Motocontroler Logo
Inspekcje aut przed zakupem

Kupno samochodu używanego – dlaczego warto zwrócić uwagę na opony i felgi?

Kiedy kupujemy samochód używany, musimy zwrócić uwagę także na stan opon i felg. Dlaczego? To elementy, które są drogie. W przypadku zakupu samochodu z zużytymi oponami albo felgami, nabywcę czeka duży wydatek. Stan opon i felg może też sporo powiedzieć o innych problemach samochodu.

Felgi wraz z oponami tworzą koła samochodu. Felgi są zamocowane do piast kół. Jedni producenci stosują śruby, a inni nakrętki mocujące. Koła to jedna część samochodu, która ma styczność z nawierzchnią drogi. W dodatku powierzchnia tej styczności jest naprawdę niewielka. Wielokrotnie porównywano ją do kartki papieru. Zatem stan felg i opon jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa jazdy. Opony wpływają na długość drogi hamowania, kierowalność, sprawne przenoszenie mocy z silnika na koła, a także w pewnym stopniu, na komfort jazdy samochodem. Nawet najlepiej wyposażone auto , mające na pokładzie najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa, nie zatrzyma się w odpowiednim miejscu, jeśli na kołach będą opony z bardzo niskim bieżnikiem, albo opony niedostosowane do określonego sezonu.

Pohled 111, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Ile kosztują nowe opony do samochodu osobowego?

Zakup kompletu nowych opon to całkiem spory wydatek. Osoba kupująca używane auto musi liczyć się z koniecznością zakupu jednego (jeśli zdecyduje się na wielosezonowe) lub dwóch kompletów opon (zimowych i letnich).

Ile kosztują nowe opony? Policzmy 4 sztuki, albowiem w wielu autach nie stosuje się już koła zapasowego, tylko koło dojazdowe, albo specjalny zestaw do łatania przebicia (umożliwiający jedynie dojazd do warsztatu, a nie samodzielną naprawę przebitej opony).
Aby można było łatwiej porównać, sprawdzimy tylko ceny opon całorocznych.
Samochód miejski klasy A rozmiar 165/55 R14
Klasa ekonomiczna: opony chińskie 750zł, opony polskie 800zł, opony czeskie 900 zł.
Klasa średnia: opony koreańskie 880 zł, opony niemieckie 960zł, opony belgijskie 1000 zł.


Limuzyna klasy Drozmiar 215/55 R16
Klasa ekonomiczna: opony chińskie 1350 zł, polskie 1400 zł, hinduskie 1500zł, koreańskie 1600 zł.
Klasa średnia: opony niemieckie 1920 zł, koreańskie 2000 zł, fińskie 2100 zł.


SUV klasy C (kompakt) – rozmiar 225/65 R17
Klasa ekonomiczna: opony włoskie 1600 zł, chińskie 1600 zł, polskie 1900 zł.
Klasa średnia: opony japońskie 2200 zł, europejskie 2400 zł.
Klasa premium: opony japońskie 2500 zł, europejskie 2600 zł.

Zakup samych opon do nie wszystko. Należy jeszcze pamiętać o:
• Montażu opon: średnio 100 zł za komplet plus ewentualne koszty dodatkowe, np. prostowania felg. Im większy rozmiar, tym koszt wymiany jest wyższy.
Wyższy jest też koszt wymiany opon w aucie, które jest wyposażone w bezpośredni system TPMS (czyli z nadajnikami w wentylach).
• Ustawienie geometrii zawieszenia: średnio 80 – 100 zł.

Przeczytaj również: Co skrzypi w zawieszeniu samochodu?

Samochód z oponami typu Run Flat (Run on Flat) czy warto kupić?

W samochodach premium montowane są często opony typu Run Flat. To specjalny rodzaj opon, które po przebiciu umożliwiają dojazd do warsztatu (na ograniczoną odległość i z ograniczoną prędkością), nawet wtedy, gdy w oponie ciśnienie spada do zera.
Często taka opona po przebiciu nadaje się do wymiany na nową.

Opony typu Run Flat są bardzo drogie. Dla osoby, którą stać na zakup nowego auta premium, to nie jest duży wydatek. Ale dla kogoś, kto kupuje 10 – letnią limuzynę, cena opon może być sporym, niemiłym zaskoczeniem.

Spójrzmy na opony do popularnej niemieckiej limuzyny w rozmiarze 225/55 R17.
Najtańsze ekonomiczne kosztują 650 zł/sztuka. Jednak są to opony chińskie. Trudno wyobrazić sobie, że kierowca kupuje auto premium i jeździ na ekonomicznych, chińskich oponach.
Najtańsze opony znanej włoskiej marki w tym rozmiarze, w technologii Run Flat kosztują 1000 zł / sztuka.

