Zakup samochodu po powodzi to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może się przydarzyć kupującemu auto używane. Dla wielu osób zaskoczeniem może być to, że samochód po powodzi może pochodzić z kraju, w którym teoretycznie powodzi być nie powinno. A jednak. W najbliższym czasie należy zwrócić szczególną uwagę na używane samochody pochodzące z Dubaju. Można trafić na auto po powodzi.
Samochody używane z Dubaju cieszą się coraz większym powodzeniem. Na rynku działają wyspecjalizowane firmy, które zajmują się kompleksowym sprowadzaniem aut ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Dlaczego klienci decydują się na samochody z Dubaju?
Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj, gdzie żyją nie tylko bajecznie bogaci szejkowie i ich rodziny, mogący sobie pozwolić na zakup praktycznie każdego pojazdu.
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich pracuje wiele osób z różnych części świata. Przeciętny pracownik może zarobić równowartość 100 tys. złotych rocznie, a dobry specjalista ponad 150 tys. złotych rocznie. To wszystko sprawia, że ludzi stać na zakup dobrych aut. I na częstą wymianę aut na nowe.
W Dubaju można kupić auta najlepszych producentów europejskich, japońskich, amerykańskich, południowokoreańskich i chińskich. Wśród tysięcy ofert można znaleźć samochody różnych klas, od aut kompaktowych, poprzez limuzyny, SUV aż po pickupy i najbardziej luksusowe auta sportowe świata.
Wartość rezydualna aut w Dubaju bardzo szybko spada, co sprawia, że kilkuletnie auta są dużo tańsze niż w Polsce i całej Europie Zachodniej. Opłaca się też sprowadzić auto lekko uszkodzone i naprawić je w Polsce.
W Dubaju jest gorąco i sucho, co sprawia, że miejscowe auta nie są narażone na korozję. Za to ich lakier jest wypiekany przez słońce. To dlatego większość samochodów ma lakier w kolorze białym, który najlepiej odbija słońce. Samochody używane z Dubaju są również bardzo dobrze wyposażone.
Jak wygląda procedura sprowadzenia auta z Dubaju?
Auta z Dubaju można sprowadzać samodzielnie, z pomocą pośrednika (na rynku działają firmy polskie oraz międzynarodowe), a nawet za pośrednictwem dubajskich firm, które oferują auta gotowe do eksportu.
Koszt sprowadzenia samochodu jest dość duży, ale ze względu na to, że ceny aut są o wiele niższe niż w Europie, sprowadzenie i tak jest opłacalne.
W skład kosztów sprowadzenia pojazdu trzeba wliczyć:
- Marżę dla domu aukcyjnego, chyba, że pojazd został kupiony od właściciela prywatnego;
- Koszt sprawdzenia auta przed zakupem przez pośrednika;
- Marżę pośrednika za usługę (ok. 1000 – 1500 USD);
- Ubezpieczenie auta na czas podróży do Polski;
- Transport samochodu statkiem z Dubaju do portu w Europie (ok. 1500 USD);
- Transportu auta lawetą z portu w Europie do domu klienta;
- VAT
- Akcyzę (3,1 proc w przypadku silników do 2,0 litrów pojemności lub 18 proc w przypadku silników powyżej 2,0 litrów pojemności).
- Cło.
Standardowo minimalna opłata za sprowadzenie auta to ok. 20.000 złotych.
Samochód po powodzi z Dubaju – czy to możliwe?
Niestety tak.
W drugiej połowie kwietnia tego roku Zjednoczone Emiraty Arabskie zostały nawiedzone przez silne deszcze. Później stwierdzono, że były to największe opady od 75 lat. Intensywność opadów była tak wielka, że największe miasta kraju zostały zalane jak w trakcie powodzi.
Wysuszona ziemia nie była w stanie wchłaniać tak dużej ilości wody. Ponadto w wielu miejscach kraju nie istnieją instalacje deszczowe.
