Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Oświetlenie ledowe zewnętrzne. Oświetlenie ledowe wewnętrzne w samochodzie

Reflektory LED – jak są zbudowane? Dlaczego stosuje się oświetlenie LED w samochodach? Jak działa oświetlenie LED w samochodach? Dlaczego warto sprawdzić oświetlenie LED w samochodzie używanym przed zakupem? Oświetlenie LED pozwoliło na wprowadzenie szeregu pozytywnych zmian do świata motoryzacji. Dlaczego stosuje się oświetlenie LED? Ma ono kilka zalet.
* Trwałość. Diody LED cechują się znacznie większą trwałością, niż standardowe żarówki. w praktyce powinno się to przekładać na znacznie większą niezawodność, co zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo na drodze. Wyższa trwałość diod sprawia także, że istnieje mniejsze ryzyko utraty oświetlenia deski rozdzielczej.
* Małe wymiary diod.
* Niski pobór prądu. Nawet 10-krotnie mniejszy, niż w przypadku standardowych żarówek samochodowych. A to wpływa na
* Możliwość projektowania zupełnie nowych kształtów reflektorów. To dzięki reflektorom LED pojawiły się eleganckie, albo fantazyjne rozwiązania w dziedzinie projektowania oświetlenia zewnętrznego.
* Możliwość zapewnienia przez jeden reflektor całego szeregu funkcji (kierunkowskaz, doświetlanie zakrętów itd.).
* Światła LED nie wymagają stosowania skomplikowanego, mechanicznego układu regulacji reflektorów, jak ma to miejsce w przypadku reflektorów ksenonowych. Nie trzeba także stosować układu oczyszczania szyb reflektorów.

Samochodowe oświetlenie LED ma całe mnóstwo zalet. Ale nie ma rzeczy idealnych. Oświetlenie LED jest narażone na działanie wilgoci i drgania, które powodują jego uszkodzenia. Koszty wymiany kompletnych reflektorów, wykonanych w technologii LED, są bardzo wysokie.

Photo by seanavigatorsson on Foter.com / CC BY-NC-SA

Dioda LED – serce oświetlenia LED

Dioda LED to inaczej dioda luminescencyjna (LED – Light Emitting Diode, ang.). Dioda LED zamienia energię elektryczną na światło. Dioda LED to równocześnie półprzewodnik i źródło zimnego światła.


Standardowa, najprostsza dioda LED (jak na zdjęciu poniżej) zbudowana jest z:
* Chipu LED
* Obudowy odbłyśnika, połączonej z katodą
* Złotego przewodu, połączonego z anodą
* Soczewki z tworzywa sztucznego.

Photo by tudedude on Foter.com / CC BY-NC-SA

Diody LED na przestrzeni lat poddawane były zmianom konstrukcyjnym, mającym na przykład na celu zwiększenie mocy światła. W zamian za to jednak trzeba było rozwiązać problem, związany z odprowadzaniem ciepła, powstającego podczas pracy diody LED wysokiej mocy. W tym celu zaczęto stosować metalowe podstawy, radiatory i inne rozwiązania.

Diody wysokiej mocy mogą być małe i płaskie, zapewniając konstruktorom szerokie pole do projektowania reflektorów i oświetlenia.
Obecnie stosuje się kilka rodzajów diod LED wysokiej mocy. To między innymi:
* Diody LED SuperFlux – są najlepsze do oświetlania powierzchniowego;
* Diody SMD – Surface Mounted Device – mogą składać się z kilku chipów, które można montować do obwodów drukowanych, albo do modułów przyłączeniowych;
* Diody High Power – montuje się je najczęściej na metalowych rdzeniach, które mają za zadanie odprowadzać ciepło. Ze względu na możliwość zasilania prądem do 1000mA, mogą świecić bardzo intensywnym światłem;
* Diody COB – Chip On Board (na zdjęciu poniżej) – mocuje się je bezpośrednio do płytek obwodu drukowanego. Cechują się bardzo wysoką mocą światła. Nie potrzebują soczewkowych układów optycznych. Kąt promieniowania światła jest bardzo duży.

