Porady ekspertów Motocontroler

Naprawiane airbagi (naprawiane poduszki powietrzne) – duże zagrożenie w samochodach używanych

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Arpingstone, Public domain, via Wikimedia Commons

Wystrzelone poduszki powietrzne albo poduszki powietrzne z demontażu, zamontowane w samochodzie powypadkowym – to jeden z wielu problemów, z jakimi możesz się spotkać, jeśli kupisz samochód od nieuczciwego sprzedawcy. Kiedy kupujesz auto używane, liczysz na to, że Twoje auto będzie bezpieczne. Czym grozi zakup samochodu z naprawianymi airbagami? Jak uniknąć zakupu samochodu powypadkowego z wystrzelonymi poduszkami powietrznymi?

Skala oszustów na rynku sprzedaży aut używanych jest bardzo duża. Z naszych statystyk wynika, że 8 na 10 sprzedawców samochodów używanych nie mówi prawdy o prawdziwym stanie technicznym sprzedawanego samochodu. Opisaliśmy to we wcześniejszych artykułach: Jak działają handlarze samochodów, Skąd handlarze biorą samochody do sprzedaży oraz Jak handlarz przygotowuje samochód do sprzedaży. Jeśli chcesz kupić dobre auto używane, przeczytaj wszystkie trzy powyższe artykuły.

Pineapple fez, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Kiedy poduszki powietrzne zostają wystrzelone? W jaki sposób działa system SRS?

Musisz pamiętać o tym, że auto może uczestniczyć w wypadku, ale nie musi powodować to wystrzelenia poduszki.

Wystarczy, że samochód został uderzony z tyłu. Albo, że uderzenie nie było tak silne. Albo samochód został uderzony od strony pasażera, a w aucie był sam kierowca. Aby to zrozumieć, musimy wyjaśnić jak działa system SRS.

System SRS steruje pracą poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa, a dokładnie pirotechnicznych napinaczy pasów. To typowy sterownik, czyli mikrokomputer z oprogramowaniem. Sterownik ten jest niemal zawsze montowany we wnętrzu kabiny, w okolicy tunelu środkowego.

By Ildar Sagdejev (Specious) – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4305703

Sterownik SRS (na zdjęciu powyżej) jest połączony przewodami z czujnikami zderzeniowymi, które są rozmieszczone w całym aucie, z przodu, z tyłu, po bokach i w obudowie sterownika a także w drzwiach auta (czujniki ciśnienia). Do sterownika SRS podłączone są także czujniki miejsca, które informują go, czy dane siedzenie jest zajęte przez kierowcę lub pasażera. W razie zderzenia sterownik SRS odbiera sygnał z czujników i na jego podstawie aktywuje odpowiednie napinacze pasów bezpieczeństwa oraz odpowiednie poduszki powietrzne. Warto pamiętać, że poduszki powietrzne napełniane są na dwóch stopniach napełnienia: pierwszym i drugim.

W przypadku lekkich zderzeń SRS nie uruchamia poduszek, tylko pirotechniczne napinacze zapiętych pasów bezpieczeństwa. W przypadku średnich zderzeń SRS uruchamia napinacze pasów i może uruchomić określone poduszki na pierwszym stopniu napełnienia. W przypadku ciężkich zderzeń uruchamiane są pasy i poduszki na drugim stopniu napełnienia.

By Janipewter at the English Wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49076238

Poduszka powietrzna to złożony worek z poliamidu, mający ok. 70 litrów pojemności. We wnętrzu poduszki znajduje się generator z mieszanką gazów, połączony przewodem ze sterownikiem SRS. Jak wygląda aktywacja poduszki? Sterownik SRS wysyła zasilanie elektryczne za pomocą przewodu do generatora poduszki. Rozgrzany drucik powoduje zapalenie tabletki z azydkiem sodu, który reaguje z tlenkiem miedzi albo tlenkiem żelaza, pełniącymi funkcję utleniaczy. W efekcie następuje błyskawiczna reakcja chemiczna, która powoduje powstanie azotu. Gaz ten wypełnia poduszkę powietrzą, najczęściej w czasie 30 mili sekund.

Strilets`, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Dlaczego sprzedawcy montują używane poduszki powietrzne z demontażu albo w ogóle nie stosują poduszek powietrznych?

Odpowiedź jest prosta. Nikt nie sprzedaje nowych poduszek powietrznych. Są one dostarczane tylko na pierwszy montaż, dla producentów samochodów.

Nowe poduszki powietrzne są dostępne jedynie dla Autoryzowanych Stacji Obsługi. Ile może kosztować jedna nowa poduszka, która zostanie zamontowana w ASO? Od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jedna. A jeśli w wypadku zostaną wystrzelone cztery?

Tymczasem  używana poduszka powietrzna, z demontażu, kosztuje kilkaset złotych. Poduszkę kierowcy do BMW, Audi czy Fiata, można kupić za 200 złotych. Jej montaż nie jest skomplikowany.

To kwestia dyskusyjna, czy poduszka powietrzna, zdemontowana z innego auta i zamontowana w samochodzie powypadkowym zadziała. Wszak, w trakcie napraw, np. wymiany przełączników pod kierownicą, mechanik też demontuje poduszkę powietrzną kierowcy i potem zakłada ją znowu.

W samochodzie, przygotowanym do sprzedaży przez nieuczciwego handlarza nie mamy pewności, czy zostały w nim zamontowane poduszki powietrzne dobrej jakości (z demontażu), czy zostały one zdemontowane bez uszkodzeń i czy zostały zamontowane przez fachowca. Samo nieodpowiednie ułożenie worka poliamidowego poduszki może spowodować, że w razie wypadku nie otworzy się tak, jak powinien. Kto wie, w jaki sposób poduszka została zamontowana? Czy zrobił to fachowiec, który podłączył ją we właściwy sposób?

Można mieć wiele wątpliwości. W tym przypadku zbyt wiele ryzykujemy. Dlatego najlepiej uniknąć zakupu samochodu powypadkowego. A wtedy będziemy mieć pewność, że w samochodzie dalej są niewystrzelone poduszki powietrzne.

Jak uniknąć zakupu auta powypadkowego?

Po pierwsze – sprawdź samochód po numerze VIN zupełnie za darmo. Skorzystaj z naszego serwisu https://www.historiaszkod.pl 

Wpisz numer VIN i po kilku minutach otrzymasz informację o tym, czy na dane auto są wpisane jakieś szkody w bazach danych ubezpieczycieli. Nie ma? Dobrze! Sprawdź auto dalej.

Skorzystaj z oferty rzeczoznawców Motocontroler. Zleć sprawdzenie auta przed zakupem. Wybierz odpowiedni raport (im bardziej szczegółowy, tym więcej dowiesz się o samochodzie), podaj dane auta i czekaj na informacje od rzeczoznawcy Motocontroler. Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport, krok po kroku opisujący stan techniczny auta. Do niego – minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej. Nasi rzeczoznawcy bez problemu sprawdzą, czy samochód ma jakieś wady i czy uczestniczył w wypadku.

Autor: Michał Lisiak

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.