Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler
Triki samochodowych oszustów

Gdzie szukać śladów korozji w samochodzie? Jak ukrywa się ślady rdzy?

W których miejscach korozja najczęściej atakuje nadwozie samochodu? W których miejscach rdza najczęściej atakuje podwozie samochodu? Czy poważne ataki korozji wpływają na bezpieczeństwo? Jak maskowane są ślady po atakach korozji?

Korozja to bez wątpienia największy wróg samochodów. Powierzchowne ataki korozji powodują, że każdy samochód traci swój urok. Jeśli nie zostaną w porę zatrzymane, rdza będzie atakować kolejne części metalowe. W końcu korozja może doprowadzić do tego, że samochód nie będzie zapewniał bezpieczeństwa w razie wypadku. Nie przejdzie nawet badań technicznych. I będzie trzeba go złomować. Dlatego tak ważne jest to, aby dokładnie sprawdzić samochód przed zakupem pod kątem występowania korozji. Tym bardziej, że wielu nieuczciwych sprzedawców stara się maskować ślady korozji przed kupującymi na różne sposoby. Niektóre z tych sposobów są nowe, inne są znane od wielu lat.

Czym jest korozja? Dlaczego atakuje samochody?

Korozja to proces stopniowego niszczenia metali, następujący pod wpływem oddziaływania chemicznego ze strony środowiska. Samochody są niszczone przez korozję elektrochemiczną. To proces, w którym na metale oddziaływają roztwory przewodzące prąd, przede wszystkim woda i wszystko, co ją zawiera (wilgotne powietrze, wilgotny piasek itd.). Silnie korozyjna jest również sól drogowa, którą zimą posypuje się drogi. Dzieje się tak dlatego, że sól drogowa chłonie wodę. Podobnie jak wilgotny piasek, błoto itd. Ataki korozji objawiają się na różne sposoby – mogą to być plamy, wżery, pęcherzyki, bąble, naloty i wiele innych. Korozja powoduje silne osłabienie powierzchni metalowych. Może być powodem powstawania dziur. Współczesne samochody produkowane są z cienkich blach – mają one najczęściej grubość od 0,6 do 2,5 milimetra. Wytrzymałość nadwozia i podwozia uzyskiwana jest na skutek odpowiedniego zaginania, formowania i wyciskania tychże blach w odpowiednie kształty. Niezatrzymana korozja potrafi sobie szybko poradzić z cieniutką blachą, wyżerając w niej dziury i powodując osłabienie całego elementu.
Dlaczego korozja atakuje samochody? Albowiem samochód jest stale narażony na wpływ warunków atmosferycznych. Działa na niego wilgotne powietrze, opady atmosferyczne, wilgotne podłoże (gdy auto jedzie po mokrej nawierzchni albo parkuje na trawie), kwaśne deszcze, wilgotny piasek i brud, osadzające się na podwoziu i nadwoziu. Teoretycznie, samochód jest zabezpieczany przez producenta na różne sposoby. Najczęściej blachy są cynkowane i pokrywane warstwami specjalnych środków chemicznych. Karoserię przed korozją powinna chronić także warstwa lakiernicza. Jednak w trakcie eksploatacji samochodu dochodzi do szeregu uszkodzeń warstw ochronnych. Właściciel samochodu może zdecydowanie wpłynąć na zabezpieczenie pojazdu przed korozją. Częste mycie nadwozia i woskowanie karoserii, mycie podwozia przynajmniej raz w roku, stosowanie środków zabezpieczających przed korozją, zwłaszcza podwozie – to wszystko skutecznie chroni pojazd przed zniszczeniami. Niestety, spora część właścicieli aut w ogóle nie dba o to, aby zabezpieczyć je przed korozją. Pomija nawet tak ważne czynności, jak regularne mycie auta. Do tego dochodzą jeszcze uszkodzenia pokolizyjne i powypadkowe, które powodują uszkodzenie fabrycznej warstwy ochronnej samochodu. Ataki korozji mogą być również wynikiem tego, że samochód jest po zalaniu albo po powodzi.

Photo by BiTurbo228 on Foter.com / CC BY

Czy poważne ataki korozji w samochodzie wpływają na bezpieczeństwo?

Poważne ataki korozji zdecydowanie wpływają na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Mocno skorodowane podwozie, podłużnice, skorodowane miejsca montażu zawieszenia, skorodowane miejsca montażu słupków do belek progowych kwalifikują samochód do kasacji. Takie auto nawet w razie niewielkiego wypadku może nie być w stanie ochronić kierowcy i pasażerów przed skutkami uderzenia. Dlatego, co jeszcze raz podkreślamy, tak ważne jest dokładne skontrolowanie stanu samochodu używanego przed zakupem. Auto może z zewnątrz prezentować się pięknie. Ale jego podwozie i bardzo ważne miejsca łączenia blach mogą być poważnie nadszarpnięte przez rdzę. Kupno takiego samochodu to przysłowiowe wyrzucenie pieniędzy w błoto. A przecież nie o to chodzi.
[reklama_analizator]

W których miejscach korozja najczęściej atakuje nadwozie samochodu?

