Co ile wymiana rozrządu? – pytają często kierowcy na forach internetowych. Co jaki czas powinna nastąpić wymiana paska rozrządu i wymiana łańcucha rozrządu? Co ile wymiana oleju silnikowego? Odpowiadamy. Zaraz po zakupie samochodu używanego. A potem – zgodnie ze złotą zasadą, która pozwala utrzymać samochód w dobrym stanie technicznym. Jaka to zasada? Odpowiedź w tekście.
Wymiana rozrządu (a dokładnie napędu rozrządu), wymiana oleju silnikowego wraz z filtrem, wymiana płynu chłodniczego, wymiana płynu wspomagania, wymiana płynu hamulcowego, wymiana oleju przekładniowego w skrzyni biegów, wymiana filtra powietrza a także płynów w tylnym moście albo w sprzęgle Haldex. To wszystko podstawowe czynności eksploatacyjne, które należy wykonywać regularnie, zgodnie ze złotą zasadą, opracowaną przez mechaników. Dlaczego to wszystko trzeba wymienić zaraz po zakupie auta używanego?
Zakup samochodu używanego – zasada ograniczonego zaufania
Z bogatego doświadczenia rzeczoznawców samochodowych Motocontroler wyłania się smutny obraz polskiego rynku samochodowego. 8 na 10 sprzedających samochody używane ukrywa ich prawdziwy stan techniczny. Sprzedawcy ukrywają ich uszkodzenia mechaniczne, uszkodzenia elektroniki, powypadkową przeszłość, niewłaściwe serwisowanie, przebyty wypadek albo zalanie.
Nieuczciwi handlarze potrafią fałszować książki serwisowe. Zatem nie ma co wierzyć w to, że auto miało wymieniony rozrządu, wymieniony olej albo filtry.
Poza tym warto pamiętać (o czym wielokrotnie pisaliśmy na blogu Motocontroler), że nieuczciwi sprzedawcy stosują różnej maści dodatki chemiczne do oleju silnikowego np. zagęszczacze, mające wyeliminować stukanie i nadmierne dymienie. W przypadku rozrządu może być jeszcze gorzej. Stosowane są bardzo paskudne metody napinania zbyt mocno rozciągniętego paska albo łańcucha. Np. podkładki pod napinacz.
Przeczytaj również: Drogie części zamienne w używanym samochodzie – czy będzie Cię stać na utrzymanie takiego auta?
Kiedy wymienić rozrząd? Zaraz po zakupie auta używanego
W samochodach w których występuje pasek rozrządu, należy bezwzględnie dokonać wymiany paska wraz z pompą cieczy chłodzącej i elementami dodatkowymi (rolka prowadząca itd.).
We współczesnych samochodach w których występuje łańcuch rozrządu także zaleca się wymianę łańcucha wraz z elementami dodatkowymi. Zestaw łańcucha rozrządu, wraz z pompą cieczy chłodzącej, kosztuje od 250 do 700 zł. Zestaw paska rozrządu kosztuje od 300 do 500 zł.
W starszych samochodach, z wolnossącymi silnikami benzynowymi, wyposażonymi w łańcuch rozrządu, wystarczy tylko sprawdzić dokładnie jego stan w dobrym warsztacie.
Czym może się skończyć zerwanie napędu rozrządu? Zniszczeniem silnika, na skutek zderzenia zaworów z tłokami.
Czym może się skończyć przeskok napędu rozrządu o jeden ząbek paska albo o jedno oczko łańcucha? Rozsynchronizowaniem silnika, powodującym np. ciągłe gaśnięcie i utratę mocy. Albo… zniszczeniem jednostki napędowej, na skutek zderzenia zaworów z tłokami.
Jak później serwisować auto? Co ile wymiana rozrządu? W kolejnych latach wymiana paska rozrządu i wymiana łańcucha rozrządu powinna przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.
W instrukcji auta albo w książce serwisowej znajdują się informacje o tym, że np. pasek rozrządu należy wymieniać co 100 tys. km przebiegu albo co 5 lat (w zależności od tego co nastąpi pierwsze) a łańcuch rozrządu przy objawach awarii. W tym drugim przypadku należy po prostu kontrolować stan łańcucha i zwracać uwagę na nietypowe odgłosy, przede wszystkim grzechotanie i stukanie.
Dlaczego trzeba wymienić olej silnikowy po zakupie auta używanego?
