Zapchany filtr cząstek stałych – to problem wielu samochodów używanych, wystawianych do sprzedaży w naszym kraju. Uszkodzony filtr cząstek stałych można znaleźć w samochodach krajowych i sprowadzanych z zagranicy. Czy wypalanie filtra cząstek stałych pomoże usunąć problem? Jak czyścić filtr cząstek stałych? Czy warto kupić samochód z uszkodzonym filtrem cząstek stałych?
Zapchany filtr cząstek stałych to dość częsty problem. Niedrożny filtr DPF znaleźć można w samochodach krajowych i autach sprowadzanych do naszego kraju przez handlarzy.
Filtr cząstek stałych to część kłopotliwa i droga. Od kilku lat jest montowany w każdym nowym samochodzie, z silnikiem benzynowym oraz z silnikiem diesla. Od wielu lat jest stosowany w samochodach z silnikami diesla (ciężarowych, użytkowych i osobowych).
Dlaczego filtr cząstek stałych się zapycha?
Filtr cząstek stałych to część układu wydechowego.
W trakcie pracy silnika spalinowego powstają różnej maści zanieczyszczenia. Jednym z nich jest sadza. Filtr cząstek stałych przeznaczony jest właśnie do wychwytywania cząsteczek sadzy.
Zgodnie z założeniami konstruktorów, filtr cząstek stałych powinien działać w następujący sposób:
• Do filtra docierają gazy spalinowe z silnika, niosące ze sobą cząsteczki sadzy;
• Wewnątrz filtra cząstek stałych znajduje się specjalna struktura ceramiczna. Składa się ona z kanalików. Połowa kanalików jest zaślepiona ze strony silnika, Druga połowa kanalików jest zaślepiona od strony wydechu. W kanalikach znajdują się miniaturowe otworki, o odpowiednio dobranej średnicy.
• Gazy spalinowe, niosące ze sobą cząsteczki sadzy, są w stanie przecisnąć się przez otworki w kanalikach i przejść do dalszych elementów układu wydechowego (układu SCR, katalizatora itd.). Natomiast cząsteczki sadzy są zatrzymywane na ściankach kanalików.
• Filtr cząstek stałych zapycha się. W jaki sposób inżynierowie rozwiązanie sposób jego oczyszczania? Na dwa sposoby.
Sposób pierwszy: wypalanie pasywne. Podczas jazdy po trasie, z dużą prędkością, temperatura spalin osiąga 600 – 700 st. Celsjusza. Tak wysoka temperatura spalin sprawia, że sadza zostanie wypalona.
Sposób drugi: wypalanie aktywne. Jeśli filtr się zapycha, a kierowca nie wyjeżdża poza miasto, sterownik silnika zwiększa obroty jednostki napędowej i inicjuje dodatkowy wtrysk paliwa.
Aby ułatwić oczyszczanie filtra cząstek stałych z zanieczyszczeń, inżynierowie z Francji opracowali mokre filtry cząstek stałych, tzw. FAP. Czym różnie się filtr FAP od filtra DPF?
W przypadku filtra FAP zastosowano zbiornik i wtryskiwacz płynu katalitycznego. Ten płyn ma za zadanie obniżenie temperatury samozapłonu spalin o ok. 100 st. C. Dzięki temu, teoretycznie, filtr powinien się łatwiej oczyszczać.
Warto pamiętać, że filtr FAP podlega okresowej wymianie na nowy. Jest to zapisane w instrukcji auta. Filtr DPF powinien wystarczyć na całe życie auta.
Skoro już wiemy, jak to powinno działać, to odpowiedzmy na pytanie: dlaczego filtr cząstek stałych się zapycha?
Powodów jest co najmniej kilka.
– > Kierowca samochodu jeździł przede wszystkim po mieście i na krótkich trasach.
– > Czujnik ciśnienia różnicowego (kontrolujący stopień zapełnienia filtra cząstek stałych) uległ awarii.
– > Kierowca przerwał procedurę wypalania aktywnego filtra cząstek stałych – to bardzo niebezpieczna sytuacja.
– > Kierowca jeździł bardzo agresywnie. Gwałtowne przyspieszanie z niskich obrotów powoduje przyspieszone zapychanie filtra.
– > Kierowca oszczędzał na oleju silnikowym i nie stosował oleju typu low saps, do silników z filtrami cząstek stałych.
– > Silnik samochodu jest mocno zużyty, np. bardzo drogie wtryskiwacze. Zużyte wtryskiwacze przelewają paliwo, przykładając się do większej emisji sadzy.
Przeczytaj również: Czy warto kupić diesla?
Zapchany filtr cząstek stałych w benzynie
Od wprowadzenia normy Euro6, filtry cząstek stałych zaczęto montować także w samochodach z silnikami benzynowymi. W benzyniakach filtry nazywane są GPF (gasoline particulate filter). Filtry GPF również występują w wersji mokrej, FAP (GPF FAP).
Teoretycznie filtr cząstek stałych GPF nie powinien się tak szybko zapychać jak filtry, stosowane w silnikach diesla. Dlaczego? Bo temperatura spalin w silnikach benzynowych jest znacznie wyższa, niż w dieslach. A to pozwala na łatwiejsze wypalanie zalegającej sadzy.
