Uszkodzenie szyb samochodowych zawsze powinno nas niepokoić. Bez względu na to, czy chodzi o szybę przednią, czy każdą inną. W poniższym poradniku odpowiemy na pytania:
jak naprawić pękniętą szybę w samochodzie? Czy naprawa szyby samochodowej jest możliwa do zrobienia? Jak przebiega naprawa pękniętych szyb samochodowych? Czy pęknięta szyba w aucie to powód do niepokoju, kiedy kupujemy samochód używany?
To tylko delikatne pęknięcie – tak często mówią sprzedawcy samochodów używanych o uszkodzeniu na przedniej szybie.
Czasami w ogóle nie mówią. Tylko maskują pękniecie za pomocą różnych metod. Co stosują najczęściej? Samodzielne klejenie. Albo naklejkę na szybę, np. przeciwsłoneczną, jeśli doszło do pęknięcia w górnej części przedniej szyby.
Jak zbudowane są szyby samochodowe?
Przednia szyba samochodowa ma inną budowę od pozostałych szyb w aucie. Dlaczego? Aby w razie wypadku albo uszkodzenia nie poranić kierowcy i pasażerów odłamkami szkła. Poza tym nawet po uszkodzeniu przednia szyba musi zapewnić odpowiednią widoczność.
• Dlatego przednie szyby są produkowane jako szyby klejone. Składają się one z dwóch warstw szyb (czasami z trzech), pomiędzy którymi znajduje się specjalna folia. Po uszkodzeniu szyby, folia sprawia, że szyba nadal „trzyma się w całości” a jej odłamki nie ranią osób w samochodzie. Jedna z szyb, użytych do produkcji szyby przedniej, może być dodatkowo wzmocniona.
W przypadku pozostałych szyb w samochodzie (bocznych, tylnej) stosuje się najczęściej szkło hartowane. Takie szyby montuje się w samochodach od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Szkło hartowane w razie wypadku rozpada się na mnóstwo małych kawałeczków, nie powodując poważnych obrażeń.
W niektórych autach tylna szyba jest również wykonana jako warstwowa, tak samo, jak przednia.
Czasami, w najnowszych autach, stosuje się dodatkowe wzmocnienia szyb bocznych, wykonanych ze szkła hartowanego. To wzmocnienie to specjalna warstwa przezroczystego tworzywa, od strony kabiny auta. Dzięki temu, w razie wypadku, odłamki szkła nie ranią kierowcy i pasażerów.
Dlaczego szyby samochodowe ulegają uszkodzeniom?
Szyby samochodowe ulegają uszkodzeniom na skutek wielu powodów:
• nieostrożności użytkowników, którzy mogą uszkodzić szyby w trakcie niewłaściwego przewożenia przedmiotów. Najczęściej uszkadzana jest w ten sposób szyba tylna.
• uczestnictwa w wypadku albo kolizji, w trakcie których dochodzi do bezpośredniego uszkodzenia szyb, albo ich uszkodzenia na skutek powypadkowych naprężeń nadwozia.
• na skutek uderzenia kamieniem w trakcie jazdy, wyrzuconym przez koła innego auta.
• w efekcie silnego gradobicia.
• na skutek niewłaściwego montażu szyby.
• przednia szyba, stanowiąca sztywny element karoserii, może pękać na skutek fabrycznych błędów producenta auta (zdarzały się takie sytuacje), albo na skutek wcześniejszych uszkodzeń powypadkowych.
Jeśli kupujemy auto używane – co mogą oznaczać uszkodzone lub wymienione szyby?
Szyby mają oznaczenia. Specjalista, podczas sprawdzania auta przed zakupem, potrafi sprawdzić, czy pojazd ma oryginalne szyby. Oryginalne, czyli nie wymieniane od czasu pierwszego montażu.
• To, że auto ma wymienioną szybę, wcale nie oznacza, że uczestniczyło ono w wypadku. Może oznaczać, że szyba została uszkodzona przez kamień, albo przez nieostrożność użytkownika (np. podczas przewożenia drabiny lub innego sprzętu, we wnętrzu pojazdu.
• To, że auto ma wymienioną więcej, niż jedną szybę, może już dawać podejrzenia, że pojazd został uszkodzony w wypadku.
• Może się okazać, że szyba była naprawiana domowymi sposobami, które są nieskuteczne. Świadczy to o tym, że właściciel mocno oszczędzał na naprawach i mógł oszczędzać na serwisowaniu auta.
• Najgorsza sytuacja jest wtedy, gdy sprzedający ukrywa to, że szyby w aucie były wymienione (ukrywa powypadkową historię auta), zrzuca to na karb poprzedniego właściciela (ja nic nie wiem, ja nie wymieniałem), albo stosuje tanie metody maskowania uszkodzeń (np. naklejki na przedniej szybie, maskujące pęknięcie idące od góry).
