Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Czy warto kupić auto z uszkodzonymi wtryskiwaczami?

Naprawa układu wtryskowego może być droższa, niż typowy, najczęściej sprowadzany do Polski samochód używany. Dlatego trzeba dokładnie poznać stan techniczny samochodu przed zakupem. Aby móc potem zdecydować, czy warto taki samochód kupić. W niniejszym wpisie sprawdzimy, czy uszkodzone wtryskiwacze (zapchane wtryski, lejące wtryski) oraz uszkodzona pompa wtryskowa wysokiego ciśnienia powinny odwieść od zakupu auta używanego.

Na rynku aut używanych mamy coraz więcej samochodów z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Wtryskiwacze pełnią w nim niezwykle ważną rolę, dawkując paliwo bezpośrednio do cylindrów. Z kolei pompy wtryskowe wysokiego ciśnienia mają za zadanie sprężanie paliwa (oleju napędowego w dieslach albo benzyny w benzyniakach) do bardzo wysokiego ciśnienia. Potem sprężone paliwo podawane jest do wtryskiwaczy.
Jest jeszcze jedno rozwiązanie, z którym kupujący mogą się spotkać, szukając auta używanego. To pompowtryski, albo pompowtryskiwacze. Jak sama nazwa mówi, łączą one w sobie funkcję pompy wtryskowej oraz wtryskiwacza, zamkniętego w jednym podzespole. Były też uważane za bardziej trwałe, niż wtryskiwacze. Jednak w porównaniu do wtryskiwaczy, miały bardzo duże rozmiary, co miało wpływ na wielkość silnika i kształt maski. Do tego powodowały problemy z konstrukcją i trwałością wałków rozrządu. Nie zapewniały też takiej oszczędności paliwa oraz elastyczności silnika, jak wtryskiwacze Common Rail.

Thilo Parg, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

W jakich silnikach można znaleźć wtryskiwacze bezpośredniego wtrysku paliwa?


• W każdym współczesnym silniku diesla. Układ wtryskowy będzie się składać albo z pompy wtryskowej wysokiego ciśnienia i wtryskiwaczy Common Rail, albo (w starszych samochodach) z pompowtryskiwaczy. To np. silniki TDI, CDI, HDi, D-4D, Multijet itd.
• W samochodach z małolitrażowymi silnikami benzynowymi (o zmniejszonej liczbie cylindrów i wysokiej mocy), z turbodoładowaniem. To np. jednostki TCe, TSI, Ecoboost, Multiair i inne.
• W nielicznych starszych silnikach benzynowych, bez turbodoładowania, np. GDI.
• W starszych samochodach sportowych, gdzie bezpośredni wtrysk może występować w połączeniu z turbiną albo kompresorem.

Pava, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Wady i zalety silnika z bezpośrednim wtryskiem paliwa

Diesle z bezpośrednim wtryskiem paliwa są oszczędne. W przypadku Common Rail także ciche i elastyczne. Pompowtryskiwacze z kolei zapewniają trwałość i oszczędność, ale nie tak dużą, jak w przypadku Common Rail.
Małolitrażowe benzyniaki z bezpośrednim wtryskiem paliwa są oszczędne w mieście. Jednak w trakcie jazdy po trasie zużywają sporo paliwa.

Duże pojemnościowo silniki z bezpośrednim wtryskiem paliwa (a także często z doładowaniem), stosowane w limuzynach i autach sportowych, z samej zasady są mocne i paliwożerne.

Największą wadą silnika z bezpośrednim wtryskiem paliwa jest konieczność wymiany zużytych wtryskiwaczy, a także często, pomp wtryskowych. Układ wtryskowy jest bardzo delikatny i podatny na zanieczyszczenia.

Jak rozpoznać auto z uszkodzonym układem wtryskowym wtrysku bezpośredniego?

Uszkodzone wtryskiwacze, uszkodzone pompowtryskiwacze a także uszkodzone pompy wysokiego ciśnienia dają podobne objawy awarii.
• Problemy z uruchamianiem silnika.
• Czarny dym z rury wydechowej, powodowany w przypadku tzw. lejących wtrysków, przelewających paliwo.
• Utrata mocy, gaśnięcie silnika na biegu jałowym.
• Bardzo duża utrata mocy przy większych prędkościach obrotowych – typowy objaw awarii pompy wysokiego ciśnienia.
• Zapisanie kodów błędów w pamięci sterownika.

Problemy z układem wtryskowym są wykrywane przez ekspertów Motocontroler, sprawdzających samochody przed zakupem. Nasi eksperci wpisują to w raporcie z badania auta i ostrzegają o tym klientów.

Aby precyzyjnie ustalić, czy winne awarii są wtryskiwacze, czy pompa wtryskowa, trzeba je zdemontować i poddać dokładnemu badaniu. Trudno oczekiwać od eksperta Motocontroler, aby ten rozbierał silnik samochodu podczas sprawdzania.

Panoha, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Jak naprawić auto z uszkodzonym układem wtryskowym wtrysku bezpośredniego?

Jest kilka metod, które mogą pomóc w usunięciu awarii układu wtryskowego.

