Porady ekspertów Motocontroler

Jak sprawdzić samochód z USA?

Jak sprawdzić przez zakupem samochód z USA? Na co zwrócić uwagę przy sprowadzaniu samochodu z USA? Jak uniknąć oszustwa przy zakupie samochodu z USA?

Każdego roku do Polski sprowadzanych jest około miliona samochodów używanych. Większość aut sprowadzana jest z Unii Europejskiej, w tym przede wszystkim z Niemiec.
Ale w praktyce, każdego roku do Europy i do Polski trafia też wiele samochodów używanych ze Stanów Zjednoczonych.

* W latach 2015 – 2020 z USA trafiło do Europy ponad milion używanych samochodów. Zdecydowana większość z nich to były auta uszkodzone.
* Wiele aut amerykańskich rozładowywanych jest w portach w Niemczech, np. w Hanowerze. Auta są tam rejestrowane ze względu na niższy VAT niż w Polsce. Przez to auta te mogą być zaliczane w statystykach do pojazdów, sprowadzanych do Polski z terenu UE.

Dlaczego samochody z USA cieszą się powodzeniem wśród kupujących w Polsce?

USA to największy rynek motoryzacyjny na świecie. Społeczeństwo amerykańskie jest bogate, co sprawia, że duża część obywateli amerykańskich często kupuje nowe auta. Potem sprzedaje je po 5 – 7 latach eksploatacji. Ceny samochodów używanych są bardzo atrakcyjne.
Auta sprzedawane na amerykańskim rynku są bardzo dobrze wyposażone. Każde auto ma standardowo automatyczną skrzynię biegów.
Na amerykańskim rynku znaleźć można bardzo wiele wersji specjalnych (dotyczących wyposażenia czy też jednostki napędowej) niedostępnych w Europie. Na rynku amerykańskim występują także marki pojazdów, których nie ma w Europie (np. Acura, Scion itd).
Niektóre osoby decydują się na zakup auta w USA, ze względu na chęć zakupu pojazdu klasycznego, typowo amerykańskiego (np. muscle car z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku).

Równocześnie, trzeba pamiętać o tym, że sprowadzenie samochodu z USA wiąże się z koniecznością poniesienia szeregu opłat, które znacząco zwiększają cenę pojazdu. W wielu przypadkach opłaty takie są wyższe, niż cena zakupu pojazdu.

Jakie opłaty trzeba ponieść?
* Opłaty pośrednika, który kupuje auto, sprawdza jego stan techniczny (jeśli zostanie mu to zlecone), wyrejestrowuje je, ubezpiecza i dokonuje jego wysyłki;
* Koszty sprawdzenia stanu technicznego pojazdu;
* Koszty transportu z miejsca sprzedaży do portu (lawetą, bo auto jest wyrejestrowane po sprzedaży i nie może jechać na kołach);
* Koszty frachtu morskiego do portu w Europie, wraz z ubezpieczeniem;
* Koszty wyładowania auta w porcie docelowym w Europie;
* Podatki: cło, akcyza (obliczana od ceny auta wraz z cłem) i VAT (obliczany od ceny auta z cłem i akcyzą), które trzeba opłacić po rozładunku;
* Transport samochodu do Polski (na lawecie);
* Przeróbki pojazdu, aby mógł przejść badanie techniczne;
* Przegląd zerowy w SKP, tłumaczenia dokumentów, rejestracja i ubezpieczenie.

Trzeba być przygotowanym na to, że łączny koszt sprowadzenia auta, wartego w USA ok. 50 tys. zł, może wynieść ok. 100 tys. zł (cena plus wszystkie opłaty).

Photo by harry_nl on Foter.com / CC BY-NC-SA

Przed przeglądem zerowym samochód z USA musi trafić do warsztatu

Samochody amerykańskie mają lampy obrysowe (kierunkowskazy i światła postojowe w jednym), czerwone kierunkowskazy w tylnych lampach i przednie reflektory świecące na wprost (europejskie są asymetryczne). To wszystko musi zostać zmienione, aby pojazd mógł przejść przegląd zerowy.


W amerykańskich autach stosuje się także inne wskaźniki na desce rozdzielczej (prędkość w milach na godzinę, odległość/przebieg w milach, temperatura w Fahrenheitach, ilość paliwa w zbiorniku w galonach). To również powinno zostać zmienione. W luksusowych autach, które mają wyświetlacze LED/LCD zamiast standardowej deski rozdzielczej, wystarczy zmienić jednostki w ustawieniach komputera pokładowego.