W sieci można znaleźć wiele filmów, które pokazują, jak wyglądały zalane miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na poniższym filmie można zobaczyć szereg zalanych samochodów w trakcie powodzi. W wielu miejscach poziom wody znacząco przekraczał głębokość jednego metra. Kierowcy, kompletnie nieprzygotowani na taki scenariusz, często brodzili autami w wysokiej wodzie, prowadząc niekiedy do zatarcia silników benzynowych po zassaniu przez nie wody. Poniższy film doskonale pokazuje zaistniałą sytuację.
Było też wiele przypadków, kiedy kierowców trzeba było ratować przed utonięciem.
W trakcie ulew w Dubaju na 1 metr kwadratowy spadło ok. 168 litrów wody. Tymczasem średnia opadów wynosi 100 litrów – rocznie.
Nie będziemy się rozpisywać na temat przyczyn ulew. Zdaniem jednych ekspertów powodem była sytuacja pogodowa. Zdaniem innych – manipulowanie pogodą. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich stosuje się tzw. metodę zasiewania chmur. Wykorzystuje się do niej samoloty. Ma to na celu wywoływanie opadów. Nas obecnie interesuje efekt ulewy. Czyli samochody po powodzi.
Chcesz kupić auto z Dubaju, jednym z powodów jest to, że auta stamtąd nie rdzewieją. Tymczasem możesz trafić na samochód po powodzi, który będzie korodować i wszystko będzie się w nim psuć.
Pamiętaj, że każdy samochód elektryczny i hybrydowy po powodzi powinien zostać oddany na złom.
W przypadku zalanych aut spalinowych naprawa jest możliwa, ale w większości przypadków pociągnie za sobą bardzo wysokie koszty.
Przeczytaj również: Auto po powodzi – jak je rozpoznać?
Auta z Dubaju po powodzi
W sieci można już znaleźć pierwsze oferty sprzedaży samochodów po powodzi, pochodzących z Dubaju. Zapewne handlują nimi firmy, które pozyskały auta od ubezpieczycieli.
Na tzw. stockach na klientów czeka nawet kilkaset aut. Co ciekawe, sprzedający auta na tzw. stockach nie kryją się z tym, że sprzedają auta po powodzi. Samochody nie są nawet umyte, wyglądają, jakby kilka godzin wcześniej wyciągnięto je z błota.
Ceny aut po powodzi zaczynają się od 2000 AED, średnio za dobrej klasy auto kompaktowe i klasy średniej – wyższej (np. kilkuletnią Toyotę Camry) trzeba zapłacić ok. 3000 AED. To równowartość ok. 3100 zł.
Można być pewnym, że wśród wielu dobrych firm znajdą się nieuczciwi sprzedawcy / pośrednicy, którzy będą szukać chętnych na auto po powodzi.
Ponadto mogą też znaleźć się osoby w Polsce, które skorzystają z oferty i sprowadzą do kraju kilkadziesiąt aut po powodzi. Potem przerejestrują je, zamaskują ślady po powodzi i wystawią do sprzedaży jako w pełni sprawne.
Jak chronić się przed zakupem auta po powodzi z Dubaju?
Najbezpieczniejszy sposób zakupu samochodu:
- Zawsze żądaj numeru VIN. Sprawdź numer VIN w naszym serwisie HistoriaSzkod.pl. Całkowicie za darmo dowiesz się, czy auto miało zapisane jakieś szkody, np. czy nie zostało zniszczone po powodzi (albo w wypadku). Wykup płatny raport, a dowiesz się, jakie szkody miał samochód i jaka była ich wartość.
- Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu, który jest już w Polsce. Firmy sprowadzające auta z Dubaju często mają już samochody na miejscu. Jeśli samochód jest w Polsce, wykup odpowiedni raport i zamów sprawdzenie auta przed zakupem przez eksperta Motocontroler. Nasz rzeczoznawca samochodowy sprawdzi auto przed zakupem, dzięki czemu poznasz dokładnie stan techniczny samochodu. Ekspert bez problemu znajdzie ślady po powodzi, po wypadku albo inne uszkodzenia auta.
Przeczytaj również: Czy warto kupić auto po gradobiciu?