Zawór recyrkulacji spalin EGR to jeden z bardziej kłopotliwych podzespołów, występujących we współczesnych samochodach. EGR jest powodem bardzo wielu problemów. W dodatku sam jest bardzo mało skuteczny w działaniu. Dlatego w wielu nowych autach z systemem SCR został całkowicie wyeliminowany. Co to jest zawór EGR? Jak działa zawór recyrkulacji spalin EGR? Jakich problemów możesz spodziewać się po zaworze recyrkulacji spalin EGR?
Problemy generowane przez zawór recyrkulacji spalin EGR
W jednym z poprzednich artykułów opisaliśmy problem, który dotknął ok. półtora miliona samochodów BMW. Dochodziło w nich do pożarów, które zaczynały się od zapalenia kolektora dolotowego, wykonanego z tworzywa sztucznego.
To nie jedyne problemy, generowane przez ten podzespół. Kierowcy samochodów z silnikami diesla (benzyniaków również) często narzekają na zapychający się kolektor dolotowy. Tłusty szlam, który stopniowo zapycha kolektor, to właśnie skutek uboczny działania zaworu EGR.
Po co stosuje się zawór recyrkulacji spalin? Jaki to ma cel?
Celem stosowania tego podzespołu jest chęć zmniejszenia ilości tlenków azotu, jakie powstają w trakcie spalania paliwa. Zwłaszcza w silnikach diesla. Tlenki azotu to najbardziej szkodliwe składniki spalin, najbardziej toksyczne.
Jak działa zawór recyrkulacji spalin EGR?
Jego działanie jest przedziwne i z pewnością zaskoczy wielu kierowców.
Pierwsza generacja zaworów EGR to rura metalowa, z osłonami termicznymi, łącząca kolektor wydechowy z układem dolotowym silnika. Pośrodku tej rury zamontowany jest zawór. Początkowo był on sterowany podciśnieniem, później zaczęto preferować zawory sterowane elektrycznie.
Tlenki azotu powstają wtedy, gdy w komorach spalania silnika panuje wysoka temperatura i jest tam dużo powietrza.
Powietrza jest dużo, bo przecież wiele współczesnych silników, w tym wszystkie jednostki diesla, są wyposażone w turbosprężarkę. Jej zadaniem jest przecież skompresowanie powietrza i dostarczenie do silnika jak największej jego ilości. Dzięki temu auto może jeździć na ubogiej mieszance i mało palić.
Tymczasem inżynierowie opracowali rozwiązanie. Jak zmniejszyć temperaturę w silniku i równocześnie zmniejszyć ilość powietrza, która się tam dostaje? Cóż, trzeba tam dodać trochę spalin.
I tak to właśnie działa. Jeśli silnik osiągnie temperaturę roboczą (rozgrzeje się, jak to się mówi popularnie), zawór EGR zaczyna działać. I cofa część spalin z powrotem do układu dolotowego.
Druga generacja zaworów EGR wyposażona jest dodatkowo w chłodnicę spalin. To element z metalu, z którego nadmierne ciepło jest odejmowane przez płyn chłodniczy.
Skorodowana chłodnica spalin była właśnie powodem palenia się BMW. Problem występuje też w innych autach. Płyn chłodniczy ubywa. Jest kierowany wraz ze spalinami do cylindrów. Tam, kiedy ulega spaleniu, generuje biały dym. Ubywanie płynu chłodniczego i dymienie na biało jest przez niektórych od razu rozpoznawane jako awaria uszczelki pod głowicą. A po bardzo drogiej i skomplikowanej naprawie okazuje się, że auto dalej ma problem z ucieczką płynu chłodniczego i dymieniem na biało. Pomimo tego, że właściciel auta wydał kilka tysięcy złotych na wymianę uszkodzonej uszczelki…
EGR to jedyna część, która sprawi Ci radość gdy się zepsuje
Niestety, tylko w jednej sytuacji. EGR się blokuje. Jeśli zawór zablokuje się w pozycji zamkniętej, poczujesz radość. Układ po prostu nie będzie działać. Może pojawić się błąd w pamięci sterownika.
Niestety, zawór może też zablokować w pozycji otwartej. Wtedy spaliny przez cały czas zawracają do silnika. I wszystko wariuje. Auto traci moc, nie można uruchomić silnika…
Pojawiają się też problemy z chłodnicą EGR, o czym już wspominaliśmy. Trzeba regularnie rozbierać i czyścić kolektor dolotowy oraz przepustnicę (ją można wyczyścić bez demontażu).
Do dziś można kupić w internecie specjalne metalowe blokady, które służą do zablokowania zaworu EGR. Zawór działa, otwiera się lub zamyka. Jednak w rurze, przed układem dolotowym, zamontowana jest metalowa blokada. Oczywiście, jest to zabronione przez prawo. Jednak praw swoje, a rynek swoje.
Czy warto kupić auto z uszkodzonym EGR?
Jeśli jest to dobry i wartościowy samochód to warto. Zawór EGR można często przywrócić do pełnej sprawności po jego demontażu i wyczyszczeniu specjalnym preparatem. Wystarczy usunąć błąd z pamięci sterownika i już wszystko działa bez zarzutu. Można oczywiście również wymienić cały zawór. W nowych i drogich autach może on kosztować 3 tys. złotych. W starszych i tanich autach można kupić tani zamiennik albo zawór EGR z demontażu.
Nie bez powodu kierowcy narzekają na współczesne auta. Ale powinni raczej narzekać na polityków. Bo to oni ustalają przepisy (np. normy emisji spalin, często nierealne do osiągnięcia, jak Euro 7), do których muszą stosować się producenci pojazdów. Filtry cząstek stałych, zawory EGR, układy SCR to podzespoły drogie i kłopotliwe.
Chcesz kupić dobry samochód używany? Skorzystaj z oferty Motocontroler
Zanim zdecydujesz się na zakup auta, musisz je dokładnie sprawdzić przed zakupem. Jak to zrobić szybko, wygodnie i profesjonalnie?
Skorzystaj z oferty Motocontroler.
Wybierz odpowiedni raport i podaj dane auta. Wybrane przez Ciebie auto zostanie sprawdzone przez wysokiej klasy specjalistę, rzeczoznawcę samochodowego. Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport, który krok po kroku będzie opisywać stan techniczny Twojego samochodu. Do raportu dołączone będą zdjęcia w formie cyfrowej (minimum kilkadziesiąt) oraz osobista opinia rzeczoznawcy na temat danego auta. Pomoże Ci ona podjąć decyzję o zakupie.
Pamiętaj też o naszym serwisie HistoriaSzkod.PL. Jeśli masz numer VIN auta, które Cię interesuje, sprawdź je w Historia Szkód. Zupełnie za darmo sprawdzisz auto po VIN i zobaczysz, czy na dane auto są zapisane jakieś szkody.