Porady ekspertów Motocontroler Triki samochodowych oszustów

Jak sprawdzić, czy auto ma sprawne poduszki powietrzne?

Jak sprawdzić stan poduszek powietrznych w samochodzie? Czy samochód używany może nie mieć poduszek powietrznych? Co może być powodem braku poduszek powietrznych w samochodzie? Jak nieuczciwi sprzedawcy maskują brak poduszek powietrznych w samochodzie? Czy warto kupić auto z niesprawnymi poduszkami powietrznymi?

Dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem musi obejmować kontrolę układu bezpieczeństwa biernego SRS. Układ SRS (Supplemental Restraint System) chroni kierowcę i pasażerów samochodu przed skutkami wypadków i kolizji. W skład układu SRS wchodzi szereg podzespołów. Mózgiem układu jest sterownik SRS, zamontowany najczęściej w okolicy deski rozdzielczej lub w tunelu środkowym. Pobiera on informacje z czujników zderzenia, zamontowanych w różnych miejscach samochodu. W nowszych autach sterownik SRS dodatkowo czerpie informacje z innych czujników, które przesyłają na bieżąco informacje o pozycji auta, prędkości jazdy, zajęciu konkretnych foteli przez pasażerów itd. W skład układu SRS wchodzą także elementy wykonawcze, które są inicjowane przez sterownik. To przede wszystkim napinacze pirotechniczne pasów bezpieczeństwa oraz układy, aktywujące poduszki powietrzne i kontrolujące siłę ich działania. Dodatkowo w skład układu SRS mogą wchodzić układy odpowiedzialne za odcięcie zasilania elektrycznego, odcięcie dopływu paliwa, włączenie świateł awaryjnych, aktywacja pokładowych systemów gaśniczych itd. We współczesnych autach SRS, po aktywacji poduszek powietrznych, aktywuje specjalne działanie systemu telemetrycznego. Specjalny moduł wysyła sygnał alarmowy do służb ratowniczych, wraz z położeniem auta (zgodnym z koordynatami GPS). W poprzednim artykule skoncentrowaliśmy się na pasach bezpieczeństwa.
W tym przyjrzymy się poduszkom powietrznym. Poduszki powietrzne zaczęto stosować masowo w samochodach już na początku lat dziewięćdziesiątych. Na samym początku prostsze auta miały na liście wyposażenia jedynie poduszkę powietrzną kierowcy. Z czasem zaczęto stosować poduszkę powietrzną pasażera. Od wielu lat minimalne wyposażenie pojazdu to 4 (2 przednie i 2 przednie boczne), albo nawet 6 poduszek powietrznych (dodatkowo 2 kurtyny boczne). Poduszek może być i więcej, bo w niektórych autach stosuje się dodatkowo poduszki kolanowe (często instalowane za dopłatą). Współczesny człowiek uważa poduszki powietrzne za stały element wyposażenia auta, bez względu na jego wiek i klasę. Trzeba jednak pamiętać, że jeszcze kilkanaście lat temu w polskich salonach sprzedawano fabrycznie nowe auta koncernu Tata, w których producent nie instalował poduszek powietrznych. Podobna sytuacja miała miejsce z wieloma tanimi samochodami z Chin. Poduszek powietrznych mogą również nie mieć samochody klasy micro i małe auta elektryczne.

Photo by automobileitalia on Foter.com / CC BY

Samochód z wystrzelonymi lub niesprawnymi poduszkami powietrznymi

Duża część samochodów, sprowadzanych do Polski z Zachodu, to auta powypadkowe. Niektórzy sprzedawcy rzetelnie pokazują zdjęcia uszkodzonego pojazdu. Widać na nich uszkodzenia zewnętrzne i wystrzelone poduszki powietrzne w środku kabiny. Czy opłaca się kupić samochód z uszkodzonymi poduszkami powietrznymi? Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że montaż jednej nowej poduszki powietrznej w warsztacie samochodowym może kosztować kilka tysięcy złotych. Zatem w większości przypadków, sprowadzenie samochodu po wypadku, w którym doszło do wystrzelenia poduszek, jest nieopłacalne. Koszt naprawy pojazdu może znacznie przekroczyć jego wartość. Doskonale o tym wiedzą nieuczciwi sprzedawcy samochodów. Dlatego też ukrywają powypadkową przeszłość sprzedawanych samochodów. Przeprowadzają naprawy po najniższych kosztach. Maskują brak poduszek powietrznych w aucie. Niektórzy montują używane poduszki powietrzne, pochodzące z demontażu. Polskie prawo zabrania ich stosowania. Jednak można je bez problemu kupić, np. w serwisach aukcyjnych.
To właśnie dlatego kompleksowe sprawdzenie samochodu przed zakupem, prowadzone przez ekspertów Motocontroler, obejmuje weryfikację baz ubezpieczycieli i policji. Dzięki temu można dotrzeć do informacji o tym, że dane auto uczestniczyło w wypadku. W większości przypadków można dotrzeć do zdjęć, pokazujących uszkodzenia pojazdu po zdarzeniu drogowym.
Trzeba również pamiętać o tym, że niektóre auta mogą mieć na pokładzie poduszki powietrzne. Ale mogą być one niesprawne na skutek awarii. Np. spowodowanej wysokim poziomem wilgoci w samochodzie, uszkodzonym czujnikiem SRS, uszkodzoną instalacją elektryczną itd. Taki samochód nie może przejść przeglądu technicznego za granicą. Właściciel dochodzi do wniosku, że koszt naprawy jest zbyt wysoki w stosunku do wartości pojazdu. I sprzedaje auto handlarzowi. A ten odłącza kontrolkę na desce rozdzielczej, ostrzegającą o problemach z poduszkami powietrznymi. I sprzedaje auto w Polsce jako sprawne.