Istnieją typowe miejsca ataków korozji na nadwoziu samochodu. Oczywiście, ataki korozji mogą występować w diametralnie innych miejscach, w konkretnym samochodzie. Wystarczy, że w danym miejscu doszło do uszkodzenia, związanego z wypadkiem albo kolizją. Typowe miejsca ataków korozji na nadwoziach samochodów osobowych to: progi, nadkola, dolna część drzwi, maska silnika, okolice podszybia, tylna klapa, okolice wlewu paliwa, miejsca pod listwami ochronnymi na drzwiach i bokach auta. W niektórych samochodach korozja może atakować dach – przede wszystkim okolice montażu relingów i anten. Naloty rdzy mogą również pojawiać się na śrubach i nakrętkach montażowych (np. pod maską) oraz zawiasach mocujących drzwi i klapy. Rdza może również znajdować się na podłodze auta, jeśli do środka samochodu dostawała się wilgoć.

https://unsplash.com/photos/RIcxSInwlis

W których miejscach korozja najczęściej atakuje podwozie samochodu?

Typowe miejsca, które korozja atakuje na podwoziu auta to krańce płyty podłogowej – belki progowe, miejsca montażu zawieszenia, podłużnice, miejsca łączenia blach, okolice kół. Rdza atakuje również elementy układu wydechowego, zwłaszcza rury i tłumik (efektem są nieszczelności i hałas podczas pracy silnika). Rdza może również atakować elementy zawieszenia. W skrajnych przypadkach może spowodować nieodwracalne uszkodzenia wahaczy i sprężyn zawieszenia.

Jak nieuczciwi sprzedawcy maskują ataki korozji?

Istnieje wiele sposobów maskowania ataków korozji, które są często stosowane przez nieuczciwych sprzedawców. Niektóre są trywialne, inne bardziej skomplikowane. Dziury i miejsca pokryte nalotami korozji są często maskowane naklejkami różnego rodzaju. Mogą to być także folie bezbarwne, albo w kolorze nadwozia. Rdza na podwoziu może być zamaskowana nałożeniem na zaatakowane części tak zwanego baranka – chemicznego zabezpieczenia antykorozyjnego. Zgodnie z zasadami, miejsce zaatakowane przez korozję powinno być dokładnie oczyszczone z rdzy (mechanicznie i chemicznie), zabezpieczone i dopiero wtedy zabezpieczone tzw. barankiem. W praktyce nieuczciwy albo nieświadomy sprzedawca może po prostu pokryć skorodowany element czarnym środkiem, maskując na długi czas jego uszkodzenia. Znana jest również praktyka z czasów PRL, zgodnie z którą podwozie samochodu spryskuje się starym, zużytym olejem silnikowym. Ma to chronić auto przed korozją. Bardziej zapobiegliwi kierowcy potrafią jeszcze po takim „spryskaniu” przejechać autem po szutrowej lub piaskowej drodze. Wówczas na podwoziu wytwarza się coś w rodzaju asfaltu…
Skorodowane miejsca mogą być również zamalowywane za pomocą zaprawek i farb w sprayu. W przypadku dziur do napraw stosowane są często szpachle i żywice z siatkami, z których „buduje się” nowe poszycie. I znów, zgodnie z regułami dobrych napraw, każde miejsce powinno być dokładnie pokryte środkiem zabezpieczającym przez korozją. Dopiero wtedy można je malować. W przeciwnym razie rdza znów się pojawi w danym miejscu. Co gorsza, niektórzy domorośli mechanicy stosują przedziwne i szkodliwe metody napraw. Na przykład wtryskują piankę montażową do wnętrza skorodowanych progów. Jaki jest tego efekt? Pianka chłonie wodę, próg dalej koroduje. A wraz z nim belki progowe, ważne dla konstrukcji samochodu.

Dokładnie sprawdzimy Twój samochód pod kątem występowania korozji!

Chcesz uniknąć kupna skorodowanego samochodu, który będzie źródłem nieustannych problemów technicznych? Chcesz uniknąć kupna samochodu, który nie będzie zapewniał odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w razie wypadku, bo jego konstrukcja będzie osłabiona przez korozję? Zleć kompleksowe sprawdzenie samochodu przed zakupem ekspertom z Motocontroler. Auto może znajdować się w dowolnym rejonie kraju. Nigdzie nie musisz jeździć. #Zostańwdomu i zleć sprawdzenie samochodu ekspertom. Otrzymasz kompletny raport z badania auta, wraz z kilkudziesięcioma zdjęciami i rekomendacją osoby, dokonującej sprawdzenia samochodu. Dzięki naszym ekspertom unikniesz kupna samochodu powypadkowego, uszkodzonego, z ukrytymi wadami.

[reklama_oferta]

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.