Zaciski hamulcowe to bardzo ważne elementy układu hamulcowego. W niektórych samochodach może dochodzić do ich zużycia i do awarii zacisków hamulcowych. Dlatego w dzisiejszym artykule odpowiemy na szereg pytań: jak działa zacisk hamulcowy, jakie są objawy awarii zacisku hamulcowego i jak przeprowadzić regenerację zacisków hamulcowych?
Zaciski hamulcowe stosowane są w samochodach z tarczowym układem hamulcowym (z elementami roboczymi, takimi jak tarcze i klocki hamulcowe). To obecnie najpopularniejsze rozwiązanie, stosowane w większości samochodów osobowych. W niektórych autach (co ciekawe, nie tylko starych, ale np. we współczesnych, z napędem elektrycznym) można spotkać hamulce bębnowe. Jednak stosuje się je tylko na tylnej osi auta.
Jak działa zacisk hamulcowy? Jak zbudowany jest zacisk hamulcowy?
Zaciski hamulcowe montowane są przy każdym kole samochodu (jeśli na obu osiach, przedniej i tylnej, zastosowano hamulce tarczowe).
Do zwrotnicy koła zamocowany jest metalowy element, zwany jarzmem hamulca. Co to jest jarzmo hamulca? To metalowa klamra, odlewana z mocnego metalu (stopu). Do jarzma hamulca przykręcony jest zacisk hamulca. Niekiedy zacisk i jarzmo hamulca są traktowane jako jedna część. Jednak tak nie jest. Jarzmo hamulca to konstrukcja, która utrzymuje zacisk hamulcowy.
Zacisk hamulcowy to również element wykonany z mocnego metalu (stopu). Jakie zadanie pełni zacisk hamulcowy?
• W zacisku montuje się klocki hamulcowe. Klocki hamulcowe są dwa – umieszczone po obu stronach tarczy hamulcowej.
• Do zacisku podłączony jest elastyczny przewód hamulcowy, doprowadzający płyn hamulcowy z pompy hamulcowej.
• W zacisku pracuje tłoczek hamulcowy, znajdujący się w specjalnym cylindrze. Kiedy kierowca naciska pedał hamulca, ciśnienie nieściśliwego płynu hamulcowego powoduje, że tłoczek hamulcowy się wysuwa. Tłoczek hamulcowy dociska jeden klocek hamulcowy do tarczy hamulcowej. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej prowadnicy, obudowa zacisku dociska drugi klocek do tarczy hamulcowej, z drugiej strony. Tak działa najpopularniejsze rozwiązanie, zwane zaciskiem pływającym.
• W samochodach sportowych, ciężkich limuzynach i SUV stosuje się zaciski, w których są 2 albo nawet 4 tłoczki hamulcowe. Takie zaciski są oczywiście droższe i mają bardziej skomplikowaną budowę.
Przeczytaj również: Jak sprawdzić stan samochodu bez narzędzi?
Czy zacisk hamulcowy może się zepsuć? Co wpływa na uszkodzenia zacisków hamulcowych
Tak, zacisk hamulcowy może ulec awarii. Pomimo prostej i solidnej budowy.
Co najczęściej powoduje awarie zacisków hamulcowych?
• Ataki korozji, które niszczą zaciski i jarzma od zewnątrz.
• Ataki korozji, które powodują blokowanie tłoczków hamulcowych. Co jest ich powodem? To, że kierowca nie wymienia płynu hamulcowego. Płyn hamulcowy, zdaniem specjalistów, powinno się wymieniać co 2 lata. Płyn hamulcowy po kilku latach traci właściwości antykorozyjne. To właśnie dlatego tłoczki korodują.
• Powodem korodowania tłoczków i całych zacisków może też być to, że auto jest po powodzi, albo zalaniu. Albo jego właściciel wjechał do bardzo głębokiej kałuży w trakcie silnych opadów (co jest bardzo nieodpowiedzialne).
• Elementy gumowe, uszczelniające, starzeją się. W starszych samochodach może dochodzić do przepuszczania przez nie płynu hamulcowego (wycieki płynu hamulcowego).
Typowe objawy awarii zacisków hamulcowych
- Ściąganie samochodu w jedną stronę podczas hamowania – może oznaczać, że doszło do zatarcia tłoczków w przednim lub tylnym zacisku hamulcowym. Albo doszło do poluzowania śrub w zaciskach.
- Bardzo duży opór podczas jazdy, nagły skok zużycia paliwa, nagrzanie się felgi koła – tłoczek w zacisku hamulcowym zablokował się i nie może się cofnąć. Przez to klocki hamulcowe stale trą o tarcze hamulcowe w samochodzie. Jak odblokować zacisk hamulcowy? Trzeba go jak najszybciej rozebrać i poddać regeneracji.
- Wycieki płynu hamulcowego w zacisku, na skutek uszkodzenia uszczelnień gumowych. Objawy? Ślady płynu hamulcowego na zacisku, obniżający się poziom płynu hamulcowego.
