Porady ekspertów Motocontroler

Jak sprawdzić stan zawieszenia bez narzędzi w samochodzie używanym?

Jak sprawdzić układ zawieszenia w samochodzie używanych, bez wykorzystywania specjalistycznych narzędzi? Na co należy zwrócić uwagę? Jak sprawdzić stan wahaczy zawieszenia? Jak sprawdzić stan sprężyn zawieszenia? Jak sprawdzić amortyzatory? Jak rozpoznać uszkodzenia zawieszenia w samochodzie?


Układ zawieszenia to jeden z najważniejszych elementów składowych samochodu, odpowiedzialny za komfort i bezpieczeństwo. Sprawdzenie samochodu przed zakupem powinno koniecznie weryfikować stan zawieszenia pojazdu. Dlaczego? Albowiem remont zawieszenia może być bardzo drogi. Sprawdzenie używanego auta powinno koniecznie obejmować dokładną weryfikację stanu zawieszenia samochodu. Takiego sprawdzenia najlepiej dokonać w stacji diagnostycznej. Urządzenia, znajdujące się na wyposażeniu stacji diagnostycznej pozwalają na skuteczną weryfikację uszkodzeń wszystkich elementów zawieszenia samochodu. Ale za badanie na stacji diagnostycznej trzeba zapłacić.


Dlatego sprawdzanie auta przed zakupem warto rozpocząć już w momencie pierwszych oględzin i jazdy próbnej. Usterki zawieszenia są bardzo trudne do zamaskowania, nawet przez doświadczonego, nieuczciwego handlarza. Nieuczciwy sprzedawca może chcieć w jakiś sposób zamaskować hałas, wydawany przez zużyte albo uszkodzone elementy zawieszenia. W tym celu może np. wybrać do jazdy próbnej bardzo hałaśliwe miejsce, albo w trakcie jazdy uruchomić audio.
Nieuczciwy handlarz, wie, że sprawdzenie używanego samochodu na drogach gorszej jakości może pokazać stan zawieszenia. Dlatego też do jazdy próbnej może wybrać jak najlepszą drogę, albo w ogóle się na jazdę próbną nie zgodzić.

Źródło freepik.com

Zawieszenie samochodu – jaką pełni rolę? Dlaczego sprawdzenie używanego auta zawsze musi obejmować kontrolę jego stanu?

Zawieszenie samochodu ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy, precyzję prowadzenia, a także komfort.
Jaką rolę pełnią najważniejsze części, wchodzące w skład zawieszenia?
Wahacze są odpowiedzialne za prowadzenie koła. To elementy z wytrzymałego metalu, zamocowane do zwrotnic za pomocą przegubów kulowych i do nadwozia za pomocą tulei metalowo gumowych.
Łącznik stabilizatora pozwala bezpiecznie pokonywać łuki i zakręty, przenosząc ruch z jednej strony na drugą.
Tylna belka skrętna to bardzo popularne, tylne zawieszenie, składające się z dwóch wahaczy, połączonych stalową belką.
Amortyzatory dbają o przyczepność koła. Bez względu na rodzaj nawierzchni i jej ukształtowanie, dopychają koło do nawierzchni. Poza tym amortyzują nierówności.
Sprężyny zawieszenia odpowiedzialne są za utrzymanie odpowiedniej wysokości, a także za neutralizację drgań oraz za zapewnienie przyczepności kół.
Miechy powietrzne to elementy zawieszeń samochodów luksusowych. Stosuje się je zamiast amortyzatorów. Rolę czynnika amortyzującego i dociskającego koło do podłoża pełni powietrze pod odpowiednim ciśnieniem, generowanym przez pompę.
Kule w zawieszeniu hydropneumatycznym również zastępują amortyzatory. Tutaj elementem tłumiącym jest specjalny olej.

Sprawdzenie samochodu przed zakupem, pod kątem sprawności zawieszenia jest bardzo ważne, albowiem uszkodzone zawieszenie powoduje problemy z bezpieczeństwem jazdy. Trzeba liczyć się z wydłużoną drogą hamowania, nieprecyzyjnym prowadzeniem, zwłaszcza przy wykonywania gwałtownych manewrów, możliwością utraty przyczepności i wpadnięcia w poślizg. Zużyte zawieszenie ma także ogromny wpływ na komfort jazdy.

[reklama_analizator]

Sprawdzanie pojazdu przed kupnem, pod kątem sprawności zawieszenia, pozwala kupującemu na uniknięcie szeregu wydatków. Auto z uszkodzonym zawieszeniem nie przeszłoby corocznego przeglądu w stacji diagnostycznej i remont zawieszenia byłby konieczny. Ceny części zamiennych są zróżnicowane. Zależą one od producenta części i samochodu, do którego są dedykowane. Do wielu aut produkowane są tanie zamienniki, ale zazwyczaj są one fatalnej jakości. Po roku jazdy trzeba je znów wymieniać. Zatem zawsze bardziej opłaca się inwestycja w części wyższej jakości.
Tymczasem dobry wahacz może kosztować od 250 do 500 zł, plus koszty montażu i koszt ustawienia geometrii. Dodatkowo, elementy zawieszenia zawsze wymienia się na jednej osi, po obu stronach, co zwiększa koszty naprawy.
O wiele droższe są wahacze aluminiowe, stosowane w samochodach premium. W niektórych wahaczach można wymieniać sworznie i tuleje metalowo – gumowe. Są one tanie, ale znów sama czynność, wykonana u mechanika, wymagająca zastosowania prasy hydraulicznej, jest droga.

