Inspekcje aut przed zakupem

Wymiana płynów eksploatacyjnych – nie tylko w silniku i w skrzyni biegów

Santeri Viinamäki, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Wymiana oleju silnikowego i oleju przekładniowego w skrzyni biegów to podstawowe czynności eksploatacyjne, mające bezpośredni wpływ na sprawność techniczną auta. Regularnie serwisowany samochód nie powinien się psuć. Wszelakie zaniedbania serwisowe mszczą się na nowym właścicielu samochodu. Warto pamiętać, że olej silnikowy i olej przekładniowy to nie jedyne płyny eksploatacyjne, które trzeba wymieniać w samochodzie.

Kupując auto używane koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy właściciel samochodu prowadził regularny serwis olejowy silnika i skrzyni biegów. Ponadto, należy zapytać, czy właściciel auta wymieniał także inne płyny eksploatacyjne, zgodnie z zaleceniami producenta auta albo zgodnie z zaleceniami mechaników.
W niniejszym artykule wymienimy wszystkie płyny eksploatacyjne w samochodzie, jakie wymagają wymiany i napiszemy, jakie są skutki zaniechania tychże wymian. To bardzo ważne dla kupującego auto używane.

Po zakupie auta używanego wymień wszystkie płyny eksploatacyjne i wszystkie filtry

To bardzo ważne. Po zakupie samochodu używanego należy wymienić nie tylko olej silnikowy i olej przekładniowy w skrzyni biegów. Powinno się wymienić wszystkie płyny, jakie występują w danym samochodzie i wszystkie filtry.

W każdym przypadku, bezwzględnie należy stosować płyny eksploatacyjne o specyfikacji ustalonej przez producenta auta.

Andshel, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Zaniedbania dotyczące wymiany olejów i płynów eksploatacyjnych

Bez względu na to, z jakim podzespołem mamy do czynienia, skutki nieterminowej wymiany oleju (silnikowego albo przekładniowego) są niemal zawsze takie same:
• Hałaśliwa praca;
• Niewłaściwa praca (np. w przypadku silnika problemy z napinaczem łańcucha rozrządu, problemy z układem zmiennych faz rozrządu)
• Przyspieszone zużycie;
• Przegrzewanie się podzespołu;
• Możliwość zatarcia i bezpowrotnego zniszczenia.
Wraz z płynami, w większości podzespołów współpracują filtry, które również należy wymieniać.

Przeczytaj również: Filtry samochodowe – jak wpływają na stan techniczny samochodu?

Wymiana oleju silnikowego i filtra oleju

Podstawowa czynność serwisowa.
Kiedy wymieniać olej silnikowy i filtr oleju? Co 15 tys. km przebiegu w przypadku standardowej eksploatacji i co 10 tys. km w przypadku przeważającej jazdy miejskiej lub zasilania silnika gazem LPG.

Wymiana oleju przekładniowego w skrzyni biegów

Każda skrzynia biegów wymaga wymiany oleju, zarówno skrzynia manualna jak i każdy rodzaj skrzyni automatycznej lub zautomatyzowanej.
Kiedy wymieniać olej w manualnej skrzyni biegów? Co 80 – 100 tys. km przebiegu.
Kiedy wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów wraz z filtrem? Zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj co 40 – 60 tys. km przebiegu.

Dvortygirl, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Wymiana oleju przekładniowego w tylnym moście, w samochodach z napędem na tył

Olej powinno wymieniać się w tylnym dyferencjalne oraz (jeśli wymaga tego konstrukcja) w elementach tylnego mostu, smarujących łożyska kół.
Co ile wymieniać olej w tylnym moście i w tylnym dyferencjale? Zgodnie z zaleceniami producenta, albo co 60 – 80 tys. km przebiegu.

