. To element o charakterystycznym wyglądzie, który jest otulony płaszczem wodnym, zapewnionym przez układ chłodzenia silnika. Dzięki temu do cylindrów docierają spaliny o niższej temperaturze.
Zawór EGR powoduje mnóstwo problemów. Jest między innymi przyczyną zapychania kolektorów dolotowych tłustym szlamem. Poza tym warto się zastanowić. Po co stosować filtry powietrza, po co kompresować powietrze turbosprężarką, aby później wpuścić do silnika z powrotem spaliny?
Dlaczego samochody BMW mogły się zapalić od wadliwego zaworu EGR? Powodem jest nieszczelna chłodnica zaworu EGR. Przepuszcza ona niewielkie ilości płynu chłodniczego. Płyn ten (a dokładnie jego najważniejszy składnik, czyli glikok), wraz ze spalinami trafia do kolektora dolotowego. W kolektorze dolotowym zalega sadza i inne osady, które dostały się tu wcześniej, również za sprawą zaworu EGR. Na skutek wysokiej temperatury, panującej we wnętrzu kolektora dolotowego, mieszanina może się zapalić. Gdyby kolektor dolotowy wykonany był z metalu, problemu by nie było. Jednak kolektor dolotowy wykonany jest z tworzywa sztucznego. Jeśli dojdzie do pożaru i właściciel zareaguje szybko, gasząc pożar, to dojdzie do spalenia kolektora. Jeśli dojdzie do pożaru i właściciel nie zareaguje, może spalić się całe auto.
Zawsze warto mieć w samochodzie sprawną gaśnicę proszkową. Niestety, w przypadku BMW jest jeszcze jeden problem. Typowy też dla wielu współczesnych aut. Silnik jest od góry bardzo mocno zabudowany osłoną.
Które używane BMW są zagrożone pożarem na skutek wadliwego zaworu EGR?
Samochody wyprodukowane w latach 2010-2017
Samochody wyposażone w silniki o oznaczeniach:
- N47 – produkowany w latach 2011-2016
- N57 – produkowany w latach 2010-2017
- B47 – produkowany w latach 2014-2017
Silniki te montowano między innymi w modelach:
- BMW 3 F30/31
- BMW 4 F32/33
- BMW 4 F36 Grand Coupe
- BMW 5 F07
- BMW 5 F10/11
- BMW 7 F01
- BMW X3 F25
- BMW X4 F26
- BMW X5 E70
- BMW X5 E15
Chcesz kupić dobre auto? Skorzystaj z oferty Motocontroler!
Nasi rzeczoznawcy samochodowi sprawdzą Twój samochód przed zakupem, zgodnie z wybranym przez Ciebie raportem. Po zakończonym badaniu otrzymasz kompleksowy raport, który krok po kroku opisze stan techniczny Twojego samochodu. Do tego minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej.
Nie zapomnij też o wygodnym narzędziu, jakie przygotowaliśmy dla Ciebie. To portal HistoriaSzkod.pl gdzie ZA DARMO sprawdzisz auto po VIN, otrzymując odpowiedź na pytanie, czy samochód miał jakieś zapisane szkody.