Zapchany filtr cząstek stałych – oznaka innych awarii samochodu
Jak wspomnieliśmy wcześniej (ale warto to jeszcze raz podkreślić): zapchany filtr cząstek stałych może oznaczać szereg innych, równie kosztowych problemów. Takich jak wspomanie awarie wtryskiwaczy.
Jak rozpoznać, że filtr cząstek stałych w samochodzie używanym jest zapchany?
Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić samochód przed zakupem.
Zapchany filtr cząstek stałych można rozpoznać na wiele sposobów:
– > po utracie mocy silnika;
– > po bardzo silnym dymieniu silnika;
– > po zapaleniu kontrolki check engine;
– > po podłączeniu komputera diagnostycznego, odczytaniu kodów błędów i ich odpowiedniej interpretacji.
Eksperci Motocontroler, w trakcie sprawdzania auta przed zakupem, są w stanie wykryć uszkodzony filtr cząstek stałych.
Zakup samochodu z uszkodzonym filtrem cząstek stałych – zagrożenia
Trzeba być przygotowanym na to, że filtr może być bardzo mocno uszkodzony. A to sprawia, że montaż nowego filtra będzie bardzo kosztowny.
Do tego trzeba będzie usunąć inne usterki, aby nie przyspieszyć zniszczenia nowego filtra.
Na rynku dostępne są tez zamienniki filtrów cząstek stałych, produkowane między innymi przez polskie firmy. Taki zamiennik do wielu modeli aut (przede wszystkim starszych) można kupić za ok. 1000 zł. W tym przypadku montaż nowego filtra jest opłacalny.
Przed podjęciem decyzji o zakupie danego modelu auta, trzeba po prostu sprawdzić, czy na rynku są dostępne zamienniki DPF i w jakiej cenie.
Wypalanie filtra cząstek stałych – czy można uratować filtr cząstek stałych prostymi metodami?
Czasami wystarczy niewiele, aby oczyścić filtr cząstek stałych i przywrócić mu pełną sprawność. Tutaj jednak należy zadać sobie pytanie. Skoro można było zrobić tak niewiele, to dlaczego sprzedawca tego nie zrobił?
Wróćmy jednak do sposób udrażniania filtrów cząstek stałych.
Metoda pierwsza to wyjazd na trasę. Po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów, z prędkością powyżej 70km/h, spaliny powinny osiągnąć wysoką temperaturę. A to powinno wystarczyć, żeby udrożnić filtr.
Metoda druga: zastosowanie środka czyszczącego w formie pianki. Odkręca się węże czujnika ciśnienia różnicowego, do wnętrza filtra wprowadza się piankę, a po kilkudziesięciu minutach uruchamia się silnik.
Jeśli to nie pomoże, zostają jeszcze dwie metody profesjonalne.
Profesjonalne metody regeneracji filtra cząstek stałych – naprawa filtra cząstek stałych
Te metody pozwalają na przywrócenie filtrowi cząstek stałych do 99 procent pierwotnej przepustowości. Czyli – doprowadzenie go niemalże do stanu nowości.
Można skorzystać z takich metod tylko i wyłącznie w profesjonalnych firmach. Sprzęt do regeneracji filtrów cząstek stałych jest drogi.
Obecnie stosuje się dwie skuteczne metody przywracania sprawności filtrom cząstek stałych.
Metoda pierwsza -> wypalanie filtra cząstek stałych w piecu indukcyjnym. Trwa to kilka godzin. Wysoka temperatur sprawia, że cała sadza we wnętrzu filtra się wypala.
Metoda druga -> czyszczenie filtra w specjalnej maszynie. Stosuje się wodę pod ciśnieniem oraz specjalne detergenty.
W obydwu przypadkach filtr należy zdemontować, sprawdzić jego stan. Po przeprowadzeniu procesu czyszczenia, filtr jest ponownie testowany i montowany. Albo… Poddawany ponownemu czyszczeniu.
Średni koszt takiej usługi to ok. 1000 zł.
Przeczytaj również : Katalizator samochodowy – wszystko, co warto wiedzieć
Samochód z wyciętym filtrem cząstek stałych
Polskie i europejskie prawo zabrania demontażu filtra cząstek stałych. Są za to przewidziane surowe kary.
Sprawdź auto przed zakupem – zleć to specjalistom z Motocontroler!
Dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem jest najważniejszym sposobem na uniknięcie oszustwa. Dlatego warto skorzystać z oferty rzeczoznawców Motocontroler.
Wystarczy wybrać odpowiedni test (im bardziej rozbudowany, tym bardziej skrupulatne badanie pojazdu), podać dane auta (może znajdować się w dowolnej części kraju) i czekać na wynik badania.
Zaraz po jego zakończeniu, ekspert Motocontroler przesyła kompleksowy raport z badania pojazdu (krok po kroku) oraz minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej i własną opinię na temat danego auta.
Badanie, przeprowadzone przez ekspertów Motocontroler, pozwala na wykrycie szeregu problemów technicznych, które mogłyby zrujnować budżet kupującego pojazd.