Jak wybrać idealny samochód używany? Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta używanego? Jakie parametry brać pod uwagę przy zakupie samochodu używanego? Jak sprawdzić samochód przed zakupem? Jak dobrze kupić auto używane?
Kupno samochodu używanego to rozwiązanie, które ma swoje plusy i minusy. Plusów jest sporo, a najważniejszy z nich jest taki, że można kupić dobre auto, płacąc wielokrotnie mniej niż w salonie samochodowym. Są też minusy. Najgorszy z nich to taki, że można trafić na oszusta, specjalizującego się w oszustwach przy sprzedaży aut używanych. Oszukać nas może też sprzedawca prywatny.
Zakup używanego samochodu – czy jest się czego wstydzić?
Jako nabywca auta używanego nie masz się czego wstydzić. Nowy samochód z salonu bardzo mocno traci na wartości. Po upływie pierwszych pięciu lat eksploatacji niektóre modele można sprzedać za mniej niż połowę ceny, którą zapłaciło się w salonie. Dzięki spadkowi wartości rezydualnej możesz tanio kupić auto premium. Wielu nabywców nowych aut musi dopłacać bardzo wysokie sumy za dodatkowe wyposażenie auta (np. kilkanaście tys. zł za system multimedialny o funkcjach typowego tabletu z GPS). Ty takie wyposażenie otrzymujesz praktycznie gratis. Nabywca samochodu używanego jest również bogatszy o wiedzę, dotyczącą konkretnych modeli. Po kilku latach eksploatacji wiadomo już, które auta są wykonane dobrze, a które są mocno awaryjne i źle wykonane.
Nie musisz mieć kompleksów, że nie wspierasz montowni, składających samochody w Polsce albo importerów samochodów . Wspierasz budżet kraju, bo kupujesz części, korzystasz z usług mechaników, tankujesz/ładujesz , przeprowadzasz przeglądy w stacjach diagnostycznych, korzystasz z myjni, kupujesz różne akcesoria.
Nie ma się czego wstydzić, kupując auto używane. Trzeba tylko kupić je dobrze. Kluczowe jest dopasowanie odpowiedniego auta do swoich potrzeb. A potem, kiedy już wiadomo, co kupić, sprawdzenie samochodu przed kupnem, przeprowadzone przez profesjonalistów.

Jak wybrać idealnie samochód z drugiej ręki? Na co zwrócić uwagę?
Na funkcjonalność
Inne potrzeby ma singiel, inne małżeństwo, które ma dzieci i chce przewozić wózek dziecięcy oraz zakupy, a jeszcze inne przedsiębiorca, który potrzebuje samochodu z dużą przestrzenią bagażową i wygodnym dostępem do niej. Singiel nie potrzebuje kombi, a trzydrzwiowy, sportowy hatchback z pewnością nie sprawdzi się w roli auta rodzinnego.
Jednak nie ma też co przesadzać. To, że masz dziecko, nie oznacza, że musisz od razu wymieniać auto i kupować rodzinny MPV.
Podatność na mody, kontra prawdziwe potrzeby
Od wielu lat w Europie panuje moda na samochody typu SUV i crossover. Takie auto przyda się komuś, kto mieszka pod miastem. Wysoki prześwit sprawdzi się na gorszych drogach. Po co samochód typu SUV osobie, która mieszka w centrum?
Na komfort
Dla jednych osób komfort to wygodne fotele, klimatyzacja i dobre audio. Takie wyposażenie mają dziś auta klasy B. Dla innych komfort to duża ilość miejsca w środku i w miarę miękkie zawieszenie. Sprawdzi się tutaj wiele kompaktów. Są też osoby, które będą oczekiwać dużej ilości miejsca, eleganckiego wykończenia, bardzo miękkiego, komfortowego zawieszenia oraz eleganckiej sylwetki zewnętrznej. Takie wymagania spełnią tylko samochody klasy D lub E.
Na napęd i przeniesienie napędu
Co ma być priorytetem? Niskie koszty eksploatacji (niskie spalanie), czy też wysokie osiągi? Silniki diesla są oszczędne, ale ich naprawy są bardzo, bardzo drogie. Małolitrażowe, turbodoładowane silniki benzynowe zużywają mało paliwa w mieście, ale na trasie są bardzo paliwożerne. Wolnossące jednostki benzynowe, o większej pojemności zużywają sporo paliwa w mieście, ale za to są bardzo oszczędne na trasach. Auta hybrydowe PHEV może jeździć w mieście tylko z napędem elektrycznym, ale prąd jest drogi, tak samo jak serwisowanie samochodu i jego naprawy (zwłaszcza wymiana baterii).
Który wybrać? Podobnie jest ze skrzyniami biegów. Automaty są wygodne, ale koszty napraw i serwisowania są wielokrotnie wyższe, niż w przypadku skrzyń manualnych.

