Porady ekspertów Motocontroler

Polskie auta elektryczne – czy mamy się czym popisać?

Polska jest jednym z największych producentów części samochodowych na świecie. W Polsce działają także zakłady (montownie) produkujące auta takich marek jak Fiat, Lancia i Volkswagen. Polska nadal nie ma swojej własnej marki samochodów osobowych. Czy elektromobilność może to zmienić? Czy powstaną polskie auta elektryczne?

Elektromobilność jest bardzo silnie promowana w UE i w wielu innych krajach świata, co sprawia, że niemal wszystkie koncerny samochodowe wprowadzają do swoich ofert samochody elektryczne. Do końca nie wiadomo, czy faktycznie auta elektryczne wyprą standardowe samochody spalinowe z ulic. Niczego nie można być pewnym, albowiem elektromobilność wiąże się z szeregiem kontrowersji.

  • Jedną z nich, podstawową, są wysokie ceny samochodów i stale rosnące ceny prądu elektrycznego, co stawia pod znakiem zapytania opłacalność zakupu i eksploatacji pojazdu elektrycznego.
  • Przykładem może być ostatnia podwyżka uprawnień do emisji CO2, mająca bezpośredni wpływ na ceny energii elektrycznej w Polsce. Pod koniec 2020 roku cena za tonę wynosiła 32,7 euro, tymczasem 7 maja 2021 roku – już 50 euro.

Elektromobilność ma też pozytywne strony.

Jedną z nich jest to, że na rynku motoryzacyjnym, na którym do tej pory „rządziło” kilkanaście koncernów motoryzacyjnych, pojawiły się setki nowych producentów prawdziwych samochodów i pseudosamochodów. Na przykład trzy lub czterokołowych pojazdów z tworzywa, z napędem elektrycznym, nie spełniających żadnych norm bezpieczeństwa.

Czy Polska wykorzysta swoją szansę i czy w Polsce powstaną producenci samochodów elektrycznych?

Może tak być. Naszym zdaniem możliwe są trzy scenariusze.

  • Scenariusz pierwszy: polskie firmy wyprodukują atrakcyjne auta z napędem elektrycznym. Ceny tych aut i ceny prądu będą na akceptowalnym poziomie, a klienci będą je kupować.
  • Scenariusz drugi: rząd (naśladując całą UE) nałoży tyle podatków na pojazdy spalinowe i na paliwa, że ludzie zostaną zmuszeni do zakupu aut elektrycznych, bo spalinowe znikną z salonów. Jest to bardzo prawdopodobny scenariusz. Być może część Polaków zdecyduje się wtedy na zakup polskiego auta elektrycznego.
  • Scenariusz trzeci: rząd (naśladując całą UE) nałoży tyle podatków na pojazdy spalinowe i na paliwa, że ludzie zostaną zmuszeni do zakupu aut elektrycznych. Polacy, mając do wyboru mnóstwo modeli samochodów elektrycznych znanych koncernów motoryzacyjnych i alternatywę w postaci znacznie tańszych aut z Dalekiego Wschodu (z Chin, Tajwanu) będą inwestować pieniądze w sprawdzone pojazdy i ich tańsze odpowiedniki np. z Chin. Produkcja polskich aut elektrycznych będzie marginalna, albo żadna.

Polskie auta elektryczne – czy mamy się czym popisać?

Czy mamy jakiś potencjał, którym możemy się pochwalić w dziedzinie produkcji samochodów elektrycznych? Nie. Na terenie Polski produkowane są baterie do samochodów elektrycznych (koreański koncern LG), mało znaczące części do silników samochodów elektrycznych (Volkswagen), inwestycje zapowiada chiński producent (części do aut elektrycznych, nie określono, jakie).

A jak wygląda dotychczasowy dorobek polskich firm, polskich inżynierów i polskich konstruktorów w dziedzinie samochodów elektrycznych?

Autorstwa Producent pojazdów elektrycznych – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=97361212

Melex – najsłynniejsza polska marka pojazdów elektrycznych

Bezsprzecznie, największą gwiazdą polskiej elektromobilności są pojazdy marki Melex. Są one znane na całym świecie. Polskie pojazdy elektryczne produkowane są w Mielcu od 1971 roku. Początkowo produkowała je Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego. Po prywatyzacji, producentem pojazdów elektrycznych jest firma Melex A&D Tyszkiewicz.

Firma Melex nie produkuje typowych samochodów, tylko pojazdy pasażerskie (np. turystyczne), bagażowe (np. na lotniska) i użytkowe (specjalne, transportowe, do sprzątania itd.). Cieszą się one zasłużoną renomą.

Zbigniew Kopeć – najsłynniejszy polski twórca samochodów elektrycznych

Pan Zbigniew Kopeć nie posiada fabryki samochodów elektrycznych. Ale samodzielnie zbudował wiele jeżdżących aut z napędem elektrycznym. Precyzując, nie zbudował, a przebudował.

Zbigniew Kopeć to znany gdański inżynier, który już w 2000 roku zarejestrował samochód elektryczny własnej produkcji (własnej przeróbki). Od tego czasu inżynier zajmuje się usługowym przerabianiem standardowych samochodów spalinowych na elektryczne (czyli konwersją).

Elektryczny Fiat Cinquecento i elektryczny Fiat Seicento

Niewiele osób wie, że na terenie Polski produkowano już auta elektryczne. Były to elektryczne wersje popularnych modeli, produkowanych w polskim zakładzie Fiat. Obie powstały w ilości ok. 100 sztuk.

