Polskie rodziny coraz częściej decydują się na to, aby kupić używane auto premium. Typowa limuzyna ma bardzo wiele zalet. Na rynku aut używanych można znaleźć wiele ciekawych aut klasy średniej wyższej, które nie są drogie. Przykładem może być włoska limuzyna Alfa Romeo 159. Jakie są wady Alfa Romeo 158? Jakie zalety ma Alfa Romeo 159? Wybraliśmy wersję z silnikiem 1.8 MPI, który jest najmniej problematyczny wśród jednostek napędowych, montowanych pod maską Alfy 159.
Używana Alfa Romeo 159 to jedna z tych limuzyn, na które może sobie pozwolić spora część polskich rodzin. Nowe samochody Alfa Romeo są bardzo drogie, jednak auta te cechuje spory i dość szybki spadek wartości rezydualnej. To dobra wiadomość dla kogoś, kto kupuje auto używane.
Używana Alfa Romeo 159 – podstawowe informacje o samochodzie
Alfa Romeo 159 była produkowana w latach 2005-2012 we Włoszech. Samochód produkowano w dwóch wersjach nadwozia:
- Jako czterodrzwiowy sedan;
- Jako pięciodrzwiowe kombi.
Auto zastąpiło model 156. Wygląd Alfy Romeo 159 to delikatna ewolucja linii nadwozia modelu 156. Pozostał ten sam styl i te same proporcje, zmieniono wygląd przedniego pasa i kształt tylnych lamp oraz kilka innych elementów. Nic w tym dziwnego, nie zmienia się tego, co się podoba i co się nie starzeje. Widać to zresztą i po najnowszym wcieleniu Alfy Romeo – modelu Giulia, który jest kolejną ewolucją stylistyczną, a nie wprowadzaniem zupełnie nowego stylu (co często np. praktykuje Renault).
Auto ma ponadczasową sylwetkę eleganckiego sedana, z charakterystycznym pasem przednim, w którym pierwsze skrzypce grają okrągłe reflektory oraz słynna „tarcza” Alfy Romeo. Tył jest mocno podniesiony, sylwetka masywna i aerodynamiczna. We wnętrzu uwagę zwraca ciekawie zaprojektowana środkowa konsola, z panelem ze szczotkowanej stali, z trzema zegarami, z których jeden wskazuje temperaturę oleju silnikowego. To rzadko spotykane – i co ważne – bardzo przydatne na co dzień. Kierowca w końcu może zobaczyć, po ilu kilometrach olej się rozgrzewa. Można też zauważyć, że słaby jakościowo olej szybko osiąga zbyt wysoką temperaturę podczas jazdy po autostradzie.
W niektórych autach w dolnej części środkowej konsoli znajduje się panel sterowania klimatyzacją oraz audio (ma bardzo dobry dźwięk), w innych można tam znaleźć fabryczny system multimedialny z nawigacją GPS. Ma on jednak wady. Po pierwsze, niewygodnie jest spoglądać na ekran nawigacji GPS, opuszczając wzrok z drogi i patrząc w dolną część kokpitu. Po drugie, fabryczne mapy do GPS nie były dobrej jakości. Nie miały np. mapy fotoradarów.
Wyświetlacze deski rozdzielczej są bardzo czytelne i przyjemne, a do tego wyglądają świetnie z czerwonym podświetleniem, które dostosowuje się do natężenia światła na zewnątrz. Miejsce kierowcy jest bardzo wygodne, ale… Nie warto ulegać pierwszemu wrażeniu. W wielu przypadkach znalezienie odpowiedniego ustawienia fotela trwa bardzo długo. Jednak wierzcie nam, uda się. We wnętrzu jest sporo miejsca, dla kierowcy i pasażerów. Auto jest szerokie, można się w nim poczuć naprawdę swobodnie. Wykończenie wnętrza także jest o wiele lepsze, niż w typowych autach kompaktowych.
Niektóre auta wyposażone są w skórzaną tapicerkę. Ale czy ona sprawdza się w praktyce? Jest to dość dyskusyjne, wiele osób w trakcie gorących dni narzeka na pocenie się. Standardowy welur sprawdza się znacznie lepiej. Bagażnik samochodu jest spory, ale dostęp do niego nie należy do zbytnio wygodnych. Niektóre auta wyposażone są w specjalną klapkę w tylnej kanapie, umożliwiającą przewożenie nart albo długich przedmiotów.
Podstawowe serwisowanie Alfy Romeo 159 nie jest dla kierowcy problemem. Wymiana żarówek przednich, tylnych i bocznych jest naprawdę bardzo prosta. Akumulator wymienia się bez żadnego problemu. Bezpieczniki i przekaźniki znajdują się w dostępnym miejscu pod maską a także są ukryte pod kierownicą, za zdejmowaną maskownicą (dobry dostęp). Kierowca ma łatwy dostęp do zbiorników z płynami eksploatacyjnymi. Miejsca pod maską jest sporo, zatem dostęp do wszystkich podzespołów jest łatwy. Wyjątkiem jest filtr powietrza, do którego dostęp jest możliwy od spodu, tylko z użyciem podnośnika albo kanału.
