Dziś wyjaśnimy, czym jest tuning auta, na czym polega tuningowanie aut i jak zazwyczaj przebiega tuning samochodów. Odpowiemy też na ważne pytanie, które interesuje wszystkich, chcących kupić nowe auto. Czy warto kupić samochód po tuningu? Czy przeprowadzony wcześniej tuning samochodu używanego to znak ostrzegawczy dla nabywcy samochodu?
Tuning aut to bardzo szerokie pojęcie. Tuning można podzielić na mechaniczny oraz optyczny.
Tuning auta – co to jest tuning mechaniczny?
Tuning mechaniczny zazwyczaj obejmuje silnik samochodu, zawieszenie i koła. Co się robi i w jakim celu?
Modyfikacja silnika samochodu ma na celu zwiększenie jego mocy.
W jaki sposób jest to zazwyczaj robione?
- Poprzez modyfikację oprogramowania, znajdującego się w sterowniku silnika (wpisanie tzw. nowej mapy, która określa inną pracę układu wtryskowego i sterowanie turbosprężarki, jeśli występuje w danym silniku).
- Poprzez zastosowanie zmodyfikowanego układu dolotowego (sportowe filtry powietrza), zastosowanie turbosprężarki (jeśli silnik jej nie miał) z intercoolerem, albo innego sposobu doładowania (kompresor itd.).
Założenie jest proste. Wielu producentów montowało w różnych samochodach taki sam silnik, tylko generujący różną moc, np. 90, 100 czy 110 KM. Różnica polegała jedynie na zastosowaniu innego oprogramowania.
Silniki wolnossące, z pośrednim układem wtryskowym, zawsze miały zapas mocy, w przeciwieństwie do nowych, turbodoładowanych, małolitrażowych jednostek napędowych. Tuning pozwala wykorzystać ten zapas.
Zagrożenia: w wielu przypadkach konieczne jest dostosowanie do wyższej mocy silnika także układu chłodniczego, czy też układu przeniesienia napędu. Jeśli się tego nie zrobi, pojawia się bardzo wiele problemów technicznych, związanych między innymi z trwałością podzespołów.
Modyfikacja zawieszenia auta ma na celu obniżenie prześwitu, dzięki czemu samochód lepiej trzyma się drogi i lepiej wchodzi w zakręty. Stosuje się także szersze opony, aby zwiększyć przyczepność oraz aby mogły one lepiej przenosić moment obrotowy na koła. Im szersze opony, tym lepsza reakcja układu kierowniczego.
Zagrożenia? Zły dobór opon i felg może powodować szereg problemów z pracą układu kierowniczego oraz hamulcowego. Często zbyt duże opony nie pasują do zbyt małych nadkoli.
Auto może nie zostać dopuszczone do ruchu, po kontroli na stacji diagnostycznej.
Tuning auta – co to jest tuning optyczny?
Tuning optyczny ma na celu zmianę fabrycznego wyglądu samochodu. Zazwyczaj auta tuninguje się w kierunku zapewnienia im bardziej sportowego wyglądu.
Najczęściej modyfikowane są atrapy chłodnicy (montowane są bardziej sportowe, o innym kształcie, bez logo), reflektory przednie (od modyfikacji wyglądu i źródeł światła, aż po wymianę reflektorów na inne), tylne lampy. Tuning optyczny obejmuje również montaż spojlerów przednich i tylnych (dociskają tył auta do drogi, podczas jazdy z większą prędkością), nakładek na progi, naklejek, innych logo, dodatkowych listew ozdobnych.
Tuning optyczny może też mieć na celu zmianę auta na bardziej eleganckie, poprzez montaż dodatkowych elementów i listew chromowych. Czasami to pomaga, choć trzeba uważać, aby nie przesadzić z ilością dodatków. Bez trudu można znaleźć na ulicach samochody, które po tuningu stały się jedynie źródłem humoru i dowodem na brak gustu właściciela samochodu.
Tuning optyczny we wnętrzu auta może obejmować montaż foteli sportowych, zamiast standardowych, montaż nowych pokrowców na fotele, zamontowanie dodatkowe wyposażenia auta (nagłośnienie, system multimedialny, dodatkowe oświetlenie), nowych logo, listew ozdobnych, nowej gałki zmiany biegów i wielu innych elementów. W zasadzie tylko wyobraźnia i wielkość portfela ogranicza ilość zastosowanych dodatków.
Tak, jak w przypadku tuningu zewnętrznego, trzeba zachować umiar i odpowiednio dobierać dodatki. W przeciwnym razie można więcej zepsuć, niż zyskać.
Przeczytaj również: Jak sprawdzić auto bez narzędzi? Jak dokonać wstępnej weryfikacji?
Jak tuningować auto, żeby zrobić to dobrze?
W przypadku tuningu mechanicznego należy oddać pojazd w ręce specjalistów, którzy odpowiednio dobiorą dodatkowe elementy wyposażenia, a także dokonają takich zmian w oprogramowaniu, które nie będą szkodliwe.