- Drganie pedału hamulca podczas hamowania – może oznaczać poluzowanie śrub prowadników zacisków hamulca (może też oznaczać inne awarie, np. zwichrowanie tarcz hamulcowych po szokowych schłodzeniu).
Silne ślady korozji na zacisku albo/i na jarzmie hamulcowym.
Na zdjęciu – widoczne jarzmo hamulcowe (po lewej) ze zdemontowanym zaciskiem.
Przeczytaj również: Jak sprawdzić układ hamulcowy bez narzędzi?
Regeneracja zacisku hamulcowego – jak przebiega
Hamulce mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, na zdrowie i życie kierowcy, pasażerów i innych użytkowników drogi. Dlatego regeneracja oraz wszystkie naprawy i czynności serwisowe, wykonywane przy układzie hamulcowym, powinny zostać przekazane w ręce specjalistów z warsztatów samochodowych.
Właściciel samochodu może samodzielnie kupić zestaw do regeneracji zacisku hamulcowego, zawierający nowe elementy gumowe (uszczelnienia), nowy płyn hamulcowy, nowe tarcze i klocki hamulcowe (warto je od razu wymienić, gdy regeneruje się zaciski hamulcowe).
Jak przebiega regeneracja zacisku hamulcowego?
- Zacisk jest demontowany z jarzma. Jarzmo również powinno zostać zdemontowane.
- Elementy metalowe są dokładnie czyszczone, z zanieczyszczeń i z korozji. Do usuwania korozji stosuje się metody mechaniczne (szczotka druciana, szczotka druciana na wiertarce/wkrętarce) oraz chemiczne (zmywacze korozji). Metody chemiczne można stosować nie tylko do usuwania korozji, ale również do jej zobojętniania na elementach metalowych.
- Odtłuszczenie i pomalowanie zacisku oraz jarzma lakierem bezbarwnym, aby uchronić je przed korozją.
- Czyszczenie odpowietrznika. Jeśli jest mocno zużyty, jest wymieniany na nowy.
- Rozebranie całego zacisku. Czyszczenie w środku cylindra, w którym pracuje tłoczek.
- Cylinder nie może być porysowany w środku.
- Czyszczenie tłoczka. Jeśli jest mocno skorodowany, wyszczerbiony albo mocno porysowany, trzeba go wymienić na nowy. Montaż nowego tłoczka, smarowanie specjalnym smarem.
- Wymiana starych uszczelnień gumowych na nowe.
- Sprawdzenie poprawności pracy prowadnic.
- Montaż wszystkich elementów. Wymiana klocków i tarcz hamulcowych (jeśli konieczna).
- Montaż zacisku do jarzma.
- Wymiana płynu hamulcowego i odpowietrzenie układu.
- Sprawdzenie w trakcie jazdy próbnej poprawności pracy całego układu.
Samochód z uszkodzonym układem hamulcowym jest bardzo niebezpieczny
A to nie jedyna niespodzianka, jaka może Cię spotkać wtedy, gdy kupujesz używany pojazd.
Bo nieuczciwy handlarz może chcieć Ci sprzedać auto po wypadku, z wystrzelonymi poduszkami powietrznymi, złożone z dwóch innych. Możesz kupić samochód z uszkodzonym lub mocno zużytym silnikiem, którego wady zostały sprytnie ukryte. Oferowany przez sprzedawcę samochód, może mieć 3-krotnie większy przebieg, niż ten, który pokazuje licznik. Historia serwisowania auta może być sfałszowana. A sam samochód mógł też przeżyć powódź.
Jak tego uniknąć?
Skorzystaj z pomocy specjalistów firmy Motocontroler.
Motocontroler zatrudnia 250 specjalistów na terenie całego kraju.
Ich zadaniem jest dokładne sprawdzanie samochodów przed zakupem. Dzięki pomocy specjalistów Motocontroler, unikniesz oszustwa.
Wybierz Test Maxi, podaj dane auta, a nasz specjalista dokładnie sprawdzi samochód przed kupnem.
Sprawdź, jakie czynności obejmuje Test Maxi. To między innymi: sprawdzenie powłoki lakierniczej profesjonalnym miernikiem, kontrola podwozia na wybranej przez specjalistę stacji, przeprowadzenie diagnostyki komputerowej, jazda próbna i dokładne oględziny.
Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport, a także minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie elektronicznej.
Nie warto ryzykować. To są Twoje pieniądze. Dzięki nam unikniesz oszustwa. Wykryte przez nas wady pozwolą także negocjować cenę samochodu.
A jeśli marzysz o konkretnym samochodzie używanym – skorzystaj z oferty Motoselektor. Na życzenie sprowadzimy dla Ciebie auto z Europy Zachodniej. Nic nie ryzykujesz, bo po 14 dniach, bez jakichkolwiek problemów, możesz je zwrócić.
Obejrzyj również: Nasze filmy, które publikujemy na kanale Motocontroler, na portalu Youtube
Dowiesz się ciekawych rzeczy o samochodach, świecie motoryzacji i zobaczysz na żywo pracę naszych ekspertów.