Alfa Romeo 159 wymiany i dane techniczne
Długość: 4660 mm
Szerokość: 1828 mm
Wysokość: 1417 mm
Rozstaw osi: 2700 mm
Masa własna: od 1430 do 1680 kg, w zależności od wersji
Zbiornik paliwa: 70 l
Liczba miejsc: 5
Test Euro NCAP: 5 gwiazdek
Bagażnik: sedan 405 l, kombi: 445, po złożeniu tylnej kanapy 1235 l
Typowe wyposażenie obejmuje: systemy przeciwpoślizgowe ABS i ASR (VSC), wspomaganie hamowania, wspomaganie podjazdu pod górę, zabezpieczenie przed staczaniem się podczas ruszania pod górę, audio z 6 głośnikami, komputer pokładowy, klimatyzację dwustrefową zintegrowaną z ogrzewaniem kabiny, elektrycznie sterowane szyby przednie i tylne, centralny zamek z pilotem, światła przeciwmgielne oraz 6 poduszek powietrznych.
Auto ma elektrohydrauliczne wspomaganie kierownicy. Zastosowano tarczowy układ hamulcowy. Zastosowano zawieszenie wielowahaczowe przednie i tylne, z amortyzatorami i sprężynami stalowymi.
Używana Alfa Romeo 159 1.8 MPI – zespół napędowy
Pod maską samochodu zamontowano silnik 1.8 MPI konstrukcji General Motors. Jednostka ta stosowana była również w Oplach Astra i Insignia. Jest to silnik 4-ro cylindrowy, z pośrednim wielopunktowym wtryskiem paliwa MPI, bez doładowania.
Z silnikiem współpracuje 5-cio biegowa skrzynia manualna. Napęd przekazywany jest na przednią oś. Silnik ten często był wyposażany w instalację gazową. W samochodzie nie ma dwumasowego koła zamachowego, jest tylko standardowe sprzęgło. Układ chłodzenia wyposażony w termostat sterowany elektronicznie.
Używana Alfa Romeo 159 1.8 MPI – wady i zalety
Wady Alfa Romeo 159 1.8 MPI
- Bardzo niski prześwit – doskonale sprawdza się podczas jazdy po trasach, ale sprawia mnóstwo problemów podczas jazdy po mieście. Większość progów zwalniających to zbyt wiele dla tego auta. Jazda poza miastem, po nierównych drogach szutrowych to wręcz morderstwo, bo samochód często uderza osłonami o nawierzchnię.
- Duże zużycie paliwa podczas jazdy po mieście – przekracza 10 l/100km.
- Słaba widoczność do tyłu – problemy z parkowaniem. Warto doposażyć auto w czujniki i kamerę.
- Wysokie ceny niektórych części zamiennych: wahaczy (dolne powyżej 800 zł), pompy paliwa (ok. 2000 zł).
- Zawieszenie często hałasuje i skrzypi.
- Częste awarie elektrycznie sterowanych szyb (komplet na jedną szybę ok. 300 zł).
Zalety Alfa Romeo 159 1.8 MPI
- Świetne prowadzenie – szybkie reakcje na ruchy kierownicą.
- Małe zużycie paliwa podczas jazdy po trasach.
- Wydajne ogrzewanie i dobra klimatyzacja.
- Można naprawiać wahacze (wymieniać w nich tuleje wahaczy i sworznie).
- Ceny większości części zamiennych (za wyjątkiem wymienionych w poprzednim akapicie) całkiem znośne.
- Niska awaryjność przy odpowiednim serwisowaniu.
- Dobry lakier, który warto zabezpieczyć ceramiką lub folią, dzięki czemu nawet w starszych samochodach wygląda świetnie.
- Wystarczy raz na kilka lat zabezpieczyć dobrze podwozie i progi przed korozją.
- Materiały wysokiej jakości.
- Nadaje się do pełnienia roli auta rodzinnego.
- Ponadczasowy wygląd, który się nie starzeje.
- Można wyposażyć w instalację gazową.
W samochodach z nadwoziem sedan tylna szyba pozbawiona jest wycieraczki.
Chcesz kupić dobrą Alfę Romeo 159? Sprawdź ją przed zakupem!
Skorzystaj z oferty Motocontroler. Pamiętaj, że auta sprowadzane z Zachodniej Europy mogą być po wypadku, mogą być poobijane, mogą być skorodowane i zaniedbane. Czy chcesz ponosić koszty zaniedbań poprzednich właścicieli? Z pewnością nie.
Wybierz swoją Alfę Romeo 159, wybierz odpowiedni raport i czekaj na efekt badania, przeprowadzonego przez eksperta Motocontroler. Dostaniesz kompletny raport, krok po kroku, który opisze dokładnie stan techniczny samochodu. Dzięki niemu możesz podjąć decyzję o zakupie samochodu, masz też podstawę do negocjacji ceny.
Pamiętaj też, aby wymarzone auto najpierw sprawdzić w serwisie https://www.historiaszkod.pl – gdzie ZA DARMO sprawdzisz pojazd po VIN.