Inspekcje aut przed zakupem

Wstępne sprawdzenie auta bez narzędzi – jak to zrobić?

Dokładne sprawdzenie samochodu przez zakupem – to najważniejsza część całego procesu zakupu auta używanego. Proces sprawdzania auta przed zakupem jest wieloetapowy. Wstępne sprawdzenie auta może przeprowadzić przyszły właściciel. Następnie, jeśli pojazd przejdzie przez ten „pierwszy test”, auto powinien sprawdzić doświadczony specjalista, który ma odpowiednią wiedzę oraz dysponuje profesjonalnym sprzętem. Jak przyszły nabywca może samodzielnie sprawdzić samochód przed zakupem? Na co warto zwrócić uwagę?

Jeśli samochód, który chcemy kupić, znajduje się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, warto go dokładnie obejrzeć. Już takie wstępne sprawdzenie pozwala skontrolować, czy auto warto dalej sprawdzać, czy lepiej z niego zrezygnować.
Druga sprawa, niezwykle ważna, to możliwość „przymierzenia się do auta”. Przyszły nabywca może „na żywo” sprawdzić, czy dane auto do niego pasuje pod względem ilości miejsca, dynamiki, powierzchni bagażnika.

Photo by edmundyeo on Foter.com

Dlaczego koniecznie trzeba sprawdzić auto przed zakupem?

Z naszych własnych danych wynika, że 8 na 10 sprzedawców ukrywa wady sprzedawanych pojazdów. Ma to różne skutki dla kupującego.

 

  • Sprzedawca może ukryć fakt, że w samochodzie nie działa jedna z elektrycznie otwieranych szyb. Naprawa takiego uszkodzenia może kosztować 200 – 300 złotych. To normalne, że w samochodzie coś się psuje i zużywa.
  • Czasami drobne uszkodzenia mogą być bardzo kosztowne. Wymiana silniczka od wycieraczek może kosztować nawet 1000 zł.
  • Ale sprzedawca może także ukryć fakt, że w samochodzie jest zepsuta automatyczna skrzynia biegów, uszkodzony układ wtryskowy w silniku, albo zapchany lub wycięty filtr cząstek stałych. Czy takie rzeczy można ukryć? Można. Nieuczciwy handlarz może zastosować kilka prostych sztuczek, albo np. wykorzystać środki chemiczne do doraźnych napraw. W takim przypadku nabywca będzie musiał ponieść koszty napraw, idące w tysiące złotych.
  • Nieuczciwy handlarz może także ukryć fakt, że samochód jest po poważnym wypadku, albo został zalany w trakcie powodzi. I wtedy dopiero przyszły nabywca będzie miał kłopotów bez liku.

 

Photo by maxstrz on Foter.com

Ogromne ryzyko zakupu samochodu po powodzi

Od pewnego czasu media w Polsce przestrzegają przed możliwym zakupem samochodu używanego po powodzi. Ma to związek z wystąpieniem katastrofalnych powodzi w Niemczech oraz w Belgii. Wiele bardzo dobrych i wartościowych samochodów zostało zalanych w trakcie powodzi. Większość aut po poważnym zalaniu nadaje się na złom, albo do generalnego (bardzo kosztownego, w większości przypadków nieopłacalnego) remontu.

Jeśli auto miało wykupione ubezpieczenie AC, właściciel otrzyma odszkodowanie. Pojazd zostanie wystawiony na aukcji przez ubezpieczyciela. Pojazd kupi handlarz i najtańszym kosztem naprawi/zamaskuje uszkodzenia.
Jeśli auto nie miało wykupionego ubezpieczenia AC, właściciel sprzeda je za grosze, ciesząc się, że odzyskał choć część wartości samochodu. Auto zostanie „wysuszone” i przygotowane do sprzedaży w Polsce, Rumunii, na Ukrainie albo w Rosji.
To właśnie dlatego należy dokładnie sprawdzić pojazd przed zakupem.

O tym, jak rozpoznać auto po powodzi, pisaliśmy już dawno temu.

Przeczytaj: Jak rozpoznać samochód po powodzi?

Photo by Threthny on Foter.com

Wstępne sprawdzenie samochodu – darmowe sprawdzenie VIN

Od czego warto zacząć? Od sprawdzenia, czy interesujący nas pojazd nie miał wypadku. Albo nie został zalany w powodzi, a ubezpieczyciel wypłacił z tego tytułu odszkodowanie.
Nabywca samo
chodu używanego ma skuteczne – i co ważne – darmowe narzędzie.

To strona https://www.historiaszkod.pl

Sprawdzanie samochodu

Wystarczy przygotować numer VIN auta. Po wpisaniu numeru trzeba poczekać kilka minut na wyniki. Strona korzysta z największej na świecie bazy ubezpieczycieli samochodowych.
Po kilku minutach dowiemy się, czy nasz pojazd miał jakieś szkody.

  • Jeśli auto miało jakieś szkody – a my chcemy kupić auto bezwypadkowe, po prostu rezygnujemy z zakupu
  • Jeśli okazuje się, że auto nie miało żadnych szkód – możemy przejść do wstępnego sprawdzenia auta bez narzędzi.
Photo by informedImages on Foter.com

Wstępne sprawdzenie samochodu bez narzędzi

Co zainteresowany nabywca może sprawdzić sam w używanym samochodzie przed zakupem?
Taka kontrola w żadnym wypadku nie zastąpi sprawdzenia samochodu przez eksperta motoryzacyjnego. Ale nawet amator może zauważyć kilka niepokojących rzeczy, które mogą zmienić jego decyzję o chęci zakupu.