Photo by EX22218 – ON/OFF on Foter.com / CC BY-NC-ND

Jak działają poduszki powietrzne w samochodzie?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, mózgiem układu SRS jest sterownik (mikrokomputer), który zbiera informację (za pomocą magistrali CAN) i aktywuje poszczególne elementy wykonawcze, w razie potrzeby. Przede wszystkim sterownik rozpoznaje, że doszło do wypadku. Potem, w ciągu milisekund, aktywuje odpowiednie urządzenia wykonawcze (np. pirotechniczne napinacze pasów i układy zapłonowe poduszek powietrznych). Ponadto sterownik jest odpowiedzialny za diagnostykę układu (i ostrzeganie w przypadku wykrycia awarii) i za zasilanie wszystkich obwodów elektrycznych układu SRS, niezależnie od akumulatora. Sterownik układu SRS nie tylko zbiera dane, ale także je analizuje. Dzięki temu, w razie wypadku, dobiera odpowiednie środki ochrony kierowcy i pasażerów. Wystrzelenie poduszek powietrznych i napinaczy pasów bezpieczeństwa przy lekkiej kolizji byłoby bezsensowne. Dlatego też, na podstawie informacji z czujników, sterownik określa siłę zderzenia. W przypadku kolizji, poduszki powietrzne nie są aktywowane. Jeśli dojdzie do lekkiego wypadku poduszki powietrzne mogą być aktywowane na pierwszym stopniu napełnienia. Jeśli dojdzie do ciężkiego wypadku, poduszki powietrzne są aktywowane na pierwszym i drugim stopniu napełnienia.

Jak zbudowana jest poduszka powietrzna?

Jak zbudowana jest poduszka powietrzna kierowcy, stosowana w samochodzie? Ten ratujący zdrowie i życie podzespół składa się z trzech zasadniczych części. To worek ze specjalnego materiału, uchwyt worka oraz generator na wsporniku. Sterownik systemu SRS jest połączony z generatorem poduszki powietrznej za pomocą przewodu. W razie wypadku, sterownik SRS aktywuje generator, wysyłając do niego prąd o odpowiednich parametrach (prąd zapłonowy). Przepływ prądu powoduje rozgrzanie drucika. Dzięki temu dochodzi do zapalenia ładunku zapłonowego, który ma postać tabletki, zapakowanej hermetycznie w komorze spalania.
Tabletka ma różny skład, zależny od producenta poduszki powietrznej. Przez wiele lat głównym składnikiem tabletki zapłonowej był azydek sodu. Poza nim stosowano także utleniacz, np. tlenek żelaza. Palący się azydek sodu rozprężał się i reagował z tlenkiem żelaza. W wyniku reakcji chemicznej powstawał azot, który wypełniał poduszkę powietrzną. Produktami ubocznymi reakcji był dwutlenek węgla i para wodna. Wewnątrz poduszki montuje się sito filtracyjne, które powoduje, że gaz powstały w reakcji chemicznej schładza się błyskawicznie, z temperatury kilkuset stopni C do ok. 80 st. C. Worek poduszki powietrznej napełnia się zazwyczaj w ciągu 30 milisekund. W nowszych samochodach stosowane są generatory dwustopniowe. Zapalenie dwóch na raz pozwala na bardzo szybkie napełnienie poduszki powietrznej i jest stosowane w przypadku ciężkich wypadków (pierwszy stopień napełnienia). Aktywowanie generatorów w pewnym odstępnie czasu jest stosowane w przypadku lżejszych wypadków (drugi stopień napełnienia). Napełnienie poduszki powoduje zerwanie osłony poduszki powietrznej, znajdującej się na kierownicy.
W przypadku poduszek pasażera i poduszek bocznych stosuje się nieco inne rozwiązania. Zazwyczaj, oprócz generatora z zapalnikiem, wykorzystywane jest dodatkowe źródło gazu (np. mieszanina helu i argonu) w szczelnym zbiorniczku ciśnieniowym. W razie wypadku dochodzi do aktywacji generatora (zapłonu gazu) i równocześnie, do przebicia zbiorniczka ciśnieniowego. Poduszki pasażera zazwyczaj wypełniają się w czasie do 35 milisekund.

