Porady ekspertów Motocontroler

Samochody hybrydowe w Polsce. Jaki samochód hybrydowy wybrać?

Jakie używane samochody hybrydowe można kupić w Polsce? Ile kosztuje używany samochód hybrydowy w Polsce? Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu hybrydowego? Jak sprawdzić samochód hybrydowy przed zakupem?

Samochody hybrydowe to pojazdy, w których zastosowano kombinowany napęd.
Napęd hybrydowy składa się z:
– silnika spalinowego (najczęściej benzynowego, jedynie francuskie firmy eksperymentowały z silnikami diesla w napędach hybrydowych), pełniącego rolę głównego napędu, napędu równorzędnego, albo pomocniczego (np. do napędzania prądnicy, ładującej akumulatory);
– silnika bądź silników elektrycznych, pełniącego rolę napędu wspomagającego silnik spalinowy, samodzielnie napędzającego koła, zastępującego alternator i rozrusznik;
– baterii litowo – jonowej (w autach współczesnych) albo akumulatorów trakcyjnych (w starszych samochodach). W najnowszych autach baterie mogą być ładowane bezpośrednio z gniazdka 230V, albo z szybkiej ładowarki;
– skrzyni biegów, najczęściej automatycznej bezstopniowej albo planetarnej;
– specjalnych sterowników.
Więcej o samochodach hybrydowych można przeczytać tutaj: Jak działają auta hybrydowe?

Photo by JLaw45 on Foter.com / CC BY

Zainteresowanie samochodami hybrydowymi w Polsce stale rośnie

Tak, to prawda. Zainteresowanie samochodami hybrydowymi w Polsce rośnie. Ale nie do końca jest to tak, jak przedstawia to wiele mediów. W mediach, nie tylko motoryzacyjnych, pojawia się wiele artykułów, z których wynika, że Polacy coraz chętniej kupują auta hybrydowe. Takie artykuły najczęściej pojawiają się na początku roku, kiedy są już dane o sprzedaży samochodów z poprzedniego roku.

W pierwszych trzech kwartałach 2020 roku, w Polsce sprzedano 38 866 samochodów z napędem hybrydowym. To wzrost o 37,1 %, w stosunku do roku 2019.

Czy faktycznie, polscy klienci docenili samochody hybrydowe, że sprzedaż się zwiększyła? Nie.

Po pierwsze, producenci samochodów mają nałożony kaganiec przez Unię Europejską. Jeśli ich auta nie spełnią wyśrubowanych norm emisji spalin, nie uzyskają homologacji. Przez to ich sprzedaż na terenie UE będzie niemożliwa. Dlatego każdy producent ma w swojej ofercie auta hybrydowe, które np. coraz częściej zastępują diesle. Wybór aut ze standardowymi silnikami benzynowymi i zwłaszcza, diesla, jest coraz mniejszy. A hybryd jest coraz więcej.
Po drugie, na samochody z silnikami diesla nakładane są w wielu krajach Europy różne zakazy, np. w wielu miastach nie można wjechać do centrum. I odwrotnie, auta hybrydowe są promowane, na przykład mogą bez problemu i w niektórych miejscach, za darmo, parkować w mieście.

Ludzie chcą kupować samochody hybrydowe, ponieważ chcą jeździć taniej (ze względu na niższe zużycie paliwa), a także chcą parkować za darmo w centrach miast. Niektórzy nabywcy biorą także pod uwagę kwestie ekologiczne. Wiele mówi się o tym, że w autach hybrydowych bardzo wolno zużywają się elementy układu hamulcowego, co ma wpływ na niższe koszty eksploatacji. Tak naprawdę jednak wymiana tarcz i klocków hamulcowych nie obciąża zbytnio budżetu kierowcy. Za to trzeba pamiętać o tym, że samochód hybrydowy będzie wymagał na przykład wymiany oleju przekładniowego w automatycznej skrzyni biegów. Wymiana dynamiczna oleju przekładniowego kosztuje kilkaset złotych.

O czym trzeba pamiętać? Fabryczne dane o zużyciu paliwa bardzo rzadko sprawdzają się w rzeczywistości. Rzeczywiste zużycie paliwa jest niemal zawsze dużo wyższe.

Nas najbardziej interesują samochody używane. Każdego roku do Polski sprowadzanych jest około miliona aut używanych z Unii Europejskiej. I jest wśród nich coraz więcej samochodów hybrydowych. Typowe auto używane, sprowadzane do Polski, ma najczęściej od 11 do 13 lat. Zatem wśród miliona aut używanych, sprowadzanych do kraju, znaleźć można przede wszystkim hybrydy starszego typu.

Co jest ważne przy zakupie auta? Samochód hybrydowy także może być powypadkowy. Samochód hybrydowy wykorzystuje drogie podzespoły (np. skrzynia automatyczna bezstopniowa, akumulatory trakcyjne albo litowo – jonowe), których naprawa może być bardzo droga. Trzeba znaleźć specjalistyczny serwis, który może przeprowadzić naprawę auta hybrydowego. Samochód hybrydowy także może być skorodowany, może mieć uszkodzone zawieszenie, wymagające wymiany. Samochód hybrydowy mógł być wykorzystywany przez taksówkarza, albo przedstawiciela handlowego.
Jednym z plusów aut hybrydowych jest na przykład to, że większość samochodów hybrydowych wykorzystuje benzynowe silniki spalinowe z pośrednim, wielopunktowym wtryskiem paliwa. Są to w większości przypadków jednostki o dużej pojemności i małej mocy, przez co można liczyć na ich wysoką trwałość.

