Porady ekspertów Motocontroler

Hałasy z silnika, szum i stukanie – sygnał ostrzegawczy dla kupującego auto używane

Imrahillo, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Sprawny silnik samochodu nie generuje żadnych niepotrzebnych hałasów. Nawet w starszym, ale sprawnym technicznie samochodzie. Stuki z silnika, szum silnika, słyszalne uderzenia dochodzące z silnika, metaliczne grzechotanie, czy skrzypienie (głośne odgłosy zacierających się łożysk) to nic dobrego. Zwiastuje to tylko problemy. I co gorsza – ich usunięcie jest drogie.

Wielowymiarowa diagnostyka – tak można określić dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem. Taka diagnostyka musi obejmować także wsłuchanie się w pracę samochodu. W tym także silnika.

Sprawny silnik nie hałasuje. Sprawny silnik szumi, może też mieć mocniejszy głos podczas dodawania gazu. Niektóre starsze diesle mogą, jak to się popularnie mówi, nieco klekotać. W samochodach klasy średniej – wyższej i autach premium w zasadzie w ogóle nie słychać pracy silnika w samochodzie. Kierowca musi patrzeć na deskę rozdzielczą, aby wiedzieć (dzięki pracy obrotomierza), że silnik pracuje.

Riepppi, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Hałasy z silnika – dlaczego silnik hałasuje?

Są różne rodzaje hałasów, za pomocą których silnik samochodu oznajmia, że jest problem z nim samym, albo z jego osprzętem. Silnik głośno pracuje, silnik hałasuje, słychać stuki z silnika, metaliczne tarcie spod maski i wiele innych hałasów.

Teoretycznie, podwyższony poziom hałasu, generowanego przez silnik, powinien od razu spowodować rezygnację z zakupu auta. Bez konieczności głębszego analizowania przyczyn tej sytuacji.

Ale nasz artykuł jest też skierowany do tych Czytelników, którzy szukają porady, w przypadku zaistnienia problemu technicznego, związanego z głośną pracą ich silnika.

Na chwilkę jeszcze powróćmy do kupna auta używanego. Nieuczciwi sprzedawcy doskonale wiedzą, że hałas, generowany przez silnik, będzie powodem rezygnacji z zakupu. Dlatego stosują tanie i ogólnie dostępnie środki chemiczne, które pozwalają wyciszyć pracę uszkodzonej albo zużytej jednostki napędowej.

Przeczytaj: Ulubiony środek chemiczny nieuczciwych handlarzy – do wyciszania pracy silnika

https://motocontroler.com/moto-doktor-ulubiony-srodek-nieuczciwych-handlarzy/
Corvettec6r, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Hałas z silnika – najczęstsze powody

  • Ogólnie głośna praca silnika, połączona z drganiami w kabinie – najczęściej awaria spowodowana przez układ zapłonowy (wypadanie zapłonu, praca bez jednego cylindra na skutek różnych problemów).
  • Twarda praca silnika (podwyższony poziom hałasu) – problemy spowodowane przez niewłaściwy olej silnikowy. Najczęściej hałasuje układ rozrządu.
  • Skrzypienie, odgłosy zacierających się łożysk – źródłem są zacierające się łożyska osprzętu silnika, alternatora albo pompy cieczy chłodzącej. W przypadku pompy cieczy chłodzącej jest to bardzo niebezpieczna awaria. Na skutek wyższych oporów, albo możliwego zablokowania, może dojść do zerwania paska rozrządu.
  • Odgłosy przypominające kucie – są generowane przez zbyt duży luz zaworowy (zużyty układ rozrządu), zużyte popychacze albo problemy z olejem silnikowym, który nie dociera do układu rozrządu (za mało oleju, zły olej).
  • Odgłos przesypywanych monet, grzechotanie – problemy z łańcuchem rozrządu, albo jego napinaczem hydraulicznym. Również mogą być powodowane przez olej silnikowy.
  • Trzaski, uderzenia o osłonę – problemy z paskiem rozrządu, albo jego napinaczem (bardzo niebezpieczna awaria).
  • Stuki, metaliczne stuki albo głuche stuki, dudnienie z silnika – zużyte panewki, albo/i zużyte połączenia elementów układu korbowo – tłokowego. Poważny problem.
  • Nieregularne, metaliczne stuki – uszkodzone łożyska wału korbowego albo wałków rozrządu.
  • Trzaski na biegu jałowym – zbyt duże luzy zaworowe.

Trudno jednoznacznie określić każdy z hałasów. Każdy silnik jest inny, zużyty w innym stopniu. Niemniej jedna powyższe informacje powinny przynajmniej naprowadzić kierowcę na to, dlaczego silnik w jego samochodzie stuka, hałasuje albo dudni.

Przeczytaj również:

https://motocontroler.com/jak-sprawdzic-stan-silnika-bez-narzedzi-jak-rozpoznac-uszkodzenia-silnika-i-osprzetu/
https://motocontroler.com/stukanie-w-samochodzie-ostrzezenie-dla-kupujacego-auto-uzywane/
Carcomparing.eu, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Sprawdzenie auta przed zakupem – najlepiej zlecić to rzeczoznawcom Motocontroler

Firma Motocontroler powstała po to, aby chronić nabywców przed nieuczciwymi sprzedawcami samochodów. Motocontroler zatrudnia ponad 200 najwyższej klasy fachowców – rzeczoznawców samochodowych, na terenie całej Polski.

Samochody nie mają przed nimi żadnych tajemnic. Doskonale znają sztuczki nieuczciwych handlarzy samochodów.

Wybierz odpowiedni raport z oferty Motocontroler i podaj dane auta. Specjalista Motocontroler pojedzie na miejsce i sprawdzo pojazd w najbliższym, możliwym czasie, zgodnie z wybranym przez Ciebie raportem.

Po zakończonym badaniu samochodu otrzymasz dokładny opis stanu technicznego auta, krok po kroku, wraz z osobistą opinią eksperta (z odpowiedzią na pytanie – czy warto kupić). Do tego minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej.

Kiedy poznasz dokładny stan techniczny  auta – podejmiesz decyzję. Czy warto kupić dobre auto, czy warto negocjować cenę auta z uszkodzeniami, czy też od razu warto zrezygnować z zakupu pojazdu, w którym sprzedawca zamaskował kilka wad.

Autor: Michał Lisiak

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.