Motocontroler Logo
Porady ekspertów Motocontroler

Stukanie w samochodzie – ostrzeżenie dla kupującego auto używane

Najczęściej w samochodzie coś stuka w zawieszeniu, przede wszystkim słychać stuki w zawieszeniu na dziurach, podczas jazdy próbnej. Ale nie tylko. Stukać może też silnik, jego osprzęt oraz… Co stuka w zawieszeniu? Co stuka w samochodzie, który chcę kupić? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Stuki w zawieszeniu, stuki w silniku, stuki podczas gaszenia silnika – to wszystko sygnały ostrzegawcze dla potencjalnego kupującego. Nasi specjaliści, sprawdzający samochody przed zakupem, zawsze zwracają na nie szczególną uwagę. Co mogą oznaczać stuki z samochodu i jakie mogą być koszty naprawy auta? Czy warto kupić samochód, w którym słychać stukanie?
Wszystko zależy od tego, co stuka w samochodzie i jaki będzie koszt naprawy auta.

Stukanie w samochodzie – nieuczciwy sprzedawca będzie to ukrywał!

I to na wszystkie możliwe sposoby. Bo każdy, nawet niedoświadczony kierowca powinien wiedzieć, że sprawny samochód nie wydaje takich dźwięków, jak stukanie. Bez względu na to, czy jest to stukanie z silnika, czy też są to stuki w zawieszeniu pojazdu.

Jak nieuczciwy sprzedawca maskuje stukanie z silnika? Najczęściej stara się nie wprowadzać jednostki napędowej na wysokie obroty. Jeśli stukanie występuje przy niskich obrotach, handlarz wcześniej (przed jazdą próbną) rozgrzewa silnik. W obydwu przypadkach może też zastosować środek chemiczny, który wycisza silnik podczas pracy. Może wyciszyć nawet stukające panewki.
Przeczytaj: Ulubiony środek chemiczny nieuczciwych handlarzy.

Jak nieuczciwy sprzedawca samochodu używanego może maskować stuki w zawieszeniu? Kiedy najczęściej pojawiają się stuki w zawieszeniu? Na nierównościach. Kiedy auto jedzie po dziurach, przejeżdża progi zwalniające itd. Jest zatem niemal pewne, że jazda próbna odbędzie się po drodze prostej jak pas startowy lotniska. Sprzedawca zabroni zjazdu na drogę gorszej jakości, tłumacząc się dbałością o auto.

Stukanie w samochodzie – najczęstsze przypadki

Sprawdźmy teraz, co może wywoływać stukanie w samochodzie używanym. Następnie przeprowadzimy krótką analizę, co może być powodem takiego hałasu. I spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupić takie „stukające” auto.

Soyuz72, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Stuki w zawieszeniu

Podczas jazdy może być słyszalne stukanie w zawieszeniu na nierównościach, stuki w przednim zawieszeniu, stuki w tylnym zawieszeniu, albo w przednim i tylnym na raz. Kierowca (osoba wykonująca jazdę próbną) może zauważyć, że stukanie pojawia się tylko podczas przejeżdżania przez przeszkody (stuki w zawieszeniu przy poprzecznych nierównościach), tylko przy pokonywaniu nierówności (stukanie w zawieszeniu na dziurach) albo… w najgorszym przypadku może pojawić się stukanie w zawieszeniu na prostej drodze.

Co jest powodem?
Uszkodzenia elementów zawieszenia, takich jak:
• Wahacze, a dokładnie ich elementy takie jak tuleje metalowo – gumowe i sworznie. Koszt naprawy: w typowym niedrogim aucie do 200 zł za wahacz plus ok. 100 zł za wymianę. W samochodach premium: kilkaset złotych za wahacz. W samochodach premium z wahaczami aluminiowymi: nawet 1500 zł za wahacz plus koszt wymiany.
• Tylne belki, a dokładnie ich tuleje metalowo – gumowe. Można je wymienić za ok. 200 zł, albo zregenerować tylną belkę za kilkaset złotych.
• Łączniki stabilizatora: można je kupić za kilkadziesiąt złotych i mniej więcej za tyle samo wymienić.
• Amortyzatory. Najczęściej głuche stuki podczas jazdy generują ich górne części. Koszt? Od 100 do 200 zł za amortyzator, plus ok. 100 zł za wymianę każdego. W samochodach z adaptacyjnym zawieszeniem amortyzator może kosztować nawet 2000 zł.

Może zdarzyć się taka sytuacja, że w samochodzie stukać będą wszystkie wymienione wyżej elementy. Albo tylko jeden. Dlatego nasi rzeczoznawcy badają pojazdy od spodu na wybranej stacji diagnostycznej, aby sprawdzić, co złego dzieje się w zawieszeniu auta.