Naprawa miechów zawieszenia w luksusowych autach pociąga za sobą ogromne koszty, liczone w tysiącach złotych. Dlatego w tym przypadku sprawdzanie pojazdu przed kupnem ma szczególne znaczenie.

Źródło freepik.com

Sprawdzenie auta przed zakupem – jak sprawdzić zawieszenie bez narzędzi?

Czy można przeprowadzić sprawdzenie auta przed kupnem w taki sposób, aby móc sprawdzić stan zawieszenia bez narzędzi i bez wjeżdżania do stacji diagnostycznej? Można. Sprawdzenie używanego auta musi obejmować wzrokową weryfikację elementów zawieszenia a także jazdę próbną, wykonaną ze zmienną prędkością, na drogach o różnych nawierzchniach. Koniecznie należy przejechać się samochodem po drodze asfaltowej, drodze niskiej jakości w tzw. dziurami, a także kilkakrotnie skręcić podczas jazdy.

Sprawdzanie pojazdu przed kupnem – jak rozpoznać zużyte wahacze?

Weryfikacja wzrokowa:
• Wahacze są wyraźnie krzywe;
• Wahacze są mocno skorodowane;
• Uszkodzone gumy przegubów kulowych;
• Nierównomiernie zużyty bieżnik opon.
Weryfikacja w trakcje jazdy:
• Samochód się znacznie gorzej prowadzi;
• Wyczuwalny luz na kierownicy;
• Słychać skrzypienie podczas przyspieszania i zwalniania.

Sprawdzanie auta przed zakupem – jak rozpoznać zużyte stabilizatory/łączniki stabilizatora?

Weryfikacja w trakcie jazdy:
• Stuki i skrzypienie podczas pokonywania nierówności.

Sprawdzanie auta przed zakupem – jak rozpoznać zużyte amortyzatory?

Weryfikacja wzrokowa:
• Wyraźne wycieki oleju z amortyzatorów (amortyzatory olejowe);
• Mocna korozja amortyzatorów.
Weryfikacja w trakcie jazdy:
• Bujanie się podczas jazdy po nierównościach;
• Dłuższa droga hamowania;
• Uruchamianie się ABS niemal przy każdym hamowaniu;
• Pogorszone prowadzenie;
• Głuche dudnienie albo postukiwanie podczas jazdy po nierównościach;
• Podatność na boczne podmuchy wiatru.

Sprawdzanie samochodu przed zakupem – jak sprawdzić zużyte łączniki stabilizatora?

Weryfikacja w trakcie jazdy:
• Piski i stuki podczas jazdy po nierównościach.

Sprawdzanie samochodu przed kupnem – jak rozpoznać zużyte sprężyny zawieszenia?

Weryfikacja wzrokowa:
• Mocno skorodowane sprężyny:
• Widoczne pęknięcia sprężyn:
• Samochód wyraźnie krzywo stoi.
Weryfikacja w trakcie jazdy:
• Stuki podczas przyspieszania albo hamowania;
• Metaliczne dźwięki podczas skręcania.

Sprawdzanie używanego auta przed zakupem – jak rozpoznać uszkodzone miechy powietrzne zawieszenia?

Weryfikacja w trakcie jazdy:
• Ciągła praca kompresora zawieszenia, podwyższone zużycie paliwa.

Źródło freepik.com

Kompleksowe sprawdzenie używanego auta przez ekspertów – tak unikniesz kupna auta z uszkodzonym zawieszeniem

Samodzielnie sprawdzenie samochodu przed zakupem to bardzo trudna sprawa. Z tym mogą poradzić sobie tylko najlepsi specjaliści. Dlatego warto zlecić sprawdzenie samochodu przed kupnem specjalistom z firmy Motocontroler. Posiadają oni świetną wiedzę fachową oraz doświadczenie w prowadzeniu kontroli aut używanych. Fachowcy Motocontroler znają doskonale sztuczki, jakie stosują nieuczciwi sprzedawcy samochodów.
Motocontroler ma pracowników w każdym województwie, zatem sprawdzenie samochodu przed zakupem może obejmować auto w dowolnej części kraju. Bez konieczności tracenia czasu na dojazd.
Klient otrzymuje kompletny raport o stanie auta i minimum kilkadziesiąt zdjęć, wraz z osobistą rekomendacją ze strony prowadzącego sprawdzenie samochodu przed zakupem.
Zakamuflowane uszkodzenia zawieszenia to tylko jedna z rzeczy, jaką nieuczciwy sprzedawcy chcą ukryć przed kupującym pojazd. Dlatego też warto skorzystać z oferty prawdziwych specjalistów!

Oferta Motocontroler