Porady ekspertów Motocontroler

Czy warto kupić Volkswagena, Seata, Skodę lub Audi z silnikiem 1.6 MPI/1.6 FSI?

Czy warto kupić Volkswagen 1.6 MPI 1.6 FSI
AIMHO'S REBELLION 8490s, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Silniki benzynowe 1.6 MPI i 1.6 FSI to jedne z najpopularniejszych jednostek napędowych, stosowanych w samochodach marki Volkswagen, Seat, Audi i Skoda. Czym różnią się jednostki 1.6 MPI i 1.6 FSI? Czy silniki 1.6 MPI i 1.6 FSI są awaryjne?

Pierwszy silnik benzynowy 1.6 MPI, opracowany przez inżynierów Volkswagen, trafił do produkcji w 1994 roku. Jednostka była stale modernizowana, jednak nie były to rewolucyjne zmiany, a stopniowe udoskonalenia. Na przykład wprowadzanie kolejnych czujników, które wpływały na dobór mieszanki paliwowo-powietrznej i emisję spalin.

Rewolucyjna zmiana nastąpiła w 2001 roku. Wówczas do produkcji trafiła jednostka 1.6 FSI, będąca głęboko zmodernizowanym silnikiem 1.6 MPI. Przez długi  czas produkowano równocześnie obie wersje. Mogłoby się wydawać, że na liniach produkcyjnych powinna zostać nowsza wersja, a stara MPI powinna trafić do lamusa. Ale tak się nie stało. Silnik 1.6 MPI był produkowany do 2013 roku. Produkcję silnika 1.6 FSI zakończono w 2008 roku.

Silniki 1.6 MPI i 1.6 FSI trafiały pod maski Volkswagenów, Seatów, Audi i samochodów Skoda.

Żeby nie trzymać dłużej w niepewności, ani starsza wersja 1.6 MPI ani nowsza 1.6 FSI nie zasługuje na miano silnika bardzo dobrego. Każdy ma wady. Ale w przypadku jednostki starszej i nowszej są to wady różne. Czy da się znaleźć złoty środek? Sprawdźmy.

Silnik benzynowy 1.6 MPI Volkswagen, Seat, Skoda i Audi – konstrukcja

Silnik ten produkowany był w latach 1994-2013.

Silnik 1.6 MPI to jednostka z pośrednim, wielopunktowym wtryskiem paliwa, sterowanym elektronicznie. Cztery wtryskiwacze umieszczone są w kolektorze dolotowym i wtryskują paliwo w pobliże zaworów dolotowych.

Początkowo silnik benzynowy 1.6 MPI był budowany w układzie OHC 8V. Miał jeden wałek rozrządu i osiem zaworów. Jednostka była dostępna w trzech wariantach mocy: 75, 101 i 102 KM. W kolejnych latach do produkcji trafił silnik benzynowy 1.6 MPI w układzie DOHC 16 V. Miał dwa wałki rozrządu i szesnaście zaworów. Silnik był dostępny w trzech wariantach mocy: 105, 120 i 125 KM. Za najpopularniejszą uważana jest odmiana 102 KM. W silnikach zastosowano napęd rozrządu na pasku, który należy regularnie wymieniać.

Silnik montowano w samochodach Audi A3, Audi A4, Seat Ibiza, Seat Cordoba, Seat Toledo, Seat Altea, Seat Exeo, Skoda Felicia, Skoda Octavia, Volkswagen Polo, Volkswagen Golf, Volkswagen Bora, Volkswagen Touran, Volkswagen Passat.

order_242 from Chile, CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0, via Wikimedia Commons

Silnik benzynowy 1.6 FSI Volkswagen, Skoda i Audi – konstrukcja

Silnik ten produkowany był w latach 2001 – 2008.

Silnik 1.6 FSI to jednostka z bezpośrednim wtryskiem paliwa sterowanym elektronicznie. Cztery wtryskiwacze dawkują paliwo bezpośrednio do cylindrów.

Silnik wyposażono w dwa wałki rozrządu i 16 zaworów (16 V). Poza jednym wyjątkiem (silnik o oznaczeniu BAD i mocy 110 KM) wszystkie jednostki napędowe mają rozrząd napędzany łańcuchem.

Silnik montowano w samochodach Audi A2, Audi A3, Skoda Octavia, Volkswagen Golf IV, Volkswagen Golf V, Volkswagen Bora, Volkswagen Touran, Volkswagen Passat.

Silniki 1.6 Volkswagen – takie same, a jednak diametralnie inne

I co gorsza, żaden z nich nie jest pozbawiony wad. Jednak są to różne wady.

Używane samochody marki Volkswagen i Audi, a także należących do koncernu VW marek Seat i Skoda cieszą się dużą popularnością w naszym kraju. Dlatego też powstał ten artykuł.

Warto wiedzieć, z jakimi problemami wiąże się eksploatacja obydwu jednostek. Którą wybrać?

