Porady ekspertów Motocontroler

Zużyte tuleje zawieszenia – zepsute silentblocki – częsty problem samochodów używanych

Tuleja zawieszenia, silentblock Cav, Public domain, via Wikimedia Commons

Zużyte tuleje zawieszenia (uszkodzone tuleje wahaczy, zużyte silentblocki) to jedna z najczęstszych awarii, z jakimi spotykamy się, sprawdzając samochody używane. Awaria ta pojawia się w samochodach wszystkich klas, od aut miejskich, aż po luksusowe. Jest to awaria niebezpieczna. W niniejszym tekście opiszemy objawy awarii tulei zawieszenia )objawy awarii silentblocków), przedstawimy sposoby naprawy i odpowiemy na pytanie: czy warto kupić auto używane z uszkodzonymi tulejami zawieszenia?

Układ zawieszenia łączy koła samochodu z podwoziem auta. W dzisiejszych autach w większości rolę podwozia pełni płyta podłogowa, ale są też samochody osobowe z ramą (ciężkie SUV, pickupy, terenówki). W skład zawieszenia wchodzą również elementy sprężyste, a w autach wyższych klas również hydropneumatyczne albo pneumatyczne, mające za zadanie zapewnienie wysokiego komfortu jazdy, dobrego prowadzenia i stalej przyczepności kół do nawierzchni.

Jednym z najważniejszych elementów zawieszenia są niewielkie elementy zwane tulejami zawieszenia albo popularnie silentblockami. Są one częścią wahacz.

Co to jest wahacz? Co to jest tuleja wahacza?

Wahacz to najważniejsza część zawieszenia samochodu. Wahacze stosuje się w każdym współczesnym samochodzie osobowym, na przedniej i na tylnej osi.

Zadaniem wahaczy jest prowadzenie kół samochodu. Z jednej strony wahacze są zamontowane do podwozia samochodu (płyty podłogowej albo ramy), a z drugiej do zwrotnicy kola, amortyzatora, tylnej belki zawieszenia itd. Wahacze wykonane są z mocnego stopu metalu i mają odpowiedni kształt. Może to być kształt, który przypomina wyglądem literę A, U, V albo I.

Soyuz72, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Czym są tuleje wahacza? To części składowe wahacza, dzięki którym wahacz może być zamontowany do podwozia albo ramy. Tuleje są wprasowane w odpowiednie otwory wahacza. W wahaczu, którego kształt przypomina literę I, stosuje się jedną tuleję, mocującą wahacz do nadwozia. W wahaczach, które mają kształt podobny do liter A, U albo V, stosuje się dwie tuleje mocujące wahacz do nadwozia.

Jak zbudowana jest tuleja wahacza? Jak działa tuleja wahacza?

Tuleja wahacza ma wygląd walca, pustego w środku. Składa się ona z dwóch metalowych tulei, które są połączone ze sobą warstwą twardej gumy.

Do czego służy tuleja wahacza? Po pierwsze, pozwala na zamontowane wahacza do podwozia samochodu. Po drugie, dzięki warstwie gumy umożliwia poruszanie się wahacza w niewielkim stopniu. To ważne, albowiem wahacze muszą się w pewnym niewielkim zakresie poruszać, ze względu na pracę zawieszenia (amortyzatorów, sprężyn, miechów powietrznych) i układu kierowniczego. Po trzecie, warstwa gumy pełni jeszcze jedno ważne zadanie. Chroni podwozie auta  przed drganiami, które powstają na skutek styku koła z nawierzchnią. Guma je neutralizuje. Gdyby drgania te przenosiły się na podwozie auta, nie tylko zmniejszałyby komfort jazdy i powodowałyby hałas. Dodatkowo powodowałyby przyspieszone zużycie elementów, zamontowanych do podwozia samochodu.

Dlaczego tuleje metalowo gumowe silentblocki się psują?

