Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Jak kupić dobre auto używane w 2023 roku?

Kupno dobrego samochodu używanego w 2023 roku nie będzie należało do łatwych. Jeśli jednak kupujący będzie cierpliwy w swoich poszukiwaniach, a do tego skorzysta z pomocy specjalistów, sprawdzających auta przed zakupem, uda się kupić dobre auto używane.

Dlaczego kupno dobrego samochodu używanego jest trudne?

Największe problemy na rynku aut używanych w 2023 roku

Epidemia COVID 19 spowodowała cały szereg problemów dla gospodarek na całym świecie. W tym, między innymi, dla motoryzacji. Globalizacja okazała się błędem. Zahamowanie transportu surowców i części z Chin oraz innych krajów Dalekiego Wschodu pokazało skalę uzależnienia europejskiego przemysłu motoryzacyjnego. Najlepszym przykładem był kryzys półprzewodników. Teoretycznie, przez ten kryzys, na nowe auto w salonie trzeba czekać od 1 do 1,5 roku. Co to ma wspólnego z samochodami używanymi? Braki nowych aut sprawiły, że część klientów zrezygnowała z zakupu nowego samochodu. Wpływ na to miały z pewnością także podwyżki stóp procentowych, przez które znacząco wzrosły raty kredytów i leasingów samochodowych. Sprzedawcy, widząc większe zainteresowanie autami używanymi, znacząco podnieśli ceny.

Na Ukrainie wprowadzono kilkumiesięczne zwolnienie z cła i podatku od sprowadzania aut. Miało to na celu uzupełnienie strat, jakie powstały w trakcie trwającej wojny. Ukraińcy kupili sporo używanych aut w tym okresie.

Niepewność co do wysokości cen paliw, wysokości kredytów samochodowych, stanu gospodarek, braku części zamiennych do aut (zaczął być odczuwalny w ostatnich miesiącach) i wielu innych rzeczy sprawiła, że wiele osób zrezygnowało ze sprzedaży swojego auta używanego. Lepiej je naprawiać i przetrwać jeszcze kilka lat, niż wchodzić w coś zupełnie nowego, co może przynieść wysokie koszty i problemy. Przykładem mogą być nowsze diesle, spełniające normę Euro6. Od ponad roku rosną ceny Adblue, a co chwilę straszy się kierowców brakami tego płynu. Jeśli nie będzie AdBlue w zbiorniku, komputer sterujący nie pozwoli uruchomić samochodu.

Kryzys energetyczny i galopujące ceny energii całkowicie przekreśliły opłacalność zakupu samochodów elektrycznych.

W problemów korzystają oszuści. Widząc ogromną potrzebę aut na rynku, pozyskują najgorsze graty (bo dobre auta używane są drogie), szykują je do sprzedaży najtańszymi metodami (wielokrotnie opisywanymi na naszym blogu) i szukają naiwnych.

Dlatego kupno auta używanego jest trudne. Po prostu, trzeba go dłużej poszukać i przygotować się na nieco wyższy wydatek.

Philafrenzy, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Czy warto kupić nowe auto w 2023 roku, czy lepiej wybrać auto używane?

Kupno nowego auta w 2023 roku obarczone jest szeregiem poważnych problemów i niedogodności.
• Wspomniane braki aut u większości producentów. Na nowe auto trzeba czekać nawet 1,5 roku.
• Wyższe stopy procentowe spowodowały podwyższenie rat kredytów oraz leasingów.
• W salonach obecnie znajdują się przede wszystkim samochody z napędem hybrydowym (spalinowo – elektrycznym) oraz coraz liczniejsze samochody elektryczne. To bardzo drogie auta.
• Samochody nowe również zdrożały. I zdrożeją w najbliższej przyszłości, na skutek wprowadzenia nowych norm emisji spalin Euro 7.
• Wysokie koszty energii elektrycznej już nie stawiają pod znakiem zapytania ekonomiczny sens zakupu auta elektrycznego albo spalinowo – elektrycznej hybrydy. Tego sensu już po prostu nie ma.
• Nikt nie wie, jaki będzie stan gospodarek światowych. Kraje podnoszą się po kryzysie związanym z COVID. Świat zachodni powoli odwraca się od globalizacji, co powiedział wprost Joe Biden, prezydent USA. Przestawienie gospodarek na nieco inne tory, przeniesienie produkcji, znalezienie nowych dostawców – to wszystko będzie trwać latami. I przez lata będzie zamęt. Jest to bardzo dobry kierunek zmian. Jednak trzeba przetrwać okres przejściowy. Kryzys może spowodować bezrobocie. Do tego dochodzi inflacja, nadal wysoka. Kupno nowego samochodu może być bardzo dużym, zbyt dużym obciążeniem i zbyt dużym ryzykiem dla budżetu domowego albo firmowego.
• Do tego wszystkiego doszła wojna na Ukrainie i tlący się konflikt u wybrzeży Tajwanu.

