Porady ekspertów Motocontroler

Ile kosztuje naprawa zawieszenia w samochodzie? Które zawieszenie jest drogie w serwisowaniu?

By Hustvedt - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3368894

Czy warto kupić auto używane z uszkodzonym zawieszeniem? Ile trzeba zapłacić za naprawę zawieszenia w samochodzie? Spróbujemy to wszystko policzyć.

Rzeczoznawcy samochodowi Motocontroler sprawdzają każdego miesiąca setki samochodów używanych. Bardzo często stwierdzają w nich uszkodzenia zawieszenia. Nic w tym dziwnego, bo zawieszenie zużywa się w każdym aucie. Niestety, bardzo często dzieje się tak, że sprzedający nie naprawia zawieszenia przed wystawieniem auta do sprzedaży. Zostawia to kupującemu.

Są też sytuacje, w których sprzedający wystawia auto do sprzedaży po tym, jak stwierdzi, że w pojeździe jest uszkodzone zawieszenie, a jego naprawa przekracza jego możliwości finansowe. Pamiętaj – zawsze dokładnie sprawdź samochód przed zakupem. Nasi rzeczoznawcy w trakcie sprawdzania aut kontrolują pracę zawieszenia samochodu w trakcie jazdy próbnej i na wybranej przez siebie Stacji Kontroli Pojazdów. Dzięki temu są w stanie precyzyjnie określić wszystkie problemy z zawieszeniem auta. A może ich być naprawdę sporo.

By Simiprof – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35167144

Co wpływa na zużywanie się zawieszenia w aucie?

Zawieszenie w samochodzie psuje się na skutek takich czynników, jak:

 • upływ czasu, który wpływa na starzenie się elementów gumowych i ich wykruszanie;
 • wpływ czynników atmosferycznych, które mogą powodować korozję elementów metalowych, jak np. wahacze i sprężyny;
 • zużycie eksploatacyjne, powodujące wybijanie tulei metalowo-gumowych, sworzni wahaczy i innych przegubów zawieszenia (np. w łącznikach stabilizatora);
 • nieodpowiednia eksploatacja auta, np. częsta jazda po nierównościach, powodująca silne przeciążenia i zużycie elementów metalowo-gumowych;
 • przeciążanie samochodu;
 • powypadkowa przeszłość, prowadząca do mechanicznych uszkodzeń części zawieszenia auta,
By Paultantk – Own work by uploader first published at paultan.org, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6014563

Jaka jest typowa trwałość zawieszenia?

Trudno ją jednoznacznie określić, albowiem zależna jest ona od mnóstwa czynników. Między innymi od jakości części, najpierw stosowanych na pierwszy montaż, a potem stosowanych do napraw. A także od sposobu eksploatacji auta. O czym warto wiedzieć? Części użyte na pierwszy montaż mają najwyższą trwałość. Dlaczego? Bo zazwyczaj producent auta stosuje części dobrej jakości, a po drugie, auto ma idealną geometrię zawieszenia.

Można przyjąć, że:

 • wahacze użyte na pierwszy montaż mogą wytrzymać od 150 do 250 tys. km przebiegu, kolejne dobrej jakości średnio 70 tys. km przebiegu. Psują się w nich tuleje metalowo-gumowe, a w przednich również sworznie wahacza.
 • amortyzatory użyte na pierwszy montaż mogą wytrzymać od 100 do 200 tys. km przebiegu, kolejne dobrej jakości średnio 70-80 tys. km przebiegu
 • sprężyny użyte na pierwszy montaż mogą wytrzymać od 100 do 200 tys. km przebiegu, kolejne dobrej jakości średnio 100 tys. km przebiegu
 • łączniki stabilizatora służą zazwyczaj od 100 do 150 tys. km, psuć mogą się nie tylko przeguby wchodzące w ich skład, ale także prowadzące je gumy.
 • tylna belka może mieć trwałość od 200 do 300 tys. km, w autach francuskich jest to mniej ze względu na problemy z łożyskami igiełkowymi.
 • kolumna macphersona, najpopularniejsze rozwiązanie, stosowane na przedniej osi, może wytrzymać od 100 do 200 tys. km przebiegu.

Ile kosztuje naprawa zawieszenia w samochodzie?