Czy warto kupić VW Audi Seat Skoda z silnikiem 1.6 MPI
AIMHO’S REBELLION 8490s, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Silniki 1.6 MPI Volkswagen Seat Skoda Audi – wady i problemy

Przy odpowiedniej eksploatacji jednostka napędowa nie sprawia żadnych problemów technicznych. Trzeba dbać o regularną wymianę oleju silnikowego i stosować olej o odpowiedniej specyfikacji. Ponadto należy regularnie wymieniać świece zapłonowe i paski rozrządu.

W niektórych mediach oskarżano te jednostki o „awarie cewek zapłonowych, świec zapłonowych i sond lambda”. To zupełnie tak samo, jakby powiedzieć, że typową wadą opon samochodowych jest to, że się ściera bieżnik, a typową wadą oświetlenia samochodowego jest to, że przepalają się w nim żarówki.

To nie są wady. To jest zużycie elementów eksploatacyjnych. A to, czy dana cewka zapłonowa służy 30 czy 100 tys. km jest zależne od tego, czy kierowca kupił do naprawy część markową, czy najtańszy, bezmarkowy zamiennik.

Podobnie brzmi narzekanie na brudzącą się przepustnicę. Przepustnica brudzi się w każdym samochodzie, to efekt działania zaworu EGR. I trzeba ją czyścić co 2 lub 3 lata. Jest to czynność bardzo prosta i nie wymaga odwiedzania warsztatu.

Prawdziwe wady silników 1.6 MPI to:

  • Duże zużycie paliwa, zwłaszcza podczas jazdy po mieście;
  • Słaba dynamika.

Za to silniki 1.6 MPI można naprawić za niewielkie pieniądze. Można je również wyposażyć w instalację gazową.

Po zakupie auta z tym silnikiem warto wymienić pasek rozrządu, pasek osprzętu, świece zapłonowe oraz olej i filtr oleju.

Vauxford, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Silniki 1.6 FSI Volkswagen Skoda Audi – wady i problemy

Nowsza jednostka napędowa charakteryzuje się nieco niższym zużyciem paliwa i lepszą dynamiką niż MPI. Jednak jest to okupione szeregiem problemów.

Silnik 1.6 FSI ma wiele wad. I są to prawdziwe wady, a nie wydumane. Jakie to wady?

  • Łańcuch rozrządu powinien wystarczyć na cały okres eksploatacji silnika. Niestety, w trakcie eksploatacji dochodziło do awarii łańcuchów i ich napinaczy. Oznacza to, że kierowca musi być szczególnie czuły na pojawiające się grzechotanie spod maski.
  • W układach wydechowych współpracujących z tymi jednostkami napędowymi producent zastosował bardzo drogie czujniki tlenków azotu (tak, stosuje się je również w silnikach benzynowych). Ich cena może przekroczyć 600 – 900 zł za sztukę, zależnie od modelu auta.
  • Problemy z nagarem osadzającym się w kanałach dolotowych i na zaworach. Prawdopodobnie to również wina zaworu EGR.

Warto stosować specjalne płukanki do silnika przed wymianą oleju, które pozwalają usuwać nagar.

  • Pojawiały się awarie czujników współpracujących z komputerem sterującym pracą jednostki napędowej, a także awarie samego komputera (sterownika silnika).
  • Problemy z kołem zmiany faz rozrządu.

Części do naprawy jednostki 1.6 FSI są również o wiele droższe niż do silnika 1.6 MPI. Przez to naprawy FSI mogą być nawet dwukrotnie droższe od tych samych napraw jednostki MPI.

Chcesz kupić dobre auto używane? Skorzystaj z oferty Motocontroler

Jak wygodnie i profesjonalnie sprawdzić auto przed zakupem? Wybierz odpowiedni raport z oferty Motocontroler. Podaj dane samochodu, który chcesz sprawdzić. Rzeczoznawca samochodowy Motocontroler pojedzie na miejsce i dokona sprawdzenia auta przed zakupem. W wielu przypadkach jest ono możliwe już kilka godzin po zakupie raportu. Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport, który będzie krok po kroku opisywać stan techniczny samochodu, który Cię interesuje. Tak wygląda -> przykładowy raport Motocontroler (kliknij link). Poza wynikami badania do raportu dołączonych będzie też minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej oraz osobista opinia eksperta. Pomoże Ci ona podjąć decyzję, czy warto kupić dane auto. Sprawdź opinie, jakimi cieszą się eksperci Motocontroler. Możesz również sprawdzić jak pracują rzeczoznawcy na kanale Youtube.

A jeśli nie niemieckie benzyniaki… To może warto kupić auto z francuskim silnikiem dCi? Przeczytaj: Samochód z silnikiem dCI – czy warto kupić?

Autor: Michał Lisiak

Jestem niezależnym dziennikarzem motoryzacyjnym. Lubię motoryzację "dla ludzi". Nie pasjonuję się samochodami za miliony i informacjami prasowymi. Od lat zgłębiam tajemnice techniki motoryzacyjnej. Cieszę się, że jestem częścią drużyny Motocontroler i że dzięki mojej pracy ktoś może kupić fajne auto, unikając oszustwa i niebezpieczeństw. Poza motoryzacją, moją pasją jest muzyka, gotowanie i Indonezja.