Photo by JLaw45 on Foter.com / CC BY

Czy zakup auta używanego z USA obarczony jest ryzykiem?

Oczywiście. Zakup samochodu używanego z USA jest obarczony bardzo dużym ryzykiem.


* Najtaniej używane auta z USA można kupić, korzystając z aukcji firm ubezpieczeniowych. Firmy ubezpieczeniowe sprzedają samochody po wypadkach, po powodzi, po kradzieży itd. Korzysta z tego wielu nieuczciwych handlarzy samochodów. W USA działa wiele wyspecjalizowanych portali aukcyjnych, gdzie ubezpieczyciele sprzedają uszkodzone pojazdy (iaai.com, auctionexport.com/insurance-auction.html, globalinsuranceauction.com).


* Samochody używane mogą być pozyskiwane od firm, gdzie mogły służyć w roli taksówek, pojazdów w wypożyczalni czy też samochodów służbowych. To najczęściej oznacza poważne zużycie techniczne.


* Z racji tego, że bogatsi Amerykanie pozbywają się aut dość szybko (po 5 – 7 latach eksploatacji), można przypuszczać, że nie przywiązują oni dużej wagi do serwisowania pojazdu, aby ten służył jak najdłużej. A to oznacza, że bardzo młody pojazd może wymagać kosztownych napraw. Wystarczy pomyśleć o samej automatycznej skrzyni biegów. Błędy eksploatacyjne i serwisowane (brak wymiany płynu przekładniowego) mogą wymagać od nowego właściciela kosztownych napraw, albo w ogóle wymiany automatycznej skrzyni biegów.

 

* W USA, tak samo, jak w Europie i Polsce, są nieuczciwi sprzedawcy, którzy specjalnie „szykują” samochód do sprzedaży. Stosuje się te same metody, co w Polsce. Auta mają „skorygowany” przebieg, dokonuje się w nich szybkich i tanich napraw, stosuje się środki chemiczne, które maskują awarie.
W USA sprzedawanych jest wiele „cudownych środków chemicznych”, które na przykład potrafią „samodzielnie naprawić wypaloną uszczelkę pod głowicą”.

* W USA dopuszcza się sprzedaż auta powypadkowego, popowodziowego albo pokradzieżowego firmie posiadającej odpowiednią licencję (licencja: rebuilder), która dokonuje naprawy i odbudowy auta. Taki pojazd ma wpis w dowodzie rejestracyjnym „Salvage (rebuilt car). Takie auta mają bardzo atrakcyjne ceny.

Trzeba pamiętać o tym, że w wielu przypadkach nie ma możliwości przywrócenia samochodowi pełnej sprawności technicznej po wypadku. Nie ma także możliwości przywrócenia samochodowi pełnej sprawności po powodzi. Chyba, że ktoś wymieniłby całą instalację elektryczną oraz magistrale danych. Nikt tego nie zrobi, ze względu na koszty i ogromną ilość pracy.

W czym tkwi największe ryzyko, przy sprowadzeniu samochodu używanego z USA? Kupujący fizycznie nie widzi samochodu. Nie może go obejrzeć. Nie może go sprawdzić. Nie może dokonać jazdy próbnej. Nie może sprawdzić auta w wybranym warsztacie.

Jest to również ryzykowny zakup pod innym względem. Przed kupnem używanego (a tym bardziej nowego) auta, trzeba się nim przejechać. Trzeba sprawdzić, czy pojazd po prostu pasuje do oczekiwań kierowcy. Dotyczy to bardzo wielu parametrów:
* Wielkości auta – manewrowanie bardzo dużym autem tylko w teorii wydaje się proste;
* Mocy silnika;
* Pracy zawieszenia i układu kierowniczego:
* Ilości miejsca we wnętrzu i rozplanowania miejsca pracy kierowcy;
* Rzeczywistego zużycia paliwa. Paliwo w USA jest bardzo tanie, w stosunku do cen w Europie. W USA koszt utrzymania auta jest niższy, przez co Amerykanie mogą sobie pozwolić na zakup pojazdu z większym silnikiem.

Photo by harry_nl on Foter.com / CC BY-NC-SA

W jaki sposób można kupić/sprowadzić auto z USA?

Istnieje kilka sposobów na zakup samochodu z USA.

* Skorzystanie z usług pośrednika w USA, albo polskiej firmy, która zajmuje się usługowym sprowadzaniem pojazdów z USA.

