Inspekcje aut przed zakupem

Ściąganie samochodu – czy to objaw poważnej awarii, czy błahy problem?

Medullaoblongata Projekt, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Sprawdzenie samochodu przed zakupem musi obejmować jazdę próbną. Każdy specjalista, a nawet typowy kierowca wyczuje, że auto ściąga w prawo albo samochód ściąga w lewo podczas jazdy. Co jest tego powodem? Czy to objaw poważnej awarii, której usunięcie będzie sporo kosztować? Czy też jest to błahy problem, który można usunąć niewielkim kosztem?

Sprawny samochód, na prostej i równej drodze, po puszczeniu kierownicy, powinien przynajmniej przez kilkadziesiąt metrów jechać prosto. Sprawny samochód jest w stanie utrzymać tor jazdy. Dzięki temu prowadzenie takiego samochodu to przyjemność. Kierowca nie musi ciągle korygować toru jazdy, poprzez ruchy kierownicą. Auto zachowuje się w sposób możliwy do przewidzenia.
W takim samochodzie także układ wspomagania kierownicy nie jest zmuszony do ciągłej, niepotrzebnej pracy, która przyspiesza jego zużycie i wymaga dodatkowej energii.
Układ wspomagania kierownicy działa tylko wtedy, gdy kierowca porusza kierownicą. Jeśli kierowca musi stale korygować tor jazdy, układ wspomagania kierownicy pracuje przez cały czas.

Michael Sheehan, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Samochod ściąga w trakcie jazdy

Na czym polega ściąganie w czasie jazdy? Po każdym puszczeniu kierownicy, samochód ściąga w prawo albo w lewo. Wymaga to natychmiastowej korekty toru jazdy przez kierowcę. Powoduje to dyskomfort i przyspiesza zmęczenie kierowcy.

Powody, dla których samochód ściąga na prawo lub lewo mogą być zarówno prozaiczne, jak i poważne.
Zacznijmy od tych najbardziej prozaicznych.
• Ściąganie auta w prawo lub lewo może być spowodowane zbyt niskim ciśnieniem w jednej z opon. Należy skontrolować ciśnienie w oponach za pomocą ciśnieniomierza. Chyba, że samochód ma bezpośredni system TPMS (z nadajnikami w wentylach). System TPMS również może ulec awarii.
W razie potrzeby oponę trzeba dopompować d odpowiednich wartości ciśnienia. W razie uszkodzenia z kolei koło należy dostarczyć do wulkanizatora.
• Bardzo duża różnica w wysokości bieżnika pomiędzy oponami, zamontowanymi na jednej osi. Auto będzie ściągać w stronę, po której bieżnik będzie niższy.
Stosowanie dwóch różnych opon (różnych marek) na jednej osi jest zabronione przez prawo. Ale np. nieuczciwy handlarz może takie rozwiązanie zastosować. Czasami można też spotkać kierowców, którzy kupują używane koła na szrocie, żeby je potem zamontować w swoim aucie. Należy zmierzyć bieżnik opon i porównać go. A przede wszystkim sprawdzić, czy na jednej osi zamontowane są opony tej samej marki.

Geometria kół 3D ustawianie zbieżności Photograph by Mike Peel (www.mikepeel.net)., CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Jedną z czynności serwisowych, która jest najczęściej ignorowana przez kierowców, jest ustawienie zbieżności kół / geometrii zawieszenia. Powinno się ją skontrolować przynajmniej raz w roku.
Poza tym, geometria zawieszenia powinna być skontrolowana po montażu nowych opon a także po każdej naprawie układu zawieszenia albo układu kierowniczego.
• To, że samochód ściąga w prawo po wymianie opon (albo w lewo, bo to tylko przykład) może być spowodowane tym, że pojazd ma źle ustawioną geometrię zawieszenia. Długotrwała jazda ze źle ustawioną geometrią kół może spowodować także nierównomierne zużycie bieżnika opon (tzw. przycinanie bieżnika).
• Geometrię zawieszenia należy bezwzględnie ustawić po montażu nowych opon.
• Geometria zawieszenia może ulec uszkodzeniu, gdy pojazd wjedzie przednim kołem w bardzo dużą dziurę.
Zatem to, że samochód ściąga po wymianie opon nie jest niczym zaskakującym. Trzeba po prostu ustawić geometrię kół w odpowiednim warsztacie.

