Który napęd hybrydowy jest najlepszy? Jak wybrać auto z napędem hybrydowym dopasowane do własnych potrzeb?
Samochody z napędem hybrydowym pojawiły się w sprzedaży ponad 20 lat temu. Prawdziwym prekursorem technologii napędu hybrydowego była bez wątpienia Toyota Prius. Toyota torowała drogę dla aut hybrydowych w standardowy sposób, zaskakując pozytywnie kierowców zmniejszonym zużyciem paliwa oraz wysokim poziomem niezawodności. Zaraz za Toyotą ruszyła Honda z modelem Insight. Niestety, hybrydy Toyoty i Hondy miały poważną wadę – miały specyficzny kształt nadwozia. Były po prostu brzydkie, garbate, wręcz dziwaczne.
W ostatnich latach na rynku zadebiutowało mnóstwo modeli aut z napędem hybrydowym, produkowanych przez większość producentów na świecie. Niektórzy producenci aut nie są w stanie samodzielnie opracować własnych rozwiązań i dlatego korzystają z technologii innych (jak np. Suzuki, wykorzystujące rozwiązania Toyoty).
Dlaczego technologia aut z napędem hybrydowym tak przyspieszyła? Czy klienci przekonali się do tych pojazdów? Nie do końca. Masowe wprowadzenie technologii napędów hybrydowych zostało częściowo wymuszone poprzez coraz ostrzejsze normy emisji spalin, a także specjalne przepisy, dotyczące parkowania w niektórych, zielonych strefach miasta.
Dlaczego zaczęto masowo stosować napędy hybrydowe we współczesnych samochodach?
-> Aby zmniejszyć zużycie paliwa i emisję spalin;
-> Aby nowe samochody mogły spełnić najnowsze normy emisji spalin i uzyskać homologacje:
-> Aby zapewnić nowe możliwości jazdy w mieście, bez emisji spalin;
-> Aby umożliwić wjazd i parkowanie w tak zwanych, zielonych strefach, wprowadzonych lub planowanych do wprowadzenia w wielu zachodnich miastach. W takiej strefie nie zaparkuje auto z 1 – litrowym silnikiem benzynowym. Ale hybryda z 3-litrowym silnikiem benzynowym – już tak.
Hybryda – czyli połączenie dwóch napędów
Napęd hybrydowy standardowo łączy ze sobą dwa rodzaje silników – silnik spalinowy i silnik elektryczny. Każdy z nich ma swoje wady.
- Silnik spalinowy nie lubi jazdy na krótkich trasach i eksploatacji typowo miejskiej. Silnik spalinowy zapewnia optymalne spalanie i optymalne warunki pracy po przejechaniu kilku kilometrów i rozgrzaniu się do temperatury roboczej. Silnik spalinowy zużywa dużo paliwa podczas eksploatacji miejskiej, a najmniej – podczas jazdy na trasie.
- Silnik elektryczny jest cichy, dynamiczny i niewielki, mało skomplikowany pod względem konstrukcji. Byłby idealny, gdyby nie sposób jego zasilania. Bateria litowo – jonowa (wcześniej litowo – polimerowa albo np. zestaw akumulatorów) jest skomplikowana, bardzo ciężka, bardzo droga i niebezpieczna. Do tego jest podatna na rozładowanie w czasie szybkiej jazdy, albo na skutek niskiej temperatury. Jeśli auto ma mieć duży zasięg, trzeba w nim zastosować bardzo drogą baterię, która waży kilkaset kilogramów.
Auto z napędem hybrydowym umiejętnie łączy zalety silnika spalinowego i silnika elektrycznego, dodatkowo korzystając ze znacznie mniejszej baterii, niż ta zastosowana w aucie elektrycznym.
- Jest tańsze w zakupie od auta elektrycznego i zapewnia znacznie większy zasięg, niż auto elektryczne.
- W mieście pozwala na bezproblemową jazdę na napędzie elektrycznym.
Oczywiście, wszystko zależy od zastosowanych rozwiązań technicznych. Kilka lat temu planowano wprowadzenie do produkcji hybrydy z napędem spalinowo – hydraulicznym (na sprężone powietrze). Prace nad takimi autami prowadził Peugeot oraz Tata.