Na własne możliwości finansowe
Kiedy już wiemy, co wybrać, np. kompaktowe kombi z silnikiem diesla, musimy poszukać modeli, które znajdują się w zasięgu naszych finansów. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko koszt zakupu, ale również koszt serwisowania oraz napraw (koszt części zamiennych i ich dostępność, stopień skomplikowania konstrukcji).
Na awaryjność danego modelu
Kupujący auto używane ma możliwość dokładnego sprawdzenia, jak sprawuje się dany model, dostępny na rynku od kilku lub kilkunastu lat. Jakie posiada typowe wady? Czy można je zaakceptować? Czy wystarczy przeprowadzić jedną konkretną naprawę, czy też eksploatacja takiego auta będzie udręką, ze względu na ciągłe problemy, np. z elektroniką albo korozją?
Na koszty po zakupie auta
Cena, jaką trzeba zapłacić za samochód, jego rejestracja i ubezpieczenie, a także koszty sprawdzenia przed zakupem to nie wszystkie wydatki. Zaraz po zakupie, w samochodzie trzeba przeprowadzić szereg czynności serwisowych: wymienić wszystkie płyny eksploatacyjne, wymienić filtry, przeprowadzić serwis układu klimatyzacji, zamontować nowy rozrząd wraz z pompą wody, przeprowadzić konserwację antykorozyjną podwozia, wyprać tapicerkę we wnętrzu. A to przecież nie wszystkie koszty, bo wiele aut może wymagać zakupu nowych opon, wymiany klocków i tarcz hamulcowych, naprawy zawieszenia, regulacji geometrii… I co gorsza, można również trafić na pojazd, który będzie wymagał tak kosztowych napraw, że przekroczą one cenę samochodu. Czy jest to możliwe? Oczywiście. Kosztowny remont całego wielowahaczowego (zwłaszcza z elementami aluminiowymi) zawieszenia, remont jednostki napędowej (np. wymiana panewek albo uszczelki pod głowicą), konieczność zamontowania nowych wtryskiwaczy i turbosprężarki, wymiana filtra cząstek stałych DPF lub FAP, uszkodzenia głowic radarowych i reflektorów, wykonanych w technologii LED po lekkiej kolizji, wymiana poduszek powietrznych, które zostały wystrzelone w wypadku, naprawa automatycznej skrzyni biegów, wymiana przekładni kierowniczej z elektrycznym wspomaganiem, wymiana baterii w samochodzie hybrydowym albo elektrycznym…

Jak dobrze kupić auto używane? http://www.motocontroler.com Źródło freepik.com
Podsumowując – jak idealnie wybrać samochód używany?
Po pierwsze, znaleźć markę i model, która będzie nam najlepiej odpowiadać pod względem funkcjonalności, wyposażenia, komfortu i ceny. Po drugie – wytypować najciekawsze oferty aut z ogłoszeń. Przeprowadzić rozmowy z właścicielami. Po trzecie – zlecić dokładne badanie techniczne wybranego pojazdu, a jeśli będzie miało ono pozytywny wynik, przeprowadzić negocjacje cenowe. Rynek samochodów używanych w Polsce jest pełen niebezpieczeństw, ale nie można go demonizować. Naprawdę, można bardzo dobrze kupić używane auto i być z niego zadowolonym przez lata. Trzeba tylko odpowiednio postępować w złożonym procesie zakupu.
Jak dobrze kupić auto używane? Sprawdź je!
Jak najlepiej sprawdzić auto przed zakupem? Po pierwsze – historia auta po VIN. W naszym serwisie HistoriaSzkód.pl możesz całkowicie za darmo sprawdzać, czy interesujące Cię auto ma zapisane szkody. Możesz zupełnie za darmo eliminować pojazdy, które mają zapisane szkody (są po wypadku, zalaniu, kradzieży). Sprawdzenie auta po VIN wymaga tylko wpisania numeru VIN samochodu. W ten sposób za darmo usuniesz z listy sporo aut z problemami.
Po drugie – jeśli znajdziesz interesujący samochód, który nie ma szkód, wykup płatne sprawdzenie auta po VIN na HistoriaSzkód.pl. Dowiesz się wielu wartościowych rzeczy o aucie, możesz zweryfikować przebieg.
Zostaje Ci już tylko trzeci etap – sprawdzenie auta przed zakupem przez wykwalifikowanych ekspertów z firmy Motocontroler. Nie ma znaczenia, w której części kraju znajduje się samochód. W kraju pracuje ponad 200 ekspertów Motocontroler. Wybierz odpowiedni raport z oferty Motocontroler, podaj dane auta i czekaj na wynik badania. W najkrótszym możliwym czasie ekspert dokona sprawdzenia auta, a Ty dostaniesz kompleksowy raport, opisujący krok po kroku stan techniczny samochodu. Do raportu dołączone będzie minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej, jak również osobista opinia eksperta na temat danego auta. Taki raport pozwoli Ci poznać dokładny stan techniczny auta. Dzięki temu unikniesz oszustwa, a często zyskasz, bo będziesz mógł/mogła negocjować cenę auta.
Aktualizacja 2025