Inspekcje aut przed zakupem

Zepsuty skraplacz klimatyzacji samochodowej – częsty powód awarii układu klimatyzacji

Coraz więcej osób w naszym kraju nie wyobraża sobie samochodu bez układu klimatyzacji samochodowej. Nieuczciwi handlarze są niezwykle twórczy w ukrywaniu wad klimatyzacji samochodowej. W wielu wypadkach winę za niedziałający układ ponosi nieszczelny skraplacz klimatyzacji samochodowej. Dlaczego? Odpowiedź w tekście.

Podczas wertowania ogłoszeń o sprzedaży aut używanych można się natknąć na różnej maści stwierdzenia, opisujące stan techniczny układu klimatyzacji samochodowej. Często stosowane jest „klima sprawna, ale nienabita”.
Jest to jawne oszustwo, albowiem klimatyzacja samochodowa może być sprawna tylko wtedy, kiedy jest „nabita”. Mówiąc „nabita”, mamy na myśli to, że jest w niej odpowiednia ilość czynnika chłodniczego.
Sprawna klimatyzacja samochodowa jest szczelna. A zatem nie ma potrzeby jej „nabijać”, czyli uzupełniać poziomu czynnika chłodniczego, wraz z olejem mineralnym do smarowania sprężarki (olej krąży wraz z czynnikiem chłodniczym).

Dlaczego klimatyzacja samochodowa może być nieszczelna? Częstym powodem jest brak odpowiedniego serwisu ze strony poprzedniego właściciela auta. Na przykład zaniechanie wymiany filtra osuszacza układu klimatyzacji, co spowodowało pojawienie się korozji w układzie.
Warto jednak wiedzieć o tym, że niesprawna, nieszczelna klimatyzacja samochodowa może być kolejnym dowodem na to, że auto uczestniczyło w wypadku samochodowym. Albo zostało zalane i bardzo mocno koroduje. I tutaj winnym jest najczęściej skraplacz klimatyzacji samochodowej.

 

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby klimatyzacja samochodowa działała bez zarzutu?

Co to jest skraplacz klimatyzacji samochodowej?

Skraplacz klimatyzacji samochodowej to część zamkniętego układu klimatyzacji, zamontowana z przodu samochodu. Skraplacz przypomina wyglądem standardową chłodnicę układu chłodzenia. Jest tylko od niej mniejszy. Tak samo, jak chłodnica układu chłodzenia, skraplacz klimatyzacji jest zamontowany z przodu auta. Po co? Aby w czasie jazdy mógł być chłodzony przez strumień powietrza, ukierunkowany przez wloty w zderzaku i atrapie chłodnicy.
Jest też kolejne podobieństwo. Skraplacz klimatyzacji samochodowej jest również wyposażony w wentylator elektryczny. Aby w razie, gdy auto stoi w korku, albo gdy jest bardzo gorąco, a kierowca chce się „schłodzić”, móc działać w odpowiedni sposób. Skraplacz (inna nazwa tej części to chłodnica układu klimatyzacji) może być zamontowany obok chłodnicy samochodowej, albo pod nią. To położenie jest dość niefortunne, bo skraplacz jest narażony na uszkodzenia.

[[File:Climatizacao-automotiva-air-conditioning.jpg|thumb|Climatizacao-automotiva-air-conditioning]]

Jak działa skraplacz klimatyzacji?

Zadaniem skraplacza klimatyzacji samochodowej jest schładzanie mieszaniny gazów, zwanej czynnikiem chłodniczym. Mieszanina ta jest sprężana i „puszczana w ruch” przez kompresor klimatyzacji. Sprężony przez pracujący kompresor czynnik chłodniczy ma wysoką temperaturę i wysokie ciśnienie. Kiedy czynnik chłodniczy przepływa przez skraplacz klimatyzacji samochodowej, ulega schłodzeniu. Dzięki temu zmienia się jego stan: z gazowego w ciekły, płynny. Inaczej mówiąc, czynnik chłodniczy skrapla się. Stąd też wzięła się nazwa podzespołu ( a druga nazwa, jak już wspominaliśmy, to chłodnica klimatyzacji samochodowej).

 

Klima nienabita (choć sprawna!) – winny skraplacz klimatyzacji samochodowej?