To, że ściąga samochód na prawą albo na lewą stronę może być niestety, objawem poważniejszych uszkodzeń.
• Ściąganie może być spowodowane przez poważne uszkodzenie wahaczy (elementów zawieszenia samochodu) prowadzących koła. To bardzo niebezpieczna awaria i wahacz (albo jego elementy, jeśli są wymienne) trzeba wymienić na nowy.
Po wymianie wahacza i ustawieniu geometrii wszystko powinno wrócić do normy.
• Ściąganie auta na prawo albo na lewo może być też spowodowane uszkodzeniami powypadkowymi. Na skutek poważnego wypadku doszło do przesunięcia miejsc mocowania elementów zawieszenia (np. tulei metalowo gumowych wahaczy). Niewielkie przesunięcie (o kilka milimetrów) powoduje, że nie ma i nigdy nie będzie można ustawić geometrii auta we właściwy sposób.

A7N8X, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Samochód ściąga w trakcie hamowania

Na czym polega ściąganie w trakcie hamowania? Po naciśnięciu pedału hamulca czuć ściąganie w prawo lub w lewo. Jest to oznaka niebezpiecznej awarii, dotyczącej układu hamulcowego. A zatem układu, który bezpośrednio odpowiada za bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów oraz innych uczestników drogi.
Uszkodzenia układu hamulcowego powodują także, że zaawansowane systemy bezpieczeństwa, takie jak ABS, ASR i ESP nie mogą działać we właściwy sposób.

Przeczytaj również: Czy warto kupić samochód używany, w którym doszło do awarii ABS, ASR lub ESP?

Co jest powodem tego, że auto ściąga przy hamowaniu? Powodem jest nierównomierne działanie hamulców na jednej osi samochodu.

Dlaczego hamulce działają nierównomiernie, co jest powodem ściągania auta po naciśnięciu pedału hamulca?
• Jeden z klocków może być bardzo mocno uszkodzony. Należy wymienić klocki na jednej osi, albo na obu osiach.
Być może auto było naprawiane najtańszym kosztem i np. nieuczciwy handlarz zastosował klocki z demontażu. Albo wymienił w aucie klocki tylko po jednej stronie. Wymienia się zawsze klocki po obu stronach na jednej osi pojazdu.
• Jeden z tłoczków w zaciskach hamulcowych (przednich lub tylnych) może być zatarty. Należy wymienić zacisk i płyn hamulcowy.
• Przewód hamulcowy, prowadzący płyn do jednego z zacisków, jest niedrożny. Mógł ulec zagnieceniu na skutek uderzenia podwoziem o jakąś twardą przeszkodę. Albo to uszkodzenie po wypadku.
• Problemy związane z poluzowaniem śrub prowadników zacisków. To efekt np. amatorskiej naprawy (są kierowcy, którzy sami dokonują wymiany klocków w garażu).
W każdym z wymienionych wyżej przypadków auto musi trafić do warsztatu i to jak najszybciej.

Przeczytaj również: Co skrzypi w zawieszeniu samochodu?

Wikimedia Commons David.Monniaux (talk | contribs) Disk brake Photo on a Renault hollowed-out car at the ”Salon Européen de la Recherche et de l’Innovation”, June 5 2005 {{subst:DMonniaux}}

Sprawdź samochód przed zakupem, korzystając z pomocy ekspertów Motocontroler

Ściąganie samochodu może oznaczać problem z układem hamulcowym, ale może też oznaczać, że auto uczestniczyło w wypadku. Ściąganie auta to tylko jeden z problemów, jaki może dotyczyć używanego pojazdu. Problemów może być więcej. A koszt ich usunięcia może w wielu przypadkach przekroczyć wartość dziesięcioletniego auta używanego.

W dodatku warto pamiętać, że samochodu po poważnym wypadku, albo po powodzi, nie da się doprowadzić do właściwego stanu technicznego. Dlatego warto dokładnie poznać stan pojazdu przez zakupem.

Skorzystaj z pomocy ekspertów Motocontroler, którzy zajmują się sprawdzaniem samochodów przed zakupem. Wybierz odpowiedni dla Ciebie test z oferty Motocontroler, podaj dane samochodu (auto może znajdować się w dowolnej części Polski) i czekaj, aż ekspert Motocontroler dokona sprawdzenia pojazdu.
Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny, szczegółowy raporty z badania pojazdu, opisujący krok po kroku jego stan techniczny. Do raportu dołączona będzie osobista opinia sprawdzającego (czy warto kupić) i minimum kilkadziesiąt dokładnych zdjęć w formie cyfrowej.

Oferta Motocontroler

Autor: Michał Lisiak

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.