To metoda obarczona bardzo dużym ryzykiem. Należy zaufać pośrednikowi w USA, który dokona zakupu auta i jego sprawdzenia przed zakupem. Kupujący musi kupić auto i opłacić wszystkie koszty. Samochód zobaczy po kilku tygodniach. W przypadku trafienia na nieuczciwych sprzedawców, można kupić auto powypadkowe, popowodziowe, mocno zużyte itd.

* Samodzielny wyjazd do USA po samochód.

Rozwiązanie nieco lepsze, ale wymagające perfekcyjnej znajomości rynku i języka angielskiego. To także bardzo duże koszty, związane z przelotem i utrzymaniem się w USA.
Kupujący może dokonać wstępnych oględzin i jazdy próbnej. Może też sam wybrać warsztat, w którym pojazd zostanie sprawdzony przed zakupem.

* Zakup samochodu z USA, który już znajduje się w Polsce. Pojazd został sprowadzony przez wyspecjalizowaną firmę albo osobę prywatną.

Najmniej ryzykowna metoda. Auto można fizycznie obejrzeć i przetestować. Można sprawdzić jego dokumenty. Można zlecić badanie samochodu przed zakupem przez rzeczoznawców samochodowych z Motocontroler, który dokładnie sprawdzą stan techniczny samochodu.

Warto pamiętać o tym, że jeśli w dokumentach pojazdu, sprowadzanego z USA, znajdą się takie wpisy jak: non repairable, certificate od destruction albo for parts only, pojazd nie zostanie wpuszczony na teren UE. Takie wpisy oznaczają, że uszkodzenia auta nie kwalifikują go do naprawy.

Sprawdzanie samochodu

HistoriaSzkod.pl – korzystaj zawsze, gdy sprowadzasz auto z USA!

Serwis internetowy https://www.historiaszkod.pl powstał po to, aby każdy kupujący mógł dokładnie sprawdzić samochód przed zakupem. Dotyczy to także aut, sprowadzanych z USA.

Serwis Historia Szkód korzysta z największej bazy szkód samochodowych w USA. Dzięki temu można bardzo uzyskać informacje o tym, czy auto było uszkodzone i w jakim stopniu.

* Jeśli chcesz kupić auto bezwypadkowe -> wpisz numer VIN do odpowiedniej rubryki. Już po kilku minutach uzyskasz odpowiedź, czy pojazd ma jakieś zarejestrowane szkody (uczestnictwo w wypadkach, kradzież itd.). Odpowiedź otrzymasz całkowicie za darmo.
* Jeśli chcesz kupić auto uszkodzone (bo chcesz je zakupić taniej) i chcesz mieć pewność, czy właściciel/sprzedawca rzetelnie opisał szkody – wykup płatny raport na HistoriaSzkod.pl
Otrzymasz od nas:
* listę wszystkich zarejestrowanych szkód pojazdu i daty ich wystąpienia;
* dokładny opis miejsc uszkodzeń;
* zapisane przebiegi pojazdu;
* uzyskasz dostęp do zdjęć pojazdu, wykonanych w trakcie oględzin po zdarzeniach, podczas przygotowywania dokumentacji niezbędnej do wyliczenia szkód;
* chronologiczny zapis historii samochodu.

Photo on Foter.com

Jeśli wymarzone auto z USA znajduje się w Polsce – zleć jego sprawdzenie naszych rzeczoznawcom!

Najbezpieczniejsza metoda zakupu samochodu z USA to zakup pojazdu już fizycznie sprowadzonego do Polski.
Nasi eksperci mogą również zweryfikować stan pojazdu sprowadzonego z USA na zamówienie, jeśli chcesz sprawdzić, czy wynajęty przez Ciebie pośrednik wywiązał się z umowy i czy podane przez niego informacje, dotyczące stanu technicznego pojazdu były prawdziwe.

Eksperci Motocontroler działają na terenie całego kraju. Wybierz interesujący Cię raport (w przypadku chęci dokładnego sprawdzenia pojazdu używanego – wybierz raport MAXI), podaj odpowiednie dane i opłać go. Nasz ekspert dokona sprawdzenia pojazdu przed zakupem, albo weryfikacji stanu technicznego sprowadzonego do kraju pojazdu z USA.
Otrzymasz dokładny raport z badania, co najmniej kilkadziesiąt zdjęć i osobistą opinię naszego eksperta o badanym aucie.

Oferta Motocontroler