Co zrobić, jeśli w trakcie badania auta używanego przed zakupem okaże się, że samochód ma uszkodzone zawieszenie? Co zrobić, jeśli rzeczoznawca Motocontroler stwierdzi, że pojazd ma mocno zużyte zawieszenie i trzeba je bezwzględnie naprawić? Przede wszystkim trzeba policzyć, ile będzie kosztować naprawa. Załóżmy, że sprzedający oferuje auto za 40 tysięcy złotych, które jest bardzo atrakcyjne i nie ma innych wad, poza uszkodzonym zawieszeniem. Jeśli koszt naprawy zawieszenia wyniesie kilkaset złotych albo 3 tysiące złotych – czyż nie warto kupić takiego auta z drugiej ręki? Warto.

Tym bardziej, że raport z badania, wykonanego przez rzeczoznawcę Motocontroler może być podstawą do negocjacji cenowych. Sprzedający może opuścić cenę, aby kupujący mógł pokryć koszty naprawy.

Spójrzmy teraz na orientacyjne koszty naprawy poszczególnych elementów zawieszenia w samochodzie. Orientacyjne, albowiem ceny części zawieszenia zależne są od szeregu czynników, od marki producenta części, jakości części (część OEM jak na pierwszy montaż, zamiennik wysokiej jakości, zamiennik porównywalnej jakości), wielkości części (wahacz dolny w kształcie litery V z dwoma tulejami kosztuje więcej, niż niewielki wahacz w kształcie litery I), materiału (wahacze ze stopów aluminium są droższe od wahaczy ze stopów stali czy żeliwa), marki auta (części przeznaczone do aut rzadkich i luksusowych mogą być drogie), popularności modelu (do popularnych aut jest mnóstwo zamienników, przez co można kupić części w bardzo dobrej cenie). Ceny usług mechaników także zależą od wielu czynników, np. położenia warsztatu (w dużych miastach zazwyczaj jest drożej), tego, czy to warsztat autoryzowany czy niezależny, sposobu ustalania cen przez mechaników itd..

Można zlecić zakup części mechanikowi, jednak najlepsza metoda to samodzielny wybór i zakup części, a następnie zlecenie ich montażu w wybranym warsztacie. Jak idealnie dobrać części, żeby nie było pomyłek? W dobrych sklepach internetowych i stacjonarnych sprzedawcy dobierają części po numerze VIN.

Przykładowe części zawieszenia samochodowego:

Wahacze – koszt od 70 do 700 zł za sztukę. W przypadku regeneracji : koszt wymiany tulei-metalowo gumowej ok. 300 zł, koszt wymiany sworznia wahacza ok. 300 zł, obydwie czynności nie zawsze są możliwe, nie wszystkie modele wahaczy nadają się do naprawy. Wahacze aluminiowe – koszt od 1200 do 1700 zł za sztukę. Nie można w nich wymieniać tulei i sworzni, trzeba je montować w specjalistycznych serwisach. Koszt wymiany wahacza: od 70 do 200 zł.

Kakoula10, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Łączniki stabilizatora – koszt od 30 do 100 zł. Koszt wymiany do 100 zł.

Tylne belki w samochodach niemieckich, japońskich, włoskich i koreańskich. Wymienia się w nich uszkodzone wahacze wleczone (200-300 zł) albo tuleje metalowo gumowe (ok. 200 zł) plus ok. 300 zł za naprawę. Tylne belki w samochodach francuskich, które wymagają regeneracji łożysk igiełkowych, taka operacja kosztuje ok. 1000 zł.

Amortyzatory: od 70 do 200 zł za sztukę, wymiana ok. 100 zł.  

Sprężyny: od 60 do 200 zł za sztukę, wymiana ok. 100 zł.

O czym warto pamiętać? Zakup używanych części zawieszenia, pochodzących z demontażu, jest zabroniony przez prawo. Zgodnie z zasadami, powinno się wymieniać części na jednej osi, parami. A zatem dwa łączniki stabilizatora, dwa wahacze, dwie sprężyny, dwa amortyzatory. Po każdej naprawie zawieszenia trzeba ustawić geometrię zawieszenia, co kosztuje od 70 do 100 zł.

Sprawdź dobrze auto przed zakupem – rzeczoznawcy samochodowi Motocontroler pomogą Ci kupić dobre auto

Nie ryzykuj kupna samochodu używanego, który może zaskoczyć Cię bardzo wysokimi cenami naprawy. To się bardzo często zdarza. Musisz dokładnie poznać stan techniczny swojego auta przed zakupem. Zrobisz to, jeśli zlecisz kompleksowe badanie auta przed zakupem. Najwygodniejsza metoda to skorzystanie z oferty rzeczoznawców samochodowych Motocontroler.

Autor: Michał Lisiak

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.