Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Jak wybrać idealnie auto z drugiej ręki? Jak sprawdzić auto przed kupnem?

Jak odpowiednio dobrać samochód do swoich preferencji oraz możliwości finansowych? Dlaczego tak ważne jest sprawdzenie samochodu przed zakupem? Jak to zrobić? Co trzeba zrobić, aby być zadowolonym z zakupu samochodu używanego?

Kupno samochodu używanego jeszcze przez wiele lat będzie jedynym rozwiązaniem dla większości polskich rodzin i singli. Co stoi na przeszkodzie w zakupie nowego samochodu? Oczywiście, zbyt niskie zarobki. W 2018 roku Polacy zarejestrowali po raz pierwszy 927 946 samochodów używanych, sprowadzonych z zagranicy. Do tego doszły jeszcze setki tysięcy transakcji, dotyczących kupna aut już zarejestrowanych wcześniej w Polsce (od polskiego właściciela). Dla porównania, w 2018 roku zarejestrowano 531 889 nowych samochodów osobowych. Trzeba pamiętać, że przygniatającą większość spośród nich kupiły firmy.

Zakup używanego samochodu – czy jest się czego wstydzić?

Czy osoba, nabywająca używane auto, może czuć się gorsza od kogoś, kto kupuje nowy samochód w salonie? Spójrzmy na kilka przykładowych sytuacji. Nowy samochód bardzo mocno traci na wartości. Po upływie pierwszych pięciu lat eksploatacji niektóre modele można sprzedać za mniej, niż połowę ceny, którą zapłaciło się w salonie. Tymczasem, za połowę ceny nowego, małego auta miejskiego, można kupić 8 – 9 letni, wygodny i komfortowy samochód klasy premium. Taki samochód może być świetnie wyposażony. Tymczasem wielu nabywców nowych aut musi dopłacać bardzo wysokie sumy za dodatkowe wyposażenie auta (np. kilkanaście tys. zł za system multimedialny o funkcjach typowego tabletu z GPS). I nie przekładają się one na wyższą cenę sprzedaży auta. Nabywca samochodu używanego jest również bogatszy o wiedzę, dotyczącą konkretnych modeli. Po kilku latach eksploatacji wiadomo już, które auta są wykonane dobrze, a które są mocno awaryjne i źle wykonane.
Nabywca i późniejszy użytkownik samochodu używanego wspiera również budżet kraju: kupuje części, korzysta z usług mechaników, tankuje, przeprowadza przeglądy w stacjach diagnostycznych, korzysta z myjni, kupuje różne akcesoria.
Nie ma się czego wstydzić, kupując auto używane. Trzeba tylko kupić je dobrze. Kluczowe jest dopasowanie odpowiedniego auta do swoich potrzeb. A potem, kiedy już wiadomo, co kupić, sprawdzenie samochodu przed kupnem, przeprowadzone przez profesjonalistów.

Jak dobrze kupić auto używane? http://www.motocontroler.com Źródło freepik.com

Jak wybrać idealnie samochód z drugiej ręki? Na co zwrócić uwagę?

Na funkcjonalność

Inne potrzeby ma singiel, inne małżeństwo, które ma dzieci i chce przewozić wózek dziecięcy oraz zakupy, a jeszcze inne przedsiębiorca, który potrzebuje samochodu z dużą przestrzenią bagażową i wygodnym dostępem do niej. Singiel nie potrzebuje kombi, a trzydrzwiowy, sportowy hatchback z pewnością nie sprawdzi się w roli auta rodzinnego.

Podatność na mody, kontra prawdziwe potrzeby

Od wielu lat w Europie panuje moda na samochody typu SUV i crossover. Takie auto przyda się komuś, kto mieszka pod miastem. Wysoki prześwit sprawdzi się na gorszych drogach. Po co samochód typu SUV osobie, która mieszka w centrum?

Na komfort

Dla jednych osób komfort to wygodne fotele, klimatyzacja i dobre audio. Takie wyposażenie mają dziś auta klasy B. Dla innych komfort to duża ilość miejsca w środku i w miarę miękkie zawieszenie. Sprawdzi się tutaj wiele kompaktów. Są też osoby, które będą oczekiwać dużej ilości miejsca, eleganckiego wykończenia, bardzo miękkiego, komfortowego zawieszenia oraz eleganckiej sylwetki zewnętrznej. Takie wymagania spełnią tylko samochody klasy D lub E.