Wymiana oleju przekładniowego w samochodach ze stałym napędem 4×4

Samochody z napędem 4×4 to nie tylko samochody terenowe. To także luksusowe limuzyny (na przykład popularne Audi, często sprowadzane do Polski). W takich samochodach powinno się wymieniać olej w przednim i tylnym dyferencjale i w skrzyni rozdzielczej.
Co ile wymieniać olej w przednim i tylnym dyferencjale i w skrzyni rozdzielczej? Zgodnie z zaleceniami producenta albo co 40 – 50 tys. km przebiegu.

Keimzelle, CC0, via Wikimedia Commons

Wymiana oleju przekładniowego w samochodach z automatycznie dołączanym napędem 4×4

Coraz więcej osób decyduje się na zakup SUV z automatycznie dołączanym napędem na tylną oś. W tych autach także są dodatkowe podzespoły, w których należy wymieniać regularnie olej przekładniowy.
To przednia przekładnia kątowa, sprzęgło Haldex oraz tylny dyferencjał.
Co ile wymieniać olej przekładniowy w przekładni kątowej i tylnym dyferencjale? Zgodnie z zaleceniami producenta, albo co 40 – 50 tys. km przebiegu.
W sprzęgle Haldex stosowany jest specjalny płyn przekładniowy. Powinno się go wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta, albo co 40 tys. km przebiegu.

Wymiana oleju wspomagania układu kierowniczego

W samochodach z elektrohydraulicznym albo hydraulicznym układem wspomagania (ten drugi jest spotykany już w starszych autach) należy regularnie wymieniać płyn w układzie wspomagania kierownicy. Co ile? Zaleca się jego wymianę co 40 tys. km przebiegu, albo zgodnie z zaleceniami producenta auta.

Wymiana płynu hamulcowego

Płyn hamulcowy ma kluczowy wpływ na działanie układu hamulcowego, a także aktywnych systemów bezpieczeństwa (ABS, ASR i ESP oraz pochodnych).
Płyn hamulcowy powinno się wymieniać co 2 lata, niezależnie od przebiegu auta.

Wymiana płynu chłodniczego w układzie chłodzenia

Płyn chłodniczy standardowo wymienia się co 2 – 3 lata, w przypadku płynu uniwersalnego oraz co 4 – 5 lat w przypadku płynów long life.

Przeczytaj również: Płyn do chłodnicy – jaki ma wpływ na stan auta używanego?

EvelynGiggles, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Serwisy long – life. Czy warto?

W ostatnich latach popularne stały się serwisy long-life, w których znacząco przedłużano okres eksploatacji płynów, w tym przede wszystkim olejów. Np. wymiana oleju mogła być zalecana co 40 – 60 tys. km przebiegu, a olej w skrzyni biegów miał wystarczyć na cały okres eksploatacji auta.
Taki sposób serwisowania niszczy auto w przyspieszonym tempie. Serwisy long –life wymyślono po to, aby obniżyć koszty eksploatacji aut dla firm.

Sprawdź dokładnie auto przed zakupem – skorzystaj z oferty Motocontroler

Dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem to czynność, której może podjąć się tylko wysokiej klasy specjalista, mający duże doświadczenie i odpowiedni sprzęt.
Motocontroler zatrudnia 250 takich specjalistów, w całym kraju.

Jak sprawdzić auto przed zakupem w najwygodniejszy sposób?
Wybierz odpowiedni test z oferty Motocontroler https://motocontroler.com/zamow-usluge/
, podaj dane samochodu i czekaj na wynik badania.
Po zakończonym sprawdzaniu auta otrzymasz kompleksowy raport i minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej oraz osobistą opinię sprawdzającego. Dzięki temu dokładnie poznasz stan pojazdu. A to pozwoli Ci podjąć decyzję, czy kupić, czy negocjować cenę, czy zrezygnować.

Przykładowy raport z badania wygląda tak: https://motocontroler.com/raport-samochodowy/

Oferta Motocontroler
Opublikowano

Autor: Michał Lisiak

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.