Tuleje metalowo-gumowe zużywają się w trakcie eksploatacji na skutek starzenia się gumy i szeregu naprężeń, jakie wywołuje jazda samochodem, zwłaszcza po nierównościach.

Cschirp, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Na powyższym zdjęciu:
1 – Wahacz
2 i 3 – Tuleje wahacza

Jak rozpoznać objawy awarii tulei metalowo-gumowych silentblocków?

Specjaliści, tacy jak diagności samochodowi (pracujący w Stacjach Kontroli Pojazdów) i nasi rzeczoznawcy są w stanie bez trudu rozpoznać uszkodzenia tulei metalowo-gumowych. Najlepiej jest to widoczne w trakcie badania podwozia na SKP, ale nasi rzeczoznawcy są w stanie wychwycić awarie tulei metalowo-gumowych już w trakcie jazdy próbnej.

Typowe objawy ich awarii to:

  • stukanie i inne hałasy, podczas jazdy po nierównościach
  • drgania, przenoszone na podwozie auta
  • złe prowadzenie auta, wymagające ciągłych korekt toru jazdy.

Czy awaria tulei metalowo-gumowych jest niebezpieczna?

Tak, jest niebezpieczna i trzeba ją jak najszybciej naprawić. Wybite tuleje metalowo-gumowe sprawiają, że wahacze nie są w stanie w odpowiedni sposób (pewnie) prowadzić koła. Z tego względu samochód zachowuje się niepewnie, zwłaszcza podczas gwałtownych manewrów. Może dojść do wypadku.

Jak naprawia się tuleje metalowo-gumowe?

Naprawa przebiega na dwa sposoby.

Sposób pierwszy – wymiana całego, kompletnego wahacza na nowy. Ceny wahaczy są różne. Nowy wahacz może kosztować od 70 do 1200 złotych. W zależności od wielkości, marki itd.

Sposób drugi – demontaż starych tulei i zamontowanie w ich miejsce nowych. Potrzebna jest do tego prasa hydrauliczna. Nowa tuleja może kosztować od 30 do 50 złotych, ale jej montaż w wahacz może kosztować 150 złotych.

Dlatego należy sprawdzić, które rozwiązanie jest bardziej optymalne i bardziej opłacalne. Warto pamiętać, że nie zawsze można wymienić tuleje w określonym modelu wahacza. Jeśli do danego wahacza są dostępne tuleje (części zamienne) w aftermarkecie (w sklepach, hurtowniach itd.) to znaczy, że można je wymienić.

Czy warto kupić auto z uszkodzonymi tulejami metalowo-gumowymi?

Jeśli nasi rzeczoznawcy samochodowi, w trakcie badania auta wykryją, że ma ono uszkodzone tuleje metalowo-gumowe, umieszczą to w raporcie z badania.

Osoba, chcąca kupić samochód, musi po prostu wszystko policzyć. Jeśli samochód jest bezwypadkowy, sprawny a tuleje są jedynym albo jednym z niezbyt kosztownych problemów, można negocjować cenę albo zdecydować się na zakup. Wcześniej warto sprawdzić, ile kosztują nowe wahacze albo ile kosztuje wymiana tulei.

O czym warto pamiętać? Wahacze powinno wymieniać się parami, tak samo jak tuleje (na jednej osi). Po wymianie wahaczy powinno się ustawić geometrię zawieszenia (koszt ok. 100 zł).

Sprawdź auto przed zakupem – skorzystaj z oferty rzeczoznawców Motocontroler

Rzeczoznawcy samochodowi Motocontroler sprawdzą Twój wymarzony samochód a potem prześlą Ci dokładny raport z badania, dołączając do niego minimum kilkadziesiąt zdjęć.

Wybierz odpowiedni raport, podaj dane auta i czekaj na wynik kontroli. Auto może znajdować się w dowolnej części kraju.

Sprawdź, jakimi opiniami mogą pochwalić się rzeczoznawcy Motocontroler. Możesz również obserwować ich pracę na kanale YouTube.

Autor: Michał Lisiak

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.