Photo by Razor512 on Foter.com / CC BY

Zewnętrzne oświetlenie LED w samochodzie – rodzaje

* Reflektory w pełni wykonane w technologii LED – to rozwiązanie, które jest stosowane w najnowszych samochodach. Można je jednak znaleźć w kilkuletnich samochodach używanych. Początkowo reflektory w pełni wykonane w technologii LED montowano tylko w autach premium. Obecnie wyposaża się w nie także samochody klasy średniej wyższej i kompaktowej.
Reflektory w pełni wykonane w technologii LED są w pełni wielozadaniowe. Pełnią bardzo wiele funkcji. Bardzo często ich działanie jest sprzężone z systemami ADAS. Dzięki temu reflektory w pełni wykonane w technologii LED mogą samodzielnie dobierać intensywność świecenia (aktywować poszczególne moduły/chipy świetlne), aby zapewniać maksymalne pole widzenia dla kierowcy i równocześnie, nie oślepiać innych użytkowników drogi.

Sercem reflektora w pełni wykonanego w technologii LED jest matryca, na której znajdują się różne moduły oświetleniowe, wykonane w technologii LED.
Za przykład posłuży nam reflektor, wykonany w technologii LED, stosowany w jednym z luksusowych aut europejskich.
W jego skład wchodzą:
* spirala świetlna, wykonana z modułów LED, która pełni rolę świateł pozycyjnych (światło białe);
* Kierunkowskaz w bocznej części reflektora, wykonany z dużego modułu w kolorze pomarańczowym;
* Światła zakrętowe, składające się z 4 chipów, umieszczone w dolnej, wewnętrznej części reflektora. Światła zakrętowe są uaktywnianie po uruchomieniu kierunkowskazu i wykonaniu skrętu kierownicą (system doświetlania zakrętów);
* Światła do jazdy po autostradzie, umieszczone w górnej, wewnętrznej części reflektora, wykorzystujące 4 chipy świetlne;
* Światła drogowe, umieszczone w górnej, środkowej części reflektora, wykorzystujące dwa moduły, po 4 chipy świetlne;
* 10 pojedynczych modułów świetlnych (każdy wykorzystuje 2 chipy świetlne), aktywowanych w razie potrzeby. 3 moduły świetlne w zewnętrznej części reflektora, odpowiadają za świecenie daleko, 3 moduły świetlne w wewnętrznej części reflektora, odpowiadają za świecenie blisko, 3 moduły świetlne w środkowej części reflektora zapewniają podstawowe oświetlenie.
Stosuje się cały szereg innych rozwiązań. Na przykład jedna spirala świetlna może pełnić rolę świateł pozycyjnych, krótkich i kierunkowskazu.

Dlaczego warto sprawdzić takie światła przed zakupem? Reflektory wykonane całkowicie w technologii LED są bardzo drogie. Reflektory są nienaprawialne i nierozbieralne. W razie awarii (najczęściej dochodzi do przepalenia diod, który zaczynają mrugać lub świecić słabiej), albo w razie uszkodzenia mechanicznego (w kolizji/wypadku) należy wymienić cały reflektor. Koszt jest bardzo wysoki – od 1600 zł (w przypadku aut kompaktowych) do nawet kilku tys. zł w przypadku aut luksusowych.
W Polsce działają firmy, które podejmują się napraw reflektorów LED.

Photo by harry_nl on Foter.com / CC BY-NC-SA

* Reflektory częściowo wykonane w technologii LED
W tego typu reflektorach stosuje się standardowe żarówki a także światła DRL, wykonane w technologii LED, przeznaczone tylko do jazdy dziennej.