Na co zwrócić uwagę?
• Sprawdzenie wyglądu zewnętrznego samochodu. Sprawdzenie stanu lakieru oraz progów.

Na co należy zwrócić uwagę? Na stan lakieru: rysy, zarysowania, łuszczenie się lakieru bezbarwnego, inny odcień poszczególnych elementów nadwozia, spasowanie elementów (większe lub mniejsze przerwy pomiędzy elementami), naloty korozji i bąble korozji.


• Sprawdzenie opon i tarcz hamulcowych.

Na co należy zwrócić uwagę? Na wysokość bieżnika, na to, czy bieżnik jest starty równomiernie, a także na to, czy tarcze hamulcowe są pokryte korozją.

• Sprawdzenie wnętrza komory silnika.

Należy sprawdzić kompletność wyposażenia. Można sprawdzić poziom oraz czystość oleju silnikowego, płynu chłodniczego a także płynu wspomagania (za wyjątkiem aut ze wspomaganiem elektrycznym). Sprawdzenia powyższych dokonuje się tylko przy zimnym silniku. Warto sprawdzić czystość komory silnika, ewentualne ślady wycieków na silniku i z chłodnicy, ślady korozji, wygląd zewnętrzny poszczególnych osłon, stopień naładowania akumulatora (kolor w pryzmacie).

• Sprawdzenie wnętrza samochodu.

Po wejściu do wnętrza auta warto zwrócić uwagę na czystość wnętrza, ślady uszkodzeń na tapicerce (przetarcia, pęknięcia), czystość podłogi, sprawność elektrycznie lub standardowo podnoszonych szyb, stopień czystości bagażnika.

• Uruchomienie silnika.

Na co należy zwrócić uwagę? Na to, czy silnik uruchamia się łatwo, czy z problemami. Należy zwrócić uwagę na hałas podczas uruchamiania i podczas gaszenia silnika, wszelakie dźwięki, generowane przez silnik (dzwonienie, metaliczny hałas,  grzechotanie), falowanie obrotów, przygasanie silnika, nadmierne drżenie kabiny auta.

• Sprawdzenie kontrolek na desce rozdzielczej oraz informacji na desce rozdzielczej.

Przed uruchomieniem silnika i po jego uruchomieniu należy sprawdzić, czy na desce rozdzielczej nie wyświetlają się zapalone kontrolki. Warto także kontrolować komunikaty ostrzegawcze na ekranie komputera pokładowego. Warto także zwrócić uwagę na obrotomierz (wspomniane w poprzednim akapicie falowanie obrotów i przygasanie).

• Sprawdzenie działania wyposażenia auta.

W trakcie pierwszej jazdy próbnej warto sprawdzić działanie klimatyzacji (sprawdzenie, czy chłodzi, czy wydobywa się nieprzyjemny zapach), ogrzewania i wentylacji (w autach bez klimy), działania nawigacji, audio, elektrycznie sterowanych szyb, wycieraczek i innych rzeczy, znajdujących się na wyposażeniu pojazdu (np. szyberdachu, elektrycznie regulowanych lusterek, elektrycznie zamykanej osłony dachu panoramicznego).

• Kontrola auta w trakcie jazdy próbnej.

Jeśli sprzedawca zgodzi się na jazdę próbną, w jej trakcie zainteresowany nabywca może także zauważyć pewne nieprawidłowości. Należy zwrócić uwagę na utrzymywanie toru jazdy, precyzję pracy układu kierowniczego, hałasy zawieszenia, hałasy układy hamulcowego podczas hamowania oraz płynność zmian biegów.

 

Oferta Motocontroler

Auto przeszło pierwszy test? Teraz powinni sprawdzić je specjaliści

 

Jeśli samochód przeszedł pierwszy test – trzeba oddać go w ręce specjalistów, którzy dokładnie go sprawdzą.
Jeśli samochód znajduje się daleko, np. na drugim końcu Polski, to także nie stanowi problemu. Nasi rzeczoznawcy pracują na terenie całej Polski. Auto może znajdować się w dowolnej części kraju.

Motocontroler zatrudnia 250 specjalistów na terenie całej Polski. Mają oni duże doświadczenie i doskonale znają wszystkie sztuczki nieuczciwych handlarzy.

Aby dokładnie sprawdzić samochód przed zakupem, warto wybrać TEST MAXI. To najbardziej kompleksowy test przed zakupem samochodu. TEST MAXI obejmuje między innymi jazdę próbną, sprawdzenie stanu auta na wybranej przez rzeczoznawcę stacji diagnostycznej, kontrolę grubości powłoki lakierniczej, wykonaną profesjonalnym miernikiem, sprawdzenie diagnostyki pokładowej a także dokładne oględziny całego pojazdu i sprawdzenie jego wyposażenia. Po zakończonym sprawdzeniu nasz rzeczoznawca przesyła dokładny, szczegółowy raport z własną opinią i od 50 do 200 zdjęć w formie elektronicznej.

Wstępne sprawdzenie samochodu bez narzędzi może pomóc w wyeliminowaniu najmniej atrakcyjnych pojazdów. Potem zawsze warto skorzystać z oferty specjalisty, który dokładnie sprawdzi auto przed zakupem.

Autor: Michał Lisiak

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.