W przypadku tuningu optycznego trzeba pamiętać o tym, aby dobierać dodatki tak, aby podkreślić urodę auta, a nie budować samodzielnie zupełnie nowy samochód. Elegancki sedan albo kompaktowy hatchback nigdy nie będą samochodami sportowymi. Przesada i brak gustu są często nazywane „agro tuningiem”. Takie pojazdy są często pokazywane w internecie, na stronach z humorem motoryzacyjnym. I nikt tam nie chwali pomysłowości właściciela. Raczej wszyscy śmieją się z jego dzieła i z jego braku gustu.
Czy warto kupić samochód po tuningu?
Wszystko zależy od tego, czego szukamy. Jeśli szukamy samochodu sportowego, wyczynowego, na wyścigi – oczywiście, że warto.
Jeśli szukamy samochodu do codziennej jazdy, do pracy, dla rodziny, auta bezpiecznego i bezwypadkowego – raczej od razu warto zrezygnować.
Dlaczego? Samochód po tuningu zazwyczaj jest eksploatowany bez litości (sportowa, szarpana jazda), na granicy wytrzymałości silnika. Młody właściciel auta prędzej dokupi nowe „brewki” na reflektory, niż wymieni olej silnikowy w aucie. Pojazd może być w tragicznym stanie technicznym. W szczególności jego zmodyfikowana elektronika (komputer sterujący silnikiem, audio), układ napędowy (silnik i osprzęt), układ przeniesienia napędu (skrzynia – półosie – sprzęgło – dwumasowe koło zamachowe), przeciążony układ elektryczny (na skutek stosowania dodatkowych elementów, takich jak np. wzmacniacze audio, dodatkowe oświetlenie). Auto może być wielokrotnie uszkodzone w trakcie kolizji.
Poza tym trzeba pamiętać o tym, że wiele przeróbek mogło być dokonanych niezgodnie z prawem. Od montażu źródeł światła typu HID i LED w standardowych reflektorach, po montaż niezgodnych z zaleceniami producenta felg i opon. Wiele z tych przeróbek naraża kierowcę na mandaty. Wiele z nich jest skrajnie niebezpiecznych (niewłaściwe modyfikacje zawieszenia, zwiększenie mocy silnika bez modyfikacji układu hamulcowego), wiele będzie powodować w najbliższej przyszłości awarie (np. modyfikacje silnika, bez zmian w turbinie, kole dwumasowym/sprzęgle, układzie chłodzenia itd. ).
Co zamiast auta stuningowanego?
Tuning auta jest często odpowiedzią właściciela na to, że pojazd mu się nudzi.
Zamiast tuningować typowe auto i przerabiać je na pojazd sportowy, po prostu warto od razu wybrać samochód sportowy.
Producenci współczesnych aut zadbali także o to, aby ich pojazdy mogły być wielozadaniowe. Przykład: samochód z zawieszeniem pneumatycznym. Można w nim obniżać zawieszenie (niskie – sportowe) podczas jazdy po trasach i podwyższać je podczas jazdy po drogach gorszej jakości.
W niektórych nowszych autach dostępna jest możliwość wyboru trybu jazdy. Takie pojazdy są wyposażone w amortyzatory ze zmienną charakterystyką tłumienia (bardzo drogie przy wymianie, ok. 1000 zł za sztukę). Po wyborze określonego trybu, auto może zachowywać się sportowo (twarde zawieszenie, szybka reakcja wspomagania kierownicy, krótkie przełożenia zautomatyzowanej skrzyni biegów, specjalny dźwięk silnika), albo jak samochód premium (silne tłumienie nierówności, łagodna praca wspomagania i skrzyni biegów).
Przeczytaj również: Auto po tuningu raczej nie będzie oszczędne. Chcesz oszczędzać? Radzimy, jak wybrać oszczędny samochód
Chcesz kupić dobre auto – skorzystaj z oferty Motocontroler
Bez względu na to, czy chcesz kupić auto premium, czy samochód sportowy – zawsze musisz go dokładnie sprawdzić przed zakupem.
Skorzystaj z oferty Motocontroler. Nasi specjaliści (a jest ich ponad 250, w całym kraju), sprawdzą Twój samochód przed kupnem.
Zapoznaj się z naszą ofertą. Wybierz odpowiedni test, opłać go i wskaż, gdzie znajduje się pojazd. Jeśli sprzedawca to umożliwi, nasz specjalista sprawdzi auto już w 24 godziny od zlecenia. Wybierz Test Maxi, aby dokładnie poznać stan pojazdu. To kompleksowe badanie, które pozwoli skontrolować auto. Po zakończonym badaniu, otrzymasz dokładny raport (z osobistą opinią eksperta) i minimum, kilkadziesiąt zdjęć w formacie cyfrowym. Znając prawdziwy stan techniczny pojazdu, możesz zawsze negocjować cenę (i odzyskać pieniądze, wydane na sprawdzenie pojazdu przed zakupem) albo zrezygnować z zakupu pojazdu, który jest uszkodzony, powypadkowe, po powodzi albo w złym stanie technicznym.