Przeczytaj również: Jak sprawdzić auto po VIN?
Jak naprawić szybę w samochodzie?
Szyb bocznych i większości szyb tylnych nie naprawia się. Dlaczego? Jak wspomnieliśmy na początku, są one produkowane z hartowanego szkła. Uderzenie jednego ostrego kamienia powoduje, że szyba pęka i rozpada się na drobne kawałki. Z wyjątkiem szyb laminowanych. Ale one również nadają się tylko do wymiany, po uszkodzeniu.
• Można zastosować zamiennik, ważne, żeby był on z homologacją.
• Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować używaną szybę z demontażu. Pozwoli to zaoszczędzić na kosztach. Ważne, żeby szyba nie była porysowana.
• Wymiana bocznej szyby to okazja do sprawdzenia stanu podnośników i do nasmarowania ich mechanizmów.
Naprawia się szyby przednie, ale tylko w przypadku niektórych uszkodzeń.
Czego się nie naprawia?
• Pęknięć, które zaczynają się od krawędzi dolnej lub górnej szyby.
• Pęknięć dłuższych niż 5 centymetrów. Szyb, w których pojawiło się więcej, niż jedno pęknięcie.
• Uszkodzeń, tak zwanych bawolich oczek albo pajęczyn o średnicy większej niż 5 centymetrów.
• Uszkodzeń, w których doszło do uszkodzenia folii, znajdującej się pomiędzy warstwami szyb.
• Uszkodzeń, w których doszło do zabrudzenia folii, która znajduje się pomiędzy warstwami szyb.
Jak naprawia się szyby przednie?
• Stosuje się specjalne kleje i wypełniacze. Ich zadaniem jest zamaskowanie uszkodzenia, tak, aby nie było widoczne.
Naprawa polega na odessaniu powietrza z uszkodzeń (szczelin, pęknięć) a następnie wprowadzeniu do nich preparatu (kleju), który utwardza się pod wpływem promieni ultrafioletowych. Taki preparat ma za zadanie dokładnie wypełnienie uszkodzonego miejsca. Specjalny klej ma taki sam współczynnik załamania światła, jak naprawiane szkło. To sprawia, że po wypełnieniu uszkodzeń, są one niewidoczne (nie widać żadnych, czarnych krawędzi).
Warto wiedzieć, że taka naprawa nie przywraca pierwotnych właściwości uszkodzonej szyby. To tylko, jak wspomnieliśmy wcześniej, maskowanie uszkodzenia.
• W razie konieczności wymiany szyby warto poszukać odpowiedniego zamiennika. Przednia szyba to bardzo ważny element, który ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo. Dlatego warto wybrać dobrą część i przede wszystkim, zlecić jej montaż w specjalistycznej firmie.
• Po montażu przedniej szyby auto powinno stać przynajmniej 24 godziny, żeby klej mógł odpowiednio wyschnąć.
O czym jeszcze trzeba pamiętać? W nowoczesnych samochodach, wyposażonych w system ADAS, za przednią szybą znajduje się kamera (albo kamery). Może ona ulec uszkodzeniu w wypadku, wówczas koszty naprawy są bardzo duże.
Jeśli auto ma na wyposażeniu system ADAS, po montażu nowej szyby należy skalibrować kamerę w specjalistycznym warsztacie. Kalibracji dokonuje się na odpowiednim stanowisku badawczym.
Przeczytaj również: Jak sprawdzić auto bez narzędzi?
Chcesz kupić dobre i bezwypadkowe auto? Zaufaj ekspertom, którzy sprawdzą samochód przed zakupem
Motocontroler to firma, zatrudniająca ponad 250 rzeczoznawców w całej Polsce. Ich zadaniem jest sprawdzanie samochodów przed zakupem.
Eksperci znają wszystkie sztuczki handlarzy samochodów. W trakcie swojej pracy korzystają z ogromnego doświadczenia, wybranej przez siebie stacji diagnostycznej i nowoczesnych urządzeń do diagnostyki samochodowej oraz pomiaru grubości lakieru.
To najwygodniejszy sposób sprawdzenia samochodu przed zakupem. Najwygodniejszy i najbezpieczniejszy. Auto może znajdować się w dowolnej części kraju. Nasi specjaliści dojadą tam bez żadnych dopłat.
Warto wybrać najbardziej rozbudowany test, który pozwala na dokładne sprawdzenie pojazdu przed zakupem. Po zakończonym badaniu, osoba kupująca test otrzymuje od nas dokładny raport i minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie elektronicznej.
Nie warto ryzykować kupna samochodu po wypadku, po powodzi i w fatalnym stanie technicznym – na rynku jest bardzo wielu oszustów.