Inspekcje aut przed zakupem

Płyn do chłodnicy (płyn chłodniczy) – jaki ma wpływ na stan auta używanego?

Car coolant temperature gauge

Jak sprawdzić płyn chłodniczy przy zakupie auta używanego? Jaki wpływ na stan techniczny auta ma płyn chłodniczy? Czy zły płyn chłodniczy w układzie chłodzenia, albo woda w układzie chłodzenia, mogą powodować poważne awarie, takie jak wypalona uszczelka pod głowicą? Odpowiedź w naszym artykule.

Płyn do chłodnicy to podstawowy płyn eksploatacyjny. Jest tak samo ważny dla stanu technicznego samochodu, jak olej silnikowy. W niniejszym artykule sprawdzimy, jak zaniedbania dotyczące płynu chłodniczego mogą wpłynąć na stan techniczny samochodu używanego. Jakie awarie i problemy techniczne mogą być spowodowane przez zły płyn chłodniczy?

Jak zły płyn chłodniczy może zepsuć marzenie o zakupie dobrego auta używanego?

Zaniedbania, dotyczące podstawowych czynności serwisowych samochodu są przyczyną przyspieszonego zużycia auta, a także szeregu awarii. W tym bardzo poważnych.
Przykładem jest płyn do chłodnicy.

Płyn chłodniczy to płynna część układu chłodzenia, która krąży w szczelnym układzie. Pompa cieczy chłodzącej, napędzana przez łańcuch albo pasek rozrządu (napęd rozrządu) i nadaje płynowi odpowiednie ciśnienie. Płyn krąży po całym układzie, odbierając nadmiarowe ciepło z silnika, a potem oddając je w chłodnicy i nagrzewnicy. Po rozgrzaniu jednostki napędowej, układ chłodzenia utrzymuje silnik w odpowiedniej temperaturze (temperaturze roboczej). Dzięki temu jednostka napędowa pracuje w optymalny sposób: zużywa odpowiednią ilość paliwa, zapewnia dobre osiągi i emituje najmniej spalin.

Więcej o działaniu układu chłodzenia można dowiedzieć się z poniższego wpisu.

Przeczytaj również: Jak sprawdzić stan układu chłodzenia bez narzędzi?

My natomiast przejdziemy do najważniejszego tematu naszego artykułu. Czyli do zaniedbań dotyczących płynu chłodzącego i ich skutków dla samochodu.

EvelynGiggles, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Płyn chłodniczy – najczęstsze zaniedbania

Jakie są typowe zaniedbania, dotyczące płynu do chłodnicy w samochodach?
• Nieregularna wymiana płynu chłodniczego. Płyn chłodniczy powinno się wymieniać, w zależności od rodzaju co 2 lata (standardowy płyn do chłodnic) albo co 3 – 5 lat (płyn do chłodnic o przedłużonej trwałości, tzw. long life). Niekiedy w przypadku koncentratów, zalecanych przez producentów aut, trwałość jest jeszcze większa – do 7 lat.
• Niewłaściwy, zbyt niski poziom płynu chłodniczego w układzie. Im mniej płynu, tym układ pracuje z mniejszą wydajnością.
• Stosowanie niewłaściwego płynu do chłodnic. Na przykład koncentratu o zbyt małym albo zbyt dużym stężeniu (na skutek złych proporcji pomiędzy koncentratem a wodą), albo samej wody (zdemineralizowanej lub kranowej).
• Stosowanie wody z kranu albo wody destylowanej do rozcieńczenia koncentratu płynu chłodniczego. Trzeba zawsze stosować wodę zdemineralizowaną.
• Stosowanie tzw. wynalazków do naprawy nieszczelnego układu chłodzenia. To różnej maści proszki, środki w płynie, a także domowe metody.
• Niereagowanie na zanieczyszczenia, pojawiające się w płynie: opiłki, olej, spaliny itd.

Ciekawostka, znana zapewnie wielu kierowców. Za czasów PRL do uszczelniania układu chłodzenia stosowano surowe jajko, wbite bezpośrednio do układu. Obecnie stosuje się proszki do uszczelniania chłodnic. Ich skuteczność jest dyskusyjna. Jeśli działają, to krótko i mogą pomóc na miniaturowe nieszczelności.

Przeczytaj również: Ubywający płyn chłodniczy – co jest powodem?

MyName (Collard), CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Zaniedbania dotyczące płynu do chłodnic – jakie skutki dla samochodu?

