Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Mycie samochodu – jak wpływa na stan auta używanego?

Jedni kierowcy twierdzą, że mycie samochodu to czynność zbyteczna. I nie robią tego wcale. Inni myją samochód regularnie, ale robią to źle. Jeszcze inni cierpią na manię czystości i myją auto nawet w trakcie silnych mrozów, powodując szok termiczny, który potem kończy się uszkodzeniami lakieru. Jak mycie samochodu wpływa na stan auta używanego? Czy samochód w ogóle trzeba myć? Jak myć samochód, żeby zrobić to dobrze i nie powodować uszkodzeń lakieru?

Każde zaniedbanie dotyczące samochodu mści się później na jego kolejnym właścicielu. Dotyczy to zaniedbań serwisowych, na przykład zaniechania terminowej wymiany oleju silnikowego i oleju przekładniowego oraz filtrów. Kolejny właściciel auta zbierze owoce w postaci problemów ze zniszczonym silnikiem, osprzętem silnika (np. turbosprężarką) i skrzynią biegów.
Dotyczy to także zaniedbań w kwestii dbałości o lakier.

Lakier we współczesnych samochodach jest delikatny!

Warstwa lakiernicza sprawia, że samochód błyszczy i wygląda uroczo.
Wyblakły, łuszczący się, porysowany lakier sprawia, że samochód traci na wyglądzie i na wartości.
Warstwa lakiernicza pełni ona funkcję ochronną, zabezpieczając karoserię pojazdu przed korozją. Kiedy ulegnie uszkodzeniu, pojawiają się zewnętrzne naloty korozji.

Lakier we współczesnych samochodach wymaga szczególnej dbałości. Dlaczego? Po pierwsze jest delikatny. Na mocy przepisów UE ze składu lakierów samochodowych (i nie tylko) wyeliminowano szereg składników (między innymi ołów). Teraz lakiery są bardziej ekologiczne i bardziej bezpieczne dla zdrowia lakierników. Równocześnie, są one o wiele mniej trwałe. Przez to są bardziej podatne na uszkodzenia.

Warstwy lakiernicze we współczesnych autach są cieniutkie, nawet rzędu 40 mikrometrów. We współczesnym samochodzie nakłada się trzy: warstwę podkładu, warstwę lakieru bazowego (z kolorem i dodatkami metalizującymi) a także warstwę lakieru bezbarwnego, stanowiącego zewnętrzny płaszcz, nadający równocześnie połysk.
Dlaczego warstwy są tak cieniutkie? Można przyjąć, że producenci samochodów chcą oszczędzać na lakierowaniu. Bo też jest drogie. Jeśli lakier wytrzyma 7 – 8 lat, w odpowiednim stanie, to dobrze. To wystarczy. Najdłuższy okres gwarancji na samochód to obecnie 5 lat. Producent samochodu nie ma interesu w tym, żeby nabywca jego auta jeździł nim 20 lat.

Wpływ na przyspieszone zużycie współczesnych lakierów ma także pogoda. Spójrzmy na typową pogodę w ciągu ostatnich kilku lat. W trakcie lata mamy prawdziwe upały, kiedy lakier piecze się jakby był wypiekany żywym ogniem. Zimy są łagodne, ale zdarzają się konkretne mrozy, poniżej 15 st. C.

Franzl61, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Myć samochód, czy nie myć?

Oczywiście, że samochód należy myć. Zwiększona ilość wilgoci, w połączeniu z zanieczyszczeniami niesionymi przez wodę (błoto, kurz itd.) powoduje korozję elektrochemiczną. A to nie wszystko. W trakcie jazdy o auto rozbijają się owady, które wydzielają kwasy, niszczące lakier. Na lakierze osadzają się różnej maści pyły i kurz. Ptasie odchody zasychają i powodują powstawanie białych plam na lakierze bezbarwnym. W dolnej części auta osadzać się może smoła z dróg niskiej jakości, błoto, pył z klocków hamulcowych i wiele innych zanieczyszczeń. W trakcie zimy dochodzi do tego jeszcze sól drogowa.

Regularne mycie auta usuwa zanieczyszczenia z karoserii auta.

Błędy podczas mycia samochodu

Kiedy nowy nabywca ogląda auto używane, często patrząc pod światło, widzi okręgi na lakierze. To tak zwane hologramy. Skąd się biorą? Powstają podczas mycia auta. Ich powodem są cząsteczki piasku.

Kiedy auto jest myte ręcznie, za pomocą gąbki, należy stosować metodę na dwa wiadra. Jedno wiadro zawiera szampon z wodą, a drugie czystą wodę. Do czego służy drugie wiadro? Do płukania gąbki, zanim zanurzy się ją we wiadrze z wodą i szamponem. Dzięki temu eliminuje się cząsteczki piasku. I nie powstają hologramy.
Źródłem hologramów mogą być też myjnie automatyczne, szczotkowe. Tam tez mogą pojawić się drobinki piasku.

Ryski na szybach auta również mogą być spowodowane myciem samochodu za pomocą brudnej gąbki.