By LuK USA LLC / Michael Poehler – https://en.wikipedia.org/wiki/File:Torque_Converter_Centrifugal_Pendulum_Absorber.png, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37810479

Stukanie po wyłączeniu silnika

Głuche stuki po wyłączeniu silnika to najczęściej objaw problemów z dwumasowym kołem zamachowym. Koszt zakupu części: od 2000 do 5000 zł, w zależności od auta. Wymienia się komplet ze sprzęgłem.
Ale nie tak szybko. Czasami koło dwumasowe jest sprawne. Powodem generowanych przez niego stuków w dieslach są problemy z przepustnicą.

English: Jaguar XK engine “Straight Port” cylinder head, set of inlet camshaft bearing caps with shells in place
Date 7 April 2020, 01:53:37
Source Own work
Author HReuter

Stukanie silnika

Stukanie dochodzące z silnika jest jednym z najgorszych sygnałów ostrzegawczych. Stukanie może mieć różne formy. Od popukiwania, do odgłosów, przypominających kucie. Stukanie silnika może pojawiać się przy różnych prędkościach obrotowych. Np. może stukać tylko na zimnym silniku, albo tylko przy wysokich prędkościach obrotowych.
Nie będziemy się rozpisywać nad każdym rodzajem stukania, generowanego przez silnik. Wymienimy tylko najczęstsze powody.
To:
• Zatarte panewki. Awaria spowodowana przede wszystkim niedbałością serwisową, związaną ze stosowaniem niewłaściwego oleju, albo rzadkimi wymianami oleju. Koszt naprawy? Minimum 1500 zł. Czasami drożej, jeśli trzeba dodatkowo wymienić łańcuch rozrządu.
• Stukać może układ rozrządu, np. popychacze zaworowe. Tu też powodem może być zły olej. Albo zużycie mechaniczne. Naprawa będzie bardzo droga.
• Czasami powodem stukania jest źle ustawiony luz zaworowy. W niektórych autach trzeba go regulować. A właściciel o tym zapomina.
• Stukać może nadmiernie wyciągnięty pasek rozrządu. Stuka o swoją obudowę. Takie auto lepiej omijać z daleka. Zachęcamy do przeczytania naszego wcześniejszego artykułu o rozrządzie samochodu. Znajduje się w nim wyjaśnienie, dlaczego rozrząd trzeba wymieniać terminowo. Jeśli ktoś dopuścił do wyciągnięcia paska rozrządu, to znaczy, że wcale nie dbał o auto. https://motocontroler.com/rozrzad-na-lancuchu-czy-rozrzad-na-pasku-ktore-rozwiazanie-jest-lepsze-i-tansze/
• Stukać mogą uszkodzone łożyska alternatora albo pompy cieczy chłodzącej. W tym przypadku wystarczy zamontować nowy alternator (300 – 500 zł) i nowy pasek wieloklinowy (50 zł plus 50 zł wymiana), albo nową pompę cieczy chłodzącej i nowy napęd rozrządu (w zestawie 300 – 500 zł) plus nowy płyn chłodzenia (100 zł).

Angelsharum, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons


• Stukać może wał korbowy, w którym jest uszkodzone jego łożyskowanie. Mogą to być np. łożyska oporowe.
• Stukać mogą również uszkodzone łożyska wałka rozrządu.
Nie ma się co oszukiwać. Remont jednostki napędowej to ostatnia rzecz, jakiej chcielibyśmy doświadczyć po zakupie samochodu używanego.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której kupujemy klasyka. I jesteśmy gotowi na to, że staruszka trzeba wyremontować za konkretne pieniądze.

W każdym razie remont układu korbowo – tłokowego jest bardzo drogi. Czasami lepiej kupić używany silnik. Tylko wtedy można trafić na jeszcze większą minę. Zatem najlepiej po prostu kupić dobre auto, ze sprawnym silnikiem.

Sprawdź samochód przed zakupem – kup dobre auto, a nie stukającego grata

Pamiętaj o tym, że stukanie może pojawić się kilka tygodni po zakupie auta. Nieuczciwy handlarz odpowiednio zadba o to, żeby ukryć uszkodzenia samochodu przed laikiem.

Dlatego sprawdź dobrze samochód używany przed zakupem. Skorzystaj z oferty rzeczoznawców samochodowych Motocontroler.

Wybierz odpowiedni test – najlepiej TEST MAXI. To kompleksowe sprawdzenie auta przed zakupem. Podaj dane auta. Nasz ekspert pojedzie na miejsce i dokładnie sprawdzi pojazd używany. Po zakończonym badaniu otrzymasz raport, który krok po kroku opisze stan techniczny samochodu. W raporcie znajdzie się także minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej oraz osobista opinia naszego eksperta na temat auta.

zobacz ofertę
Michał

Michał Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.