Pava, Italy, CC BY-SA 3.0 IT <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/it/deed.en>, via Wikimedia Commons

Ile kosztują nowe felgi do samochodu osobowego?

Konieczność wymiany felg w samochodzie to także spory wydatek dla kierowcy, kupującego auto używane.
• Felga stalowa w rozmiarze 14 cali, do auta miejskiego, kosztuje od 190 do 250 zł za sztukę.
• Felga stalowa w rozmiarze 16 cali, do limuzyny klasy D, kosztuje od 200 do 600 zł za sztukę.
• Felga aluminiowa w rozmiarze 16 cali, do limuzyny klasy D, kosztuje od 420 do 1000 zł za sztukę.

Felgi stalowe mogą być mocno skorodowane i pokrzywione. Felgi aluminiowe mogą być uszkodzone mechanicznie, pościerane, a nawet pospawane.

Warto pamiętać, że we współczesnych oponach bezdętkowych najmniejsze ślady korozji na obrzeżach felg (stalowych i aluminiowych) będą powodować wycieki powietrza z opony.

Stan felg i stan opon – co może powiedzieć o kondycji samochodu?

Stan opon może sporo powiedzieć o samochodzie. Np. nierówno starty bieżnik może ostrzegać o problemach ze źle ustawioną geometrią, albo amortyzatorami.
Skorodowane felgi mogą ostrzegać o tym, że pojazd jest po zalaniu, albo powodzi.
Uszkodzone mechanicznie felgi aluminiowe mogą z kolei ostrzegać o tym, że auto uczestniczyło w wypadku, albo często jeździło po dziurach z dużą prędkością.

Tokumeigakarinoaoshima, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Nieuczciwi handlarze – co mogą robić z oponami i felgami w aucie wystawionym do sprzedaży?

W przypadku starszych aut handlarze mogą montować do nich opony, albo kompletne koła, pozyskane ze szrotu, z demontażu. Często zdarza się, że auto ma dwie różne opony na jednej osi (co jest zabronione przez prawo).
Handlarz może także zdemontować wartościowe felgi z oponami, żeby sprzedać je osobno.
Odnowienie skorodowanych felg stalowych albo aluminiowych jest bardzo proste i nie wymaga wielkiego wysiłku. Handlarz może wyczyścić felgi najprostszym środkiem, a potem pokryć je farbą – gumką (gumą w sprayu), która nie wymaga idealnie przygotowanego podłoża, jak typowy lakier.

Przed zakupem auta warto sprawdzić datę produkcji opony. Nie powinno się jeździć na oponach starszych niż 10 lat od daty produkcji. Data produkcji jest wybita na boku każdej opony, w formie 4 – ro cyfrowego kodu. Dwie pierwsze cyfry oznaczają kolejny tydzień roku, dwie kolejne cyfry rok.
• Przykład: kod 2412 oznacza, że opona została wyprodukowana w 24 – tym tygodniu 2012 roku.

Opony naprawiane w nieskończoność – to spore zagrożenie

Naprawdę niewiele osób wie, że oponę można naprawiać tylko 3 razy. I to tylko wtedy, gdy kolejne uszkodzenia występują w diametralnie innych rejonach opony.
Jest jeszcze inne zagrożenie. Na portalach aukcyjnych można kupić zestawy do samodzielnych napraw opon. Nietrudno sobie wyobrazić, jaka jest ich skuteczność w porównaniu do naprawy wykonanej w warsztacie.

Z powyższych powodów, nabywca samochodu używanego powinien być przygotowany na konieczność zakupu nowych opon, a czasami także felg. Warto o tym pamiętać przy planowaniu wydatków, dotyczących zakupu samochodu z drugiej ręki.

Przeczytaj również: Kupno używanego samochodu jest bardziej opłacalne, niż zakup fabrycznie nowego. A do tego jeszcze… Obecnie trzeba czekać na nowe auto rok, albo dłużej…

Pava, Italy, CC BY-SA 3.0 IT <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/it/deed.en>, via Wikimedia Commons

Sprawdź dokładnie samochód przed zakupem – skorzystaj z oferty Motocontroler

Jeśli chcesz poznać dokładnie stan używanego samochodu przed zakupem – skorzystaj z oferty rzeczoznawców Motocontroler.
Sprawdź jak wygląda przykładowy raport z badania samochodu przed zakupem, sporządzony przez eksperta firmy Motocontroler.

Wybierz odpowiedni test. Podaj dane samochodu. Auto może znajdować się w dowolnej części kraju. Nasz ekspert sprawdzi samochód w najbliższym możliwym terminie.
Po zakończonym badaniu otrzymasz kompleksowy raport, dokładnie opisujący stan techniczny pojazdu. Do raportu dołączone zostanie minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej, a także osobista opinia eksperta na temat pojazdu (czy warto kupić).

[reklama_oferta]

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.