Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Wyższe zużycie paliwa i problemy z uruchamianiem silnika. Może to czujnik temperatury płynu chłodzącego?

Czujnik temperatury płynu chłodzącego to niewielki podzespół elektroniczny, mający duży wpływ na właściwą pracę silnika. Awaria czujnika temperatury płynu chłodzącego komplikuje pracę silnika i życie kierowcy. I handlarza samochodów też, bo ten musi przecież ukryć wadę auta przed kupującym samochód. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że awaria czujnika temperatury płynu chłodzącego może doprowadzić do całkowitego zniszczenia silnika. W jaki sposób? Wyjaśnimy to.

Od razu uderzyliśmy z grubej rury (ale nie wydechowej) i zestresowaliśmy wszystkich, w których autach pojawiły się objawy awarii czujnika temperatury płynu chłodzącego.
To musimy trochę przystopować.
Dajmy jakąś dobrą wiadomość. Do większości modeli aut, poruszających się po polskich drogach, fabrycznie nowy czujnik płynu chłodniczego można kupić w cenie od 6 do 55 zł.
Jeszcze lepsza wiadomość. Cena czujnika do popularnych modeli aut nie przekracza 15 złotych. Uspokojeni? To dobrze. Wymiana czujnika płynu chłodzącego też jest prosta, a zatem, niedroga.

No dobrze, ale coś się tu nie zgadza…
Bo najpierw jest napisane, że czujnik komplikuje życie nieuczciwego handlarza samochodów.
A kilka zdań później, że czujnik jest tani.
Handlarz nie może wymienić czujnika, żeby zaoferować klientowi sprawne auto?

Oczywiście, że może. Tylko, że to są dodatkowe koszty. I czas. Jakby tak nieuczciwy handlarz miał się cackać z byle czujnikiem, to nic by nie zarobił. Zasada jest prosta. Tanio kupić. Zamaskować uszkodzenia. Szybko “pogonić” w dobrej cenie i przywieźć następny.

Wszystko to już opisaliśmy we wcześniejszym wpisie.
-> Jak działają handlarze samochodów?

Wracamy do czujnika. Spójrzmy na tego małego psotnika.

Czujnik temperatury płynu chłodzącego źródło Motorewia.pl

Jak działa czujnik temperatury płynu chłodzącego? Za co odpowiada czujnik temperatury płynu chłodzącego?

Czujnik ma niewielkie rozmiary. Składa się z elementu pomiarowego, mocowania z uszczelnieniem i gniazdka. Element pomiarowy jest zanurzony w płynie chłodniczym. Do gniazdka podłączony jest przewód elektryczno – sygnałowy, który łączy czujnik z komputerem, sterującym pracą jednostki napędowej.

Czujnik przekazuje informacje o temperaturze płynu chłodzącego do sterownika silnika (komputera, sterującego pracą jednostki napędowej).

Dane te są niezbędne do ustalania czasu otwarcia wtryskiwaczy i ustalania kąta zapłonu (komputer zbiera dane z szeregu innych czujników, między innymi przepływomierza powietrza, sond lambda itd.).
Dane z czujnika temperatury płynu chłodzącego są także niezbędne do informacji, wyświetlanych na desce rozdzielczej. Jeden z najważniejszych wskaźników to wskaźnik temperatury płynu chłodzącego. Ostrzega o możliwości przegrzania silnika. Albo o tym, że silnik nie może się rozgrzać.
Dane z czujnika temperatury płynu chłodzącego pozwalają również na uruchamianie wentylatora elektrycznego chłodnicy samochodowej.

Jaka jest zasada działania czujnika? Spójrzmy na najczęstsze rozwiązanie.

Opór (rezystancja) elementu pomiarowego czujnika zmienia się wraz ze wzrostem temperatury płynu chłodzącego.
Jeśli temperatura płynu chłodzącego rośnie -> rezystancja maleje -> napięcie prądu w przewodzie zasilająco – sygnałowym maleje -> komputer sterujący pracą jednostki napędowej analizuje sygnał z czujnika.
Jeśli temperatura płynu chłodzącego maleje -> rezystancja rośnie -> napięcie prądu w przewodzie zasilająco – sygnałowym rośnie -> komputer sterujący pracą jednostki napędowej analizuje sygnał z czujnika.

Czujnik temperatury płynu chłodzącego – źródło Motorewia.pl

Czujnik temperatury płynu chłodzącego – objawy awarii. Powody awarii

Jakie są objawy awarii czujnika?
• Zapisanie błędu w pamięci sterownika OBD2 i wyświetlenie kontrolki check engine.
• Wyższe zużycie paliwa.
• Problemy z uruchamianiem silnika.
• Podwyższona prędkość obrotowa silnika na biegu jałowym.
• Problemy z uruchamianiem wentylatora chłodnicy podczas jazdy w korku itd.
• Dziwne wskazania czujnika temperatury silnika na desce rozdzielczej.