Stary olej silnikowy będzie powodować cały szereg problemów z właściwym smarowaniem silnika, osprzętu i właściwym działaniem jednostki napędowej.
Stary olej może powodować przyspieszone zużycie elementów układu korbowo tłokowego (prowadząc np. do zatarcia panewek i zablokowania kanalików olejowych), zużycie łańcucha rozrządu, zużycie turbosprężarki, niewłaściwe działanie układu zmiennych faz rozrządu, przyspieszone zużycie części układu rozrządu itd. Poza tym stary olej będzie też zanieczyszczać silnik (filtr oleju też ma ograniczoną pojemność) i nie będzie go chronić przed korozją.
W przyszłości najlepiej wymieniać olej silnikowy co 15 tys. km przebiegu, albo co rok. Oczywiście, wraz z filtrem oleju. Warto stosować płukanki przed samą wymianą, które skutecznie rozpuszczają zgromadzone w silniku zanieczyszczenia nisko i wysokotemperaturowe.
Przeczytaj również: Wymiana oleju silnikowego w samochodzie i wymiana filtra oleju – jak to wpływa na silnik?
Dlaczego trzeba wymienić olej przekładniowy po zakupie auta używanego?
Stary olej przekładniowy może doprowadzić do bardzo kosztownych awarii skrzyni biegów. Zwłaszcza w przypadku automatycznej skrzyni biegów naprawa może być wyjątkowo kosztowna i bolesna.
W przyszłości należy wymieniać olej przekładniowy wraz z filtrem co 40 tys. km przebiegu, albo zgodnie z zaleceniami producenta auta (np. co 60 tys. km).
W przypadku manualnych skrzyń biegów wystarczy przeprowadzać wymianę oleju co 100 tys. km przebiegu.
Dlaczego trzeba wymienić płyn hamulcowy po zakupie auta używanego?
Stary płyn hamulcowy powoduje korodowanie części układu hamulcowego. To może powodować blokowanie się tłoczków hamulcowych w zaciskach. Poza tym zawodniony płyn hamulcowy znacząco obniża skuteczność hamowania. I nie tylko hamowania. Od kondycji układu hamulcowego zależy także właściwe działanie aktywnych systemów bezpieczeństwa, takich jak ABS, ASR i ESP. Płyn hamulcowy należy zmieniać co 2 lata.
Przeczytaj również: Czy warto kupić samochód, w którym doszło do awarii ABS, ASR lub ESP?
Dlaczego trzeba wymienić płyn chłodniczy po zakupie auta używanego?
Stary płyn chłodniczy traci właściwości antykorozyjne i powoduje korodowanie metalowych części układu chłodniczego, np. chłodnicy i kanałów w silniku. Stary płyn chłodniczy traci też właściwości ochronne wobec elementów gumowych. Przez to może powodować uszkodzenie uszczelnień gumowych, np. przy pompie cieczy chłodzącej.
Co najważniejsze, stary płyn może obniżać skuteczność pracy układu chłodzenia. A to będzie powodować przyspieszone zużycie silnika, wypalanie uszczelki pod głowicą i uszczelki pod pokrywą zaworów. Płyn chłodzący należy wymieniać co 2 lata (w przypadku płynu standardowego) albo co 5 lat (w przypadku płynu o przedłużonym działaniu).
Sprawdź dokładnie auto przed zakupem – skorzystaj z oferty Motocontroler1
Jeśli chcesz kupić dobre auto używane – po pierwsze sprawdź je dobrze przed zakupem. Zleć to ekspertom z Motocontroler.
Wybierz odpowiedni test z oferty Motocontroler. Podaj dane samochodu. Rzeczoznawca samochodowy Motocontroler pojedzie na miejsce i przeprowadzi kompleksowe badanie auta.
Sprawdź, jak wygląda kompleksowy raport po badaniu samochodu, wykonanym przez eksperta Motocontroler. https://motocontroler.com/raport-samochodowy/
Poznasz dokładnie, krok po kroku, stan techniczny auta i wszystkie jego bolączki. Poza raportem, otrzymasz także minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej oraz osobistą opinię eksperta na temat samochodu (czy warto kupić).
Z Motocontroler kupisz dobre auto używane. A potem, jeśli będziesz stosować się do naszych rad z artykułu (oraz z innych, które znajdziesz na naszym blogu), Twój samochód będzie Ci długo służyć.