Samochód z napędem hybrydowym nie jest idealny
Samochody z napędem hybrydowym są chwalone za niskie zużycie paliwa i za oszczędności związane z tym, ze rzadko wymienia się w nich elementy robocze tarczowego układu hamulcowego (tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe). Niskie zużycie paliwa zależy od wielu czynników i nie każdemu kierowcy udaje się je uzyskać. Wymiana klocków i tarcz hamulcowych nie należy do najdroższych czynności serwisowych. Chyba, że ktoś wcześniej poruszał się Lamborghini albo Ferrari, z ceramicznymi klockami hamulcowymi i tarczami z włókna węglowego.
Samochody z napędem hybrydowym są mocno skomplikowane pod względem technicznym. Mają rozbudowaną elektronikę, skomplikowany układ napędowy i przeniesienia napędu, automatyczną skrzynię biegów, która wymaga odpowiedniej troski, a także wiele urządzeń elektrycznych.
Samochód z napędem hybrydowym ma duże wymagania serwisowe. Trzeba pamiętać, że regularna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów jest koniecznością. Nie należy do tanich (dynamiczna wymiana oleju kosztuje średnio 700 – 800 złotych). W razie uszkodzenia/zużycia, koszt naprawy automatycznej skrzyni biegów (np. bezstopniowej, w której dojdzie do uszkodzenia pasa/łańcucha transmisyjnego) może przekroczyć 10 tys. złotych.
Bardzo wysoki może być koszt wymiany baterii litowo – jonowej, albo akumulatorów (w zależności od zastosowanego rozwiązania technicznego).
Trzeba też pamiętać, że zgodnie z przepisami, auto z napędem hybrydowym może naprawiać/obsługiwać wyspecjalizowany serwis, mający uprawnienia do pracy z urządzeniami elektrycznymi do 1kV (tzw. uprawnienia SEP).
Hybryda – która jest najlepsza?
Każdy, kto chce nabyć auto hybrydowe, musi sam sprawdzić, które rozwiązanie jest dla niego najlepsze. Każde ma swoje plusy i minusy.
Micro hybrid – tak zwana łagodna hybryda.
W tym przypadku do napędzania kół służy wyłącznie silnik spalinowy, najczęściej benzynowy.
Silnik elektryczny pełni następujące role:
- Zastępuje rozrusznik (uruchamia silnik spalinowy);
- Zastępuje alternator (działa jako prądnica, podczas pracy silnika spalinowego);
- Odzyskuje energię z hamowania i przekazuje ją do odpowiedniego akumulatora;
Ten rodzaj hybrydy jest najmniej skomplikowany pod względem technicznym, jest też najtańszy w zakupie.
Zalety: hybryda tego typu zapewnia nieco mniejsze zużycie paliwa niż typowe auto.
Mild hybrid – tak zwana łagodna hybryda.
W tym przypadku również rolę jedynego napędu pełni silnik spalinowy.
Silnik elektryczny pełni następujące zadania:
- Zastępuje rozrusznik (uruchamia silnik spalinowy);
- Zastępuje alternator (działa jako prądnica, podczas pracy silnika spalinowego);
- Odzyskuje energię z hamowania i przekazuje ją do odpowiedniego akumulatora;
- Wspomaga silnik spalinowy przy większych obciążeniach, aby uzyskać mniejsze zużycie paliwa.
- To oczywiste, że w tym rozwiązaniu producent może zastosować 2 silniki elektryczne (albo więcej). Np. jeden służy tylko i wyłącznie do wspomagania silnika spalinowego.
Ten rodzaj hybrydy pozwala na mniejsze zużycie paliwa, w trakcie jazdy po mieście i po trasie.
Full hybrid – tak zwana pełna hybryda.
W tym przypadku koła samochodu mogą być napędzane przez silnik spalinowy lub silnik elektryczny, albo tylko i wyłącznie przez silnik elektryczny.
- Silnik elektryczny jest zasilany z baterii litowo – jonowej i jest przeznaczony do jazdy z mniejszą prędkością (zazwyczaj do 50 – 60 km/h), przy jeździe z większą prędkością załącza się silnik spalinowy.
- Zasięg, z jakim auto może poruszać się tylko i wyłącznie za pomocą napędu elektrycznego, zależy od pojemności baterii litowo – jonowej. Początkowo zasięg ten wynosił 3km, obecnie niektóre auta mogą przejechać nawet 60 km.
- Silnik spalinowy może pełnić rolę tak zwanego range extendera. Jeśli bateria, zasilająca silnik elektryczny rozładuje się, silnik spalinowy będzie napędzać prądnicę, aby baterię naładować.