* Światła DRL (LED do jazdy dziennej), będące oryginalnym wyposażeniem samochodu.
Światła DRL można wykorzystywać tylko i wyłącznie w trakcie dnia. Nie wolno ich używać po zmierzchu. Nie wolno ich stosować (w trakcie dnia) w czasie deszczu lub mgły, o czym wielu kierowców zapomina. Pozwalają one na bardzo minimalne zmniejszenie obciążenia alternatora.

Dlaczego warto sprawdzić ich stan przed zakupem? W razie awarii ich wymiana może być droga (np. 300 zł za jeden reflektor). Plusem jest to, że zostały zamontowane we właściwy sposób.

Photo by FiveD2 on Foter.com / CC BY-NC-ND

* Światła DRL (LED do jazdy dziennej), będące nieoryginalnym wyposażeniem samochodu.
Wielu kierowców samodzielnie montuje światła do jazdy dziennej DRL, albo zleca ich montaż w warsztacie. W wielu przypadkach montowane są światła bardzo niskiej jakości, które powodują, że samochód jest słabo widoczny.
Światła do jazdy dziennej DRL powinny zostać zamontowane w określony przez przepisy sposób. Przepisy określają np. wysokość, na jakiej światła należy zamontować.

Dlaczego warto sprawdzić ich stan przed zakupem? Światła niskiej jakości mogą mrugać, a także świecić bardzo słabo. Ich niewłaściwe podłączenie do instalacji elektrycznej auta może być źródłem szeregu problemów.

Photo by wing hwang on Foter.com / CC BY-ND

* Nieoryginalne, przednie reflektory LED. Zamontowane w ramach tzw. tuningu optycznego. Reflektory tego typu mogą nie mieć odpowiedniej homologacji (np. w przypadku sprowadzania ich z Chin). Mogą świecić w niewłaściwy sposób, a barwa światła może być niewłaściwa (światło niebieskie zamiast białego). Mogą być zamontowane w nieodpowiedni sposób, ze względu na problemy z montażem (mogą nie pasować w miejsce oryginalnego reflektora).

* Zamienniki (retrofity) standardowych żarówek samochodowych H4 i H7.
To żarówki (diody) LED, mające na celu zastąpienie standardowych żarówek halogenowych.
Ich montaż jest w Polsce i w całej Europie zabroniony przez prawo. Z drugiej strony są zalecane przez wielu specjalistów, albowiem nie oślepiają i zapewniają lepsze oświetlenie.
W wielu przypadkach mogą wymagać przeróbek w tylnej części reflektora, albowiem są duże i w tylnej części retrofitów znajdują się radiatory oraz wentylatory.

Photo by seanavigatorsson on Foter.com / CC BY-NC-SA

* Tylne lampy, wykonane w całości, albo częściowo w technologii LED.
Teoretycznie, powinny wystarczyć na całe życie samochodu. W praktyce, lampy tego typu przepalają się, albo wraz z wiekiem, spada jasność świecenia.

Wymiana kompletnej lampy może być bardzo droga (część nierozbieralna), dlatego warto sprawdzić dokładnie jej stan przed zakupem.

Photo by Sicnag on Foter.com / CC BY

* Diody LED, montowane w tylnych lampach jako zamienniki standardowych żarówek np. P21W. Bardzo duża dostępność żarówek LED sprawia, że wielu kierowców montuje zamienniki standardowych żarówek.

Dlaczego warto sprawdzić takie lampy przed zakupem? Wiele modeli żarówek nie zapewnia odpowiedniej intensywności świecenia.

* Diody LED do oświetlenia rejestracji samochodu. Są bardzo często stosowane. Warto sprawdzić, czy zastosowano diody świecące na biało, czy też niedozwolone, świecące na niebiesko albo z innym kolorze.