Dobry samochód używany, kosztujący 10 – 20% ceny nowego auta, może wiernie służyć przez kilka lat. Jeśli jest to auto bezwypadkowe i dobrze serwisowane, pozbawione zespołów generujących wysokie koszty naprawy – koszty jego utrzymania będą niskie.
W starszym silniku benzynowym można bez problemu zamontować tańszą instalację gazową, aby móc tanio eksploatować pojazd.

AF557, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Jak kupić dobre auto używane w 2023 roku?

To, że jest kryzys, nie oznacza, że wszyscy mamy jeździć małymi samochodami, jak Cinquecento. Pamiętajmy, że małe samochody wcale nie są ekonomiczne. Podczas eksploatacji na krótkich trasach, taki mikrus, poruszający się na kołach o niewielkiej średnicy (im mniejsze kola, tym wyższe opory toczenia) może zużyć nawet 12 l/100km.

Kupujący musi się zastanowić, jakiego auta potrzebuje.
Warto przeczytać nasz artykuł sprzed 3 lat, w którym doradzamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego samochodu. „Jak wybrać idealne auto?”

Następnie należy wziąć pod uwagę to, czy będzie nas stać na utrzymanie danego pojazdu.
Tutaj znów warto przeczytać wcześniejsze artykuły na naszym blogu. Zaczynając od: „Drogie części zamienne. Czy będzie Cię stać na utrzymanie samochodu?

Później należy szukać pojazdu. Najwygodniej korzystając z popularnych portali ogłoszeniowych w Internecie. Każdy portal posiada rozbudowane wyszukiwarki, które pozwolą zawęzić wyniki.
Kolejny krok to rozmowa telefoniczna ze sprzedającym. O co zapytać sprzedającego?
Wyjaśniliśmy to w artykule: „O co pytać sprzedawcę samochodu używanego”.

Jeśli dane auto nam się podoba, sprzedawca udzielił satysfakcjonujących odpowiedzi i stać nas na zakup danego pojazdu – zlecamy sprawdzenie auta przez specjalistów. Najlepiej zlecić to rzeczoznawcom Motocontroler.
Auto może znajdować się w dowolnej części kraju, nie trzeba nigdzie jechać. Rzeczoznawca dojedzie na miejsce, przeprowadzi dokładne badanie auta (zgodne z wybranym przez klienta raportem) i prześle na mail skrupulatny wynik z badania, wraz ze swoją opinią oraz minimum kilkudziesięcioma zdjęciami w formie cyfrowej.
Jeśli auto okaże się dobre – zostaje już tylko negocjować cenę i kupować.
Jeśli auto będzie mieć akceptowalne problemy – należy sprawdzić koszt ich usunięcia w warsztacie (koszt części plus usługa) i… negocjować cenę ze sprzedawcą.

Pamiętajmy o tym, że budżet na zakup auta musi być dosyć elastyczny. Co to oznacza? Trzeba np. pamiętać, że po zakupie, auto będzie wymagać dodatkowych inwestycji. To np. ubezpieczenie, koszt rejestracji i przeglądu, wymiana wszystkich płynów i filtrów, ewentualne naprawy i regulacje, koszt zakupu nowych opon, akcesoriów (nawigacja, zabezpieczenie antykradzieżowe itd.).

Used car dealer, Weeley by David Smith, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Eksperci Motocontroler pomogą Ci kupić auto używane w 2023 roku!

A zatem – jeśli chcesz kupić dobre auto używane w 2023 roku, z pewnością Ci się to uda. Nie spiesz się. Szukaj spokojnie. Uważaj na okazje! Nieuczciwi handlarze stosują różne sztuczki, żeby przyciągnąć uwagę kupujących i aby zniechęcić ich do dokładnego badania auta przed zakupem.

Skorzystaj z pomocy ekspertów Motocontroler. Dokładne sprawdzenie pojazdu przed zakupem pozwoli Ci uniknąć oszustwa.

Szczęśliwego Nowego Roku 2023 i udanej transakcji zakupu dobrego auta!

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.