- W samochodach hybrydowych, oznaczonych symbolem PHEV, istnieje możliwość naładowania baterii litowo – jonowej z instalacji elektrycznej 230V.
Ten rodzaj hybrydy jest idealny dla kogoś, kto często użytkuje samochód w mieście i na krótkich trasach. Jazda miejska może odbywać się tylko i wyłącznie na napędzie elektrycznym, co daje duże oszczędności.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że koszt wymiany baterii litowo – jonowej będzie bardzo wysoki, a sama bateria, przy nieodpowiednim traktowaniu, jest po prostu, niebezpieczna.
Produkowano także modele aut hybrydowych (np. Opel Ampera), w których silnik elektryczny był jedynym źródłem napędu kół. Silnik spalinowy służył tylko i wyłącznie do ładowania baterii poprzez napędzanie prądnicy.
Ten rodzaj hybrydy jest dobry do miasta i na trasy. Zapewnia on dość duże oszczędności w spalaniu.
Photo by KacperK_ on Foter.com
Chcesz kupić używane auto z napędem hybrydowym? Sprawdź je dokładnie przed zakupem!
Pamiętaj o tym, że nieuczciwi sprzedawcy samochodów śledzą trendy. Doskonale wiedzą o tym, że zainteresowanie samochodami z napędem hybrydowym rośnie. Większości Polaków nie stać na to, aby kupić nowe auto. Dlatego będą szukać używanej hybrydy.
-
- Wiele aut z napędem hybrydowym było wykorzystywanych w roli taksówek albo pojazdów przedstawicieli handlowych. Takie auta mogą mieć kosmiczne przebiegi, które mogły zostać odpowiednio skorygowane.
- Samochód z napędem hybrydowym wymaga odpowiedniego serwisu. Koszty usunięcia zaniedbań serwisowanych mogą być bardzo wysokie, czego przykładem jest automatyczna skrzynia biegów.
- Koszty wymiany akumulatorów, baterii litowo – jonowej albo zepsutej elektroniki mogą być bardzo, bardzo wysokie.
- Samochód z napędem hybrydowym może być, tak samo jak inne auto, mocno zużyty, powypadkowy, zniszczony przez korozję, kradziony…
Chcesz tego uniknąć?
-> Sprawdź, całkowicie za darmo, czy Twoje wymarzone auto miało wypadek.
Przygotuj numer VIN pojazdu, może być w treści ogłoszenia, jeśli go nie ma, należy poprosić sprzedawcę. Jeśli sprzedawca odmawia podania numeru VIN – zrezygnuj z zakupu.
-> Wejdź na stronę https://www.historiaszkod.pl
-> Nasza strona korzysta z największej na świecie bazy ubezpieczycieli samochodowych
-> Wpisz numer VIN w odpowiednią rubrykę
-> Najdalej po kilku minutach dowiesz się, czy Twoje auto miało za sobą jakieś niepokojące przeżycia (wypadek, uszkodzenie, zalanie w trakcie powodzi) czy też jego konto jest czyste.
Następny krok – sprawdź dokładnie swoje auto hybrydowe przed zakupem. Zleć to specjalistom!
-> Motocontroler zatrudnia 250 rzeczoznawców samochodowych na terenie całego kraju;
-> Jak zgłosić chęć sprawdzenia pojazdu? Wejdź na naszą stronę, wybierz kompleksowy TEST MAXI, który umożliwia dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem. Opłać test i podaj nam dane auta.
-> Nasi eksperci mają duże doświadczenie zawodowe i korzystają z najlepszych narzędzi. Samodzielnie wybierają stację diagnostyczną albo warsztat, w którym dokonają sprawdzenia auta. Znają wszystkie sztuczki nieuczciwych sprzedawców samochodów.
-> Twoje auto może znajdować się w dowolnej części kraju.
-> Jeśli sprzedawca to umożliwi, nasz ekspert sprawdzi auto już w 24 godziny od Twojego zgłoszenia.
-> Po zakończonym badaniu (które obejmuje także jazdę próbną) otrzymasz dokładny raport (z osobistą opinią naszego eksperta, dotyczącą danego auta) i minimum kilkadziesiąt zdjęć.
Pamiętaj – 8 na 10 sprzedawców ukrywa wady oferowanych samochodów! Dlatego warto uniknąć oszustwa!