Na napęd i przeniesienie napędu

Co ma być priorytetem? Niskie koszty eksploatacji (niskie spalanie), czy też wysokie osiągi? Silniki diesla są oszczędne, ale ich naprawy są bardzo, bardzo drogie. Małolitrażowe, turbodoładowane silniki benzynowe zużywają mało paliwa w mieście, ale na trasie są bardzo paliwożerne. Wolnossące jednostki benzynowe, o większej pojemności zużywają sporo paliwa w mieście, ale za to są bardzo oszczędne na trasach. Który wybrać? Trzeba zastanowić się, w jakim terenie auto będzie eksploatowane. Podobnie jest ze skrzyniami biegów. Automaty są wygodne, ale koszty napraw i serwisowania są wielokrotnie wyższe, niż w przypadku skrzyń manualnych.

https://www.freepik.com/free-photo/business-man-show-money-bank-note-make-financial-plan-invite-people-sell-buy-house-car-monetary-properties-loan-credit-insurance-concept_5072197.htm#page=1&query=buy%20car&position=48

Na własne możliwości finansowe

Kiedy już wiemy, co wybrać, np. kompaktowe kombi z silnikiem diesla, musimy poszukać modeli, które znajdują się w zasięgu naszych finansów. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko koszt zakupu, ale również koszt serwisowania oraz napraw (koszt części zamiennych i ich dostępność, stopień skomplikowania konstrukcji).

Na awaryjność danego modelu

Kupujący auto używane ma możliwość dokładnego sprawdzenia, jak sprawuje się dany model, dostępny na rynku od kilku lub kilkunastu lat. Jakie posiada typowe wady? Czy można je zaakceptować? Czy wystarczy przeprowadzić jedną konkretną naprawę, czy też eksploatacja takiego auta będzie udręką, ze względu na ciągłe problemy, np. z elektroniką albo korozją?

Na koszty po zakupie auta

Cena, jaką trzeba zapłacić za samochód, jego rejestracja i ubezpieczenie, a także koszty sprawdzenia przed zakupem to nie wszystkie wydatki. Zaraz po zakupie, w samochodzie trzeba przeprowadzić szereg czynności serwisowych: wymienić wszystkie płyny eksploatacyjne, wymienić filtry, przeprowadzić serwis układu klimatyzacji, zamontować nowy rozrząd wraz z pompą wody, przeprowadzić konserwację antykorozyjną podwozia, wyprać tapicerkę we wnętrzu. A to przecież nie wszystkie koszty, bo wiele aut może wymagać zakupu nowych opon, wymiany klocków i tarcz hamulcowych, naprawy zawieszenia, regulacji geometrii… I co gorsza, można również trafić na pojazd, który będzie wymagał tak kosztowych napraw, że przekroczą one cenę samochodu. Czy jest to możliwe? Oczywiście. Kosztowny remont całego wielowahaczowego (zwłaszcza z elementami aluminiowymi) zawieszenia, remont jednostki napędowej (np. wymiana panewek albo uszczelki pod głowicą), konieczność zamontowania nowych wtryskiwaczy i turbosprężarki, wymiana filtra cząstek stałych DPF lub FAP, uszkodzenia głowic radarowych i reflektorów, wykonanych w technologii LED po lekkiej kolizji, wymiana poduszek powietrznych, które zostały wystrzelone w wypadku, naprawa automatycznej skrzyni biegów, wymiana przekładni kierowniczej z elektrycznym wspomaganiem…
Jak tego uniknąć?

[reklama_analizator]

Kompleksowe sprawdzenie używanego samochodu – bez niego nie kupuj auta!