 

Photo by Rd. Vortex on Foter.com / CC BY

Samochody hybrydowe w Polsce

W styczniu 2021 roku, w największym motoryzacyjnym portalu ogłoszeniowym w Polsce, na klientów czekało ponad 200.000 ofert sprzedaży aut osobowych. Wśród nich znajdowało się 5100 ofert sprzedaży aut z napędem hybrydowym.

Najtańszym samochodem z napędem hybrydowym była Toyota Prius z 2001 roku, oferowana w cenie 8500 zł. Opis auta od razu wskazuje na to, że mamy do czynienia z handlarzem. Tak samo zresztą jak przebieg – równe 200 tys. kilometrów w 20 letnim samochodzie.
Najdroższym samochodem używanym z napędem hybrydowym był Porsche Panamera z 2018 roku, oferowany za 390.000 zł. Auto miało 9600 km przebiegu.

W cenie do 15.000 zł można było wybierać spośród 18 samochodów. To przede wszystkim Toyoty Prius i Hondy Civic.
W cenie od 16.000 do 30.000 zł można było wybierać spośród 196 aut. Znajdziemy wśród nich hybrydowe Toyoty Yaris, Toyoty Auris, Lexusy CT, Toyoty Prius, Hondy Insight, Hondy Jazz, Peugeoty 3008 i Peugeoty 508.
W cenie od 31.000 do 50.000 zł można było wybierać spośród 495 aut. Wśród nich znajdują się takie modele, jak Lexus 450h, Toyota Auris, Toyota Prius, Toyota Jazz, Ford C-Max, Ford Mondeo, Fiat 500, Lexus CT200, Opel Ampera i KIA Niro.
W cenie od 51.000 zł do 75.000 zł można było wybierać spośród 656 aut. Wśród nich znaleźć można hybrydowe Toyoty RAV4, Toyoty Prius, Toyoty Corolle, Volvo V60, Toyoty CH-R, Toyoty Auris, Fordy Fusion, Suzuki Vitara, Lexusy IS, Lexusy RX i Fordy C-Max.

Jaki samochód hybrydowy wybrać?

Auto dostosowane wielkością i komfortem do potrzeb kupującego.
Hybrydę z silnikiem benzynowym, z wielopunktowym wtryskiem paliwa;
Samochód wykorzystywany przez osobę prywatną;
Auto bezwypadkowe;
Auto z prawdziwym przebiegiem;
Samochód znanego producenta, do którego można łatwo dostać części zamienne;
Samochód dokładnie sprawdzony przed zakupem przez specjalistę.

Photo by codepo8 on Foter.com / CC BY

Sprawdź samochód hybrydowy przed zakupem!

Chcesz kupić samochód hybrydowy? Musisz go dokładnie sprawdzić przed zakupem. Nasz przykład pokazał, że oferty sprzedaży samochodów hybrydowych stanowią ok. 2,5% wszystkich ofert. To, że są rzadkie, nie oznacza, że ich sprzedażą nie zajmują się nieuczciwi handlarze. W poprzednich artykułach opisywaliśmy, w jaki sposób handlarze pozyskują samochody i w jaki sposób działają nieuczciwi handlarze samochodów.

Nieuczciwy handlarz samochodów mógł okazyjnie pozyskać auto z napędem hybrydowym na szrocie, na autoplacu, na aukcji samochodów powypadkowych, albo od klienta prywatnego.
Taki samochód został w najtańszy sposób odświeżony i przygotowany do sprzedaży. Handlarz umiejętnie zamaskował jego wady. A następnie wystawił go do sprzedaży jako „bezawaryjnego japończyka, serwisowanego do końca w ASO”.

Chcesz tego uniknąć?

Sprawdzanie samochodu

Po pierwsze: sprawdź samochód hybrydowy po numerze VIN w naszym serwie https://www.historiaszkod.pl. Jeśli sprzedawca nie zamieszcza numeru VIN w ogłoszeniu i nie chce dać Ci numeru VIN – zrezygnuj z zakupu.
Serwis www.HistoriaSzkod.pl pozwala na prawdziwie darmowe sprawdzenie powypadkowej historii auta. W ciągu kilku minut, zupełnie za darmo, dowiesz się, czy samochód, który Cię interesuje, miał jakieś szkody, zanotowane przez ubezpieczycieli na całym świecie.


Jeśli okaże się, że Twoje wymarzone auto hybrydowe jest bezwypadkowe, możesz przejść dalej.

Zleć sprawdzenie samochodu przed zakupem ekspertom z Motocontroler. W całym kraju działa 250 specjalistów, znających dokładnie sztuczki handlarzy samochodów. Dzięki nam, wiele osób uniknęło oszustwa. Tysiące osób cieszą sie z zakupu samochodu używanego, który jest sprawny i bezwypadkowy.
Wybierz test MAXI, a nasz ekspert dokładnie sprawdzi Twoje auto hybrydowe. W ramach testu zostanie wykonane między innymi badanie grubości powłoki lakierniczej profesjonalnym miernikiem a takze niezwykle ważne w przypadku auta hybrydowego, podłączenie do profesjonalnego komputera diagnostycznego. Samochód zostanie sprawdzony na wybranej przez naszego eksperta stacji diagnostycznej, a także w trakcie jazdy próbnej. Nasz ekspert dokona dokładnych oględzin pojazdu, a także sprawdzi działanie jego wyposażenia. Działamy na terenie całego kraju – Twoje wymarzone auto może znajdować się w dowolnej części Polski.

Sprawdź dokładnie samochód hybrydowy przed zakupem! Nie daj szansy oszustom!

[reklama_oferta]