Jakie są powody awarii czujnika? To zwarcia wewnętrzne i uszkodzenia przewodu zasilająco – sygnałowego, ewentualnie także zaśniedzenie wtyczki.

Najgorsza możliwa sytuacja – czujnik temperatury płynu chłodzącego i zatarcie silnika

Załóżmy, że jedziemy w miejskim korku, a w naszym aucie jest uszkodzony czujnik płynu chłodzącego. Samochód przejeżdża kilka metrów i znów stoi. Jest bardzo gorąco – lato. Temperatura powietrza to ok. 25 st. C.
Silnik pracuje. Płyn chłodniczy się grzeje. Nie ma pędu powietrza, który mógłby schłodzić płyn w chłodnicy, bo auto ciągle stoi. Powinien się włączyć wentylator, który schłodzi płyn. Ale z racji uszkodzonego czujnika, wentylator się nie włącza.
Płyn chłodniczy osiąga coraz wyższą temperaturę aż w końcu zaczyna się gotować. Olej silnikowy przegrzewa się i traci swoje właściwości ochronne. Metalowe części w silniku zaczynają o siebie trzeć i rozgrzewać się do czerwoności. Tak samo, jak turbosprężarka. I koniec. Zatarło się. Na złom.

Teraz wyobraźmy sobie, że laik kupił samochód od handlarza. I jedzie sobie z rodziną po drodze, cieszy się z zakupu. Radio sobie włączy, szybę elektryczną sobie opuści. Pomarzy o wyjeździe nad morze albo nad jezioro z całą rodziną. Nie wie, że w aucie jest uszkodzony czujnik temperatury chłodzącej, a w układzie jakaś ciecz, składająca się przede wszystkim z wody z kranu. O krok od tragedii!

Po co sprawdzać auto przed zakupem? Przecież sprzedawca wyglądał na uczciwego, a auto było sprowadzone z Niemiec. A tam, panie, to każdy dba o samochód i do samego końca serwisuje go w ASO. Poza tym, to był niemiecki samochód. A te, jak wiadomo, się nie psują.

W aucie, kupowanym od nieuczciwego handlarza może być ich więcej. Na przykład ubywający płyn chłodniczy. W połączeniu z niesprawnym czujnikiem mamy komplet nieszczęść.
-> Przeczytaj: Ubywający płyn chłodniczy – co jest przyczyną tego problemu?

I, BrokenSphere, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Wymiana czujnika płynu chłodzącego

Diagnostyka komputerowa i wiedza na temat aut – to podstawa, żeby móc rozpoznać awarie czujnika temperatury płynu chłodzącego.
Teoretycznie, można sprawdzać stan czujnika przy pomocy omomierza. Ale nie oszukujmy się. Czujników się nie naprawia (żadnych). Poza tym, po co przeprowadzać takie manewry, skoro nowy czujnik kosztuje 12 zł?

A jak już wiemy, że to on zawinił i kupiliśmy go – jak przebiega wymiana czujnika temperatury płynu chłodzącego?

– Z układu trzeba usunąć część płynu chłodniczego. Można połączyć wymianę czujnika z wymianą płynu chłodzącego.
– Trzeba odłączyć wtyczkę przewodu i wymontować czujnik.
– Nowy czujnik temperatury cieczy chłodzącej powinien mieć nową uszczelkę.
– Nowy czujnik montuje się i uzupełnia się poziom płynu chłodniczego.
To wszystko.

Czujnik temperatury płynu chłodzącego – gdzie jest? Gdzie go szukać? Może być umieszczony w obudowie termostatu. A termostat… To temat na inny poradnik. Czujnik może też być zamocowany w silniku, albo w chłodnicy. Wszystko zależy od producenta auta.

Sprawdź auto przed zakupem!

Kompleksowe sprawdzenie samochodu przed zakupem musi zawsze obejmować podłączenie profesjonalnego komputera diagnostycznego. Pozwala to wychwycić awarię czujnika temperatury płynu chłodzącego i… wielu innych podzespołów.
Na check engine nie ma co patrzeć. Cwaniak, sprzedający auto, mógł go odłączyć, albo podłączyć do kontrolki oleju.

Jaka jest najwygodniejsza metoda sprawdzenia auta używanego przed zakupem? Taką metodę oferuje Motocontroler. Wygodną i skuteczną.
->Ty wybierasz TEST MAXI, opłacasz go i podajesz dane auta do sprawdzenia.
-> Nasz specjalista jedzie na miejsce (w dowolnej części kraju) i przeprowadza kompleksowy test. Sprawdza wszystko, w tym przeprowadza diagnostykę komputerową.
-> Po zakończonym badaniu otrzymujesz kompleksowy raport z badania, opisujący szczegółowo cały pojazd i wykryte wady. Do tego – minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie elektronicznej i osobista opinia eksperta.

A potem – ty decydujesz. Negocjujesz cenę i kupujesz fajne auto. Albo rezygnujesz z auta, sprzedawanego przez oszusta.

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.