Na początek wtryskiwacze.

Metoda pierwsza – zastosowanie środka chemicznego do czyszczenia układu wtryskowego. Taki środek kosztuje od 7 do 30 zł za opakowanie. Wlewa się go do baku, dobierając go do ilości paliwa. Może udrożnić zapchane wtryski.
Taką metodę z pewnością sprzedawca samochodu używanego zastosował sam.
Regularne stosowanie takich środków chemicznych pozwala na utrzymanie wtrysków w dobrym stanie.

Metoda druga – zastosowanie specjalnego środka czyszczącego do układu wtryskowego, w warsztacie samochodowym. Niezbędna jest specjalna pompa, którą się podłącza do układu paliwowego oraz specjalistyczny środek czyszczący. Takie czyszczenie wtrysków kosztuje kilkaset złotych. Jest skuteczne w przypadku zanieczyszczenia wtryskiwaczy.

Metoda trzecia – profesjonalna regeneracja wtryskiwaczy. W tym przypadku naprawa się wszystkie uszkodzenia wtryskiwaczy: zapchane, albo tzw. lejące wtryski, przelewające paliwo. Wtryskiwacze są badane na stanowisku probierczym (które jest bardzo drogie, tak samo, jak aparatura do naprawy wtrysków, dlatego dysponują nią tylko specjalistyczne firmy w Polsce). Przed badaniem wtryskiwacze są myte w myjce ultradźwiękowej. Następie, po badaniu, montuje się w nich nowe podzespoły w miejsce uszkodzonych.
Po zakończonej regeneracji, wtryskiwacze są ponownie testowane.
W ten sam sposób można regenerować pompowtryskiwacze.
Regeneracja wtryskiwacza albo pompowtryskiwacza kosztuje kilkaset zł za sztukę (600 – 800) w zależności od stopnia uszkodzenia i tego, czy mamy do czynienia z wtryskiwaczem elektromagnetycznym czy piezoelektrycznym.
Dobrze zregenerowany wtryskiwacz / pompowtryskiwacz powinien pracować bez problemu przez kolejne 100 lub nawet 150 tys. km przebiegu.

Metoda czwarta to po prostu montaż nowych wtryskiwaczy. Jeden nowy wtryskiwacz może kosztować od 1200 do 2500 zł za sztukę, w zależności od typu (elektromagnetyczny, piezoelektryczny), producenta i typu silnika.

Nowa pompa wtryskowa wysokiego ciśnienia kosztuje od kilku do nawet kilkunastu tys. zł. W tym przypadku także możliwa jest regeneracja, które może zamknąć się kwotą do 1000 zł.

Należy też pamiętać o kosztach dodatkowych. To montaż wtryskiwaczy i ich instalacja w sterowniku silnika. W przypadku pompy niezbędna może być wymiana rozrządu. Wszystko zależy od tego, jak pompa jest napędzana. Czy poprzez pasek/łańcuch rozrządu, czy poprzez zębatkę, przekazującą napęd z wałka rozrządu, czy w inny sposób.

Nozilla, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Czy zakup samochodu z uszkodzonym układem wtryskowym wtrysku bezpośredniego jest opłacalny?

Trzeba to wszystko dokładnie przeanalizować. Przede wszystkim trzeba sprawdzić dokładnie auto przed zakupem, korzystając z oferty Motocontroler. Nasi specjaliści wykryją wszystkie nieprawidłowości.

Następnie należy sprawdzić kod silnika i koszty regeneracji podzespołów, wtryskiwaczy i ewentualnie, pompy wtryskowej.
W przypadku wartościowego auta używanego, które kosztuje od 14 do 20 tys. zł, inwestycja kilku tys. zł w przywrócenie sprawności silnika może byłc opłacalne.
Tym bardziej w przypadku droższych, wartościowych pojazdów.

W przypadku chęci zakupu auta, wartego mniej niż 12 tys. zł, taka inwestycja może poważnie naruszyć finanse kupującego.

Trzeba pamiętać, że każde auto wymaga dodatkowych czynności serwisowych, które też kosztują. To np. wymiana wszystkich płynów i filtrów.

Warto przeczytać także wcześniejsze artykuły, w których poruszamy podobne tematy:
Czy warto kupić samochód z uszkodzoną turbosprężarką?
Czy warto kupić auto z zapchanym DPF?
Artykuły zawierają szereg przydatnych informacji, ważnych dla kogoś, kto chce kupić dobre auto używane.

Sprawdź dokładnie auto przed zakupem – skorzystaj z oferty Motocontroler

Zanim zdecydujesz się na zakup auta – zleć jego sprawdzenie przez specjalistów.
Skorzystaj z oferty Motocontroler.
Wybierz odpowiedni test, podaj dane samochodu, znajdującego się na terenie Polski. Nasz ekspert dojedzie gratis i dokładnie sprawdzi auto przed zakupem.

Otrzymasz dokładny raport z badania, krok po kroku opisujący stan techniczny samochodu. A do tego – minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej oraz osobistą opinię eksperta na temat auta (kupować czy nie kupować).

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.