Układ klimatyzacji samochodowej musi być bezwzględnie szczelny. Nieszczelności w układzie pojawiają się najczęściej w miejscach przyłączania węży i przewodów metalowych układu do poszczególnych części. Na przykład do skraplacza klimatyzacji.

Jednak powodem nieszczelności może być także:

  • Uszkodzenie skraplacza klimatyzacji samochodowej na skutek korozji zewnętrznej albo wewnętrznej. Powód? W przypadku silnej korozji zewnętrznej powodem może być zalanie auta (pojazd po powodzi) albo trzymanie go na bardzo wilgotnym terenie przez długi czas (parkowanie na mokrej trawie), co może być powodem również innych, poważnych ataków korozji. Powodem korozji wewnętrznej jest najczęściej rezygnacja z terminowej wymiany filtra osuszacza klimatyzacji. Poza możliwą korozją skraplacza, najczęściej dochodzi do korozji sprężarki klimatyzacji.
  • Mechaniczne uszkodzenie skraplacza klimatyzacji samochodowej. Mechaniczne czyli… najczęściej w kolizji albo wypadku. Skraplacz klimatyzacji samochodowej jest zamontowany w takim miejscu, że to on najczęściej „obrywa” przy uderzeniu przodem. Tak samo zresztą, jak atrapa chłodnicy, zderzak i chłodnica układu chłodzenia.
  • Wystarczy też lekkie uderzenie, aby doprowadzić do nieszczelności węży przyłączeniowych układu klimatyzacji. W tym węży podłączonych do skraplacza.
    Nieszczelności w skraplaczu powodują stopniowo całkowitą utratę czynnika chłodniczego z układu.
    I tak powstaje jedna z najczęściej opowiadanych bajek, czyli: klima działa, ale jest nienabita.

Żeby klimatyzacja mogła działać, trzeba ją wyczyścić, zamontować nowy skraplacz klimatyzacji samochodowej, sprawdzić szczelność, zamontować nowy filtr osuszacz i wypełnić ją nowym czynnikiem chłodniczym oraz olejem mineralnym. Konieczna jest też dezynfekcja klimatyzacji.
Oczywiście, może się zdarzyć, że nie działają także inne elementy składowe klimatyzacji, np. najważniejszy, sprężarka, albo panel sterowania.

Nowy skraplacz klimatyzacji samochodowej kosztuje średnio od 200 zł (tani zamiennik) do ok. 500 zł (markowy zamiennik) bez wentylatora.

Przeczytaj również: Nieszczelności w samochodzie są zawsze groźne. Nie tylko w układzie klimatyzacji. Co może się stać, jeśli w aucie ubywa płyn chłodniczy?

Jacapa090, Public domain, via Wikimedia Commons

Chcesz kupić sprawne auto używane? Sprawdź je przed zakupem!

Zepsuta klimatyzacja samochodowa może wymagać sporych inwestycji w naprawę. Teoretycznie, można kupić używane lub regenerowane części, jak np. sprężarkę. Ale nie każdy warsztat zgodzi się na montaż części z demontażu. Drogi może być też panel sterowania, który mógł zostać uszkodzony. Do tego dojdzie kilkaset złotych za skraplacz.

Dlatego warto dokładnie poznać stan techniczny samochodu przed jego zakupem.

Warto zlecić sprawdzenie samochodu przed zakupem specjalistom z Motocontroler. W całej Polsce jest ich ponad 250. Wszyscy mają bardzo duże doświadczenie zawodowe, korzystają z wyposażenia wysokiej klasy i znają wszystkie sztuczki handlarzy samochodowych.

Zleć sprawdzenie auta przed zakupem!
Wybierz Test Maxi, podaj dane samochodu – a nasz specjalista sprawdzi go w jak najkrótszym czasie. W ramach Testu Maxi zostaną sprawdzone wszystkie, najważniejsze układy samochodu. W tym poprawność pracy układu klimatyzacji.

Tak wygląda przykładowy, kompleksowy raport po zakończonym badaniu technicznym samochodu -> https://motocontroler.com/raport-samochodowy/
Do każdego raportu specjalista z Motocontroler dołącza swoją osobistą opinię i minimum kilkadziesiąt cyfrowych zdjęć.

Autor: Michał Lisiak

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Pasjonat motoryzacji, z wyjątkiem sportów motorowych, patrzący z dużą nieufnością na elektromobilność.