Małe ryski na lakierze mogą być dziełem szczotek. Do dziś w sklepach można znaleźć wiele modeli szczotek, przeznaczonych do mycia nadwozia samochodu. Ale szczotka nie nadaje się do mycia nadwozia. Szczotką można umyć felgi i progi auta pod spodem.
Do mycia samochodu powinno się stosować miękką gąbkę.

Mycie samochodu za pomocą myjki wysokociśnieniowej jest bardzo wygodne. Jednak do mycia auta powinno się stosować myjki niegenerujące bardzo wysokiego ciśnienia (są to specjalne myjki do aut). Druga sprawa – nie można zbytnio zbliżać końcówki dyszy do lakieru. Woda pod tak dużym ciśnieniem także może uszkodzić lakier, zwłaszcza w starszym samochodzie.

Przeczytaj również: Zakonserwowane podwozie – to plus czy minus auta używanego?

MarkScottAustinTX, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Quick detailer – szybki sposób na porysowanie karoserii?

W sprzedaży można znaleźć wiele środków, typu quick detailer. Producenci piszą, że można je stosować na lekko zabrudzony lakier. Czyli wystarczy spryskać nadwozie, przetrzeć, poczekać minutę, wypolerować – i już nadwozie błyszczy.
Zastanówmy się przez chwilę. Polerując w ten sposób nadwozie, kierowca znów używa kurzu, piasku i wszystkich innych zanieczyszczeń, jakie są na karoserii.

Nadwozie zawsze należy umyć. Dopiero później, po wyschnięciu nałożyć na nie quick detailer i wypolerować. Wtedy będzie efekt lustra – i zadowolenie.

[reklama_analizator]

Mycie auta w trakcie zimy

Czasami w trakcie lekkiego mrozu można spotkać w myjniach osoby, które myją auta… To prosty sposób na spowodowanie szoku termicznego i uszkodzenie lakieru. Bo samochód wyjedzie z myjni i cała woda na nim zamarznie.

Auto warto umyć, gdy temperatura jest wyższa, niż 10 st. C. Co ważne, stosując wodę o nieco wyższej temperaturze (nie gorącą). Potem w trakcie chłodnych dni lakier trzeba chronić, trzymając auto pod dachem, albo zakładając na nie pokrowiec. Wtedy się nie zabrudzi i nie osiądzie na nim szadź. Ani śnieg.
Mycie auta w trakcie zimy gorącą wodą, spowoduje szok termiczny dla lakieru. To może być przyczyną jego uszkodzeń w przyszłości.

MarkScottAustinTX, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Mycie samochodu w trakcie gorących dni

Wszelakie zabiegi pielęgnacyjne – mycie, woskowanie itd. – przeprowadza się na chłodnym lakierze. Nigdy na rozgrzanym przez promienie słońca.
Samochód trzeba postawić w cieniu. Kiedy jego nadwozie ostygnie, można myć i woskować.
Polewanie nagrzanego przez słońce lakieru zimną wodą będzie mieć podobny skutek, jak mycie auta w trakcie zimy. Efekty: jak w poniższym linku.

Przeczytaj również: Czy warto kupić auto na którym łuszczy się lakier bezbarwny?

Nieuczciwy handlarz maskuje ślady zużytego lakieru

W sklepach znaleźć można całe mnóstwo środków, które na pewien czas, mniej lub bardziej skutecznie, pozwolą zamaskować ślady zużytego lakieru.
Najczęściej używane przez handlarzy są pasty lekkościerne, z woskiem. Ich stosowanie jest łatwe, gdy używa się polerki, nawet najtańszej. Taka pasta ściera zewnętrzną część lakieru i równocześnie, nadaje mu połysk.
W ten sposób można zamaskować to, że np. różne elementy nadwozia mają inny odcień (w samochodach po wypadku, łatanych częściami blacharskimi z demontażu). Ale zazwyczaj można to zrobić w autach, które są pokryte lakierami w podstawowych kolorach (czerń, biel, granat, standardowy czerwony).

Głębokie rysy można zamaskować kolorowym woskiem. Markery do malowania rys to nieskuteczna narzędzie, które co najwyżej brudzi nadwozie, a nie kryje uszkodzenia.

FOTO:FORTEPAN / Erdei Katalin, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Sprawdź auto przed zakupem, korzystając z pomocy specjalistów Motocontroler

Jeśli chcesz uniknąć oszustwa, musisz dokładnie sprawdzić auto przed zakupem. Zleć to specjalistom z Motocontroler. Wybierz Test Maxi z oferty Motocontroler i podaj dane auta, które ma być sprawdzone przed kupnem. Nasz specjalista dokona sprawdzenia już w 24 godziny od zgłoszenia (jeśli umożliwi to sprzedawca samochodu).
Sprawdź, co zawiera kompleksowe badanie samochodu przed zakupem, znane jako Test Maxi. Po zakończeniu testu otrzymasz dokładny raport, opisujący krok po kroku stan techniczny samochodu. Będą tam też wyniki badania grubości powłoki lakierniczej. Do raportu dołączone będzie minimum kilkadziesiąt zdjęć.

To profesjonalna i najwygodniejsza forma dokładnego sprawdzenia samochodu przed kupnem.

[reklama_oferta]

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.