* Nieoryginalne, tylne lampy LED, tzw. tuningowe. Zamontowane w ramach tzw. tuningu optycznego. Lampy tego typu mogą nie mieć odpowiedniej homologacji (np. w przypadku sprowadzania ich z Chin). Mogą świecić w niewłaściwy sposób, a barwa światła może być niewłaściwa (światło niebieskie zamiast białego). Mogą być zamontowane w nieodpowiedni sposób, ze względu na problemy z montażem (mogą nie pasować w miejsce oryginalnego reflektora). W razie problemów (niska intensywność świecenia, przepalenie diod) trzeba będzie wymienić obydwie tylne lampy (zawsze są sprzedawane w kompletach), co znacznie zwiększa koszt.

Photo by G · RTM on Foter.com / CC BY-NC-ND

Wewnętrzne oświetlenie LED w samochodzie – rodzaje

* Oryginalne oświetlenie wewnętrzne LED – oświetlenie przednie i tylne a także deski rozdzielczej. Należy sprawdzić poprawność pracy, zwłaszcza w przypadku oświetlenia deski rozdzielczej. Diody są tanie, ale ich wymiana skomplikowana (należy zdemontować wiele elementów deski), przez co koszt naprawy jest wysoki.

* LED-owe zamienniki standardowych żarówek (np. C5W). Duża dostępność oświetlenia na rynku sprawia, że wielu kierowców wymienia standardowe żarówki na LED. Dzięki temu zmienia się barwa światła (np. na jasną zimną) i znacząco polepsza sie intensywność świecenia. Poza tym zmniejsza się obciążenie akumulatora w trakcie korzystania ze świateł podczas postoju. Należy sprawdzić poprawność pracy żarówek. Zamiana żarówek standardowych na LED, przy odpowiednim dobraniu zamienników, nie wymaga żadnych zmian konstrukcyjnych ani konieczności przeróbek, np. we wnętrzu lamp oświetlenia kabiny.

Photo by Unofficial Audi Blog on Foter.com / CC BY-NC

* Oświetlenie tuningowe LED – fani tuningu stosują dodatkowe oświetlenie wnętrza (podświetlenie dołu auta, podświetlenie drążka zmiany biegów) albo inne kolory podświetlenia deski rozdzielczej. Stosowanie tego typu rozwiązań w aucie świadczy o ingerencjach w układ elektryczny, a także o sportowej (a najczęściej pseudosportowej) eksploatacji auta.

Sprawdź dokładnie samochód przed zakupem, korzystając z pomocy ekspertów

Jak dokładnie sprawdzić auto przed zakupem, aby uniknąć oszustwa? Jak dokładnie sprawdzić samochód przed kupnem, aby dokładnie poznać stan techniczny pojazdu?

Sprawdzanie samochodu

Po pierwsze: należy sprawdzić, czy pojazd jest bezwypadkowy. Można to zrobić całkowicie za darmo na naszej stronie https://www.historiaszkod.pl
Potrzebny jest tylko numer VIN. Po wpisaniu go w odpowiednią rubrykę, w ciągu kilku minut otrzymamy informację, czy auto miało jakieś szkody (czyli, w praktyce, czy uczestniczyło w wypadku, odnotowanym przez jego ubezpieczyciela).
Jeśli sprzedawca auta nie chce podać numeru VIN, zalecamy zrezygnować z zakupu.

Po drugie: warto zlecić sprawdzenie auta przed zakupem naszym rzeczoznawcom z Motocontroler. Zachęcamy do wyboru testu MAXI, który pozwala na dokładne sprawdzenie pojazdu. Nasi eksperci dokonają oględzin, jazdy próbnej, sprawdzenia auta na wybranej przez nich stacji diagnostycznej, a także badania grubości lakieru profesjonalnym miernikiem i przeprowadzenia diagnostyki komputerowej. W trakcie kontroli stanu technicznego auta sprawdzone zostanie również jego oświetlenie. Po zakończonym badaniu, nasz ekspert prześle dokładny raport i minimum kilkadziesiąt zdjęć, a także swoją opinię na temat sprzedawanego pojazdu.

[reklama_oferta]

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.