Samochód musi zostać przed zakupem dokładnie sprawdzony. Trzeba skontrolować jego pochodzenie, legalność, to, czy nie jest obciążony zastawem albo hipoteką. Kompleksowe sprawdzenie pojazdu przed kupnem pozwala uniknąć niemiłych niespodzianek i rozczarowań, a także bardzo wysokich wydatków w przyszłości.
Sprawdzenie samochodu przed kupnem powinno weryfikować takie rzeczy, jak sprawność działania poszczególnych układów, kompletność elementów odpowiedzialnych za oczyszczanie spalin, stan karoserii i podwozia, przeprowadzić diagnostykę komputerową, skontrolować stan płynów i ich poziom, wykonać jazdę próbną, sprawdzić, czy sprzedawca nie ukrywa powypadkowej przeszłości auta, albo innych niemiłych niespodzianek, takich jak np. zalanie.
Warto skorzystać z oferty firmy Motocontroler, która oferuje sprawdzenie samochodu przed kupnem przez doświadczonych specjalistów. Jest ich ponad 250. Co ważne, sprawdzenie auta przed kupnem odbywa się w dowolnym miejscu kraju (bez doliczania kosztów dojazdu), albowiem Motocontroler ma swoich pracowników w każdym województwie. Zatem można bez problemu zlecić sprawdzenie samochodu przed kupnem, dotyczące pojazdu, wystawionego do sprzedaży na drugim końcu Polski, bez konieczności samodzielnego wyjazdu w to miejsce. Sprawdzenie samochodu przed kupnem odbywa się do 24 godzin od przyjęcia zlecenia (jest to również zależne od sprzedawcy, z którym termin sprawdzenia musi zostać ustalony przez pracownika firmy Motocontroler).

Jak przebiega w praktyce sprawdzanie pojazdu przed kupnem? Eksperci Motocontroler badają karoserię auta miernikiem wysokiej klasy (wykrywa się w ten sposób ślady malowania i szpachlowania po wypadkach, kolizjach i atakach korozji), sprawdzają stan poszczególnych układów pojazdu, przeprowadzają diagnostykę komputerową, weryfikują w trakcie jazdy poprawność pracy silnika, skrzyni biegów, zawieszenia, układu kierowniczego i układu kierowniczego, kontrolują poprawność pracy wyposażenia kabiny (w tym klimatyzacji), przeprowadzają także oględziny auta na stacji diagnostycznej, gdzie można dokładnie zweryfikować stan zawieszenia i układu kierowniczego, stan amortyzatorów, a także wykryć ewentualne ataki korozji na podwoziu. Osoba, zlecająca sprawdzenie samochodu przed kupnem, otrzymuje po zakończonym badaniu dokładny raport o stanie pojazdu, z szeregiem zdjęć (od 50 do 200), a także z osobistą opinią eksperta na temat danego pojazdu. To bardzo wygodne rozwiązanie, a równocześnie, konieczne. Kompleksowe sprawdzenie samochodu przed zakupem pozwala na uniknięcie ogromnych strat finansowych, jakie pociągnie za sobą zakup pojazdu powypadkowego, bardzo mocno zużytego, albo pełnego ukrytych wad, których typowy nabywca w żaden sposób nie wychwyci. Obecnie na rynku znajduje się całe mnóstwo preparatów chemicznych, które skuteczne maskują różne uszkodzenia. Na przykład preparaty zagęszczające olej silnikowy potrafią skutecznie (na pewien czas) zamaskować pukanie panewek, zużywanie ogromnych ilości oleju silnikowego i dymienie. I są bardzo często używane przez nieuczciwych sprzedawców.


Jak dobrze kupić auto używane? http://www.motocontroler.com Źródło freepik.com

Podsumowując – jak idealnie wybrać samochód używany?

Po pierwsze, znaleźć markę i model, która będzie nam najlepiej odpowiadać pod względem funkcjonalności, wyposażenia, komfortu i ceny. Po drugie – wytypować najciekawsze oferty aut z ogłoszeń. Przeprowadzić rozmowy z właścicielami. Po trzecie – zlecić dokładne badanie techniczne wybranego pojazdu, a jeśli będzie miało ono pozytywny wynik, przeprowadzić negocjacje cenowe. Rynek samochodów używanych w Polsce jest pełen niebezpieczeństw, ale nie można go demonizować. Naprawdę, można bardzo dobrze kupić używane auto i być z niego zadowolonym przez lata. Trzeba tylko odpowiednio postępować w złożonym procesie zakupu.

[reklama_oferta]

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.