  • Fiat Cinquecento Elettra był produkowany w latach 1992 – 1996. Od standardowego Cinquecento odróżniał go napęd (silnik elektryczny o mocy 12,5KM) oraz źródło zasilania (baterie olowiano – żelowe), które miało ogromny wpływ na wzrost masy auta. Elektryczne Cinquecento miało zasięg do 100 km. Samochód był tylko 2 osobowy.
  • W 1998 Fiat wyprodukował elektryczną wersję Fiata Seicento – Fiat Seicento Elettra. Tym razem auto było dostępne w wersji 4 – osobowej, ale także, jako 2 – osobowy van. Źródłem napędu był silnik elektryczny o mocy 40KM, który przekazywał napęd na tylną oś. Źródłem zasilania było 18 akumulatorów kwasowo – ołowiowych. Zasięg auta wynosił do 80 kilometrów.

Projekty, projekty, projekty…

Na przestrzeni lat powstało też kilkanaście projektów polskich samochodów elektrycznych. Co pewien czas, w przestrzeni medialnej pojawiają się elektryzujące informacje o nowych projektach. Wywołują one lawinę komentarzy, a po kilku miesiącach znikają.
Jest jednak kilka projektów, o których trzeba wspomnieć.

  • Pierwszy samochód elektryczny powstał w Polsce w 1959 roku. Nie był to co prawda samochód osobowy, tylko małe auto dostawcze Stal 158 SA-1, wyprodukowany w Stalowej Woli. Zasięg auta wynosił do 80km, a źródłem zasilania były akumulatory kwasowo – ołowiowe. Auto nie weszło do produkcji.
  • Melex Elektro City Car – to pierwsze polskie osobowe auto elektryczne. Samochód powstał w 1973 roku, z wykorzystaniem podzespołów Fiata 126p. Auto miało futurystyczny wygląd, jak na swoje czasy. Zasięg pojazdu wynosił do 70km, a pojazd mógł transportować do 3 osób.
  • W 1979 roku, na antenie programu „Sonda” zaprezentowano elektryczną wersję Fiata 125p pickup z napędem elektrycznym. Auto oferowało zasięg do 80km.
    • Sporo nadziei wiązano z firmą Romet, która chciała wprowadzić do produkcji własny pojazd elektryczny Romet 4E, dwuosobowy. Jednak w 2012 roku z produkcji zrezygnowano. Firma Romet zaczęła sprowadzać do Polski chińskie samochody elektryczne.
  • ELV001 to prototyp polskiego auta elektrycznego, powstały w Mielcu, w 2016 roku. Zbudowało go konsorcjum 5 firm. Jednak auto nie weszło do produkcji. Samochód powstał bowiem w „celu zdobycia doświadczenia przez małe i średnie firmy przy projektowaniu i produkcji aut elektrycznych”. Czterosobowe auto miało zasięgo do 150km.
  • Ursus Elvi to prototyp dostawczego auta elektrycznego. Prace nad samochodem rozpoczęto w 2015 roku. W 2018 auto miało wejść do produkcji. Z projektu zrezygnowano.
  • Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji Bosmal z Bielska Białej opracował elektryczną wersję Fiata 500, z zasięgiem do 102 kilometrów, z baterią litowo – jonową jako źródłem energii. Nie wiadomo, po co, skoro Fiat sam produkuje elektryczną wersję modelu 500.
  • Ixar to samochód elektryczny, zbudowany przez firmę Proto Cars z Nysy. Mikrosamochód jest zasilany z baterii trakcyjnych, a elementy zewnętrzne nadwozia wykonano z tworzywa sztucznego.
  • Vosco S106EV to elektryczna wersja auta o nazwie Syrenka, produkowanego przez firmy AMZ Kutno oraz Polfarmex. Elektryczną wersję Syrenki zaprezentowano w 2019 roku. Auto ma być napędzane przez silnik elektryczny o mocy 156KM. Źródłem zasilania ma być bateria litowo – jonowa o mocy 31,5 kWh, co powinno przełożyć się na zasięg ok. 250 kilometrów. W 2020 roku zbudowano kilka egzemplarzy próbnych.
  • Izera to państwowa marka polskich samochodów elektrycznych. Marka została stworzona przez spółkę ElektroMobility Poland, którą powołano w 2016 roku. Spółka została założona przez 4 polskie koncerny energetyczne: Enea, Energa, PGE i Tauron.
    Początkowo EMP miało produkować małe elektryczne auto miejskie. w 2020 roku zaprezentowało dwa prototypy, zaprojektowane przez włoskich stylistów z firmy Torino Design. Był to SUV oraz hatchback. Nie było to samochody gotowe do jazdy czy testów, tylko prototypy pokazowe. W 2021 poinformowano o budowie fabryki Izera w Jaworznie. Polskie samochody elektryczne mają powstać przy wydatnej pomocy niemieckiej, albowiem koordynatorem procesów produkcyjnych jest firma z Niemiec.

Nim polskie auta elektryczne wyjadą z fabryk…

Zanim miliony polskich aut elektrycznych wyjadą z fabryk (o ile to kiedykolwiek nastąpi), jeszcze wiele milionów aut używanych, z silnikami spalinowymi, zostanie na polskim rynku sprzedanych i kupionych przez nowych właścicieli.
Sprawdzanie samochodu


Zawsze służymy pomocą.
-> HistoriaSzkod.pl https://www.historiaszkod.pl Tutaj sprawdzisz za darmo, po numerze VIN, czy Twoje wymarzone auto miało jakieś szkody.
-> Eksperci Motocontroler – rzeczoznawcy samochodowi. Ponad 250 ekspertów, na terenie całego kraju, czeka na Twoje zgłoszenie. Wybierz odpowiedni raport (np. raport Maxi, pozwalający na kompleksowe sprawdzenie samochodu przed zakupem), a nasi eksperci skontrolują Twój pojazd. Otrzymasz dokładny raport z badania i minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej.

Oferta Motocontroler

Opublikowano

Autor: Michał Lisiak

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.