Photo by rebeccacbrown13 on Foter.com / CC BY-NC

Jak rozpoznać uszkodzone poduszki powietrzne w samochodzie?

Pierwsza sprawa to obserwacja kontrolki poduszek powietrznych. Po włączeniu zapłonu, kontrolka zapala się. W tym czasie prowadzona jest diagnostyka układu SRS. Jeśli układ nie wykrył żadnych problemów, kontrolka gaśnie. Jeśli kontrolka nie gaśnie, oznacza to, że w układzie pojawiły się jakieś problemy, związane z działaniem sterownika, albo któregoś z elementów wykonawczych. W samochodach z komputerem pokładowym mogą pojawić się komunikaty ostrzegawcze na ekranie. Ale uwaga. W niektórych samochodach takie komunikaty pojawiają się, gdy auto ma bardzo słaby akumulator. Na przykład stało przez kilkanaście dni bez ruchu. Po przejechaniu kilku kilometrów problem znika.
W starszych samochodach defekty układu SRS obrazowane były za pomocą wskazań kodów błyskowych (np. Opel Astra I generacji). We wszystkich współczesnych samochodach, ze złączem OBD2, należy przeprowadzić diagnostykę komputerową za pomocą odpowiedniego urządzenia, z rozbudowanym oprogramowaniem. Diagnostyka pozwoli na dotarcie do listy wszystkich podzespołów układu SRS. Dzięki niej będzie można odczytać zapisane kody usterek, jeśli występują. Poza tym, w przypadku rozbudowanego oprogramowania, można sprawdzić parametry pracy poszczególnych podzespołów. Na przykład napięcie zasilania sterownika. Albo rezystancję obwodów poszczególnych poduszek powietrznych. Pomiar rezystancji jest szczególnie ważny. Nieuczciwy sprzedawca może zastosować opornik w układzie elektrycznym, aby imitować działanie poduszki powietrznej, której nie ma. W pamięci sterownika SRS mogą być również zapisane dane o aktywności. Na przykład o wypadku.
Koniecznie należy sprawdzić stan pokryw poduszek powietrznych. W autach, w których doszło do wystrzelenia poduszek, zewnętrzne pokrywy mogą mieć inny odcień od reszty materiałów, z których zbudowano deskę rozdzielczą. Odróżniać może się maskownica poduszki na kierownicy. Mogą być widoczne ślady klejenia, albo innych prac montażowych. Trzeba pamiętać o tym, że nieuczciwy sprzedawca może zastosować w aucie powypadkowym kierownicę z demontażu, wraz z poduszką powietrzną. Podobnie sytuacja wygląda z fotelami, w których mogły być oryginalnie instalowane boczne poduszki powietrzne. Po wystrzeleniu mogą być widoczne ślady rozerwania tapicerki i prób ukrycia tego faktu (szycie, pokrowce zewnętrzne itd.). Nieuczciwy sprzedawca może również zamontować w aucie fotele, pochodzące z demontażu, z innego auta. Trzeba też pamiętać o tym, że elementy układu SRS mogą nie działać na skutek uszkodzeń instalacji elektrycznej. Mogło dojść do jej zaśniedzenia i skorodowania (na skutek działania silnej wilgoci, albo wręcz zalania samochodu). Mogło też dojść do uszkodzeń mechanicznych (przerwania obwodów).

[reklama_analizator]

Chcesz uniknąć kupna samochodu powypadkowego? Zleć sprawdzenie auta ekspertom z Motocontroler!

Nieuczciwi sprzedawcy zrobią wszystko, aby zwiększyć swój zysk. Dlatego bez mrugnięcia okiem sprzedadzą klientowi auto po wypadku, z wystrzelonymi poduszkami powietrznymi. Albo z zamontowanymi częściami z demontażu, kupionymi w najniższej cenie. Koszt doprowadzenia powypadkowego auta do pełnej sprawności może przekroczyć jego wartość. Dlatego nie ryzykuj! Zleć sprawdzenie samochodu przed zakupem ekspertom z Motocontroler!
Działamy na terenie całego kraju. To, w którym miejscu znajduje się Twoje auto, nie ma dla nas znaczenia. Oszczędzasz mnóstwo czasu i pieniędzy, które trzeba by wydać na dojazd. Sprawdzamy kompleksowo auto przed zakupem (zgodnie z wybranym pakietem), szczególną uwagę zwracając na układ bezpieczeństwa SRS. Sprawdzimy, czy w wybranym przez Ciebie aucie znajdują się wszystkie fabryczne elementy układu i czy działają sprawnie. Skontrolujemy w bazach danych, czy Twoje auto nie uczestniczyło w wypadku. Po zakończonym badaniu prześlemy Ci dokładny raport, wraz z szeregiem zdjęć.
Nie ryzykuj! Twój nowy samochód ma być źródłem radości, a nie problemów i niepotrzebnych wydatków!

Oferta Motocontroler