Zdecydowana większość osób, chcących kupić samochód używany, chciałaby kupić auto w dobrym stanie technicznym.
Zaniedbania, dotyczące układu chłodzenia i płynu chłodzącego są powodem wielu poważnych problemów technicznych.

Nasza przestroga. Często zdarza się tak, że samochód jest wystawiany do sprzedaży dlatego, że zaczyna sprawiać coraz więcej problemów. Właściciel wie, że ich usunięcie będzie drogie. Dlatego wystawia auto do sprzedaży. Niech nowy właściciel się martwi.
Tak może być właśnie w przypadku uszkodzeń, spowodowanych przez zaniedbania, dotyczące płynu chłodniczego.
Często sprzedający nawet nie zdaje sobie sprawy, co spowodowało usterki w samochodzie.

Jakie skutki dla samochodu mogą mieć zaniedbania, dotyczące płynu chłodniczego?
• Poważne zużycie wszystkich pracujących elementów mechanicznych silnika. Dlaczego? Kiedy układ chłodzenia nie był w stanie zapewnić właściwej temperatury pracy, olej silnikowy tracił swoje właściwości ochronne. Przez to nie był w stanie stworzyć i utrzymać ochronnego filmu na pracujących elementach silnika.
Skutek: przyspieszone zużycie elementów układu korbowo – tłokowego i układu rozrządu.
• Korozja w układzie chłodzenia. Płyn chłodniczy starzeje się i traci swoje właściwości ochronne, w tym antykorozyjne.
• Nieszczelności w układzie chłodzenia. Płyn chłodniczy starzeje się i traci właściwości ochronne wobec uszczelek gumowych. Stąd biorą się między innymi wycieki przy pompie cieczy chłodzącej.
• Wypalona uszczelka pod głowicą silnika i uszkodzona uszczelka pod pokrywą zaworów. Podwyższona temperatura pracy silnika sprawia, że podzespoły te ulegają przyspieszonemu zużyciu.
• Zapchany układ chłodzenia i zapchana nagrzewnica (nie działa ogrzewanie auta), na skutek stosowania wody z kranu i wody destylowanej, które powodują powstanie kamienia kotłowego.
• Rozerwanie układu na skutek zamarznięcia wody w układzie chłodzenia.

Dlatego tak ważne jest, aby sprawdzić dokładnie samochód przed zakupem.

Jak specjaliści sprawdzają płyn chłodniczy?

Sprawdzane są następujące parametry:
• Poziom płynu chłodniczego w układzie;
• Ewentualne wycieki z układu chłodzenia;
• Stan płynu pod względem jego czystości;
• Temperatura zamarzania płynu;
• Temperatura wrzenia płynu.
Niestety, nie można sprawdzić, czy płyn ma jeszcze jakieś właściwości antykorozyjne.

Nasza rada. Zalecamy, aby po zakupie auta używanego wymienić wszystkie płyny eksploatacyjne. W tym płyn chłodniczy.
Warto zastosować płukankę do układu chłodzenia, aby usunąć kamień kotłowy i inne zanieczyszczenia.
Zaleca się także, aby po zakupie auta używanego, wymienić w nim również rozrząd i pompę cieczy chłodzącej. A to sprawia, że wymiana płynu chłodniczego i tak jest koniecznością.

Filipograf, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Sprawdź dokładnie auto przed zakupem – skorzystaj z pomocy ekspertów Motocontroler

Jak dokładnie poznać stan techniczny samochodu używanego?
Warto skorzystać z pomocy ekspertów (rzeczoznawców samochodowych) pracujących na rzecz firmy Motocontroler.
To najwyższej klasy specjaliści, znający się świetnie na technice motoryzacyjnej.

Jak sprawdzić samochód przed zakupem w najwygodniejszy sposób? Wystarczy wybrać Test Maxi z oferty Motocontroler, opłacić go i podać dane auta.
Ekspert z firmy Motorocontroler dokona sprawdzenia auta nawet w 24 godziny od zlecenia (zależnie od sprzedającego).

Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny, szczegółowy raport, minimum kilkadziesiąt zdjęć w formacie cyfrowym, a także osobistą opinię eksperta.
To najwygodniejszy i najszybszy sposób na sprawdzenie auta przed zakupem. I najlepszy sposób na ochronę przed oszustwem.

Autor: Michał Lisiak

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.